Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

(48)
Niemcy w trakcie negocjacji z Grecją przyjęli nie tylko złą strategię merytoryczną, ale też symboliczną. Pierwszy raz w życiu poczułem, że mogą być niebezpieczni – mówił w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski.
 • 2015-07-16 15:38 | sztubak

  sztubak

  Grecy ostro zablefowali a Niemcy sprawdzili, ot i wszystko.
  Pan Żakowski najwyraźniej uważa, że czy się stoi czy się leży, się należy.
  Odmowa wynagradzenia oszustwa, niewydajności, cwaniactwa to zachowanie godne potępienia.
  Takie ideologiczne skrzywienie z poprzedniego okresu?
 • 2015-07-16 15:46 | AD

  Nie zgadzam się

  Nie zgadzam się tym razem z Panem Żakowskim, którego bardzo cenię. Wydaje się niesprawiedliwe posądzać o butę i niewłaściwą postawę kogoś kto próbuje zracjonalizować proces pomocy dla Grecji w oczach swoich własnych podatników, którzy się na to wprost składają, zamiast z tych funduszy korzystać w swoim kraju. Zaciskanie pasa w ostatnich latach przyniosło pozytywne skutki nie tylko w Irlandii czy Hiszpanii, ale również w Grecji. Wskaźniki ekonomiczne Grecji w 2014 roku były pozytywne i uległy pogorszeniu dopiero po wygranej Syrizy. Wielu ekonomistów również greckich wskazuje na wyjątkowo preferencyjne warunki zadłużenia jakie ma obecnie Grecja i uważa że wbrew obiegowej opinii jest ono spokojnie do udźwignięcia w kolejnych latach, a obciążenia dla kraju są porównywalne z wieloma innymi krajami EU. Daleko idące koncesje w kierunku Grecji oznaczałaby w dużym skrócie zgodę na dalsze finansowanie nieefektywnej, przeżartej przez nepotyzm i korupcję i o słabej dyscyplinie fiskalnej gospodarkę grecką przez "pracusiów z północy". I gdzie tu elementarna sprawiedliwość?
 • 2015-07-16 16:33 | jakowalski

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  Też mi odkrycie. Przecież przez to, że Niemcy nie dokończyli, z powodu wybuchu Zimnej Wojny, denazyfikacji, są oni znów zagrożeniem dla pokoju w Europie, a więc i na świecie. Jedyny uczciwy kanclerz powojennej Republiki Federalnej, czyli Willy Brandt, za próbę pojednania z Polską, został zmuszony przez swój własny, zachodnioniemiecki wywiad, do rezygnacji ze stanowiska kanclerza, jako ze ów zachodnioniemiecki wywiad wrobił go wkrótce po uznaniu przez RFN zachodnich granic Polski w aferę szpiegowską i zmusił go tym samym do rezygnacji ze stanowiska kanclerza Bundesrepubliki, a tym samym zaprzepaszczano wówczas ostatnią szansę dla Niemiec, aby ten naród i to państwo przestali być raz i na zawsze zagrożeniem dla swych sąsiadów, a szczególnie zaś dla Polski.
 • 2015-07-16 16:38 | jakowalski

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  AD
  Polska ma od dość dawna bardzo pozytywne wskaźniki ekonomiczne, a przecież sytuacja gospodarcza ciągle się w Polsce pogarsza, o czym świadczy choćby ta dalsza, masowa ucieczka Polaków z Polski, i to mimo tego, że na tzw. Zachodzie wciąż jest kryzys. Nie myl więc oficjalnych wskaźników z realną sytuacją gospodarczą. Propaganda nieistniejącego sukcesu to nie był przecież wynalazek Gierka!
 • 2015-07-16 16:39 | Kabaret Odjazdowy

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  O czym tu pisać i o czym dyskutować. Grecy przejedli pieniądze czyli skonsumowali, większą części łatwej kasy rozkradli i na dobre przez dobre wiele lat fałszowali dane statystyczne , po prostu kradli ile wlezie od dołu do góry, pławili się w zlocie podczas gdy kraje jak Polska żyły i jak większość naszego społeczeństwa zyje w nędzy nie pomnę o emerytach. Grecy teraz robią z siebie męczenników. na zasadzie na krzywy ryj a może się jeszcze uda. Tak bezczelnych typow jak aktualny premier czy ten poprzedni Varufakis to rzadko się ogląda. Wszystko spada na Niemców bo przecież te państwo stworzone jest do tego by wiosłować i ciągnąc za sobą ubogie gospodarki. Ciagnąć tak, pomogać tak i finansowo też, ale NIemcy nie pzowolą się okradać. Jest to ostrzeżenie dla polskich 'bizmesmenów' czyli w większości aferzystów i popierających ich 'polityków' , okradających naród z czego się da.

  Zasada jest jedna: pożyczyłeś to trzeba oddać. Nie masz to ci pomożemy , ale nie tak chcą Grecy umorzenia dlugow . Dlugów się nie umarza ! Bo jeżeli się je umowy to znaczy wszyscy w Europie będą się musieli zlozyc by złodzieje nie umarli z głodu.

