Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Pofilozofuj z Jarkiem Makowskim, czyli ucz się filozofii razem z nami

(15)
Jeśli jesteś młodym człowiekiem, nie chcesz myśleć sztampowo i powtarzać utartych opinii, ale chcesz rozumieć świat w jego całej złożoności – musisz to zrobić. Podejmijmy razem tę intrygującą przygodę, jaka wiąże się z poznawaniem filozofii.
 • 2015-09-02 08:15 | axiom1

  Filozofia jako nauka rozumu w Polsce sie nie sprawdza.

  W polskiej polityce nie ma nic logicznego ani racjonalnego ani uczciwego.

  W systemie partynym, dozytony partyjny dyktator - poddani, nie ma miejsca na prace mozgu. Partyjni dyktatorzy swymi osobami ustalaja dozwolony poziom inteligencji w partiach politycznych i na kazdym szczeblu zarzadzania krajem.

  W rezultacie Polska pedzi do samozaglady, bez kierunku, bez strategii bez planu. A ynteligencja po prostu zaglupia aby na co kolwiek wplywac.
 • 2015-09-02 08:19 | MarcinGt

  kolejny filozoficzny falstart

  Bezrobocie dopada partyjnych politruków w PO?

  No tak, jak się zamiast robić doktorat, robiło kasę w partyjnej propagandzie, to teraz zostaje filozofia w mass mediach. Najpierw był filozof Tadeusz Gadacz, który po prostu plagiatował sobie bez żadnego skrępowania: http://wyborcza.pl/magazyn/1,124789,11095379,Tajemnica_znikajacych_przypisow.html.

  Teraz wyskakuje filozof amator znany z tego, że za pieniądze PO kupował na prawo i lewo zaplecze intelektualne dla partii.

  Słabe to wszystko, słabe...
 • 2015-09-02 08:23 | azur

  Re:Pofilozofuj z Jarkiem Makowskim, czyli ucz się filozofii razem z nami

  Żeby zrozumieć świat, trzeba go poznawać. Wiedza o świecie pozwala właściwie ocenić to, co się dzieje w Polsce. Wtedy nie przyjmuje się za dobrą monetę twierdzeń w rodzaju, że Polska jest w ruinie.
 • 2015-09-02 08:59 | takei-butei

  Re:Pofilozofuj z Jarkiem Makowskim, czyli ucz się filozofii razem z nami

  A co? Marksistowskiej "Polityce" już nie chodzi o to, aby świat zmieniać? Marks się wkurzy w zaświatach, gdy to zobaczy.
 • 2015-09-02 09:54 | Janusz Z

  Poprawcie fotkę

  Ucięło wam zdjęcie firmowe Polityki, brakuje "tank".
 • 2015-09-02 10:32 | axiom1

  Re:Pofilozofuj z Jarkiem Makowskim, czyli ucz się filozofii razem z nami

  Nie wiem dlaczego Makowski wydaje sie nie rozpoznawac;

  W systemie politycznym DOZYWOTNY PARTYJNY DYKTATOR --- PODDANI WASALE nie ma miejsca na prace umyslow.

  Kazdy umysl jest zagozeniem, wyzwaniem i wrogiem dla dyktatora.

  Dodatkowa tragedia jest ze na czele parti politycznych w Polsce stali nawet absolwenci szkol podstawowych. Milalkosc dyktatorow partyjnych i brak rotacji jest glowna przyczyna zacofania Polski.

  Tragedia sa rowniez srodowiska ynteligenckie ktore poddaly sie procesowi pospolitego skurwienia po przez partyjny nepotyzm.

  Panie Maakowski, aby wyzwolic mozgi potrzebna jest demokracja.

  Dlatego Jow- sa potrzebne. Gdy beda Jow-y partie beda zmuszone werbowac najlepszych i nominowac najlepszych na kandydatow do wyborow do Sejmu . Obecnie partie werbuja tylko slugow i wasali wobec partyjnego dyktatora i tacy wchodza do Sejmu. Roznica jest gigantyczna. Polska musza rzadzic najlepsze umysly aby dogonic swiat.
 • 2015-09-02 11:16 | Withold

  Re:Pofilozofuj z Jarkiem Makowskim, czyli ucz się filozofii razem z nami

  "Jeśli jesteś młodym człowiekiem..."
  W najbliższym czasie podejdzie do Pana miły, schludnie ubrany, wzbudzający zaufanie staruszek i przyłoży Panu swoją laską.
  Przeczytałem ten tekst i nie rozumiem dlaczego my stare dziady nie możemy porozmawiać o filozofii.
 • 2015-09-02 18:41 | ek

  Re:Pofilozofuj z Jarkiem Makowskim, czyli ucz się filozofii razem z nami

  Czekam z zaciekawieniem na pierwszą lekcję.
 • 2015-09-04 10:16 | jakowalski

  Tischner był księdzem a nie filozofem!

