Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

(Prawie) nikt z nas nie pamięta, co robił przed 3. rokiem życia. Dlaczego?

(12)
Większość dorosłych ludzi nie pamięta wydarzeń sprzed trzeciego roku życia. A może jednak da się te wspomnienia jakoś wydobyć?
  • 2015-07-13 22:25 | szymon96

Pierwsze wspomnienie.

Moje pierwsze wspomnienie pochodzi z okresu, gdy miałem 2 lata. Moja kuzynka wówczas dostała od koleżanki psa na urodziny. Pamiętam też, jak chodziłem po łóżeczku jakiś rok wcześniej, chociaż może być to fałszywe wspomnienie spowodowane oglądaniem przeze mnie zdjęć z dzieciństwa. Pewien nie jestem i już raczej nigdy nie będę.
  • 2015-07-13 23:01 | marilla

Re:(Prawie) nikt z nas nie pamięta, co robił przed 3. rokiem życia. Dlaczego?

Leze w lozeczku. Jestem chora i jest mi zle. Widze czarne robaki przed oczyma, jakby chrzaszcze. W otej poswiacie. Boje sie.
    I po co mam to pamietac?
  • 2015-07-14 00:34 | Keller

(Prawie) nikt z nas nie pamięta,

Chodzenie opanowałem standardowo, w wieku 1,5 roku (co wiem od mamy) , ale pamiętam jak przypuszczalnie po raz pierwszy samodzielnie przeszedłem kilka metrów. Pamiętam, że wysiłkowi samodzielnego przejścia kilku kroków towarzyszył pewien rodzaj emocji, czy nawet lęku. Pamiętam radość rodziców, kiedy udało mi się przejść kilka metrów - z rąk mamy do szeroko wyciągniętych rąk ojca. Ojciec od dawna nie żyje, mama tego zdarzenia nie pamiętała. Do dziś mam w pamięci wysiłek tego "marszu", w jakiej części mieszkania się odbył, oraz taki szczegół, że kroczyłem po podłodze z desek w kolorze bordowym (w domu istotnie była podłoga z desek).
  • 2015-07-14 00:48 | Keller

Re:(Prawie) nikt z nas nie pamięta,

bever: "A jesli jestes Katolem to z automatu spadasz na meki piekielne".

A paszkwilanci i mąciciele w którym kręgu piekieł się znajdą, jak sądzisz?
    Zerknij do "Boskiej Komedii", może wywróżysz sobie przyszłości. Eschatologiczną.
  • 2015-07-14 06:29 | belissarius

Urodziłem się w Strzelcach Op., ale rodzice wkrótce zamieszkali w Opolu. Mieszkaliśmy w takim domu (stoi chyba do dziś) na wysepce między torami kolejowymi na zachód od dworca. Pamiętam dwie rzeczy: moją huśtawkę w takim pustym, przechodnim pokoju i parapet okna, na którym zawsze był pokład szarego osadu z cementowni. Potem pamiętam podróż do Sopotu, gdzie przeprowadziliśmy się gdy miałem 3 lata; pamiętam nawet "marynarskie" furażerki, w jakie mnie i brata z tej okazji ubrała mama: moja myła granatowa z bordowymi aplikacjami, a brata odwrotnie. Zdjęć z tego czasu nie było, więc to jednak pamięć...
  • 2015-07-14 10:39 | Laclos

Pamietam, a przynajmniej tak mi sie wydaje, kilka scen z bardzo wczesnego dzieciństwa. Pamietam mame pochylajaca się nade mna, kiedy lezałam w wózku: miała kwiecistą sukienke i czerwona szminke. Wydawała mi sie bardzo ladna, nie tak jak dziadek, ktory byl łysy i budził we mnie strach. Pamietam też z perspektywy wózka osniezone gałęzie, które przesuwały sie wysoko. Tez bylam tym zachwycona i bardzo chcialam je dotknąć:))
  • 2015-07-14 10:46 | Anka53

Niestey pamietam... byłam wtedy w szpitalu i miałam poważną operacja. Pamiętam, aż za dużo. Szkoda, że takie wspomnienie....
  • 2015-07-14 15:40 | slima11

TRAuma.Pozostawia wspomnienia.A nieraz rzutuje na dalsze zachowania.3i pół roku.Chodzę za porządnym Niemcem i krzyczę bum ,bum ,bum.Czyli daj cukierka.Pokój 4 na 4.Ja wdrzwich do korytarza on przy ścianie bierze karabin i mierzy.NIe uciekam.Dlaczego?Może ,że mam we krwi geny Jaćwingów,może chęć cukierka ,może paraliż jak u ofiar BRejwika.?Do dziś widzę 3 iskry z lufy karabinu ,i bieg do matki do kuchni.I porwane ubranie ,było lato, przez Niemca ,który szukał rany.Nie pamiętam czy dostałem cukierki.Może nie miał albo zrozumiał slowo bum i strzelił.Ale do dziś widzę jego głowę i oczy.I do dziś boję się patrzeć ludziom w oczy ,bo jakiś cudem wiem kiedy chcą mnie okłamać .Czyli jestem nienormalny.A to ,że widziałem w wieku 10 lat wykopywanie 13 partyzantów ,i widzę widok odpadniętej nogi w połowie łydki ,bo matka trzymająca go w fartuchu za mocno przytulała to już inna historia do bycia nie sobą.
  • 2015-07-18 18:05 | yuri

Re:(Prawie) nikt z nas nie pamięta,

Chodzilam do zlobka do trzeciego roku zycia. Ze zlobka pamietam ze bylo mi niewygodnie w jednym lozeczku z innym dzickiem. Kopalismy sie nogami w walce o przestrzen. Opiekunki siedzialy w poblizu i pily cos ze szklanek ozdobionych wzorem czerwonych kwiatow. Bardzo mi sie te wzory podobaly.
  • 2015-07-20 13:02 | NO I?

Po przeczytaniu artykułu nadal nie wiem "Dlaczego?"
  • 2015-07-20 22:06 | trissa

Pamięć robocza to nie jest mniej wyrafinowana forma pamięci!

Błędem jest mieszanie dwóch zupełnie różnych podziałów pamięci i ocenianie "która lepsza". Pamięć roboczą można porównać do pamięci roboczej komputera - korzystamy z niej, kiedy np. liczymy coś w pamięci lub powtarzamy w myślach nr telefonu, który zobaczyliśmy i na który chcemy zadzwonić. Pamięć semantyczna to pamięć długotrwała w formie faktów, opinii itp. To dwa zupełnie różne podziały i rodzaje pamięci, które są komplementarne.
  • 2016-05-21 12:02 | Agie

To jest taka dziwna i chyba nie do końca poznana kwestia. Ja np. pamiętam kolor mojego wózka, co całą rodzinę skrajnie dziwło, bo niby jakim cudem to pamięta. Z kolei nie pamiętam co robiłem 3 lata temu, a czasem co robiłem 3 dni temu ;)