Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ludzie muszą wiedzieć, o co chodzi politykom

(5)
Tylu dobrych pomysłów na lepszą gospodarkę i poprawę warunków życia nie mieliśmy w Polsce od lat. Zgłasza je PO, PiS, lewica, PSL i wiele różnych grup. Łączy je jedna wada. Odstają od obrazka.
 • 2015-08-25 19:39 | malpa-z-paryza

  Niech odpowiedzą: dlaczego?

  panie Jacku, jest pan jeden z nieliczny dzienikarzy w tym grajdolku nad Wisla, niestety, ktory widzi i ma wiedze " au-dèla"
  za kazedym razem jak czytam pana teksty, mam wrazenie ze pogrozam sie w Le Monde.
  dziekuje.
 • 2015-08-26 03:16 | kruk

  Re:Ludzie muszą wiedzieć, o co chodzi politykom

  Obawiam sie, ze politycy sami czesto nie przewiduja prawidlowo skutkow polityki gospodarczej , a coz dopiero gdyby przyszlo im je tlumaczyc spoleczenstwu.
  Szkola racjonalnych oczekiwan wysunela w latach 70. teze, ze podmioty gospodarcze podejmuja decyzje w oparciu o racjonalny oglad, dostepne informacje oraz doswiadczenie z przeszlosci. Dlatego polityka napedzania koniunktury okazuje sie na dluzsza mete nieskuteczna. Podmioty gospodarcze przewiduja jej skutki i dostosowuja swoje decyzje. Przykladem polityki radosnego keynesizmu byly lata 70. w Ameryce Lacinskiej. Skonczyla sie ona galopujaca inflacja i kryzysem zadluzenia. Nie wiem jak prof.Skidelski chcialby wywolac w spoleczenstwie "keynesowskie zludzenia".
  Interwencja panstwa w gospodarke nie musi jednak wystepowac w formie makroekonomicznej. Cytowany przez red.Zakowskiego
  E.Phelps proponuje interwencje na poziomie mikroekonomicznym, a to nie ma nic wspolnego z keynesismem. Ekonomia neoklasyczna wyjasnia nie tylko funkcjonowanie rynku. Traktuje rowniez o skutecznej kontroli monopoli naturalnych, o obciazeniu podatkiem posrednim sprzedawcy i nabywcy, o tzw. externalities, czyli kosztach lub korzysciach nie wliczanych w cene danego produktu, o dobrach publicznych -zeby wymienic tylko kilka spraw, w ktorych uzasadniona jest interwencja panstwa. Phelps w cytowanym przykladzie odnosi sie do korzysci zewnetrznych pracy niepelnosprawnych.
  Oczekiwac, ze politycy objasnia spoleczenstwu alokacje zasobow przez rynek, jest zabawne. Studenci ekonomii wgryzaja sie w ten problem co najmniej przez semestr i to nie zawsze z sukcesem. Tym bardziej nie mozna od nich oczekiwac wyjasnienia skutkow poszczegolnych pociagniec, gdyz w ich interesie leza tylko niektore z tych skutkow.
  Jedynym sposobem na oswiecenie spoleczenstwa jest solidna nauka w szkolach. W liceum powinno sie uczyc podstaw ekonomii. Pisma opiniotworcze tez maja role do spelnienia.
 • 2015-08-27 19:02 | erg57

  Re:Ludzie muszą wiedzieć, o co chodzi politykom

  Godne" podziwu" jest to przeświadczenie, że neoklasyczna ekonomia tak już wszystko potrafi wyjaśnić a zwłaszcza zaproponować rozwiązania strategiczne, zę należy jej się miejsce już w szkołach. Rozumiem, że oczywiście jako kolejna jedynie słuszna teoria? Byłbym z tym ostrożny chociażby z tego wzgledu, że ta teoria należy do tzw. opisowych czyli wyjaśniających mniej lub bardziej zgrabnie to co już się stało a nie jak bedzie za 10-20 lat jeśli się nic nie zmieni (stad m.in. tak slabe przewidywanie kryzysów występujących w krotszych cyklach), chociąz po fakcie to wszystko jest takie "ozywiste" i "nieuniknione". Problem w tym, że problemy globalne pozostają i co rusz powodują zaburzenia rozprzestrzeniające się dzięki globalizacji na cały system a mnożąc "odstepstwa" od zalożeń neoklasycznych a neoklasyczne "recepta" i odpowiedz dla tych , którzy na tym traca ( a jest ich coraz wiecej, a przynajmniej coraz więcej tak czujących) to coś w rodzaju "niech sie dzieje wola nieba z nią się zawsze zgadzać trzeba" tylko tu bóg=rynek.Ciekawe kogo to przekona, poza oczywiście tymi (na razie) "wygranymi"
 • 2015-08-31 16:02 | stok

  Re:Ludzie muszą wiedzieć, o co chodzi politykom

  Ludzie muszą wiedzieć, o co chodzi Żakowskiemu: 0wazelinę dla PO i o ataki na Dudę i na SLD.
 • 2015-09-12 12:31 | awena508

  Re:Ludzie muszą wiedzieć, o co chodzi politykom

  Politycy nie wyjaśniają i nie tłumaczą, bo albo sami niewiele wiedzą, albo są przekonani, że to niewdzięczna praca, która nie przyniesie efektów. I chyba mają trochę racji - o wiele lepiej od wymagających skupienia wywodów brzmią obietnice i wizje lepszego jutra. Czyli winne obie strony? Potrzebna edukacja- nie tylko ekonomiczna.( dla ścisłości- pan Jourdain cieszył się, że mówi prozą w "Mieszczanin szlachcicem" Moliera :)