Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

(30)
Chcecie mieć referendum zaproponowane przez Dudę i Szydło, głosujcie na PiS – taki będzie teraz pisowski przekaz.
 • 2015-08-21 07:35 | bezportek

  Referendum słuszne i niesłuszne

  Jeden prezydent, zestrachany o własny stołek, wymyśla ad hoc referendum w sprawach, które olewał pięć lat ciepłym moczem - chwała mu, chwała referendum, tryumf demokracji. Drugi, znienawidzony wróg domów publicznych i żydowskiej prasy, ośmielił się zaproponować referendum - zgroza, partyjniactwo i zamach na jedynie słuszną władzę!
  Nie zarzucam wam, o redaktorzy, stosowania podwójnego standardu. W waszym szmatławym tabloidzie nawet pojedynczego standardu ze świecą szukać...
 • 2015-08-21 08:12 | J.E. Baka

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  Od początku się tego spodziewałem. Pod atrakcyjną przykrywką “młodego, przystojnego i uśmiechniętego człowieka” kryje się ten sam kościelno-narodowy PiS. Jeśli ktoś miał co do tego złudzenia to powinien wreszcie zdjąć różowe okulary.
 • 2015-08-21 08:28 | jsn111

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  Panie Adamie - wynik referendum Komorowskiego ma duże znaczenie: ponieważ nie uzyska się 50% frekwencji to nadal finansujemy partie polityczne z budżetu i padają JOW-y! skutek tego referendum dla budżetów jest minimalny, natomiast obniżenie wieku - katastrofalny.
 • 2015-08-21 09:04 | Vera

  Wypociny moralne

  Mogę tylko powtórzyć z wczoraj: PO funduje sobie kolejną, zupełnie niepotrzebną przegraną. A PiS kolejną szansę na zwycięstwo i argument w późniejszych awanturach o poparcie społeczne.
  Więc nie rozumiem tych moralnych wypocin. Obie partie dla swoich partykularnych celów podważają zasady demokratycznego państwa. I z żadnej strony nie widać w tym zacietrzewieniu i zaślepieniu jakiejkolwiek refleksji.
  Może więc odłożyć na bok te moralne dywagacje a zastanowić się nad skutecznością działań politycznych. Czy nie jest tak, że na dłuższą metę bardziej opłaca się trzymanie zasad i wyważone poglądy niż kombinacje i taktyka partyjna?
  Ale tak szczerze: Może jednak totalna klapa we wrześniu będzie skutkować jakimś, choć drobnym otrzeźwieniem PO. Bo bardzo to by się w październiku przydało. Oj bardzo.
  P.S.Przepraszam, jeśli 2 razy.
 • 2015-08-21 09:07 | azur

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  Komorowski pochopnie ogłosił referendum i zamiast poprawić, pogorszył swoje szanse na wybór. Dobrze mówi stare przysłowie: Co nagle, to po diable. Natomiast Duda działa świadomie po linii PiS-u, wiążąc ewentualne drugie referendum z terminem wyborów parlamentarnych, co polepszy frekwencję i referendum będzie ważne. Pytania w tym drugim referendum służą kampanii politycznej PiS-u, a więc obniżenia wieku emerytalnego (skąd na to pieniądze?), pójścia do szkoły 6-latków (konieczność zwolnienia wielu nauczycieli, marnotrawstwo pieniędzy, dezorganizacja szkół) i prywatyzacji lasów państwowych (absurd - lasy nie będą prywatyzowane). A więc zamiast prezydenta wszystkich Polaków mamy prezydenta PiS-u.
 • 2015-08-21 09:12 | zynek

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  http://demotywatory.pl/4538234/Wladza-zmienia-ludzi

  kwintesencja ostatnich poczynan propagandowych Polityki. referendum w dniu wyborow to oszczedzanie pieniedzy podatnikow, ktore ciepla raczka Pana Prezydent byle stolek utrzymac wyrzucil.

