Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Stałe kontygenty uchodźców? W dyskusjach polityków dziesiątki wykrętów

(20)
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawił plan przyjęcia 120 tys. uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu przez konkretne kraje. Polsce przypadłoby 12–14 tys. z nich. Dla naszego rządu, ale także dla Czech, Węgier i Słowacji jest to jednak rozwiązanie „niemożliwe do przyjęcia”.
 • 2015-09-09 15:03 | Janusz Z

  Bolek i Juncker na dzikim Zachodzie

  Bolek, oddaj moje 100 milionów! A ty Juncker, taki synu, sfinansuj koszty tego exodusu, wybuduj domy i zakłady pracy tych ludzi z nielegalnych pieniędzy wypranych w twoim załganym, mafijnym kraiku.
 • 2015-09-09 15:16 | MartinHansen

  Recepta na chaos

  Przemówienie Junkera nie przyniosło nic nowego. Żadnego pomysłu na powstrzymanie lub ograniczenie fali uchodźców.Plan podziału pomiędzy kraje członkowskie zachęci tylko kolejne miliony do szukania szczęścia w Europie. Wszystkim biednym nie pomożemy - mówi Junker, ale kanclerz Merkel dodaje, że nie będzie górnych limitów...Wiec ktoś tu mówi po prostu nieprawdę...
  A chaos, który panuje dzisiaj na przejściach granicznych, w pociągach, na zamkniętych go ruchu autostradach, od Lesbos do Calais będzie się z każdym miesiącem powiększał. Zapamiętajmy te datę...Lato 2015. Nieuchronny początek końca cywilizacji europejskiej, 60 milionów uchodźców w świecie czekających na kolejny sygnał p.Merkel. Jeszcze nigdy Niemcy nie miały takiej szansy zrehabilitowania się za okropności wojny. I wykorzystają te okazje, ale cenę za to zapłacimy wszyscy...

 • 2015-09-09 15:22 | Abel

  tylko 12 tysięcy?

  "Za wami pójdą inni" - znacie ten film? Jak się raz zrobi wyłom w tamie, to zostaniemy zalani "kwotami", których dziś sobie jeszcze nikt nie jest w stanie wyobrazić. To będą wkrótce miliony!
  Kopacz powinna zabrać z sobą do Brukseli i pokazać Junckrowi film ukazujący młode małżeństwa polskie koczujące w slumsach, sytuację w polskich szpitalach, walące się chaty chłopskie, ruiny splajtowanych fabryk - i zapytać go, czy wie komu Polska zawdzięcza obecne zacofanie i ile miliardów trzeba byłoby jeszcze Polsce zapłacić za zniszczenia wojenne spowodowane przez Niemcy. A ile miliardów Euro ukradł Juncker innym państwom europejskim jako premier Luxemburga za pomocą machlojek podatkowych? Postępowanie karne przeciwko temu złoczyńcy zostało narazie wstrzymane, bo to za duży wstyd, on przecie "szef" Unii Europejskiej! I ten człowiek pozwala sobie rozkazywać Polsce ile ma przyjąć nielegalnych emigrantów!
 • 2015-09-09 15:37 | ampleforth

  Re:Stałe kontygenty uchodźców? W dyskusjach polityków dziesiątki wykrętów

  Przyjmijmy osamotnione dzieci, matki z dziecmi, rodziny z dziecmi. W obozach ONZ na terenie Turcji i Libii mieszka kilka tysiecy osieroconych dzieci i to one powinny w pierwszej kolejnosci zostac objete opieka.
 • 2015-09-09 15:51 | ziomekp.1

  Re:Stałe kontygenty uchodźców? W dyskusjach polityków dziesiątki wykrętów

  Panie Marku, jak ludzie którzy rozpętali bliskowschodnie piekło (JANKESI) będą przyjmować uchodżców to ja też będę na tak, na razie przyjęli w ciągu trzech lat 1500 OSÓB, kongres i opinia publiczna w Stanach mówią jednym głosem -- nie dla uchodżców z krajów arabskich (mówią głośno o zagrożeniu terroryzmem), mała i biedna Polska ma przyjąć ośmiokrotnie więcej uchodżców niż gigant JuEsEj? Pozdrawiam.
 • 2015-09-09 16:30 | Patagon

