Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

(21)
Ateny i wierzyciele spotkali się po raz pierwszy od greckiego „nie”. Wbrew zapowiedziom greckiego premiera referendum nie otworzyło drogi do porozumienia.
 • 2015-07-08 10:55 | Sceptyczny

  Re:UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

  Grecja na pewno nie opuści euro dobrowolnie. Zbankrutowane państwo nie jest w stanie utworzyć waluty wartej cokolwiek i obciążoną mniejszą niż trzycyfrowa inflacja.
  Grecja musi być wyrzucona z euro. Tyle, że niepłacącego gościa kelner może wziąć za kołnierz i zręcznym kopniakiem wyrzucić z lokalu, a euro chyba nie ma mechanizmów pozwalających na wykopanie złodzieja.
 • 2015-07-08 11:10 | edan

  Re:UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

  Brak ze strony Greków ich propozycji po referendalnych we wtorek (8 lipca) to jakaś kpina. Robią od kilkunastu tygodni szum wokół siebie, a gdy mają możliwość zaprezentowania czegoś, czegokolwiek to jak czytam w nagłówkach "przyjechali z pustymi rękami". Nowy grecki minister finansów wygłosił oracje, bo dokumentów żadnych na piśmie nie przywiózł, kończąc ją że " sprawa jest skomplikowana" (łał!!). Jak w mediach obserwuje od kilkunastu lat unijne szczyty, to wiem, że toczą się negocjacje w wyniku których dochodzi się do kompromisu, konsensusu czy czegokolwiek podobnego. Jak widać skrajnie lewicowy rząd grecki wprowadza nowe standardy. Realizuje swój program bez reform (bo zobowiązań do nich unika jak ognia), który można streścić jako narodowy grecki socjalizm ( nie europejski, bo nie słyszałem, żeby Cipas walczył o najniższą emeryturę czy pensję unijną dla np. Polski) . Nawet jakby teoretycznie umorzyć grecki cały dług, to problemem pozostaje tylko to, kto dalej ma za ten socjalizm płacić, przecież Grecy robić tego nie będą (bardzo niska ściągalność podatków). Chyba, że wejdzie w życie zasada, że "Grecy mają godnie żyć (jak powiedział nowy min. finansów "Grecy zasługują na więcej", a np. ja nie ?!), a podatki mają płacić pozostali Europejczycy". Nieomylny dogmat o pozostawieniu Grecji za wszelką cenę w strefie euro bardziej jej szkodzi i może przyczynić się do wzrostu eurosceptycyzmu. Zwłaszcza jak jest taki cyrk na kółkach, bo inaczej już wczorajszego szczytu nazwać nie można. W niedzielę wszystkie kraje unii będą debatować i ciekawy jestem, czy m.i. Polska nie zostanie zmuszona do zrzucenia się na "biednych" Greków. Nie zdziwiłbym się, że w ramach ratowania Grecji w strefie euro za wszelką cenę taki projekt nie powstanie. Spolegliwa premier Kopacz by się na pewno zgodziła, a to byłaby murowana "bomba" przed jesiennymi wyborami.
 • 2015-07-08 13:18 | kalosz

  Re:UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

  Uważam, że usunięcie Grecji na dłuższą metę może wzmocnić UE, w ten sposób Unia pokaże swoje zdecydowanie i to, że jest (stara się być) klubem solidnych, odpowiedzialnych partnerów, a nie zbieraniną, w której prosperują kanciarze i pieczeniarze.
 • 2015-07-08 14:35 | Witold

  Re:UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

  Nareszcie jakieś rozsądne wpisy moich poprzedników. Dorzucę jedynie, że nie można krytykować władz Unii. Zrobili naprawdę wszystko możliwe (wg mnie aż za dużo), żeby Grecja została w strefie Euro.
 • 2015-07-08 14:55 | saurom

  Re:UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

  No to załóżmy, że Grecy przedstawiliby jakieś propozycje i co byśmy usłyszeli. od czytelników Polityki w komentarzach. Nieroby chcą się wymigać naciągacze. leniwi młoty leżące na plażach naciągacze. A może przedstawili i to jeszcze przed referendum.
 • 2015-07-08 15:04 | george

  geRe:UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

  Prosze sie nie spieszyc! Nie bedzie grexit-u Panie redaktorze i moge sie o to z Panem zalozyc!
 • 2015-07-08 15:50 | aa2