  A tak na marginesie: biora emerytury ile się da i renty gdzie sięda i okazało się ze co drugi emeryt w Grecji ma więcej niż 100 lat. Jak to możliwe , ano papierowo tak samo jak ich wirtualna księgowaść w której są mistrzami wraz z Cyprem.
 • 2015-07-16 17:38 | victorast

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  jakowalski,
  po raz któryś wyprzedziłeś mnie swoją opinią. i nie tylko opinią ale i oceną komentarza "AD".
  A "sztubak" i "Kabaret Odjazdowy" nie wiedzą, co piszę, więc trzeba im to wybaczyć i ewentualnie dać wskazówkę, że zabierać głos (czy brać się do pisania) powinno się tylko wtedy, kiedy ma się elementarne pojęcie na dany temat. Pisanie o "przejedzenie" pieniędzy przez Grecję, czy, że "pożyczyłeś to oddaj" dowodzi elementarnego braku wiedzy, na co poszły "pożyczone" pieniądze no i o tym, że Niemcy winne są Grecji o wiele więcej. To tyle.
  victor ast
 • 2015-07-16 18:12 | comet

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  "Też mi odkrycie. Przecież przez to, że Niemcy nie dokończyli, z powodu wybuchu Zimnej Wojny, denazyfikacji"

  Poza tym, darowano im (po II wojnie swiatowej) wyplate reparacji wojennych...
 • 2015-07-16 19:04 | Slawomirski

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  Nie ma nic zlego w ekonomicznym rozwarstwieniu Europy. Biedna Grecja i bogate Niemcy sa naturalnym zjawiskiem. Moze tez byc odwrotnie. Glupota jest forsowanie paneuropejskiej urawnilowki przez redaktora Zakowskiego. Polacy moga sie duzo nauczyc z tego co sie przytrafilo Grekom. A obwinianie Niemcow za grecki kryzys finansowy jest postawa anty.
 • 2015-07-16 19:43 | ben

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  Teraz Niemcy są winni ?. I na dodatek Żakowskiego z Sierakowskim przyprawiają o gęsią skórkę a nawet strach . Panowie , mniej egzaltacji . Jakoś niemiecki porządek bardziej do mnie przemawia niż Grecki chaos czy polskie " jakoś to będzie" . Jak się zaczyna grę w to kto będzie większym populistą to kończy się na ulicy w kartonie, w samych tylko skarpetkach i gatkach .Żal mi Greków bo nie oni sami są winni tego co się z nimi stało ale słabo grali, powiedzieli A powinni powiedzieć B i zobaczyć co się stanie . Brakło im pary .
 • 2015-07-16 20:00 | jakowalski

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  P.S.
  Problemy Grecji zaczęły się znacznie wcześniej, a mianowicie z dniem najazdu Niemiec na Grecję w roku 1941. Później z tego powodu były już same tylko problemy, takie jak wojna domowa spowodowana tym, że Grecję oddano pod kuratelę Zachodu, a więc brutalnie zwalczano w niej, silną wówczas, lewicę a później sponsorowana przez Zachód dyktatura pułkowników (lata 1967-1974) i że Grecję przyjęto do UE w roku 1981 tylko i wyłącznie z powodów politycznych, aby nie wstąpiła ona wtedy do RWPG i Układu Warszawskiego oraz że wprowadzenie w Grecji waluty Euro w roku 2002 doprowadziło Grecję do do spadku konkurencyjności jej gospodarki o 30% i w efekcie do głębokiego kryzysu finansowego. Stąd też w poważnych mediach cytowane są analizy dotyczące opcji opuszczenia przez Grecję strefy Euro, możliwość powrotu Drachmy i jej dewaluacji o ponad 50%. Mało kto też wie, że w Grecji działały po wojnie obozy koncentracyjne i ze w największym z nich, na wyspie Makronisos, w latach 1947-1950, więziono łącznie 1100 oficerów zawodowych i rezerwistów - kombatantów ELAS (greckiej umiarkowanie lewicowej partyzantki z czasów II WŚ) i 27 tys. niższych stopniem bojowników ELAS, DSE (komunistycznej partyzantki) i nawet żołnierzy królewskich. Jednak największą grupę więźniów, liczącą ok. 30 tys. osób stanowili cywile, w tym kobiety i dzieci, kierowani tu decyzjami administracyjnymi. Większość więźniów zmuszano do wyczerpującej pracy fizycznej, w palącym słońcu i zwykle bezużytecznej. Planowo i systematycznie popełniano tam zbrodnie. W latach 1967-1974, część obozów otwarto ponownie. Rząd Niemiec umywał wówczas ręce, jako że to była przecież „wewnętrzna sprawa Grecji”... :-(
 • 2015-07-16 20:09 | jakowalski

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  Victor
  Racja - pisanie o „przejedzeniu” pieniędzy przez Grecję, czy też, że „pożyczyłeś to oddaj” dowodzi elementarnego braku wiedzy, na co poszły te „pożyczone” pieniądze i o tym, że Niemcy winne są Grecji o wiele więcej, o czym nie raz już przecież pisałem. Poza tym śmieszne jest, jeśli o tym piszą ludzie z Polski, która od roku 1989 przejada pomoc otrzymywaną z Zachodu oraz nigdy nie odda swego olbrzymiego długu zagranicznego, wynoszącego już dobrze ponad 400 miliardów dolarów USA (w roku 2014 wynosił on 390,685,000,000 USD).
 • 2015-07-16 20:11 | Artur

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  Pan redaktor Żakowski czasami napisze coś naprawdę mądrego. Zwykle jednak trafia kulą w płot.
 • 2015-07-16 20:59 | MMK

  Baśń jak to brak uni fiskalnej czy samo Euro prowadzi do kryzysów zadłużenia państw.