  Referenda SA populistyczne.Vox populi vox dei. Zakaz budowy minaretow w Szwajcarii tez byl bardzo populistyczny i co ? Swiat sie zawalil ?
 • 2015-08-21 09:31 | Gilbert

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  Panie Adamie, nie mogę się zgodzić z Panem, że "pytanie o przywrócenie poprzedniej granicy wieku emerytalnego to czysty populizm" - wręcz przeciwnie - za 10 lat, jak już wszystko zacznie się rozpadać, PiS powie - przecież Polacy sami tego chcieli - w referendum zgodzili się na obniżenie wieku, więc teraz ponoszą konsekwencje..... My tylko umożliwiliśmy Polakom wybór.....
  Niestety, jestem pod wrażeniem ich strategów.....
 • 2015-08-21 10:06 | Sceptyczny

  @bezportek i bez przyzwoitosci

  Przypisywanie komuś fikcyjnych poglądów, które potem poddaje się miażdżącej krytyce to bardzo prymitywna ale skuteczna metoda hejtowania.
  Red. Szostkiewicz od początku krytykował decyzję Komorowskiego i Senatu o referendum i w redakcji Polityki ze świecą szukać kogoś, kto te decyzje pochwala a co dopiero woła - chwała mu, chwała referendum, tryumf demokracji..
  Troszkę przyzwoitości i dyskusję zamiast hejtu, proszę.
 • 2015-08-21 10:31 | zapluty.karzel.reakcji

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  tak, ale: jak wynika z sondażu IBRiS dla „Super Expressu” zdecydowana większość wyborców – aż 58,7 proc. - uważa, że prezydent dobrze zrobił. Niemal 60 procent badanych przyznało, że referendum powinno odbyć się w dniu wyborów. Z kolei 29,4 proc. wyborców uważa, że decyzja prezydenta jest zła. 11,9 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
  -------
  Polacy chcą tzn. populizm?
  To ze matuje piona PO - to chyba normalne, nie? Nie będzie pracował na przeciwnika politycznego, bo niby dlaczego? Potrzebny mu rząd zaprzyjaźniony.
  Wniosek artykuł pachnie propaganda, ale oczywiscie nie dziwi mnie to ;), • 2015-08-21 11:17 | Jan Bobiński

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  Jak to będzie?Proszę Pana Redaktora o napisanie i tym samym wyjaśnienie czy to będą dwie komisje czy tylko jedna?Ja chcę pójść na wybory ale na referendum nie.Co na to PKW?
 • 2015-08-21 11:45 | MarcinGt

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  Panie Redaktorze,

  swoją decyzją prezydent Komorowski sięgnął poziomu PiSu. Swoją propagandą, Polityka sięga poziomu Gazety Polskiej.

  Smutne to, bo jakiś czas temu wydawało mi się, że niektórym Wam w Polityce chodzi o coś poza wpływami...
 • 2015-08-21 12:41 | ecres

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  Panie redaktorze.SENAT POWINIEN ,ZAGŁOSOWAĆ ZA REFERENDUM.Niezłomny rycerz prezesa wspaniałego dał głos.PRzechytrzyli.Za wszelką cenę chcą wygrać wybory.Blokada referendum daje im wygraną.Bo kto by nie chciał mniej pracować.Tylko koń na Partynicach.Ich wygrana jest też bardziej realna przy niskiej frekwencji.A referendum to duża frekwencja.I ci co będą za pytaniami referendalnymi wcale nie muszą ,i nie będą głosować na prezesa.Zależy to od walki o nie głosowanie w referendum w dniu wyborów parlamentarnych.A nawet jak wygra prezydent ,to ,wiek emerytalny jest obroniony ,bo już się z propozycji całkowitego obniżenia już się wycofał.SZeściolatki sa mądrzejsze od politykÓw i dadzą sobie rade ,a lasy były nasze i będą.Tylko wysoka frekwencja ,uratuje nas przed neofaszyzmem..,czyli zmianami w Konstytucji.
 • 2015-08-21 13:07 | elisabeth69

