Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Co z Grecją w najbliższych dniach

(41)
Wygasł program pomocowy, Grecy czekają na referendum. Czy Grecja przetrwa, jeśli jej dług nie zostanie umorzony?
 • 2015-06-30 08:50 | Andrzej Falicz

  Bankructwo

  Niemcy w XIX w. bankrutowały w latach 1807, 1812, 1813, 1814 i 1850, a w XX w. dwukrotnie...
  Dwukrotnie darowano Niemcom dlugi duuuzo wyzsze niz maja dzis Grecy.

 • 2015-06-30 10:24 | MMK

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  " darowano Niemcom dlugi duuuzo wyzsze niz maja dzis Grecy. "
  To prosze pożyczyć tym którzy pożyczyli Grekom i darowac "jak Niemcom" ;)
 • 2015-06-30 11:12 | jakowalski

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  MMK
  Grecji pożyczyły banki, głownie niemieckie, kreując tym samym wirtualny pieniądz o nazwie „euro” dosłownie z niczego (ex nihilo). Cały problem jest więc sztuczny, jako że dług Grecji wziął się przecież z niczego, z kreacji wirtualnego, praktycznie bezwartościowego pieniądza o zmiennej sile nabywczej (tzw. fiat money), a wiec w nicość powinien być ów dług znów obrócony!
 • 2015-06-30 13:13 | Kabaret Odjazdowy

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  Najgorszy scenariusz przed nami tj. jak utrzyma się gospodarka grecka przez najbliższe kilka tygodni.

  Mnie jednak niepokoi jednak jedno najistotniejsze . Kto ma kontrole nad emisja pieniądze euro w Grecji. Grecki bank centralny ? jeżeli tak ,tak jaki problem będzie dla tych oszustów dodrukować kilka miliardów i wprawdzic na rynek ? Przecież oszukali już poważnie całą Europę fałszując bilans akcesyjny i to nie zrobil albo zrobila grupa obywateli lecz rząd grecki z bankiem centralnym. Europejskich polityków trzymają dobrze za jaja. Nabrali kredytów ale wiedzieli ,że dolę trzeba odpalić. I tak zrobili. Można sobie postawić pytanie to po wpompowano w gospodarkę grecką w latach 2010-2015 prawie 200 mld euro. była emisja bonów skarbowych z data wykupienia za 70 lat. Czy to jest odpowiedzialne i poważne. Problem jest bo kasa zostalą podzielona , inwestycji które miały powstać to nie ma i nigdy nie będzie.

  Dalsze układy i dalsze pompowanie kasy europejskiej do Grecji to scenariusz jak wyżej. 3 lata temu Grecja kupila 4 fregaty z Francji za kwote 16 mld euro. Niech mnie ktoś może sprostuje jeżeli się w tym wszystkim mylę, na pewno Sarkozy albo Chirac wytłumaczyliby tę zasadność. Nie tak dawno Chirac poszedł na układ z wymiarem sprawiedliwości i oddal 2.5 mln euro.

  Chyba już tylko Talmud albo Biblia ostała, czyli słowo Boże.
 • 2015-06-30 16:54 | jakowalski

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  Kabaret Odjazdowy
  Największymi oszustami są nie Grecy, a zachodni bankierzy, którzy wmawiają wszystkim dookoła, że nie da się żyć nie pożyczając od nich pieniędzy. Ale o tym, ile takie pożyczki realnie kosztują, to już się nie mówi...
 • 2015-06-30 18:38 | porto

  tv dziwi

  pyk, zobacie ten filmik lepiej https://www.youtube.com/watch?v=CaPO6SDhxUU
 • 2015-06-30 18:54 | Markuss

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  Dawanie nowej pozyczki zeby splacic sobie rate starej pozyczki, po angielsku, nazywa sie "ponzi scheme".
  Madoff dostal 150 lat(sto piedziesiat) odsiadki za takie praktyki.
 • 2015-07-01 05:58 | woytek