  Re:UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

  Edan:: takiego bełkotu już dawno nie czytałem...
  Kalosz: chciałbyś ... po za tym co napiszesz o Włochach czy Hiszpanach - Ci to dopiero mają dług....
  Sceptyczny: Grecja nie musi być z niczego wyrzucona to nie worek śmieci
  Szanowni przedmówcy tak bijący w Greków i Grecję o premierze tego kraju już nie wspominając może tak poczytajcie na zachodnich portalach troszkę więcej o tym problemie zanim zaczniecie o czymś się wypowiadać o czym nie macie żadnego pojęcia??
 • 2015-07-08 16:02 | marek

  Re:UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

  Grecja powinna wyleciec. I dawno juz powinna BYLA wyleciec. Im dluzej pozostaja w UE, tym bardziej ciagna ja na dno.
 • 2015-07-08 20:39 | Anneke

  Re:UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

  Brawo za komentarz aa2.
  Widac ze media robia swoje a spoleczenstwo jak zwykle slucha z uwaga.
 • 2015-07-08 22:03 | fly

  Re:UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

  Beznadzieja ! Te komentarze sterowane propagandą . Jak kto bardziej neoliberalny - krzyczy " a niech się wynoszą " . Ci bardziej lewicowi - niech zostaną . UE jest tworem POLITYCZNYM . UE oszukiwała się sama , aby przyjąć Grecję do strefy euro . Walili kase aż miło . Grecy brali - bo kazdy by brał . My też bierzemy ! I też będziemy mieli swój upadek za parę lat , bo nasze ( i nie tylko ) lekko wzrastające pkb sterowane jest DŁUGIEM ! A jak piszą przytomniejsi dług Włoch , Francji , Hiszpanii jest dużo większy . UE nie nastarczy dodrukowywać !!!
  Nie trzeba nawet czytać zachodnich ( większość kłamie ) stron . Wystarczy Sputnik . W tej chwili w Ufie decyduje się przyszłość świata . Chiny , Rosja , Daleki Wsch.
  Na Sputniku też doskonały art. Wołk - Łaniewskiej o Grecji .
  I jeszcze jedno , bez przeczytania "Wojna o pieniądz " Song Hongbinga , radzę nie ględzić o finansach , o "politykach " US czy UE . O naszych idiotach już w ogóle . O polityce UE - bo rządzi nią caryca Merkel - a właśnie Niemcy podpisali memorandum na druga nitkę NS ( o czym u nas głucho ) nie pozwalając na South Stream , ktory pomógłby krajom południa ( tym "leniom" ) , więc Niemcy się zabezpieczają !!!
  "Wojna o pieniądz" jest na pdf w necie . Czyta się jednym tchem . Jest już II część , Hongbing przewiduje ( nie on jeden ) rozwałkę ok. 2022 - 2024 . Potem inną walutę główną - pewno złoty renminbi ( juan ) . Mówi się też o złotym rublu . USD upadnie - stąd próba rozwalenia Rosji - siły BRICS - via Ukraina . Będą ciekawe czasy . Strach się bać !
 • 2015-07-08 22:18 | fly

  Re:UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

  Aby trochę otrzeżwić krytyków Grecji , dodam , że KAŻDY kraj "ratowany " przez MFW/BŚ popadał w coraz większe długi . Po to są "kilerzy gospodarczy" i Konsensus Waszyngtoński , więc ciszej chłopcy , bo z nami będzie to samo , a tytułem uświadomienia jak jestesmy wpuszczani w maliny zapytam , kto jest najbogatszym człowiekiem swiata ?
  Gates , co ? Tak Wam wciskają . Obliczja go na 40 - 50 MLD $ . hehehehehe !
  A o Rotschildach słyszeliście ? Rodzina jest obliczana na 50 BILIONÓW ( prawdziwych , nie us ) $ !
  I oni i związane z nimi banki w City i Wall Str. rządzą pieniądzem DŁUŻNYM , stąd Gecja , podobnie jak Włochy , Francja . Hiszpania i Polska NIGDY nie wyjdą z długu bo DŁUG jest istotą emisji $ i euro też . Wiecej u Hongbinga !
 • 2015-07-08 22:46 | jakowalski