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  Proponuję wszcząć procedurę impeachmentu. Polska jest zbyt poważną sprawą, aby jej los powierzyć Dudzie.
 • 2015-08-21 14:33 | ecres

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  Dlaczego mnie skreślacie ?/Za prawdę i zdolność przewidywania.?Powtarrzam.Referendum da większą frekwencję i powstrzyma uchwalenie Konstytucji bis z 1935 roku.A by to zrozumieć ,trzeba mieć zdolność przewidywania ,której nie mają politycy.Jak to prawdę ,opisałem szerzej t o,skreślono.
 • 2015-08-21 20:11 | Mauro Rossi

  Kto zapłaci za "referendum" Komorowskiego?

  A. Szostkiewicz: "Na referendum Komorowskiego wybierze się mało kto i jego skutki nie będą szkodliwe, bo będzie po prostu nieważne".
  Oj tam, oj tam, będzie kosztowało głupie 100 milionów złotych, no takie tam ośmiorniczki.

  ".... więcej powagi zawierają dwa pierwsze pytania w referendum Komorowskiego: o JOW-y i finansowanie partii politycznych z budżetu państwa".

  Zwłaszcza to ostatnie pytanie, o finansowanie partii politycznych, "bogate jest w powagę". Na pytanie Komorowskiego, czy jesteś za zmianą dotychczasowaego finansowania partii z budżetu można odpowiedzieć TAK, jeśli:

  1. chce się to finansowanie trochę zwiększyć.
  2. chce się to finansowanie bardzo zwiększyć.
  3. chce się to finansowanie trochę zmniejszyć.
  4. chce się to finansowanie bardzo zmniejszyć.
  5. chce się to finansowanie zlikwidować zupełnie.
  6. chce się to finansowanie zwiększyć w sposób nieograniczony.

  W każdym przypadku będzie to bowiem ZMIANA dotychczasowego finansowania partii politycznych. Po co więc Komorowski pytał? Dlaczego mamy wyrzucić w błoto 100 milionów złotych?
 • 2015-08-21 20:16 | lusia24

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  Jedna sprawa, jeżeli dojdzie już do tego nieszczęsnego referendum to nalezy zadbać o jedno: żeby były oddzielne komisje wyborcze dla referendum i wyborów. Po tym jak wielu obywateli nie poradziło sobie z prawidłowym wypełnieniem książeczki wyborczej przy wyborach samorządowych straciłam wiarę w rozgarnięcie moich rodaków. Wspólna komisja i listy spowodują, że frekwencja w referendum będzie absolutnie niewiarygodna. A tylko to się liczy.
 • 2015-08-21 21:09 | geozak

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  Panika odebrała rozum Panu Redaktorowi I co zdanie w tekscie to głupsze.Głupotę zaserwował w pośpiechu były Prezydent Bronisław Komorowski.Dlaczego wtedy nie bylo śmiałych Rejtanow w postaci Prof.Zolla I miauczących pismakow jak Red.Szostkiewicz. I nie padli na podłogę Senatu w celu ratowania Konstytucji.Pytam sie dzie byli wtedy jeśli Strażnik Konstytucji Prezydent w sposob ewidentny zaserwował pytanie niekonstytucyjnie.Wczoraj Red.Morozowski z TVN wykazujac przytomnośc umysłu uczepił sie linii ,że nowy Prezydent nie pojdzie śladem poprzednika I dalej nie bedzie psól konstytucji wstawiając do referendum pytania ktore nie sa wagi państwowej.Nowy Prezydent wstawil te pytania.Dzisiaj linia propagandowa Morozowskiego zalamala sie całkowicie gdyż wasza Faworyta Pani Premier Ewa Kopacz proponuje dopisac caląliste życzeń referendalnych.Zdesperowany głupotą obozu rządzącego Red Morozowski zbeształ dzisiaj Miska Populistę Kamińskiego.