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  Niewiele państw spełnia warunki konieczne przy wstępowaniu do organizacji międzynarodowych. Najczęściej rekrutuje się członków z łapanki , którą organizuje się na konkretne zamówienie polityczne. Dopiero w czasie istnienia i kontynuowania takiego nowego związku wychodzi , jak szydło z worka, kto się do tego nadaje , a kto jest kulą u nogi.
  Jednak nie kryteria sprawności decydują , czy takiego przypadkowego partnera usuwa się z tej ponadnarodowej organizacji.
  Co będzie z Grecją, to ciekawe doświadczenie dla obserwatorów tego kryzysu.
  Czy świat zrobił choć krok do przodu przyjmując racjonalną ocenę obecnego kryzysu, czy decyzja o pozostaniu Grecji w UE, będzie arbitralną decyzją wąskiego grona decydentów, tak jak to bywało w XX wieku.
  Ekonomia polityczna kapitalizmu i socjalizmu jest już jedną ekonomią globalizmu.
  Wielkość długu w tej ekonomii politycznej globalizmu jest w rachunku księgowym "winien"-"ma" , po stronie "ma".
 • 2015-07-01 08:14 | Stycznikbis

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  Określenie jest oczywiście nietrafne, to taki straszący skrót myślowy. To prawda jest niewypłacalna tak wobec kredytodawców, jak i własnych obywateli, ale faktycznie zbankrutować nie może. Skończy się jak zwykle, darujemy im długi. Nowe natomiast jest to, że Grecy nie zamierzają zaciskać pasa i dostosowywać się do reżimu MWF i unionistów oraz rezygnować z EURO. Ja jestem ciekawy, jak to się skończy, kto pęknie pierwszy.
 • 2015-07-01 08:35 | waldemarcieslak@vp.pl

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  Grecja to mały pikuś. Prawdziwa zabawa zacznie się jak pęknie balon z wirtualnymi produktami bankowymi, które banki sobie sprzedają bez realnej kontroli. O wybuchu kryzysu i upadku banku Lehman brothers, wielcy zdają się już nie pamiętać. A poza tym Unia na największego "gracza" w te papiery, a tak naprawdę krętacza i złodzieja, czyli Goldman Sachs wpływu nie ma. Bo amerykańscy politycy umoczeni w ten bank po uszy, palcem nie kiwną, larum jak zwykle podniosą po fakcie.
 • 2015-07-01 11:17 | MMK

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  'Dawanie nowej pozyczki zeby splacic sobie rate starej pozyczki, po angielsku, nazywa sie "ponzi scheme"."
  Nikt nie karze Grekom brać jakichkolwiek pożyczek. Sami próbują to wymusić ;)
 • 2015-07-02 10:07 | volta

  Andrezej Falicz

  A Jakież to Niemcy (państwo?) istniały w sensie prawno-międzynarodowym "w latach 1807, 1812, 1813, 1814 i 1850"?
  Może weźmy dla przykładu tylko taki rok 1812.
  Nie ukrywam, że spora to dla mnie nowina ...
 • 2015-07-02 22:06 | zly

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  Dlaczegoz to wybrany w wyborach premier suwerennego (jeszcze) panstwa ma podawac sie do dymisji na zyczenie bankierow i dziennikarzy? Grecja to demokracja czy jakas bankokracja pod zarzadem MFW? A jesli to banki maja w opinii redaktora rzadzic swiatem, to mowmy otwarcie ze Unie Europejska stworzono dla oligarchow i finansistow, zas szary obywatel ma zgiety w pol sluchac rozkazow paniczow i wybic sobie z glowy miraz 'demokracji'..
  Jesli Grecy opowiedza sie za przyjeciem programu, to sami zaloza sobie petle na szyje, ale to bedzie ich wola i ich prawo. Nikt, a szczegolnie miedzynarodowa finansjera, nie ma prawa kwestionowac demokratycznie wyrazonej woli narodu. Jesli to robia, to znaczy ze demokracja w Europie przestala istniec.
 • 2015-07-02 22:56 | jakowalski