  Czego można się bowiem nauczyć od kogoś, kto na serio wierzy w dzieworództwo ssaków, wniebowstąpienie (wejście na orbitę) żywcem bez użycia rakiety czy też innego materialnego środka czy też w to, że ojciec może być swoim własnym synem i że takowy syn będący także swoim ojcem może być jednocześnie żywy i nieżywy oraz zmartwychwstać. :-(
 • 2015-09-04 10:21 | jakowalski

  Re:Pofilozofuj z Jarkiem Makowskim, czyli ucz się filozofii razem z nami

  Azur
  Według ciebie Polska kwitnie? To skąd w niej aż tylu bezrobotnych i aż tak niskie płace? Nie myl świeżo odmalowanej (i to na kredyt) fasady (centra handlowe, luksusowe osiedla dla bogaczy, autostrady, Pendolino etc.) z upadkiem produkcyjnej bazy, upadkiem polskiej nauki i polskiego systemu edukacji.
 • 2015-09-07 15:40 | verum

  Filozofia w szkole, obecnej szkole!

  Witam,

  po pierwsze mam nadzieję, że adresowanie tego bloga jedynie do młodych ludzi jest intelektualną prowokacją :)
  po drugie, filozofia wraca do szkoły. Cieszyć sie z tego powodu, czy trwożyć?
  bo, po stronie odbiorców nauki o umiłowaniu myślenia znajdzie się zapewnie wielu wiernych i oddanych słuchaczy w osobach ciekawych intelektualnej spuścizny, uczniów.
  A czy po stronie wykładowców, znajdziemy godnych i gotowych rozświetlić chłonne umysły światłem filozoficznego kaganka?
  Jestem absolwentem jednego z Uniwersytetów, na którym przed pietnastoma laty skończyłem pedagogikę ze specjalizacją dającą mozliwość pracy z uczniami szkół średnich w ramach przedmiotu Etyka.
  Nie trudno się domysleć, że ówczesna, aż do dzisiaj, optyka problematyki etycznej nie sprzyjała rozwinięciu skrzydeł tej wielce wartościowej nauce o moralności.
  Obecnie, pojawia się jednak pytanie, kto, w skali całego kraju, wszystkich szkół, klas, kółek filozoficznych oraz daj Boże olimpiad filozoficznych miałby zająć się niałatwym zadaniem wzbudzania zainteresowania mysleniem, parciem na myślenie, tym aby myślenie stało się cool?
  Nie umniejszając, panie nauczycielki, dyplomowane, z wieloletnim stażem, po eksternistycznym kursie filozofii i pod warunkiem, ze nauka dodatkowego przedmiotu bedzie sie opłacała?
  Znudzeni pracą, życiem, idący na łatwiznę wytyczonymi przez kolejne pokolenia pedagogów drogami na skróty?
  Zadaje zatem pytanie KTO?
  jak wspomniałem, po stronie odbiorców, mamy rzesze ciekawych życia młodych ludzi, którym należy pokazać, że autorytet nauczyciela nie kończy się na znajomości: kolejnej wersji rozchwytywanej gry, kolejnej odsłony reklamowanego smartphone'a czy przebiegu akcji ostatniego odcinka, oglądanego przez miliony serialu, z lokowaniem produktu wszystkiego co można kupić.
  Pytam ponownie, KTO w odpowiedzialny sposób sasieje ziarno ciakawości do myślenia?
 • 2015-09-07 21:43 | jakowalski

  Re:Pofilozofuj z Jarkiem Makowskim, czyli ucz się filozofii razem z nami

  Verum
  Której filozofii powinno się uczyć w szkole? A może tylko historii filozofii, ale tej też trudno jest uczyć z całkowicie neutralnego punktu widzenia. Obawiam się więc, że filozofia stanie się kolejna, obok religii, drogą indoktrynacji uczniów. :-(
 • 2015-09-24 13:20 | Filozofuj

  czasopismo Filozoficzne

  Wszystkich miłośników filozofii zachęcamy do lektury czasopisma "Filozofuj".
  Filozofuj udostępniamy za darmo w internecie. Do pobrania na naszej stronie www są wszystkie 4 numery (http://filozofuj.academicon.pl/wydania/). 
  Numer aktualny poświęcony jest filozofii umysłu. 
  Osoby, które wolą wersję drukowaną mogą się zaopatrzyć na naszej stronie lub też w Empiku. 

  Zapraszam do lektury oraz dyskusji na poruszane tematy. 

  W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy otwarci na kontakt.

  Pozdrawiamy serdecznie
 • 2015-09-28 20:20 | jakowalski

  Re:Pofilozofuj z Jarkiem Makowskim, czyli ucz się filozofii razem z nami

  Verum
  Etyka jest działem filozofii a nie nauki. Etyka po prostu nie jest nauką, jako że jej twierdzeń nie da się zweryfikować metodą naukową, czyli empiryczną. Po prostu mamy różne etyki, na przykład katolicką, protestancką, muzułmańską, judaistyczną, buddyjską oraz laicką i żadna z nich nie może sobie rościć prawa do bycia „jedynie słuszną”. Której etyki chcesz więc uczyć w szkole?
 • 2015-10-12 04:59 | observer

  Czy tylko dla młodych?

  Mnie tez zdziwiło "Jezeli jesteś młodym człowiekiem". Stygmatyzacja nie godna filozofa. Wiekszośc filozofów uzyskiwało sławe w wieku podeszłym.