Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

(24)
Oznacza to koniec fikcji obowiązującej przy okazji rozmaitych kryzysów w Europie. Wyrywkowe kontrole między Niemcami i Austrią przypominają, że prawdziwie poważnych problemów Unii nie da się rozwiązać w pojedynkę, tylko na hurra i samymi dobrymi chęciami.
 • 2015-09-14 20:35 | MartinHansen

  Chaos w Unii

  Rzeczywistość przerosła polityków, nawet tak sprawnych jak niemieccy. Niektórzy są tak zszokowani, że przestali pokazywać się w mediach.Obserwuje debaty polityków w rożnych krajach. Pierwsze co rzuca się w oczy to ich, polityków kompletna dezorientacja. I to wszystkich, od lewicy do prawicy brak jest pomysłu na rozwiązanie kryzysu emigracyjnego. Wszyscy powtarzają, że tylko wspólnie możemy go rozwiązać...Ale co to znaczy? Podzielimy 160 tys uchodźców teraz, a co za rok, będziemy zastanawiać się jak podzielić milion sześćset.. W Unii to jest trochę tak jak w starym małżeństwie, jak mąż otrzyma podwyżkę, żona schudnie 2 kilogramy, a syn dostanie się na studia to jest zgoda, jest fajnie i miło , ale kiedy mąż straci prace, żona zachoruje a synalek narozrabia w szkole to nagle wszystko przewraca się jak domek z kart. . Pamiętamy bezradność Unii w czasie wojny w byłej Jugosławii, w czasie ostatniego(i pewnie nie ostatniego) kryzysu strefy euro, a teraz ten totalny chaos i paraliż w sprawie emigrantów...
  Ale co się dziwić? Europa to wciąż 30 państw narodowych, każde ze swoją odrębną, kultura, mentalnością, językiem i poziomem ekonomicznym. Jest milion powodów żeby te państwa współpracowały z sobą, ale naiwne mrzonki brukselskich federalistów wylądowały właśnie w koszu. A jeśli szukamy inspiracji na przyszłość to może warto spokojnie spojrzeć na politykę Davida Camerona, politykę zachowania narodowej niezależności i tożsamości bez rezygnacji z wzajemnej współpracy.
 • 2015-09-14 21:08 | archbishop

  Przez Bułgarię już nie przyjdą, bez obaw

  Bez obaw, szlaki przez Bułgarię i Rumunię zostały dawno rozpoznane i nikt już nie będzie tamtędy przerzucał ludzi. Tu ciekawy artykuł z Deutsche Welle na ten temat (po angielsku):
  Why do so many refugees avoid Bulgaria
  Wygląda na to, że otwarta niechęć ze strony Bułgarów skutecznie odstraszyła potencjalnych imigrantów. Fakt ten powinien dać do myślenia wszystkim politycznie poprawnym entuzjastom polityki otwartych drzwi, którzy twierdzą, że tej fali nie da się powstrzymać.
 • 2015-09-14 21:14 | gsj

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  Mam wrażenie, iż Europa została kompletnie zaskoczona obecną falą uchodźców. Motywy ekonomiczne, czy też rzeczywista ucieczka przed działaniami wojennymi, w tej chwili wydają się mniej istotne.
  W roku 1978 byłem świadkiem dyskusji obywateli ZSRR (Rosjan?), o możliwej sytuacji na granicy pomiędzy ChRL a ZSRR. Był to okres zatargów w rejonie Amuru. Pytanie brzmiało: co zrobi ZSSR, jeśli granicę przekroczy kilka milionów (tak, to nie pomyłka) kobiet z dziećmi?
  Przy całej różnicy z roku 1978 I obecnej, problem zasadniczy jest podobny: humanitarny - tam hipotetyczny - obecny - realny.
  Konflikt między etyką I moralnością, a uwrunkowaniami natury "fizycznej", są I będą nieuniknione. Nie zadzroszczę osobom, które muszą podejmować decyzje..
 • 2015-09-14 21:40 | Slawomirski