  Od Wałęsy wizjonera do przestraszonych popisowców

  120 tys narazie to naprawde niewiele. Jasli do nas przyjedzie 14 tys i sciagnie rodziny do 100 tys, to nie bedzie zalamania etnicznego, tym bardziej ze w zielonosci dostana ubezpieczenia, prace i mieszkania. Kto byl w Syrii, Iraku itd wie jaki kolor pejzazu dominuje. Poza tym wiekszosc to pelne rodziny z dziecmi, mlodzi chcacy pracowac i uczyc sie. A jak usmiechnieci i sliczne dzieci. Bedzie to wartosc dodana dla kraju. Kto byl w Egipcie ten wie jak zamezne i panny Polki ganiaja za przystojnymi brunetami o sniadej cerze. Polacy rozmnoza sie i wyladnieja.
 • 2015-09-09 16:44 | MartinHansen

  Re:Stałe kontygenty uchodźców? W dyskusjach polityków dziesiątki wykrętów

  Można by tu dodać, ze główny sprawca całej tej bliskowschodniej zawieruchy G.W.Bush siedzi sobie na swoim rancho w Texasie i chroniony przez Secret Service spokojnie ogląda dramat uchodźców w telewizji. A jego rodacy, ci sami, którzy obwarowali się przed emigrantami z Meksyku wzywają Europe do humanitarnego traktowania uchodźców....
 • 2015-09-09 16:47 | Byniek

  Utopia.

  Założenie, że przyjmowanie przybyszy ( określanie, że są to wyłącznie uchodźcy, jest nieuprawnione i bałamutne ) i rozdzielanie ( brr, straszne słowo ) w poszczególnych krajach Unii, rozwiąże problem, jest utopią. Problem dopiero będzie narastał. Przybywają setki tysięcy, gdy będą mieli legalne " przyczółki" ruszą miliony; i co wtedy ? Problem jest rzeczywisty i piekielnie trudny do rozwiązania. Trzeba było go przewidzieć, jak Wałęsa ( ciekawe, czy zasięgał rady żony ), a nie czekać aż exodus, wręcz w niewyobrażalnej skali, zacznie się. A politycy ? Oczywiście, chcą dobrze, szkoda tylko, że nie mówią wprost dla kogo - nacierającej fali, czy przerażonych, przeciętnych obywateli swoich krajów.
 • 2015-09-10 00:51 | camel_

  Re:Stałe kontygenty uchodźców? W dyskusjach polityków dziesiątki wykrętów

  Panie Marku, te 120 złotych rocznie trzeba będzie dawać już zawsze. A kwota będzie rosła, bo ci ludzie będą mieli dzieci, sprowadzą rodziny. A następni przyjadą w przyszłym roku i w następnym. Za kilka lat może to być i dwieście czterdzieści i pięćset złotych. Na samo utrzymanie. A co z kosztami społecznymi? Kosztami nauki, leczenia, sprzątania, wzrastającej zawsze w takich społecznościach nieufności, zamykania się w czterech ścianach domu? Tu idzie o wyrwę w dopiero co się kształtującej tkance społecznej naszego kraju. Liczne grupy osiedleńców załamią delikatny proces wzrastania świadomości społecznej, kształtowania się pierwszych, nieśmiałych form życia społecznego. Liczne osadnictwo ludności przenoszonej z bliskiego wschodu oznaczać będzie w przypadku Polski dalsze opóźnienie procesów cywilizacyjnych. A to wielka, niepowetowana szkoda dla naszego narodu. Nie o pieniądze idzie... wcale nie.
 • 2015-09-10 12:36 | azur