  "Nie da się utrzymać euro, jeśli każdy kraj będzie prowadzić własną politykę fiskalną bez jej ujednolicenia"

  Ależ nie prawda.
  Przyczyną problemów Grecji jak i innych PIGS nie jest Euro,nie jest brak socjalistycznego równego walca fiskalnego, tylko źródłem jest nadmierne zadłużenie.
  Tylko i wyłącznie.
  Biedniejsze Estonia i Słowacja nie mają problemów z Euro, bo się aż tak nie zadłużają jak PIGSy i tyle.
 • 2015-07-16 21:43 | MMK

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  "Gdyby Unia miała dzisiaj konstytucję, poradziłaby sobie z kryzysem nieporównanie łatwiej"

  Oczywiście, o ile w europejskiej konstytucji byłby nakaz zrównoważonego budżetu - wtedy kryzysu by nie było;)
  Wątpie aby europejscy politykierzy się zająkneli nawet ten temat ... ;)
  Z wyjątkiem znienawidzonych i niebezpiecznych rzekomo niemickich, którzy i bez konstytucji europejskiej samodzielnie równoważą budżet Niemiec.
  Jak zwykle, mądry Niemiec przed szkodą, a socjalista/etatysta głupi i po greckiej szkodzie...
 • 2015-07-16 22:32 | jakowalski

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  MMK
  Nadmierne zadłużenie jest skutkiem, a nie przyczyną obecnych kłopotów Grecji, jako że Grecja zadłużała się nie dla tego, że potrzebowała ona pożyczek i to na wyraźnie lichwiarski procent, ale dla tego, że została ona podstępem nakłoniona do zadłużania się, aby w ten sposób przysparzać zysków zachodnioeuropejskim bankom. Przyczyną obecnych kłopotów Grecji były także obietnice dobrobytu dane Grecji przez Unię przed jej wstąpieniem do UE, a szczególnie przed jej wstąpieniem do Strefy Euro, jako że waluta euro miała, w myśl obietnic Brukseli, czyli de facto Berlina, przynieść Grecji dobrobyt, wolność od wszelakich trosk oraz generalną szczęśliwość, a więc Grecy poczuli się nagle bogaci, tak więc zaczęli oni pożyczać pieniądze, które im skrupulatnie podsuwały niemieckie banki. Nikt nie powiedział Grekom, że przyjmują ich do Unii a później do Eurozony tylko i wyłącznie z powodów politycznych, że wstąpienie do Strefy Euro oznacza rezygnację z niezależności zarówno politycznej jak też i ekonomicznej oraz osłabienie konkurencyjności greckiej gospodarki. Gdyby Grekom tą gorzką prawdę powiedziano wcześniej, to pewnie nie chcieli by oni ani do Unii, ani tez do Eurozony. Tak więc Grecja ma solidne podstawy, aby podać Brukselę, a szczególnie zaś Berlin do Międzynarodowego Trybunału za oszukańcze namówienie Grecji do podpisania umów stowarzyszeniowych z Unią Europejską i Strefą Euro, bez wyjaśnienia Grecji i Grekom rzeczywistych kosztów, które będą oni musieli ponieść, wstępując do UE i Eurozony.
  Niech więc przypadek Grecji będzie przestrogą dla Polski i Polaków, niech Polacy pamiętają, ze Zachód nic nie daje nikomu za darmo, że za członkostwo w UE, a szczególnie w Eurozonie trzeba płacić, i to znacznie więcej, niż się z owej Unii czy też Eurozony otrzyma...
 • 2015-07-16 22:43 | jakowalski

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  MMK
  Zadłużanie się państw w prywatnych bankach nie jest pomysłem socjalistycznym, a jak najbardziej kapitalistycznym. Dług publiczny (czyli inaczej zadłużenie państwa) bierze się przecież z tego, że politycy siedzą w kieszeniach bankierów, a więc zupełnie niepotrzebnie zadłużają oni państwo u tych bankierów, aby owi bankierzy mieli jeszcze większe zyski. Pisał o tym dawno temu Karol Marks w „Wojnach klasowych we Francji”. Nic więc prostszego, aby w Konstytucji (czy to Polski, czy to Grecji czy też nawet UE) zakazać rządowi zadłużania się w prywatnych bankach, a wydatki państwa finansować z podatków nałożonych na najbogatszych, czyli tych, których jest najbardziej stać na ich płacenie i w których interesie najbardziej przecież jest utrzymanie obecnego systemu (status quo).
  Problem jest tu tylko taki, że ponieważ zadłużanie się państw w prywatnych bankach jest w interesie kapitału, to ów kapitał nie będzie tolerować rządów, które nie będą się chciały u tego kapitału zadłużać! Poza tym, to pamiętajmy, że jedyne źródło zysków banków pochodzi przecież z odsetek od udzielonych przez ten bank pożyczek, a więc banki robią wszystko, aby wcisnąć pożyczki rządom, uważanym na ogół za dość dobrych dłużników, jako że rządy są w stanie spłacać swoje długi nakładając kolejne podatki na swych obywateli, i o to właśnie teraz przecież chodzi w Grecji: aby grecki rząd spłacił swoje długi nakładając kolejne podatki na obywateli oraz także tnąc wydatki z budżetu, czyli podwójnie obniżając poziom życia Greków: nakładając na nich większe podatki, a dając im w zamian jeszcze mniej świadczeń finansowanych z budżetu. :-(
 • 2015-07-16 22:51 | Geelongman

  Polityka Niemiec wobec Grecji jak najbardziej na miejscu.