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  http://www.wsj.com/articles/the-roots-of-the-migration-crisis-1441995372?mod=e2fb#livefyre-comment

  Tutaj jest odpowiedz
 • 2015-09-14 23:29 | Vera

  Chyba się ktoś mija z i histeryzuje

  Polskie media szukają za wszelką cenę kłopotów u innych. Tymczasem nawet niebieski plakat, jaki Pan wyświetla mówi coś zupełnie innego.
  A jest tak, że w Niemczech brak jest miejsc do spania a nawet miejsc, gdzie można postawić namioty. Tam potrafi przyjechać do Monachium 10 tysięcy ludzi w ciągu kilku godzin. Przy niemieckim poczuciu porządku (Ordnung) jest to bardzo obciążające psychicznie. Nie można tego opanować. I mnie też się w głowie nie mieści, że można tysiącami iść pieszo po autostradzie.

  Dlatego Niemcy próbują to jakoś skanalizować i skierować na bardziej uporządkowane tory. Straż graniczna mówi wyraźnie, że osoby bez dokumentów są rejestrowane i odsyłane do obozów dla uchodźców. Nikt ich nie traktuje pałką ani drutem kolczastym. Ani też nie kopie dzieci jak obrońcy cywilizacji ze wschodu EU.
  Szkoda, bo zamiast podgrzewać i histeryzować lepiej by było uspakajać i wyjaśniać.
  P.S. Tacy jak ja "obywatele Unii mają prawo oczekiwać od przywódców dostarczenia" POMOCY, a nie konkretów, a już najmniej jakichś tam planów. Bez tego się obejdę.
 • 2015-09-15 08:36 | leniuch102

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  "Ewa Kopacz się stara i mimo potężnego opóźnienia pani premier coraz lepiej idzie objaśnianie jej polityki, choć polityka to wybitnie minimalistyczna, bo blisko 40-milionowe, zamożne społeczeństwo Zachodu stać na znacznie więcej."

  "40-milionowe, zamożne społeczeństwo Zachodu stać na znacznie więcej"?!

  Ciekawe, jakie to społeczeństwo autor ma na myśli, bo chyba nie to, którego ofertą dla własnych obywateli jest 10 zł za godzinę na czarno, a marzeniem młodego człowieka płaca minimalna. Marzeniem niespełnionym, bo parę milionów młodych ludzi ubiegło Syryjczyków w emigracji do normalnych gospodarek.
 • 2015-09-15 11:28 | MartinHansen

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  @leniuch102, masz racje, a mnie(o ludzka naiwności) przez chwile wydawało się że politycy i media zajmą się na poważnie
  umowami śmieciowymi, pensją minimalną(a zwłaszcza tą realną) brakiem tanich mieszkań na wynajem, emigracją młodych korupcją, nepotyzmem itp...Ale wygląda na to, że przez najbliższe lata będziemy mieli festiwal pod tytułem:"40-milionowe, zamożne społeczeństwo Zachodu stać na znacznie więcej"
 • 2015-09-15 12:11 | _sens

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  Wielu ekspertów przekonuje, że Polska mogłaby skorzystać na przyjęciu uchodźców i imigrantów, bo Syryjczycy są wykształceni, a swoją przedsiębiorczością mogą wiele wnieść nawet do naszej gospodarki.

  Tak mówi ktoś, kto nie rozumie realiów. Jeśli syryjski stomatolog straci dom na wojnie, to przeprowadzi się do Libanu, Turcji czy Jordanii i nie musząc uczyć się języka, będzie zarabiał dwa razy więcej niż polski dentysta. Ci, którzy szturmują granice, to słabo wyedukowani ludzie z pustyni. Zobaczcie jaki bałagan zostawiają za sobą. Oni usłyszeli, że Niemcy przyjmują wszystkich, więc porzucają dobytek i jadą po łatwe życie. Co oni wniosą? Koran pod pachą.
 • 2015-09-15 14:02 | Mauro Rossi

  Autor, ciekawy pomysł

  "Gdybym robił pieniądze na przerzucie ludzi do Niemiec i zaczął mieć trudności na granicy serbsko-węgierskiej czy austriacko-niemieckiej, rozpoznałbym nowe szlaki, np. przez Bułgarię, Rumunię i Ukrainę do Polski".