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  Problemy Grecji zaczęły się z dniem najazdu Niemiec na Grecję w roku 1941. Później z tego powodu były już same tylko problemy, takie jak wojna domowa spowodowana tym, że Grecję oddano pod kuratelę Zachodu, a więc brutalnie zwalczano w niej, silną wówczas, lewicę a później sponsorowana przez Zachód dyktatura pułkowników (lata 1967-1974) i że Grecję przyjęto do UE w roku 1981 tylko i wyłącznie z powodów politycznych, aby nie wstąpiła ona wtedy do RWPG i Układu Warszawskiego oraz że wprowadzenie w Grecji waluty Euro w roku 2002 doprowadziło Grecję do do spadku konkurencyjności jej gospodarki o 30% i w efekcie do głębokiego kryzysu finansowego. Stąd też w poważnych mediach cytowane są analizy dotyczące opcji opuszczenia przez Grecję strefy Euro, możliwość powrotu Drachmy i jej dewaluacji o ponad 50%.
  Mało kto też wie, że w Grecji działały po wojnie obozy koncentracyjne i ze w największym z nich, na wyspie Makronisos, w latach 1947-1950, więziono łącznie 1100 oficerów zawodowych i rezerwistów - kombatantów ELAS (greckiej umiarkowanie lewicowej partyzantki z czasów II WŚ) i 27 tys. niższych stopniem bojowników ELAS, DSE (komunistycznej partyzantki) i nawet żołnierzy królewskich. Jednak największą grupę więźniów, liczącą ok. 30 tys. osób stanowili cywile, w tym kobiety i dzieci, kierowani tu decyzjami administracyjnymi. Większość więźniów zmuszano do wyczerpującej pracy fizycznej, w palącym słońcu i zwykle bezużytecznej. Planowo i systematycznie popełniano tam zbrodnie. W latach 1967-1974, część obozów otwarto ponownie. Rząd Niemiec umywał wówczas ręce, jako że to była przecież „wewnętrzna sprawa Grecji”... :-(
 • 2015-07-03 00:08 | saurom

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  2015-07-02 10:07 | volta

  Istniało coś takiego po 1815 roku jak związek niemiecki proponuję, żebyś sobie poczytał coś wiecej.
 • 2015-07-03 02:49 | kruk

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  @jakowalski
  Sugerujesz wiec, ze Grecy za pozyczki nie mogli sobie nic kupic, bo co mozna miec z pieniadza wirtualnego. Jezeli masz jakis dochod czy oszczednosci, to one tez sa mierzone w pieniadzu wirtualnym, a wiec nie masz z czego zyc. Rowniez Twoja emerytura liczona jest w pieniadzu wirtualnym a wiec na starosc umrzesz z glodu. Czy tobie tez banki wmuszaja kredyty tak, jak biednym Grekom? A jak splacasz kredyt, to oddajesz cos, czego nie dostales? Poczytaj wiecej na temat funkcji pieniadza i sposobow jego emisji.
 • 2015-07-03 03:24 | zenon

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  Dlaczego tylko 50?
  Dajmy od razo 100 a potem zobaczymy.
 • 2015-07-03 05:37 | kontestator

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  Grecja była, jest i będzie, a dług to nie Grecji problem, tylko tych którzy jej pożyczyli pieniądze. Bankructwo, to najlepsze wyjście dla Grecji. Nie muszą wymyślać cudów, wystarczy że wezmą przykład z Islandii. Pomoc, która jest obiecywana Grekom, pójdzie tak na prawdę na ratowanie banków niemieckich i francuskich, bo to one pożyczały pieniądze. W momencie bankructwa, Grecy pozbędą się kłopotu i nie będą spłacać zadłużenia. Wypadną ze strefy euro, ale po wprowadzeniu własnej waluty, będą mogli w miarę szybko wyjść na prostą, bo nie będą musieli spłacać rat z tytułu pożyczki. I tego boją się Niemcy i Francja. Bo co będzie kiedy za przykładem Grecji pójdą inni ?
 • 2015-07-03 06:36 | Andrzej Falicz