  Panie Szostkiewicz panska głupota I obozu ktory popieracie goni głupotę I napedza kolejne.
  Prezydent Andrzej Duda jest prawdziwym skaraniem na Was jego imie populistyczne to dotrzymywac obietnic I sluchać uwarznie obywateli.

  Kompromitujecie sie.Mieszkajac w USA w trakcie wyborów są często dodawane do listy wyborczej zapytania obywatelskie I trzeba odpowiedzieć tak lub nie.Jest to pomocne legislatorom to tani I dobry pomysł w konsultacjach społecznych Na szczeblu powiatu I stanu sa pytania.Stan czasem pyta czy popiera obywatel zmiane jakiegos punktu w konstytucji.Pytam sie czy to jest populism,psucie demokracji czy oddanie głosu obywatelowi.To co wypisuje w sąsiedniej rubryce niejaki Hartman to prosi naprawdę o wystepy w kabarecie a nie w powaznym piśmie Polityka.
 • 2015-08-21 22:55 | remm

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  Ze względu na koszty i frekwencję referendum w dniu wyborów jest zdecydowanie rozsądniejszym pomysłem niż 6 września. Czy nie da się przeprowadzić obu w październiku? Najlepiej oczywiście byłoby w ogóle ich nie robić, bo pytania są nieprzemyślane i bez sensu.
 • 2015-08-22 01:23 | kruk

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  @MarcinGT
  Jaka to propagande uprawia red.Szostkiewicz czy tez Polityka? Czy aby czytasz artykuly zanim sie o nich wypowiesz? Moze masz trudnosci ze zrozumieniem slowa pisanego?
 • 2015-08-22 02:02 | woytek

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja słuszna

  Referendum i wybory powinny być obowiązkowe . Można głosować "za" lub "przeciw" , ale dorosły człowiek musi mieć własne zdanie na temat ważny dla wspólnoty. Lemingi tracą poczucie przyzwoitości . Zmiana koalicji rządzącej Polska jest naturalną formą odsunięcia koalicji PO-PSL.
 • 2015-08-22 08:22 | artur702

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  Konstytucja RP gwarantuje wyborcom głosowanie tajne. Jedna komisja, jedna urna? Ja chcę głosować tylko w wyborach parlamentarnych, więc musiałbym komisji złożyć oświadczenie o odmowie pobrania karty do referendum, a to narusza regułę tajnego głosowania. Ponadto złożony podpis w wyborach parlamentarnych nie może czynić frekwencji w referendum, w którym udziału nie wezmę. Komorowski zaczął psuć państwo polskie, a Duda pisowski prezydent psucie kontynuuje.
 • 2015-08-22 08:31 | artur702

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  Chciałbym jeszcze przypomnieć, że w myśl prawa nadrzędnego ustanowionego w Konstytucji RP Polska jest państwem demokracji parlamentarnej, a nie jest państwem demokracji bezpośredniej. Dlatego referendum jest możliwe tylko w wyjątkowych i bardzo ważnych spawach ustroju państwa polskiego dotyczących wszystkich obywateli, a nie poszczególnych grup społecznych. W tym odniesieniu referendum Dudy jest sprzeczne z Konstytucją RP, której powinien przestrzegać i której powinien być strażnikiem. Jak się okazuje nie jest strażnikiem, a pisowskim antypolskim dywersantem rozsadzającym państwo polskie.
 • 2015-08-22 10:38 | azur

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  Coraz więcej ludzi, po niewczasie, puka się w głowę i pyta: kogo wybraliśmy? Ano wybraliście i klamka zapadła.
 • 2015-08-22 11:20 | ecres

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  Przepraszam i dziękuję.
 • 2015-08-22 15:14 | Andrzej Falicz

  Referendum PiS?