  Pan Zakowski przesadzil. Niemcy zachowali sie bardzo odpowiednio. Grecy niczym nie zasluzyli sobie na lagodniejsze traktowanie.
 • 2015-07-17 00:12 | bever

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  Podstawa to kultura. Krzyzacy tzn szlachta niemiecka i europejska nie uczyli Prusow jezyka tylko budowali miasta rozwijali handel i uczyli rzemiosl. Stworzyli potege germanska. A dlaczego tak chetnie slowianie-polacy germanizowali sie w trakcie rozbicia dzielnicowego, potem w okresie rozbiorow? Kultura. Dzis dzieje sie to samo. Dzieci emigrantow nie chca mowic po polsku a sami emigranci staja sie bardziej niemieccy niz autochtoni. A ile tych autochtonow to autentyczni germanie ? Mysle, ze bedzie Polakom lepiej pod lagodnym nadzorem niemieckim niz pod batem rosyjskim. Niemecy nic nie beda robic a my sami damy sie zgermanizowac. Bo maja wspaniala kulture. Lepiej ja wspoltworzyc niz walczyc swoja dezorganizacja, brakiem wspoldzialania, chaosem, brudem, belkotem przeklenstw, brakiem szacunku dla zasad wspolzycia a nawet negowaniem zasad prawa. Niemcy nas tego naucza, zaasymiluja, a za 200 lat bedziemy uczyc sie o kulturach skonczonych jak luzycka i slowian zachonich zwanych polakami..
 • 2015-07-17 08:37 | wnukmarek

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  @ bever

  Zupełnie jakbym czytał hasła Hakaty. Niemcy zawsze swoją kulturą asymilowali innych, choć nie zawsze im się to udawało, choćby dwie znane próby asymilacjii zwane wojnami światowymi.
 • 2015-07-17 09:20 | Herstoryk

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  O czym tu pisać i o czym dyskutować. Grecy przejedli pieniądze czyli skonsumowali, większą części łatwej kasy rozkradli i na dobre przez dobre wiele lat fałszowali dane statystyczne , po prostu kradli ile wlezie od dołu do góry, pławili się w zlocie

  OK. Prawda, że przejedli i rozkradli. Tyle że do tanga trzeba dwojga, każdemu pożyczkobiorcy jest potrzebny pożyczkodawca, a odpowiedzialność za zwrot długów dzieli się 50/50, bo rzetelny bankier powinien dokładnie sprawdzić potencjalnego dłużnika, nazywa się to "należyta staranność" (due diligence). Jeśli Niemcy, itp, pożyczali Grecji krocie, mimo prawdy oczywistej, że mały kraj bez przemysłu może mieć problemy ze zwrotem, to albo byli durni, albo mieli w tym jakiś interes - choćby taki jak banksterzy pożyczający sub-prime klientom (spekulacyjne bonusy), albo np. nakręcenie eksportu artykułów przemysłowych i luksusowych z np. Niemiec do Grecji. Kasa przejedzona i ukradziona nie pofrunęła w kosmos, ale została wydana na zakup towarów i usług, w znacznej części z krajów EU. Czyli zapewniła sporo miejsc pracy i podatki głównym potęgom przemysłowym Europy, a zatem JUŻ WRÓCIŁA do pożyczkodawców, przynajmniej częściowo.
  Teraz, pod naciskiem szantażu, Grecy będą musieli oddawać jeszcze raz. A przynajmniej próbować.
  Żakowski ma rację bo mogą im naprawdę puścić nerwy i zaczną się schody. Poważniejsze niż zadymy przed parlamentem.
 • 2015-07-17 11:15 | etanim@gmx.de

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy


  jakowalski@
  "Planowo i systematycznie popełniano tam zbrodnie. W latach 1967-1974, część obozów otwarto ponownie. Rząd Niemiec umywał wówczas ręce, jako że to była przecież „wewnętrzna sprawa Grecji”... :-( "

  Rozumiem, że według Kowalskiego za wszystkie obozy koncentracyjne odpowiedzialni są Niemcy - pewnie też za te wymyślone przez Hiszpanów na Kubie pod koniec XIX w. czy przez Brytyjczyków w Południowej Afryce w czasie wojen burskich. Co ma wspólnego Rząd Niemiec ze zbrodniami w Grecji w latach 70-tych?

  Trudno z panem dyskutować, bo Pan ma "elementarne pojęcie na ten temat" a inni mają "elementarny brak wiedzy"...
  Ciekawe jaka jest przyczyna tego, że tak zażarcie broni Pan greckiego nieróbstwa i marnotrawstwa?
 • 2015-07-17 13:12 | MMK

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  "odpowiedzialność za zwrot długów dzieli się 50/50, bo rzetelny bankier powinien dokładnie sprawdzić potencjalnego dłużnika"
  No i Grecja mogła ogłosić bankructwo i pozbyć się całości długu i wtedy bankierzy (najlepiej pięć lat temu kiedy dlugi były jeszce w prywatnych bankch) ponieśli by konsekwencje swych działań.
  Jednak Tsipras z grecką ferajną bronił się przed takim rozwiązaniem rękami i nogami.
 • 2015-07-17 15:20 | aa2

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  Troszkę popłynąłeś MMK
  Tsipras 5 lat temu nie był premierem , sprawdź chłopie zanim coś bezmyślnie napiszesz
  Ponieważ wtedy premierem była taki Pan w stylu Tuska to chyba masz świadomość jak były prowadzone tamte negocjacje...
 • 2015-07-17 16:14 | kobyszcze