  Grecja doluje od 7 lat

  Jak wygodnie jest zwalic na lewicowy rzad i zupelnie pominac fakt, ze Grecja wpadla w tarapaty nie wczoraj ale lata temu.
  "Pomoc" Unii trwa juz ponad 5 lat.
  Od tego czasu dochod spadl 27% dlug wzrosl ze 120 do 180% i dziesiatki mlodych wyjechalo z kraju.

  Narzuca sie dodatkowe obciazenia na emerytow i nie pozwala na obciazenie firm i bogatych?
  Lista Grekow , ktorzy ukryli kilkadziesiat miliardow w Szwajcarii wciaz pozostaje utajniona i UE nie ma z tym klopotu...

  Czy to moze ...wina lewicowego rzady Tsiprasa?

  Oczywiscie, ze europejski establiszment, ktory wielokrotnie udowowdnil swoja nieudolnosc boi sie rzadow lewicowych partii.
  Ale jakim pisemem stala sie POLITYKA skoro nawet nie probuje byc obiektywna.

  Skoro podobno...nie bylo Niemiec ani Niemcow w XIX wieku (!?) (5 bankructw) to warto przypomniec, ze w XX wieku Niemcom darowano duzo wieksze niz greckie dlugi DWUKROTNIE!
 • 2015-07-03 07:42 | vandermerwe

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  W swoistym kryzysie znajduje sie cala Unia Europejska. Jej struktury coraz bardziej przypominaja tzw. "old boys' club", zasadniczo skostnialy w ideach, oderwany od rzeczywistosci i bojacy sie spoleczenstwa. Kryzys w Grecji zostal spowodowany przez tamtejsze elity polityczne, za obecne trudnosci Europy sa odpowiedzialne elity polityczne kontynentu, ktore tak chetnie, z groznymi minami oskarzaja wladze Grecji o wszelkiego rodzaju grzechy. Wiele z obecnych zjawisk, np starzejace sie spoleczenstwa, narastalo latami i bylo latami ignorowane. Kryzys 2008 roku przeklul "mydlana banke " samozadowolenia i sciagnal elity polityczne, choc glownie spoleczenstwa Europy, na ziemie. Nikt nie ma ochoty by wziac odpowiedzialnosci za minione jak i obecne dzialania. Kolejnym kozlem ofiarnym okazuje sie mala Grecja i jej rzad. Gdyby nie to wszystko byloby OK - czy aby rzeczywiscie?

  Pozdrawiam
 • 2015-07-03 08:37 | rs_

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  @kruk 2015-07-03 02:49
  "A jak splacasz kredyt, to oddajesz cos, czego nie dostales? Poczytaj wiecej na temat funkcji pieniadza i sposobow jego emisji."

  Zamiast czytać możesz pomyśleć. Papierki, które dostajesz w zamian za chleb, są warte coś tylko dopóki ludzie mają zaufanie do tego, że inni ludzie je zechcą. Są więc wygodne do wymiany - w danej chwili. Jak zaczynasz tę chwilę przedłużać, prawie kompletnie tracą funkcjonalność. Prawie, bo służą jeszcze do oszukiwania. To takie podstawy, że wstyd prawie o nich wspominać. Ale jak widać nie ma ich w twoich książkach, co zresztą nie dziwi, te książki z takim wstępem musiałyby jeszcze mieć podtytuł "jak oszukiwać"...

 • 2015-07-03 09:18 | volta

  Andrzej Falicz

  To może pytanie naprowadzające.
  Kto konkretnie bankrutował "w latach 1807, 1812, 1813, 1814 i 1850" i z jakich powodów?