  Re:Stałe kontygenty uchodźców? W dyskusjach polityków dziesiątki wykrętów

  Na razie najwięcej kręcą Duda (Andrzej), Szydło i Miller. Boją się tych uchodźców jak diabeł święconej wody. A przecież Europa i Polska potrzebują młodych wykształconych ludzi, bo kryzys demograficzny puka do drzwi.
 • 2015-09-10 20:59 | MartinHansen

  Re:Stałe kontygenty uchodźców? W dyskusjach polityków dziesiątki wykrętów

  A gdzie są te setki tysięcy miejsc pracy czekających na emigrantów ? Czy 23 miliony bezrobotnych w Unii są ślepi ze ich nie widzą ? A o kryzysie demograficznym to słyszymy od 30 lat, a na razie 50% młodych ludzi na południu Europy jest bez pracy.
 • 2015-09-10 21:34 | ampleforth

  Re:Stałe kontygenty uchodźców? W dyskusjach polityków dziesiątki wykrętów

  Ostatnie wydarzenia pokazuja , ze nie tylko ci ludzie w wiekszosci nie sa uchodzcami ale uciekaja tez przed prawem a nie wojna bo jak nazwac ich ucieczke z Wegier?
 • 2015-09-10 23:13 | jakar

  Re:Stałe kontygenty uchodźców? W dyskusjach polityków dziesiątki wykrętów

  Przemowienie Junckera bylo swietne. Cos niedobrego dzieje sie w Polsce. Chodzi mi nie tyle o panstwo co spoleczenstwo. Sposob w jaki dyskutuja Polacy problem uchodzcow mnie polskiego emigranta z 25 lat stazu przeraza.Brak empati, ale tez to poczucie zagrozenia dla naszej kultury ze strony uchodzcow . Czy Wy w Polsce naprawde myslicie, ze 15 tys Syryjczykow pograzy kulture polska ?Anglia Niemcy, czy Szwecja pelne emigrantow nie przezywaja jakiejs zapasci kulturowej, wrecz przeciwnie - kwitna, To wlasnie tam ciagna tabuny Polakow. Mowinie,ze Syryjczyk z Damaszku mniej pasuje do Europy niz jakis wiesniak z Koziej Wulki do Londynu jest smieszne.Pomijam tu aspekt humanitarny- wiesniakowi nie grozi poderzniecie gardla Polska konserwatywna kultura staje sie coraz bardziej zakwaszona ksenofobia, Polacy coraz mniej pasuja do Europy.
 • 2015-09-11 16:36 | patogen

  Re:Stałe kontygenty uchodźców? W dyskusjach polityków dziesiątki wykrętów

  Nihil novi sub sole UE.
  Kontynuacja polityki równościowej,z której dobrodziejstw korzystamy.
  Chodzi o to by nie pozbawiac żadnego tzw członka UE ,dostępu do uczuc wyższych,w tym przypadku ,miłosierdzia.
  Równośc ma byc wsparta ,wg zwyczajów UE,pieniężnie.
  Uchodżca wybierajacy dolce vita w "wypasionej" UE może liczyc na znacznie mniejszą gratyfikację niż uchodżca wybierający trud asymilacji w UE "niewypasionej".Pod warunkiem,ze wytrzyma w tym środowisku lat kilka niem się urwie do wypasionej.
  Bedzie to wymagac wdrozenia odpowiednich systemów zarzadzanych przez nowo powołaną Agencję ds Uchodżców równoważną Agencji RR i W.PSL już przygotowuje kadry do obsadzenia AdU.
  O zatrzymaniu Fali nie ma co deliberowac.
  Kiedyś się wyczerpie.
 • 2015-09-11 16:42 | remm

  Re:Stałe kontygenty uchodźców? W dyskusjach polityków dziesiątki wykrętów

  Przyjmijmy uchodźców i nie targujmy się o każdą złotówkę.