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  @jakowalski
  "Jedyny uczciwy kanclerz powojennej Republiki Federalnej, czyli Willy Brandt, za próbę pojednania z Polską, został zmuszony przez swój własny, zachodnioniemiecki wywiad, do rezygnacji ze stanowiska kanclerza, jako ze ów zachodnioniemiecki wywiad wrobił go wkrótce po uznaniu przez RFN zachodnich granic Polski w aferę szpiegowską i zmusił go tym samym do rezygnacji ze stanowiska kanclerza Bundesrepubliki,"

  No, odjazd zupełny, że tak powiem. :-)
  Czy wiesz, o czym piszesz? Masz jakieś pojęcie o aferze Güntera Guillaume? Twierdzę, że wątpię... Brandt obalony za próbę pojednania z Polską??? Gdzie Rzym, a gdzie Krym? Tu 1970, a tam 1974 r.! A wcześniej (w 1972 r.) było jeszcze wotum nieufności wobec Brandta (to CDU, a nie wywiad zamierzała go - jak najbardziej demokratycznie zresztą - obalić) i wygrane przez niego w 1972 r. w wielkim stylu wybory (bodajże jedyne obok 1998 r. w których SPD prześcignęła połączone frakcje CDU i CSU).
  Proszę poduczyć się w historii najnowszej, aż słuchać hadko tych "pseudonaukowych" wywodów. Rozumiem, że to Internet, a nie sympozjum naukowe, ale to nie upoważnia jeszcze nikogo do bezkarnego wygadywania bzdur, szczególnie jeżeli chodzi o łatwe do zweryfikowania fakty.

  Błędem Niemiec (ale nie tylko Niemiec) było to, że w ogóle dopuszczono Grecję do unii walutowej (pomimo posiadanej wiedzy na temat rzeczywistego stanu tamtejszej gospodarki). W tej konkretnej sytuacji zachowują się jednak jak najbardziej prawidłowo i logicznie. Piszę to właśnie jako jeden z płacących podatki w tym kraju.
 • 2015-07-17 20:02 | T1000

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  Ależ te trolle nienawidzą Niemców za to, że rządzą się lepiej i są mądrzejsi. I przy okazji jeden z drugim mogą sobie poudawać wielkich intelektualistów. Żałosny hejt.
 • 2015-07-18 08:41 | Kopernikus

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  Czyźby Żakowsk czuł, źe grozi Polakowi ten sam los co Grekowi. Aha i znów Niemiec wszystkiemu winny. Ach Polaczki. Polaczki - głowa boli jak was się widzi.
 • 2015-07-18 10:55 | PeterPaul

  Jak zwykle ...

  Dopoki Niemcy sa cicho i potulnie placa to wszystko jest w porzadku ...Inaczej nie tylko germanofoby typu jakowalski ale nawet ,wydawaloby sie , rozsadni publicysci jak Pan Zakowski wpadaja w jakas przedziwna egzaltacje i przescigaja sie w tworzeniu zlowieszczych wizji Europy pod niemieckim panowaniem !
 • 2015-07-18 11:35 | victorast

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  Peter Paul,
  każdy ma prawo aby mieć swoje zdanie. Jednak obrażanie kogoś tylko dlatego, że się z tobą nie zgadza i nazywanie go grafomanem to jednak brak elementarnej kultury. Gdybym jej nie miał to napisałbym, dass du ein Arschloch bist i pewnie wielu by się ze mną zdodziło.
 • 2015-07-18 12:57 | jakowalski

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  Bever
  Głupi byli ci Prusowie, że nie potrafili zrozumieć, że Niemcy chcieli dla nich jak najlepiej. Podobnie jak Polacy w latach 1939-1945. Zaś zabytki tej „wspaniałej niemieckiej kultury” mamy zresztą w Polsce: Majdanek, Treblinka a szczególnie zaś Auschwitz-Birkenau. :-(
 • 2015-07-18 12:57 | jakowalski

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  Wnukmarek
  Tak, Niemcy zawsze swoją „kulturą” „asymilowali” innych, choć nie zawsze im się to udawało - choćby te dwie znane próby „asymilacji” zwane przez tzw. germanofobów „wojnami światowymi”. ;-)
 • 2015-07-18 12:57 | jakowalski

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  Herstoryk
  Racja: do tanga trzeba dwojga. ;-)
 • 2015-07-18 12:58 | jakowalski

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  etanim@gmx.de
  1. Za to, co się dziś dzieje w Grecji odpowiedzialni są wciąż Niemcy, jako że to oni napadli w roku 1941 na Grecję, a nie odwrotnie oraz ze do dziś nie wypłacili oni Grecji, podobnie jak też i Polsce, odszkodowań za zniszczenia spowodowane tym napadem.
  1a. Pytasz się, „co ma wspólnego rząd Niemiec ze zbrodniami w Grecji w latach 70-tych”? Otóż choćby to, że nic nie robił aby obalić wojskową dyktaturę, że traktował ją jako wewnętrzną sprawę Grecji, jako tzw. mniejsze zło niż n.p. dojście do władzy komunistów (ogólniej radykalnej lewicy). Przecież ta prawicowa dyktatura pułkowników w Grecji była wówczas popierana przez cały Zachód, jako mniejsze zło niż dojście do władzy w Grecji lewicy. Mimo tego, że w Grecji nie było w latach 1967-1974 demokracji, a nawet jej pozorów, była ona przecież wtedy wciąż członkiem NATO! Rząd Niemiec nic w tym zaś złego nie widział... :-(
  2. Zarzut nieróbstwa i marnotrawstwa można dziś postawić równie dobrze Niemcom, jako że najcięższe, najbrudniejsze i najbardziej niebezpieczne prace wykonują za nich dziś tzw. gastarbeiterzy, a afery takie jak n.p. ta z lotniskiem im. Brandta, są dziś w Niemczech już nie wyjątkiem a niemalże regułą...
 • 2015-07-18 12:58 | jakowalski