  Odpowiedź na to pytanie jest mi przynajmniej w większej części znana w związku z czym nie oczekuję odpowiedzi.

  Pragnę dodać, że ewentualne przypuszczenie jakobym zamierzał podejmować polemikę na ten temat jest błędne.

  Koniec, kropka.
 • 2015-07-03 09:36 | sztubak

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  Pułkownicy zrobią porządek, mam nadzieję.

  Coś niecoś jednak zwykłym Grekom tej kasy się dostało, w ciągu 10 lat wypłacili sobie ponad 100 miliardów.

  Ten 25-27% spadek PKB na który wszyscy się powołują udowadniając negatywne skutki ograniczania wydatków wymuszone na biednych Grekach to co najwyżej ćwierć prawda.
  PKB Grecji znacznie wzrósł wskutek zasilenia gospodarki tanim pieniądzem pożyczonym z głównie z Niemiec.
  Skończyło się pożyczanie i bańka PKB prysła, jak to bańki robią.
  PKB nie ma ale niestety dług pozostał.
  Do większych wydatków Grecji należy renowacja Partheonu, około 6 mld euro.
 • 2015-07-03 09:55 | sztubak

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach


  Czas się zastanowić jak szybko znajdziemy się w sytuacji Grecji przy obecnym deficycie i zadłużeniu.

  Czy możemy być mądrzy przed szkodą aby póżniej nie musieć udawać Greka?
 • 2015-07-03 11:33 | b1234

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  @sztubak
  Dlatego też PO zrobiło raban jakieś dwa lata temu, bo wzrósł wskaźnik zadłużenia Polski. I dlatego też KE narzuciła restrykcje nadmiernego deficytu. Ale ostatnio udało się odwrócić tę tendencję - zadłużenie w stosunku do PKB zmalało. Udało się to między innymi dlatego, że rząd zabronił gminom dalej się zadłużać, zamroził kwotę wolną od podatku i wynagrodzenia urzędników.
  A teraz to wszystko ruszy - jest festiwal rozdawnictw wyborczych, więc grecka tragedia może zdarzyć się i w naszym kraju. :)
 • 2015-07-03 11:39 | maleńkie_sioło

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  @sztubak

  Proponuję rozpocząć od zapoznania się z podstawami makroekonomii, a potem zapoznać się ze statystykami oraz zacząć czytać w innym języku niż tylko polski ;) Grecja od dawna ma pierwotną nadwyżkę budżetową.
 • 2015-07-03 14:43 | jakowalski

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  maleńkie_sioło
  Nadwyżkę budżetową miały też Niemcy kiedy Hitler doszedł do władzy. A on doszedł do władzy właśnie „dzięki” ten nadwyżce, jako że aby ją osiągnąć, drastycznie zredukowano w Niemczech wydatki z budżetu, powodując tym samym ogromne bezrobocie oraz powszechną biedę, bez czego NSDAP nigdy nie doszła by przecież do władzy w Niemczech.
  RS
  Zgoda - papierki, które dostajesz w zamian za swoją pracę, są warte coś (dokładnie mają one siłę nabywczą) tylko wtedy dopóki ludzie mają zaufanie do tego, że inni ludzie je zechcą przyjąć. Są więc wygodne do wymiany w danej chwili. Ale jeśli zaczynasz tę chwilę za bardzo przedłużać, to prawie kompletnie tracą one swą funkcjonalność. Prawie, bo służą jeszcze do oszukiwania. To takie podstawy, że wstyd prawie o nich wspominać. Ale jak widać nie ma ich w książkach czytanych przez liberałów, co zresztą nie dziwi, jako że te książki z takim wstępem musiałyby jeszcze mieć podtytuł „jak oszukiwać”...
  van der Merve i Falicz oraz konstestator – Racja!
  Kruk
  Oczywiście, ze Grecy za te pożyczki kupowali, jako że pieniądz wirtualny, choć nie ma on praktycznie żadnej wartości, ma wciąż swą, z definicji zmienną, siłę nabywczą. Ale ty, nie mając najmniejszego pojęcia o ekonomii i finansach, wymądrzasz się na tematy ekonomiczne i finansowe. Poza tym, ja pożyczam tylko tyle, na ile mnie jest stać.
 • 2015-07-03 17:14 | MMK

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  "Grecja od dawna ma pierwotną nadwyżkę budżetową."