  „W odpowiedzi na zaostrzający się kryzys związany z uchodźcami prezydent Barack Obama zalecił administracji przygotowania do przyjęcia w 2016 roku przez USA co najmniej 10 tys. uchodźców z Syrii - poinformował rzecznik Białego Domu Josh Earnest.
  (…)
  Earnest zastrzegł, że przyjęcie większej liczby uchodźców będzie wymagało znaczniejszego wkładu finansowego USA, na co zgody będzie musiał udzielić Kongres. Dodatkowych środków, jak wyjaśnił rzecznik, wymaga m.in. zwiększenie liczby urzędników, którzy będą analizowali wnioski osób ubiegających się o azyl w celu upewnienia się, że ludzie ci nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa USA. Chodzi m.in. o wykluczenie, że do kraju dostaną się osoby powiązane z Państwem Islamskim”. ( www. tvn24)

  Przedstawiciel Białego Domu nie omieszkał zaznaczyć, że azylanci zostaną odesłani do swojego kraju, gdy tylko warunki okażą się tam bezpieczne.

  Jak się cieszę, że mieszkam w Polsce, który nie ma takich problemów finansowych i organizacyjnych jak USA i mimo znacznie mniejszej powierzchni, liczby ludności i gospodarki może bez problemu przyjąć 10 tysięcy tzw. uchodźców.
 • 2015-09-12 06:28 | Hannabo

  Re:Stałe kontygenty uchodźców? W dyskusjach polityków dziesiątki wykrętów

  Wydaje się, że Polska może przyjąć w zasadzie każdą liczbę uchodźców, byle by tylko ich za bardzo nie pilnować. Góra po roku wszyscy będą w Niemczech, bo jak dotąd chyba nikt nie widział imigranta z tzw. Trzeciego Świata wybierającego się do Polski. Niemcy i Szwecja zadeklarowali przyjęcie i utrzymanie każdego, komu uda się tam dotrzeć i wszyscy będą parli tam. Zatrzymać imigrantów w Polsce czy na Węgrzech lub w Czechach może próbować np. Arabia Saudyjska dając tym krajom wsparcie finansowe na utrzymanie imigrantów na podobnym poziomie co w Niemczech. Bogate państwa arabskie nie są zainteresowane przyjmowaniem do siebie obcych muzułmanów i organizowaniem im życia u siebie ale za to są bardzo zainteresowane rozprzestrzenianiem osadnictwa muzułmańskiego w Europie.
 • 2015-09-12 20:04 | camel_

  Re:Stałe kontygenty uchodźców? W dyskusjach polityków dziesiątki wykrętów

  jakar > "Pomijam tu aspekt humanitarny- wiesniakowi nie grozi poderzniecie gardla" - większości imigrantów także to nie grozi, więc o co chodzi?


  > "Polska konserwatywna kultura staje sie coraz bardziej zakwaszona ksenofobia, Polacy coraz mniej pasuja do Europy. " - pewnie to i dobrze, bo Europa staje się coraz bardziej kolorowa, z coraz liczniejszymi miejscami, do których ty, imigrant, ale pokarany białą skórą, nie wleziesz. To nasze "zakwaszenie ksenofobią" może nas uchronić przed losem Niemiec, w których dyrektorzy szkół na rozpoczęcie roku wydali zalecenia, aby uczennice nie przychodziły w krótkich spódniczkach, bo będą prowokowały drogich gości zamieszkujących licznie obok, przed losem Szwedek unikających wychodzenia samotnie z domu, losem Włoszek przyaresztowanych po zmroku, bo miasteczko okupują drodzy goście z Afryki. Wiadomości o tym, co oznacza liczna imigracja z krajow trzeciego świata jest mnóstwo, ale poza głównym nurtem mediów.
 • 2015-09-14 11:17 | bernardroland

  W dyskusjach polityków dziesiątki wykrętów

  Najbardziej podoba mi sie wykret, ze Polska nie jest odpowiedzoalna za ten kryzys (sic!). A kto? Niemcy? Czy to Niemcy, czy raczej Polska poszli za Debil U do Iraku? Uwierzyli w prezentacje PowerPoint na forum ONZ, majaca wg. Powell'a udowodnic istnienie broni atomowej w tym kraju,mimo, ze komisja El Baradei na miejscu niczego nie mogla znalezc etc...?