  Proszę nie teoretyzować tylko tak zrobić. Najlepiej zacząć od zakupu jednostki pełnomorskiej - do przeprawy przez Morze Czarne. A gdyby lądem, przez kilka kolejnych granic, to jeszcze by się przydał poduszkowiec w celu sprawnego przekorczenia delty Dunaju.
  W każdym razie życzę biznesowych sukcesów.
 • 2015-09-15 14:05 | camel_

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  Tu jest sedno sprawy: "One hundred years after the fall of the Ottoman Empire and 50 years after the French left Algeria, the Middle East has failed to build economies that allow ordinary people to live with dignity, has failed to build modern political institutions (...)"

  a teraz ludzie stamtąd masowo usiłują zasiedlić kraje Europy, przynosząc ze sobą swoje "zrozumienie" świata i społeczeństwa, którym podzielą się z nami pod postacią upadłych, niefunkcjonujących społeczności, zależnych od pomocy, zasiłków, sfrustrowanych a przez to groźnych dla gospodarzy. Już istniejących przykładów są setki, od miasteczek wokół Paryża, Rosengård poprzez Marsylię do miast brytyjskich cierpiących pod zalewem muzułmanów.
 • 2015-09-15 19:33 | jakowalski

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  Camel
  A ja wciąż nie rozumiem, dlaczego Niemcy przyjmują tych nielegalnych imigrantów, mając u siebie miliony bezrobotnych i biednych Niemców. Nie interesują mnie tu szczegóły tego, ile taki nielegalny imigrant dostaje w Niemczech, jako że uważam, że nawet nie tyle, że nic on nie powinien dostawać, ale że go tam po prostu być nie powinno. On tam przybył bowiem nielegalnie, wbrew prawu międzynarodowemu, które wyraźnie przecież wymaga, aby starać się o azyl polityczny w pierwszym bezpiecznym kraju, do którego się trafiło, a więc w przypadku uciekinierów z Syrii to powinna być Turcja, a nie Niemcy. Und da liegt der Hund begraben. :-(
 • 2015-09-15 21:06 | MartinHansen

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  @jakowalski....Urzędnicy brukselscy mają naprawdę poważniejsze zadania, niż troska o 23 miliomy niemieckich, francuskich, hiszpańskich czy polskich bezrobotnych .I nawet jeśli pojadę tu populizmem trochę po bandzie to jestem pewny, że te ich apanaże, zabezpieczenia socjalne i emerytalne nie sprzyjają zrozumieniu "tych na dole."Unijna wieża z kości słoniowej jest coraz wyższa, a z tamtych wysokości lepiej widać na przykład zagrożenia klimatyczne niż socjalne....
 • 2015-09-16 06:00 | Slawomirski

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  Mantra katolickiego pseudoliberala masochisty


  "moja wia,moja wina,moja bardzo wielka wina"

  Samoobwinianie sie Europejczykow za ekonomiczny upadek Bliskiego Wschodu jest promowane przez redaktorow Polityki. Z jednej strony ci redaktorzy sa antkatoliccy z drugiej zachowuja sie jak watykanskie owieczki. Polityka jest bezmyslna w swoich pseudoliberalnych publikacjach obwiniajacych Polakow za kryzys bliskowschodni uklon w strone redaktora Zakowskiego. WSJ pisze prawde Polityka bzdury.

