Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Emerytury według prezydenta Dudy: dlaczego będzie gorzej?

(28)
Prezydent Andrzej Duda, składając w ostatnich dniach pracy parlamentu projekt ustawy przywracającej stary wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn), przyjmuje rolę lokomotywy wyborczej PiS.
  • 2015-09-21 15:27 | stok

Joanna Solska 21 września 2015 Emerytury według prezydenta Dudy

Będzie gorzej, bo odchodząca władza przez 8 lat rzucała pieniądze w błoto. Popierany przez POLITYKĘ prezydent Komorowski rzucił w błoto 80 000 000 społecznych pieniędzy, bo sądził że dzięki temu zachowa stołek. To równowartość emerytur czterdziestu tysięcy spracowanych Polaków. Dla ratowania stołka proponował obniżenie wieku emerytalnego. Ostatecznie obniżył do 63 lat, ale tylko sobie. Obecna władza zmusza do pracy do 67 lat nawet osoby kalekie, takie jak ja. Gdzie przyzwoitość?
  • 2015-09-21 16:14 | Jacek, NH

Re:Emerytury według prezydenta Dudy: dlaczego będzie gorzej?

To kłamstwa. Jest to powrót do wieku emerytalnego, który obowiązywał przez całe lata. (Nie) rząd PO-PSL swoje ustawy "dopychali kolanem" w trakcie jednego posiedzenia. Od kiedy projekty ustaw mają mieć wskazane źródła finansowania?
  • 2015-09-21 16:40 | makaron530

Ta pano , to pracownik ZUS-u ???. Gorzej jak jest, tojuż być nie może.
  • 2015-09-21 17:07 | lusia24

Po komentarzach widać niestety, że ludzie nadal nic nie rozumieją. I nie da się nic wytłumaczyć, bo oni wiedzą swoje. Należało dyskutować nad emeryturami, ale o szczegółach, a nie o wieku. Wprowadzić zabezpieczenia dla ludzi 60+ w przypadku choroby czy bezrobocia. A to co Duda proponuje 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn zostało już zakwestionowane przez Trybunał jako nierówne traktowanie płci. Więc po co to wszystko?
  • 2015-09-21 17:40 | Jacek, NH

Konstytucjonaliści nie mają zastrzeżeń do prezydenckiego projektu o emeryturach. „Jest korzystniejszy dla obywateli od obecnych regulacji”
  • 2015-09-21 18:20 | krokus02

Dlaczego bęsdzie gorzej .gdzie są moje pieniądze przekazywane do ZUs przez ponad 40 lat.W banku z zawirowaniami miałbym odłożone pona milion zł. Co z nimi zrobił żus.
  • 2015-09-21 20:44 | jakowalski

W warunkach chronicznie wysokiego, strukturalnego bezrobocia wśród młodzieży konieczne jest obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla wszystkich płci.
  • 2015-09-21 21:17 | Andrzej Falicz

komu będzie gorzej?

W calej tzw. "Reformie" emerytalnej chodzi tylko i wylacznie o oszczedzanie kosztem najslabszych i najstarszych.
    zasilki dla bezrobotnych sa nizsze niz emerytury.
    chodzi wiec nie o usprawnienienie czy racjonalizacje systemu ale oto o ile mniej wyplaci sie emerytom zanim umra.
    """"
  • 2015-09-21 23:38 | kruk

Zawsze moze byc gorzej niz jest, a na pewno bedzie gorzej jak zaczna rzadzic populisci.
  • 2015-09-22 00:04 | Spinnek

Pani Joanno, nie zgadzam się z Pani tezą, która zawarła Pani w zdaniu Pani artykułu "Te osoby, wyborcy, nie muszą o tym wiedzieć, ale władza – powinna".

Moje zdanie jest dokładnie odwrotne - TYLKO i WYŁĄCZNIE wiedza i doświadczenie wyborców pozwala im odróżniać racjonalne oferty od oszustw.

Przedstawię to na kilku przykładach (eksperymentach myślowych):
    1) Wyobraźmy sobie salę, w której jest masa ludzi. Wstają różne osoby i proponują swój program. Jedni (zazwyczaj w mniejszości, ale to zależy od nastrojów) proponują usuwanie problemów przez "usuwanie" osób [w różny sposób, od odbierania prawa głosu, poprzez szykanowanie, aż po nagonkę i lincze, ewentualnie likwidację tychże osób]; jeszcze inni maja księżycowe pomysły (obiecamy WSZYSTKIM WSZYSTKO), kolejni obiecują DOKŁADNIE to, co ich zdaniem wyborcy chcą usłyszeć, mimo, iż nie jest to realne; wreszcie jest grupa polityków rozsądnych. TYLKO I WYŁĄCZNIE wiedza i doświadczenie wyborców pozwala na wybór rozwiązań racjonalnych/sensownych. Chce Pani zakazać mówienia bredni albo składania ksieżycowych lub nierealnych obietnic? To będzie to cenzura. Chce Pani, żeby politycy racjonalni politycy mamili/oszukiwali wyborców mirażami, a potem robili sensowny program, nierealizujący obietnic? Toż to oszustwo w biały dzień, powodujące alienację wśród wyborców (głosowałem na A, dostałem B, taką politykę mam w ...!).