  Tak?
  To konkretnie od jak dawna i czy po rządach Tsiprasa, teraz, dalej ma? ;)
  (Ktoś tu podobno wzywa innych do zapoznania się ze statystyką )

  Jak by miała, to by mogła spokojnie zbankrutowac i a nie musiała płaszczyć się przed EBC/MFW o kolejne pożyczki, więc wąpie że ma.
 • 2015-07-03 19:08 | jakowalski

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  MMK
  Nadwyżka budżetu bynajmniej nie oznacza, że nie ma długu a tym bardziej, że nie ma kłopotów z jego spłatą. Mogę mieć dług w wysokości powiedzmy miliona złotych, miesięczna ratę w wysokości 10 tys. złotych i dochody w wysokości 11 tys. zł, a więc nadwyżkę dochodów nad wydatkami w wysokości tysiąca zł, ale czy mam tym samym dobrą sytuację finansową zarabiając 10 tys. a zmuszonym być do życia za tysiąc złotych?
 • 2015-07-04 04:32 | kruk

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  @rs @jakowalski
  Jednak czytac warto. Wtedy nie trzeba siegac do obelg z braku argumentow.
 • 2015-07-04 08:15 | axiom1

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  """!!! dlug nalezy zredukowac i Grecje wesprzec 50 mld Euro """!!!

  Jedno wyklucza drugie. Brawo Redakcja. Kanibalizm ekonomiczny jest wszech obecny.
 • 2015-07-04 11:46 | batavus23

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  http://systemwkryzysie.blox.pl/2015/07/Grecki-Europejski-i-Globalny-Dzien-Sadu.html

  Dzień sądu ostatecznego się zbliża dla europy. Lata UE sa policzone. Albo UE zamieni się w Unie Bezzzwrotnych Zapomóg dla eurobankrutów albo się ROZPADNIE!
 • 2015-07-04 12:31 | Karol

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  Jak można takie pomyłki robić; pytanie w referendum jest właśnie odwrotne: czy jesteś za przyjęciem warunków UE! Dlatego Tsipras namawia do odpowiedzi NIE! (Oxi).
 • 2015-07-04 12:48 | jakowalski

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  kruk
  Pokaż mi te moje "obelgi"?
 • 2015-07-04 21:28 | kruk

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  @jakowalski
  Zarzut wymadrzania sie i braku pojecia o ekonomii i finansach chyba merytoryczna odpowiedzia nie jest.
  Moja uwaga, zebys wiecej poczytal na temat istoty pieniadza, byla zyczliwa, wydawalo mi sie, ze Cie temat interesuje.
  Widac interesuje Cie tylko wyrazanie pogladow bez wysilku ich uprzedniego przemyslenia. A tak nawiasem mowiac, jak Ty sobie wyobrazasz gospodarke bez bankow? Czy w dzisiejszej gospodarce jest mozliwe niepozyczanie od bankow? Czy ich rola polega na wmuszaniu podmiotom gospodarczym kredytow? Odpowiedz sobie sam na te pytania, mnie nie musisz.
 • 2015-07-04 21:47 | axiom1

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  @kruk, kowalski jest znanym kanibalem ekonomicznym.
 • 2015-07-04 22:07 | jakowalski