  Komentarze, ktore zakladaja, ze Ci Uchdzcy nigdy nie podejma pracy, nigdy nie pomnoza dochodu Polski, zawsze beda wisiec na garnuszku 'Prawdziwego Polaka', doprowadzaja mnie do wymiotow. Czy naprawde tak trudno wczuc sie w polozenie osob w panicznym strachu i potrzebie?
 • 2015-09-16 23:35 | jakowalski

  Re:Stałe kontygenty uchodźców? W dyskusjach polityków dziesiątki wykrętów

  Bernardroland
  1. Polacy byli przeciwni udziale Polski w amerykańskim napadzie na Irak i Afganistan. Nikt się ich nie pytał o zgodę na udział Polski w tej awanturze.
  2. Polecam ci, jakże wciąż aktualną, książkę prof. L. Thurowa „The Zero-Sum Society: Distribution and the possibilities for economic change” (1980). Otóż tam jest wyjaśnione, że obecnie, w warunkach recesji, która rozpoczęła się w latach 1970tych i trwa nadal a końca jej nie widać, gospodarka jest w dużej mierze grą o sumie zerowej, a więc aby jeden zyskał, to drugi musi stracić. A więc aby imigrant został zatrudniony w Polsce, to Polak musi w niej stracić pracę.
  3. Poza tym, to postęp techniczny jest z definicji pracooszczędny, a więc w Europie będzie coraz mniej PRODUKTYWNYCH miejsc pracy, a to oznacza, że w Europie, nawet bez imigracji do niej, będzie coraz więcej ludzi zbędnych. Zgoda, można będzie dla nich wymyślać nieproduktywne miejsca pracy czy też wiecznie ich szkolić, ale pytam się po co, skoro maszyny zastępują ludzi już nie tylko w pracach fizycznych, ale także i umysłowych.
  4. Tak więc Europie NIE są potrzebni imigranci, a raczej pozbycie się z niej tych milionów bezrobotnych Europejczyków, którzy warunkach ustroju kapitalistycznego nie mają przecież realnej szansy na wyrwanie się z tego zaklętego kręgu niemożliwości znalezienia pracy zarobkowej. Ale temat bezrobocia i niskich płac nie jest niestety modny wśród obecnych elit rządzących Europą. :-(
  5. Jeśli zaś ci nielegalni imigranci z Syrii rzeczywiście są uchodźcami politycznymi, to maja oni przecież obowiązek wystąpić o azyl polityczny zaraz po przekroczeniu granicy Turcji, Libanu czy też Izraela, a już na 100% na granicy UE (tzw. Konwencja Dublińska o czym dalej w moim liście). Ale dobrze wiemy, że to są tylko imigranci ekonomiczni, a więc nie mamy żadnego obowiązku ich przyjmować w Europie, szczególnie zaś w Polsce, gdzie brakuje mieszkań i pracy dla Polaków. Prawda jest bowiem taka, że ci imigranci z III świata są wyłącznie problemem, niechcianym i niepożądanym elementem, który niszczy nasz europejski styl życia i naszą europejską kulturę. Zaś to, że w Europie Zachodniej czy też w Kanadzie albo Australii są osoby, które chcą zniszczyć u siebie europejski styl życia i europejską kulturę nie znaczy, że mamy podobnie postępować w Polsce. Bezmyślne naśladowanie Zachodu jest przecież z definicji drogą donikąd. Natomiast powinniśmy uczyć się na błędach Zachodu i nie dopuścić do tego, aby sprowadzić do Polski zupełnie nam niepotrzebne konflikty na tle rasy i religii.
 • 2015-09-16 23:45 | jakowalski

  Re:Stałe kontygenty uchodźców? W dyskusjach polityków dziesiątki wykrętów

  Jakar
  1. Byłeś kiedyś w Brukseli? Nie w biurowcach KE, ale w dzielnicach zamieszkałych przez imigrantów z III świata? Pojedź tam, zobacz do czego prowadzi imigracja z III świata, a później pogadamy...
  2. Najwyższy czas, aby Polska opuściła Unię i zaczęła szukać sojuszy na wschodzie.