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  MMK
  Cipras NIE był premierem Grecji 5 lat temu!
 • 2015-07-18 12:58 | jakowalski

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  Peter Paul
  NIE jestem germanofobem, szczególnie, ze jestem przynajmniej w ¼ Bawarczykiem, a tylko realistą.
 • 2015-07-18 12:59 | jakowalski

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  Kontemplator bytu szczęsny
  1. O aferze Güntera Guillaume słyszałem od samego początku i od razu mi ona mocno śmierdziała jako prowokacja ówczesnych specsłużb Bundesrepubliki. Oczywiste jest przecież, że ani NRD ani tym bardziej ZSRR nic na tej aferze nie zyskały i zyskać nie mogły (a tylko straciły), a więc musiała być to wewnętrzna robota Bundesnachrichtendienst a może nawet i CIA, których agenci w tym celu przeniknęli nawet samą górę ówczesnego Stasi (wschodnioniemieckiej „bezpieki“). Tyle, że prawdy o tej aferze nie znajdziesz w reżymowych niemieckich czy też polskich mediach. A jak Brandt był znienawidzony przez niemiecką prawicę to ja wiem doskonale, jako że mieszkałem na początku lat 1980, w Kolonii.
  2. Zgoda, że błędem Niemiec (ale nie tylko Niemiec) było to, że w ogóle dopuszczono Grecję do Unii Europejskiej (wówczas EWG) i Unii Walutowej (pomimo posiadanej wiedzy na temat rzeczywistego stanu greckiej gospodarki). Pisałem ci już, że to były decyzje na 100% polityczne, aby Grecja nie wstąpiła w latach 1980. do obozu radzieckiego, a później, aby nie opuściła ona UE (przekupienie Greków, aby pozostali oni w orbicie niemieckich wpływów). Przypominam też, że dnia 1 stycznia 2002 r. Grecja weszła do Eurozony i od tegoż roku 2002 nastąpiło załamanie bilansu handlu zagranicznego Grecji:, z -20 mld USD w roku 2001, do -65 mld USD w roku 2008. Co prawda poprawa owego bilansu rozpoczęła się w 2009 r., ale tylko jako wynik głębokiej recesji i szybkiego spadku siły nabywczej ludności, szczególnie, że eksport grecki znów notuje głęboki spadek. :-(
  3. W tej konkretnej sytuacji zachowują się jednak Niemcy jak najbardziej nieracjonalnie i nielogicznie, zrażając do siebie resztę Europy i niszcząc tym samym swoje rynki zbytu. Pomyśl więc o tym, jako niemiecki podatnik, jako że Niemcy są najbardziej uzależnionym od eksportu państwem Europy, a tymczasem jej władze robią dziś wszystko, aby ten eksport jak najbardziej ograniczyć, zrażając c do siebie kolejne państwa. :-(
 • 2015-07-18 13:43 | kobyszcze

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  @jakowalski
  Ad. 1
  Czyli tylko i wyłącznie Twoje domysły. Równie dobrze można twierdzić, że do dymisji (własnoręcznie złożonej) Brandta przyczynili się Kosmici wespół z Kubusiem Puchatkiem i duchem Bismarcka. Ja tam wolę pozostać przy faktach, za nic sobie mam teorie spiskowe najrozmaitszegokalibru.
  BTW, paradoksalnie NRD/Stasi miała interes w odejściu Brandta, nie pasował on do obrazu szczerzącego kły zachodniego imperialisto-rewanżysty. Jednakże jego dymisja nie była zamierzona przez komuinistów. Podobnie jak nie było zamierzone zdymisjonowamie Guillaeume'a przez BND/Verfassungsschutz, czy kto też tam tego dokonał.

  Ad. 2
  W roku 1981 nie było żadnej groźby przyłączenia się Grecji (a także Portugalii i Hiszpanii) do bloku wschodniego. Vide Breżniew/Afganistan/pociski SS20/coraz wyraźniej zaznaczająca się gospodarcza mizeria krajów Europy Wschodniej. To już nie okres odprężenia i "łagodnego" socjalizmu z ludzką twarzą. A dodatkowo boomu gospodarczego (w porównaniu np. z rokiem 1974, kiedy to Zachód lizał jeszcze rany po kryzysie paliwowym, a Wschód - na papierze " rósł w siłę, a ludziom żyło się dostatniej").
  Odnośnie korelacji czasowej wprowadzenia euro/załamania bilansu Grecji: to tylko potwierdza, że przyjęcie tego kraju do uni walutowej na podstawie, za przeproszeniem, po chamsku zafałszowanych statystyk było decyzją może i polityczną, ale dalibóg nie ekonomiczną. Skutki tego przeżywamy do dziś.

  Ad. 3
  Nie wiem kto zacz, ta "reszta Europy". Na pewno nie kraje nadbałtyckie, Hizpania, Włochy, Portugalia czy też i Irlandia. Te kraje prędzej zraziłoby zastosowanie taryfy ulgowej wobec Greków niż skrócenie lejców, które aktualnie następuje. Związku z ograniczeniem niemieckiego eksportu z (faktycznym lub wydumanym) zrażeniem innych krajów EU nie widzę. Jeżeli czegoś się chce, to się kupuje. Pod warunkiem posiadania pieniędzy, rzecz jasna...