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  kruk
  Nie masz po prostu pojęcia o tym czym jest pieniądz, jaka jest jego historia, jakie spełnia on funkcje oraz jak i z czego się go tworzy. Poza tym, gospodarka może istnieć bez banków komercyjnych i bez kredytu a więc i bez odsetek od tegoż. Przecież pobieranie wynagrodzenia z tytułu samego tylko posiadania pieniędzy (dokładniej kapitału) jest moralnie wręcz obrzydliwe – jest to po prostu zwyczajna lichwa. Mowa jest tu oczywiście o odsetkach wyższych niż stopa inflacji. Wynika z tego, że obecnie, kiedy w wielu państwach mamy deflację, to banki powinny zwracać pieniądze osobom fizycznym czy tez prawnym, które pożyczyły od banku pieniądze. Ale tak nie jest. Możesz nam wyjaśnić dlaczego?
  Zrozum też, że bank komercyjny zarabia tylko na lichwie, czyli na pobieraniu odsetek od pożyczonego kapitału. Tak więc wbrew temu, co myślą laicy, bankom wcale nie chodzi o to, aby ich klienci spłacali do końca zaciągnięte w bankach długi, ale tylko o to, aby te długi spłacali, jako że jeśli bank posiada w swych skarbcach (dziś zresztą tez głównie wirtualnych) pieniądze, to jest to dla niego tylko koszt przechowywania owych pieniędzy. Po prostu pieniądz daje bankowi zysk wtedy i tylko wtedy, kiedy bank pożycza go komuś na lichwiarski procent czyli przekraczający stopę inflacji (plus niewielką marżę na pokrycie kosztów działania banku, ale że te koszty są dziś minimalne i często ograniczają się tylko do kosztu wynajmu sprzętu informatycznego i płac dla dyrekcji tegoż banku, to można je w zasadzie pominąć kalkulując procent, na jaki bank pożycza pieniądze).
  Poza tym, to nie każdy ma zdolność kredytową, a więc nie każdemu banki „wciskają” kredyty. Natomiast jeśli bank czuje, że kogoś stać jest na spłatę odsetek, to łatwo mu nie popuści. Pamiętaj także, że dla największych banków pracują najlepsi eksperci, w tym profesorowie Oxbridge, Harvardu czy też MIT, najlepsi znawcy marketingu (w tym więc i reklamy, psychologii konsumenta etc.) oraz socjotechniki. Wstyd, żebym ci musiał wykładać takie elementarne prawdy... :-(
 • 2015-07-07 13:53 | kalosz

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  Na mój prosty rozum powinno ich się wyrzucić. Jak się należy do klubu i nie postępuje w myśl obowiązujących w nim zasad, to powinno się zostać wyrzuconym. Na dodatek Grecy, łamiąc te zasady, domagają się od tego klubu, żeby dalej dawał im pieniądze i odmawiają spłaty długów. I chcą dalej do klubu należeć i czerpać z tego korzyści. Co za bezczelność! Już za to samo należałoby ich wyprowadzić na kopach.
 • 2015-07-07 23:08 | jakowalski

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  Kalosz
  Grecji nie da się wyrzucić ani z UE ani z Eurozony. Po prostu nie ma przepisów regulujących takowe „wyrzucenie”, a bez podkładki w postaci przepisów, to euro-urzędnicy nie podejmą żadnej decyzji, nawet o puszczeniu bąka.
  I nie używaj chamskich określeń. Nie jesteś chyba menelem? ;-)
 • 2015-07-08 12:31 | kalosz

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  @jakowalski

  Przepraszam, nie powinienem był, ale ponosi mnie, gdy słyszę o tej sprawie.
 • 2015-07-08 22:33 | jakowalski

  Re:Co z Grecją w najbliższych dniach

  Kalosz
  OK. Przecież napisałem wyraźnie, że NIE jesteś menelem! :-) Poza tym, to Unia powinna przekupić Grecję, aby ta wyszła z Eurozony i z Unii. Każde inne wyjście jest przecież katastrofą dla Unii.
  Pozdrawiam!