  Slawomirski
 • 2015-09-16 06:11 | Slawomirski

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  camel_

  Rozrodczosc muzulmanow jest ich problemem. Ich problemem jest wyzywienie przez nich splodzonych dzieci. Ich problemem jest znaleznienie pracy dla ich kolejnych pokolen. Z drugiej strony Syryjczykom nie mozna nie pomoc gdy wojna domowa sponsorowana przez Moskwe niszczy ich kraj.
 • 2015-09-16 13:12 | kaesjot

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  Sławomirski - gdy Rosja ( a wcześniej ZSRR ) "sponsorowały" Syrię to był tam spokój dopóki Amerykanie nie zaczęli wprowadzać tam swoich "porządków".
 • 2015-09-16 16:15 | jobrave

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  Chyba nikt się nie spodzieał tak nagłej wolty w zachowaniu się niemieckich władz, nikt nie przypuszczał, że niemiecka "polityka miłości" wobec migrantów, przejdzie w paniczne szukanie sposóbów w celu zapobieżenia tej inwazji. W ciągu ostatnich dni musiało się wydarzyć coś, o czym nie wiemy, podobnie jak nie wiemy, dlaczego wcześniej, Niemcy wpuszczały wszystkich, jak leci, z pocałowaniem w rękę, upraszczając procedury do tego stopnia, że służby imigracyjne machały ręką nbrak dokumentów nawet. Czy zna ktoś przypadek, żeby w Niemczech, na początku lat 80. kiedy, to tabuny Polaków zostały w Niemczech z powodu stanu wojennego, jakiś Polak, który nie miał "papieren" był traktowany, tak uprzejmie? A poźniej, czy Bośniacy, Albańczycy, Serbowie, Chorwaci oraz tureccy Kurdowie, również doświadczali takich ułatwień? Wymieniłem akurat trzy nacje, ponieważ znam wielu ich przestawicieli oraz ich relacje i wiem, że nawet ci, którzy mieli dokumenty, byli źle przez Niemców traktowani, włączając w to kobiety i dzieci, natomiast ci bez dokumentów przechodzili prawdziwą gehennę, szczególnie wówczas, gdy przesłuchiwali ich funkcjonariusze BfV (niemiecki kontrwywiad) - byli zastraszani, budzeni w środku nocy, bądź przetrzymywani dobę, lub dłużej, bez snu, bez jedzenia, bez wody. Bardzo natomiast chwalili kulturę służb imigracyjnych w Wielkiej Brytanii i warunki panujące w ośrodkach dla azylantów - w jednym z takich, w Oksfordzie, pracowałem jako wolontariusz. Do dziś utrzymuję kontakt z dwoma Bośniakami, którzy dotarli do Niemiec bez "papieren" - tak się składa, że w Wielkiej Brytanii udało im się znaleźć pracę w Metropolitan Police - jeden jest już na emerturze, ostatnie jego stanowisko, to szef komisariatu na londyńskim Sudbury, a drugi jeszcze pracuje jako szef policyjnego aresztu w "police station" na Southall w Londynie. Mieli szczęście, bo wielu ich towarzyszy niedoli Niemcy deportowali.
  To, że musiał być jakiś "deal", pomiędzy Angelą Merkel, a kimś (nie mam oczywiście pojęcia, kto jest, tym "kimś"), skoro skrupulatni Niemcy, kierujący się zasadą "nie ma dokumentów, nie ma człowieka", przełykali, to z taką łatwością!
  Żeby było jeszcze ciekawiej, niemiecy salafici prowadzili akcję werbunkową do swoich szeregów (a kim są salafici i jakie mają związki z ISIS, dodawać nie muszę)
  tu jest link: http://thepolishreview.co.uk/index.php/home/kategoria-2/1236-niemiecki-kontrwywiad-ostrzega-panstwo-islamskie-rozpoczelo-werbunek-wsrod-uchodzcow.html - akcję tę prowadzili zarówno na peronach stacji w Monachium, gdzie przyjeżały pociagi z Węgier i Austrii, jak i w ośrodkach dla azylantów. W artykule, który powołuje się na DPA i "The Telegraph" nie ma informacji, że werbownicy ponieśli jakieś konsekwencje, więc prawodopodobnie nie ponieśli. Co też może zastanawiać.
 • 2015-09-16 22:22 | Rakoczy