  PS. Dziękuję za rzeczowe argumenty, bardziej mi one odpowiadają w dyskusji niż własne domniemania. Tak już tykam... :-)
 • 2015-07-18 21:45 | PeterPaul

  Do KURTURALNEGO Victora Asta !

 • 2015-07-18 21:51 | PeterPaul

  Jak wyzej ...

  Chopie, to jo Szlonzok mom cie po polsku uczyc ?!
  Germanofobia niekoniecznie musi sie laczyc z grafomanstwem ...
 • 2015-07-18 22:59 | jakowalski

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  Kontemplator etc.
  1. Interes w „udupieniu” Brandta miała wówczas tylko niemiecka skrajna, nacjonalistyczna prawica, która nie mogła mu darować uznania zachodnich granic Polski. Dobrze wiesz, że zachodnioniemieckie specsłużby powstały na bazie Gestapo (Zimna Wojna), że są one do dziś bastionem skrajnej prawicy (n.p. nie są one w stanie znaleźć dowodów, które by pozwoliły na delegalizację skrajnie przecież faszystowskiej partii, jaką jest przecież NPD). Stasi, tak samo jak KGB, nie miały żadnego interesu w zwalczaniu Brandta, jako że był on zwolennikiem dobrych stosunków zarówno z ZSRR, jak też i NRD, a nie tylko z Polską, akurat najmniej ważną z tej „wschodniej” trójki.
  2. W roku 1981 Grecja była tuż po długoletniej wojnie domowej i kilkuletniej dyktaturze pułkowników, a więc możliwość jej przejścia do bloku radzieckiego, albo choćby ogłoszenia neutralności na wzór Jugosławii, była wówczas spora. Rok 1981 to był przecież rok kryzysu na Zachodzie – dobrze pamiętam te czasy, jako że mieszkałem wtedy w RFN i widziałem, jak się tam wszystko zaczyna sypać, jak rosną ceny i bezrobocie i jak Niemcy stoją w kolejkach przed konsulatami USA, Australii czy też Kanady. Poza tym, to mnie nie chodzi o korelację, a o związek przyczynowo-skutkowy: przyjęcie euro przez Grecję → upadek gospodarki Grecji. Mogę podać Ci więcej danych, jeśli chcesz, ale powtarzam: euro rozłożyło Grecję, i nie tylko Grecję - także Portugalię, Hiszpanie, Cypr, Słowenię czy też kraje bałtyckie.
  3. Jak pisałem, kraje nadbałtyckie, Hiszpania, Włochy, Portugalia, Cypr, Słowenia czy też Irlandia to są wszystko ofiary przyjęcia euro. Jedyną drogą do odbudowy ich gospodarki jest dla nich zaczęcie od zastąpienia euro przez ich własną walutę, aby odbudować ich konkurencyjność, utraconą przez przyjęcie euro: waluty dobrej tylko dla relatywnie silnych gospodarek takich jak niemiecka. Jak pisałem: zbyt silna waluta niszczy gospodarkę podobnie jak zbyt słaba: z jednej strony mamy przedwojenną Polskę, a z drugiej n.p. Zimbabwe.
  4. Też dziękuję za rzeczowe argumenty.
 • 2015-07-19 06:09 | Herstoryk

  A oto głos jednego z głównych autorów

  Bardzo intersujący wywiad z Janisem Warufakisem, ekonomistą z Sydney (Australia), już byłym Ministrem Finansów Grecji:
  https://pracownia4.wordpress.com/2015/07/17/zmagania-z-potworami-janis-warufakis-o-niemozliwej-walce-o-grecje-wywiad/#more-9082
 • 2015-07-19 08:56 | MMK

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  "Tsipras 5 lat temu nie był premierem , sprawdź chłopie zanim coś bezmyślnie napiszesz "
  Radze czytać uważnie, napisałem: "Jednak Tsipras z grecką ferajną bronił się przed takim rozwiązaniem rękami i nogami."
  Wszystkei rządy greckie (po Tsiprasa) broniłu się przed ogłoszeniem bankructwa od jakichś pięciu lat , rękami i nogami.


 • 2015-07-19 09:41 | kasia

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  Dyskutanci uzywaja argumentow, ktore sami sobie wymyslili.
  Pan Zakowski tez, zamiast pisac co mu sie wydaje powinien pogrzebac w necie i zacytowac jak wyplate socjalne, kolekcjonowanie i wysokosc podatkow dla przedsiebiorstw i obywateli wyglada w Grecji.
  Nie bede panstwu tych danych podawala, bo oskarza mnie dyskutanci o stronniczosc czy nieuczciwosc.
  Sami sie przekonajcie.
  Moze wtedy dyskusja bedzie bardziej merytoryczna.
  PS
  Z wiekiem emerytanym prosze bardzo uwazac, wiele grup zawodowych np fryzjerzy sa sklasyfikowani jako pracujacy w niezwykle trudnych warunkach i emerytura nalezy sie im od 55 roku zycia.
  Wiele wielkich biznesow rowniez ma specjalne przywileje
 • 2015-07-19 12:29 | jakowalski