  Re:UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

  aa2 i Anneke
  Racja!
 • 2015-07-08 22:46 | jakowalski

  Re:UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

  Edan
  W Grecji nie było nigdy socjalizmu. Owszem, chciano tam go wprowadzić, ale skończyło się to zachodnią interwencją i obozami koncentracyjnymi. Problemy Grecji zaczęły się znacznie wcześniej, a mianowicie z dniem najazdu Niemiec na Grecję w roku 1941. Później z tego powodu były już same tylko problemy, takie jak wojna domowa spowodowana tym, że Grecję oddano pod kuratelę Zachodu, a więc brutalnie zwalczano w niej, silną wówczas, lewicę a później sponsorowana przez Zachód dyktatura pułkowników (lata 1967-1974) i że Grecję przyjęto do UE w roku 1981 tylko i wyłącznie z powodów politycznych, aby nie wstąpiła ona wtedy do RWPG i Układu Warszawskiego oraz że wprowadzenie w Grecji waluty Euro w roku 2002 doprowadziło Grecję do do spadku konkurencyjności jej gospodarki o 30% i w efekcie do głębokiego kryzysu finansowego. Stąd też w poważnych mediach cytowane są analizy dotyczące opcji opuszczenia przez Grecję strefy Euro, możliwość powrotu Drachmy i jej dewaluacji o ponad 50%. Mało kto też wie, że w Grecji działały po wojnie obozy koncentracyjne i ze w największym z nich, na wyspie Makronisos, w latach 1947-1950, więziono łącznie 1100 oficerów zawodowych i rezerwistów - kombatantów ELAS (greckiej umiarkowanie lewicowej partyzantki z czasów II WŚ) i 27 tys. niższych stopniem bojowników ELAS, DSE (komunistycznej partyzantki) i nawet żołnierzy królewskich. Jednak największą grupę więźniów, liczącą ok. 30 tys. osób stanowili cywile, w tym kobiety i dzieci, kierowani tu decyzjami administracyjnymi. Większość więźniów zmuszano do wyczerpującej pracy fizycznej, w palącym słońcu i zwykle bezużytecznej. Planowo i systematycznie popełniano tam zbrodnie. W latach 1967-1974, część obozów otwarto ponownie. Rząd Niemiec umywał wówczas ręce, jako że to była przecież „wewnętrzna sprawa Grecji”... :-(
 • 2015-07-08 22:46 | jakowalski

  Re:UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

  Sceptyczny
  1. Złodziejami tu nie są Grecy, a banki, pożyczające im na lichwiarski procent.
  2. Nie używaj też menelskiej terminologii typu „wykopać”! Zrozum, że Grecji nie da się wyrzucić ani z UE ani z Eurozony - po prostu nie ma przepisów regulujących takowe „wyrzucenie”, a bez podkładki w postaci przepisów, to euro-urzędnicy nie podejmą żadnej decyzji, nawet o puszczeniu bąka.
 • 2015-07-09 00:06 | Ella

  krótka uwaga do "edana"

  Warto wiedzieć, że spolegliwy to człowiek, na którym można polegać. I taka jest premier Kopacz, choć Ty (błędnie) traktujesz ją jako osobę uległą. Czasami trzeba zajrzeć do słownika.
 • 2015-07-09 03:38 | kruk

  Re:UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

  @sceptyczny
  Skad w Polsce tyle zawzietosci na Grekow i to jeszcze tak paskudnie wyrazanej? Czy nie mozna rozwazac kryzysu greckiego spokojnie? Wcale nie jest powiedziane, ze Trojka bedzie wobec Grekow nieprzejednana. Stany Zjednoczone chcialyby ustepstw ze strony Europy i nie mozna sie z tym nie liczyc. Wczoraj w wiadomosciach CNN Kenneth Rogoff (profesor Harvarda) zasugerowal ciekawe rozwiazanie - Grecja mialaby pozostac w strefie euro ale przyjelaby miekka (soft) wersje euro. Wiadomo, ze euro opiera sie na wolnym przeplywie kapitalu i jego kurs w stosunku do innych walut jest zmienny. Grecji pozwolonoby na kontrole ruchu kapitalow w jakims okresie przejsciowym, oczywiscie w celu powstrzymania ucieczki funduszy pomocy. Na ile kontrola przeplywow kapitalowych moglaby byc skuteczna trudno powiedziec. W dzisiejszym swiecie bylaby pewnie trudniejsza niz 20 lat temu. Poza tym Grecja musialaby sie zgodzic na reformy strukturalne. Niemniej jednak pomysly na wyciagniecie Grecji z kryzysu nie zostaly wyczerpane.
 • 2015-07-09 06:06 | antymat

  Re:UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

  A może banki, które kosztowały nas, podatników, co najmniej rząd wielkości więcej pieniędzy niż dług Grecji, teraz pokryją koszty, do których się przyczyniły? Tak, niemieckie banki również. Dlaczego podatnicy musieli pokryć straty PRYWATNYCH firm, które niefrasobliwie sobie poczynały i wywołały światowy kryzys? I dlaczego nie mielibyśmy oczekiwać wzajemności?
 • 2015-07-09 17:34 | abchaz

  referendum nie otworzyło drogi do porozumienia.