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  KOmentuje w ciemno !"
  Co ma zrobic pani Merkel, terazniejsza kanclerze Niemiec ?
  Milion ludzi, nowych przybyszow w granicach Niemiec, to ciezar wiekszy od emocji z czasow przyjmowania mezszczyzn z Turcji w latach 50. -60., minionego wieku, w afekcie z rodzinami ....
  Niemcy maja poblem z dzietnoscia, a ma go i Polska i Rosja ...
  Niemcy dzialaja pragmatycznie !
  Polska, po dyskuski Kopacz - populista Kaczynski, Jarek, irracjionalnie !
  Viwat madrosc Niemiec, a dezaprobata wobec mialkej dyskusji i dec<zji w Polsce !
  Z aemii miloina ludzi, sito niemieckiej administracji wuliska co najmniej 400 tys, przydatnych terazn iejszej gosüpopdarce Niemiec !
  A w Polsce, zenujaca dyskusja o niby problemiemiem w domysle, bez wiyji rozwoju kraju, gdy Kaczynski bedzie w niebie !
  Hej 1
  Rakoczy
 • 2015-09-16 22:51 | jakowalski

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  Martin Hansen
  Jako doradca eurokratów z KE znam dobrze ich mentalność. Niestety, ale masz rację – oni (eurokraci z Brukseli) żyją w swoim nierealnym świecie wysokich apanaży i symulowania pracy, a więc nie mają oni nawet najmniejszego pojęcia o tym, jakie problemy ma ogromna większość Europejczyków. Stąd też UE we obecnym swoim kształcie nie ma szansy na przetrwanie, a więc Polska powinna zacząć jak najszybciej szukać sojuszy na wschodzie.
 • 2015-09-16 22:53 | jakowalski

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  Jobrave
  Ja akurat w roku 1981 przebywałem czasowo w Niemczech starając się o wizę emigracyjną do Ameryki lub Australii. Polak, aby się wówczas dostać do RFN, to musiał mieć przynajmniej ważną wizę turystyczną oraz aby móc przebywać w Bundesrepublice, to musiał zarejestrować się w odpowiednim urzędzie (Ausländeramt), przy czym Niemcy na każdym kroku dawali wówczas Polakom do zrozumienia, że dla nich nie ma miejsca w Niemczech i że Polacy mają albo wracać do Polski, albo też starać się o dalszą emigrację.
 • 2015-09-17 00:01 | ampleforth

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  Monachium doskonale sobie poradzi z tysiacami uchodzcow, w koncu rok rocznie na Oktoberfest przyjezdza od 2-5 milionow ! wielbicieli piwa.
 • 2015-09-17 00:04 | ampleforth

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  Dla IS taki Oktoberfest to marzenie kazdego terrorysty - mozna za jednym zamachem zgladzic tylu ludzi.
 • 2015-09-17 19:43 | jakowalski

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  Tymczasem:
  Pochodzący z Iraku islamista zaatakował nożem berlińską policjantkę. Został zastrzelony
  Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75477,18844535,pochodzacy-z-iraku-islamista-zaatakowal-nozem-berlinska-policjantke.html#ixzz3m1EgqtRE
 • 2015-09-18 23:47 | lakkot

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  "...rozpoznałbym nowe szlaki, np. przez Bułgarię, Rumunię i Ukrainę do Polski." Bułgaria i Rumunia zdaje się są w UE, więc na czym miłaby polegać dalsza przeprawa do Polski?
 • 2015-09-19 08:38 | znafca in spe

  Re:Niemcy przerosła odpowiedzialność. Dlatego zamykają swoje granice dla uchodźców

  Ciekawe jak dlugo Niemcy beda chcieli i mozliwosci utrzymywac tylu "uchodzcow"?