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  MMK
  Po jakiemu to:” Wszystkei rządy greckie (po Tsiprasa) broniłu się przed ogłoszeniem bankructwa od jakichś pięciu lat , rękami i nogami.”?
 • 2015-07-19 18:23 | michrich

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  Pzyczki sa brane po to zeby je splcac a ne zadac darowizny.
 • 2015-07-19 19:16 | jakowalski

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  michrich
  Nie! Bankom nie zależy na tym, aby pożyczkobiorcy jak najszybciej spłacili bankom zaciągnięte przez siebie pożyczki, ale by pożyczkobiorcy płacili bankom jak najdłużej jak najwyższe odsetki. Oto wielka tajemnica bankowości!
 • 2015-07-19 19:19 | jakowalski

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  kasia
  Pokaż mi kraj, w którym jakaś grupa zawodowa czy też klasa albo warstwa społeczna nie ma jakichś specjalnych przywilejów.
 • 2015-07-20 09:43 | kobyszcze

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  @jakowalski
  Znowu błędy i wypaczenia, tfu, chciałem powiedzieć, przeinaczenia...
  "Dobrze wiesz, że zachodnioniemieckie specsłużby powstały na bazie Gestapo "

  Nie, nie wiem... Generał Gehlen/BND, to była Abwehra (a konkretnie departament Fremde Heere Ost), a nie gestapo. Znowu błąd merytoryczny.
  "że są one do dziś bastionem skrajnej prawicy"
  Jakbym słyszał tow. Wiesława... A jakieś dowody?
  "n.p. nie są one w stanie znaleźć dowodów, które by pozwoliły na delegalizację skrajnie przecież faszystowskiej partii, jaką jest przecież NPD"
  Błąd i niezrozumienie mechanizmu delegalizacji partii n Niemczech. Przyczyną dokonanej jakieś 10 lat temu próby delegalizacji był fakt, że była ona wręcz "nasączona" inwigilującymi ją tajnymi współpracownikami służb. W tej sytuacji niemożlwe było ustalenie, jaka część działań tej partii była zawiniona przez nią samą, a jaka jest rezultatem politycznych prowokacji,
  "W roku 1981 Grecja była tuż po długoletniej wojnie domowej i kilkuletniej dyktaturze pułkowników, (...)"
  Tuż po? Wojna domowa skończyła się w 1949 r. 32 lata to są "tuż po"?
  Dyktatura pułkowników trwała 7 lat. Analogiczne dyktatury w Hiszpanii i Portugalii trwały lat niemal 40. A kraje te przyjęto do EU 5 lat później, czyli w 1986 r. Dodajmy jeszcze, że Grecja niemal przez cały czas była czlonkiem NATO.
  "Jak pisałem, kraje nadbałtyckie, Hiszpania, Włochy, Portugalia, Cypr, Słowenia czy też Irlandia to są wszystko ofiary przyjęcia euro. "
  Wszystkie wymienione przezCiebie kraje albo wydostały się już z zapaści (Irlandia, kraje nadbałtyckie), albo idą w tym kierunku (nawet Hiszpania, jeszcze bardziej problematyczna od Grecji, np. pod kątem wysokiego bezrobocia młodych). Dlaczego nie Grecja?
  Dla znających j. niemiecki polecam artykuł w Wikipedii
  https://de.wikipedia.org/wiki/Griechische_Staatsschuldenkrise
  Tu tylko w telegraficznym skrócie niektóre przyczyny:
  - Olbrzymie podwyżki (12-15%, zarówno sektor publiczny jak i prywatny) po wprowadzeniu Euro.
  - Niski (i spadający po 2002 r.!) poziom inwestycji
  - NIeprzejrzystość wydatków państwa
  - Rozbuchane zatrudnienie w administracji (skąd my to znamy?)
  - "Renciści-widma" (wypłata emerytur i rent osobom nieżyjącym lub niemającym do tego uprawnień)
  - Wysokie wydatki na obronoość
  - Niskie przychodzy państwa z tytułu podatków, niewydajny system skarbowy


 • 2015-07-31 18:07 | grkot

  Re:Żakowski: polityka Niemiec po raz pierwszy od 1945 r. jest niebezpieczna dla Europy

  Co do niemieckiej buty mam zdanie nieco inne.Państwo niemieckie bardzo mocno zaangażowało się w przyjmowanie uchodźców,że tak to określę "nie białych".Urządza obozy namiotowe karmi wszystkimi możliwymi opłatami i dotacjami.Obywatelom Niemiec po cichu znikają drobne kwoty z wypłaty/na imigrantów/.Urządza "szkolenie obrazkowe" dla osób,niewiedzących,co to przejście dla pieszych.Napady zakapturzonych"nie białych" na samochody,domy w celach rabunkowych są pomijane ze względu na niewykrycie sprawców.Twierdzi/państwo niemieckie/że te osoby się zaasymilują.Śmiechu warte!To ludzie bez wykształcenia,z afrykańskiego lądu,którzy nigdy nie będą nikim innym tylko imigrantami.Z całym kulturowym obciążeniem.Z niewiadomego mi powodu tu nie ma niemieckiej buty.Obywatele Niemiec zaczynają czuć się jak w oblężonej twierdzy,tym bardziej że urząd skarbowy dopłaca za założenie sobie krat w oknach domów.Rząd jak cielę idzie na pożarcie.Może to i bardzo humanitarne,tylko pojawia się pytanie o kogo bardziej dbamy:o swoich obywateli czy "nie białych?Tych drugich wkrótce będzie więcej niż Niemców.To zdaje się prosta droga do powrotu do korzeni.