  O ile się nie mylę.
  Za postulatami stoja miliony obywatelii i podpisów a nie Szydlo.
  To tak na wszelki wypadek gdyby Redaktor nie zauważył
 • 2015-08-22 18:00 | stok

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  Połączenie referendum z wyborami to najtańsza decyzja. Referendum Komorowskiego będzie kosztowne, a pytania, które postawił mają mało sensu.
 • 2015-08-22 19:24 | R.S.

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  Do elektoratu jednej i drugiej strony trzeba mowic prosto i jasno!

  100 $Dudkow$ = 1000 zl

  no i bedzie trzeba wiecej sie zrzucic na tace na nowego Mercedesa dla Plebana.

  The Best-ciak potrafi.

 • 2015-08-23 09:54 | lusia24

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  Czemu wszyscy piszą, że w referendum jest pytanie o prywatyzację lasów państwowych? Takiego pytania nie ma. Pytanie brzmi: "Czy jest Pan/Pani za utrzymaniem dotychczasowego funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe?" Nie wiem jak funkcjonuje ww gospodarstwo, więc nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Nie wiem również, jaki związek z tym pytaniem ma prywatyzacja Lasów Państwowych.
 • 2015-08-23 11:07 | ecres

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  A ja znowu wieszczę ,ze nie poradzą z godzinami otwarcia lokali,urnami ,komisjami.Będzie totalny bałagan.I dlatego PIS musi wygrać ,i nikt nie zakwestionuje ważności wyborów.Ostatnio Miller z Kaczyńskim zakwestionowali bo z jedna kartka wyborcza nie było jak należy.Jeżeli PIS przegra to będziemy mieli naszą rewolucję pażdziernikową ,naszych bolszewików i zbawicieli.
 • 2015-08-25 14:40 | Set1

  Re:Referendum w dniu wyborów to decyzja czysto partyjna i populistyczna

  @Gospodarz

  'W takiej demokracji organizowanie narodowego badania opinii publicznej w sprawach sześciolatków i Lasów Państwowych to kosztowny nonsens. A pytanie o przywrócenie poprzedniej granicy wieku emerytalnego to czysty populizm.'

  Bez ochrony konstytucyjnej lasy pojda pod mlotek przy pierwszych problemach budzetowych. Podobnie jak niby KOnstytcja zabrania nadmiernego zadluzania, ale nie zabrania manipulacji przy obliczaniu dlugu, jak to mialo miejsce z OFE. Poza tym nie zapominajmy o wikleaks https://wikileaks.org/plusd/cables/09WARSAW78_a.html punk 6. Stoi jak wół, że lasy mialy isc na odszkodowania. Stad jest w interesie Polski lepiej je chronic, zwlaszcza wbrew nierozsadnym politykom i mozliwoscia de facto kradziezy mienia publicznego. I obecne nienajlepsze zarzadzanie lasami nie ma tu nic do rzeczy. Ludzi mozna zmienic.

  Co do wieku emerytalnego, to problemem nie jest wiek, tylko marny rynek pracy dla ludzi po 58 roku zycia. Poza tym najpierw powinno sie wymusic uczciwe placenie podatkow przez krezusow, jak duze zagranicznego firmy, a potem obcinac ochrone socjalna i tak biednych Polakow. A nie na odwrot wg zagranicznych mod.

  Referenda sa w interesie spoleczenstwa obywatelskiego. POlityka, jako spoldzielnia, powinna to rozumiec. Nawet jak PiS robi gre polityczna, to i tak kierunek jest sluszny. I to wstyd, ze Polityka nie widzi dobrych stron tego referendum. Ale rozumiem, ze obecna nagonka jest dyktowana strachem przed utrata reklam ze spolek skarbu panstwa.

  Robicie Panstwo niemerytoryczna nagonke polityczna, ktora sie wylewa od kilka dni z łamów polityki. Jakos temat pierwszego, niepowaznego referendum, nie spedza Wam snu z powiek. Cala proba demonizowania kwestii referendum jest smieszna i szyta grubymi nicmi.