  Bo nie miało otworzyc.
  Referendum ,wygrane,miało potwierdzic mandat Tsiprasa w jego oporze przeciwko zgnojeniu Grecji .
  Byc może Tsipras będzie się musiał zgodzic na dyktat Trojki .
  Zostanie jednak u Greków poczucie dumy narodowej i etos by się odegrac przy najbliższej okazji.
  Podemos też zostali zbudowani.
  Historia się nie kończy.
 • 2015-07-10 11:19 | _sens

  Re:UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

  Przychodzi turysta do greckiego hotelu, kładzie 100 euro kaucji na ladzie recepcji i prosi o klucze do kilku pokoi, żeby mógł stwierdzić czy któryś z tych pokoi mu odpowiada.
  Właściciel hotelu daje mu wszystkie klucze, ponieważ nie ma żadnego gościa.
  Kiedy turysta idzie oglądać pokoje, hotelarz zabiera 100 euro i biegnie do rzeźnika, daje mu te pieniądze mówiąc, że to zaległości, które jest mu winien.
  Rzeźnik z tym banknotem biegnie do rolnika i spłaca swój dług za świnię, którą kupił w zeszłym tygodniu.
  Rolnik zapieprza do jedynej panienki we wsi i daje jej te 100 euro, bo ma jeszcze ostatnie dwie wizyty do zapłacenia
  Prostytutka biegnie do hotelu z tymi samymi 100 eouro bo wisi hotelarzowi czynsz za wynajmowanie pokoju w którym była z ostatnim klientem.
  W tym momencie turysta schodzi do recepcji i mówi,że żaden z pokoi mu nie odpowiada. Oddaje hotelarzowi klucze, bierze swoje 100 euro i opuszcza hotel.
  Wszystkie długi są spłacone a nikt nie ma pieniędzy.
  Tak funkcjonuje pakiet ratunkowy UE.
 • 2015-07-10 15:28 | victorast

  Re:UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

  W "Polityce" nr. 27 Łukasz Wójcik w artykule zatytułowanym "Strefa bólu" napisał

  "Powrót Niemiec do marki byłby więc najłatwiejszym sposobem na ratowanie strefy. Wartość euro spadłaby gwałtownie wobec nowej marki, a kraje strefy nagle stałyby się konkurencyjne wobec Niemiec. W końcu i sami Niemcy odnaleźliby jakieś plusy takiego rozwiązania – za drogie marki mogliby dłużej grzać się na Ibizie.
  To pomysł może i sugestywny, ale niemożliwy politycznie. Pozostaje więc tylko zmiana traktatów europejskich – na to jednak w Europie brak odwagi. To nie jest czas Monnetów, Helmutów Schmidtów czy Jacques’ów Delorsów. Nie jest to czas ambitnych projektów. Jak przekonuje wspomniany Münchau, w Brukseli nie znajdzie się dziś żaden polityk, który by powiedział: strefa euro w obecnym kształcie jest nie do obronienia. W tym celu musimy zmienić obowiązujące traktaty. A jeśli to niemożliwe z powodów politycznych, być może powinniśmy wszyscy podążyć śladem Grecji i uciec z więzienia ku monetarnej wolności."

  Mądrzej nie ujął jeszcze nikt tematu związanego z sytuacją w Grecji.
 • 2015-07-10 15:45 | victorast

  Re:UE czeka na nową propozycję Aten. Następny szczyt w niedzielę

  sens,
  to, co napisałeś o turyście było poczatkiem pewnego artykułu (sprzed ponad roku) w niemieckim "der Spiegel". Super, że to odnalazłes ale jeszcze ciekawsze jest to, że w jednym z polskich kabaretów był juz ten temat. Kobuszewski i Brusikiewicz a tytuł jest: Dług. mozna to znaleźc na youtube