2) Wyobraźmy sobie polską ofertę polityczną, przedstawioną wyborcom Niemiec, Holandii lub Szwecji. Jak Pani sądzi, jaka byłaby reakcja wyborców z tychże krajów? Ja podejrzewam, że ich wybór miałby przesunięte akcenty w kierunku rozwiązań racjonalnych. W takim przypadku, jak Pani sądzi, kto byłby problemem - wiedza i doświadczenie wyborców czy tez program/osoby polityków?

3) Każdemu profesorowi z wiedzą i doświadczeniem w danej dziedzinie można przeciwstawić hałaśliwego profesora laika, bo wypowiada się nie w swojej dziedzinie, ale przecież też jest to profesor; każdemu rzetelnemu specjaliście od spraw lotnictwa można przeciwstawić kompletnego amatora w kwestiach lotniczych, wypowiadającego się ze swadą i energią itp. itd. Politycy irracjonalni,politycy nieracjonalni i politycy racjonalni wystawią grona swoich ekspertów - TYLKO I WYŁĄCZNIE wiedza i doświadczenie wyborców pozwalają im wybrać, którym ludziom powierzyć ster kraju. Cokolwiek powie polityk, natychmiast powoduje to kontrę pozostałych polityków w ten sposób, że siłą rzeczy pojawią się odmienne zdania. Co innego, niż wiedza i doświadczenie wyborcy ma wybrać, którego polityka ma on słuchać?

"Mężowie stanu", których chce Pani widzieć, mają sporą liczbę cech, przez które obecnie nie są w Polsce (i w większości krajów) wybieralni. Tacy ludzie nie rzucają słów na wiatr, czyli tworzą przemyślane programy, w kontrze do oczekiwań wyborców. Ich oferta Wymaga nieraz pewnego wysiłku intelektualnego, w kontrze do oczekiwań wyborców. Nie kreują się na autorytety moralne, w kontrze do oczekiwań wyborców. Ich oferta nie dotyczy tylko katolików, w kontrze do oczekiwań wyborców. Są szczerzy, co ich kompletnie dyskwalifikuje, nieprawdaż? Wreszcie - nie myśli klasowo/grupowo, tylko ma na myśli całość kraju, równoważenie interesów - w kontrze do oczekiwań wyborców. Byłbym zapomniał - być może nawet taka osoba się pomyli, ale w dobrej wierze - jest od razu skreślona, bo wyborcy wolą z przysłowiowym głupim znaleźć, niż z mądrym stracić.

Mógłbym tak jeszcze dziesiątkami wymieniać cechy, dla których ktoś, kto zyskałby Pani i mój głos, mógłby nie przekroczyć nawet 3% w wyborach w Polsce.

I dlatego, jak napisałem wyżej, sądzę, że myli się Pani całkwicie, oczekując sensownych programów od sensownych polityków - to nie ten adresat. Jedynym adresatem takich oczekiwań powinni być wyborcy. A to wymaga czasu, dziesiątek lat, bez gwarancji powodzenia.

Mimo wszystko, trzymam kciuki za Polskę.

I dziękuję za Pani świetne artykuły, czytam Panią od zawsze, tak trzymać :)
  • 2015-09-22 03:08 | woytek

Re:Emerytury - taki sam wiek dla kobiet i mężczyzn i LGBT

Wszyscy ludzie niezaleznie od płci lub jej braku powinni iść na emeryturę w tym sam wieku. A wiek ten ustala ekonomia kraju, a nie politycy.
  • 2015-09-22 06:28 | andrzej52

Dlaczego p. Duda nie zajmie sie takimi kwiatkami, jak przywileje emerytalne.
    Np. mój sąsiad, pracownik kopalni , oznajmił mi niedawno. że za 2 tygodnie przechodzi na emeryturę.
    Nie było by w tym nic dziwnego. gdyby nie był inżynierem zatrudnionym na powierzchni w biurze, ma 52 lata (27 lat pracy), a na dół zjeżdża od swięta.
    Po prostu biuraliści oszukują , podbijając codzienne zjazdy.
    Jeśli do tego dołożymy rolników, kler, służby mundurowe, uzbiera sie z 700-800 tys świętych krów, które smieją sie w twarz przeciętnemu pracownikowi, czy rzemieślnikowi.
  • 2015-09-22 08:24 | jakowalski

W warunkach chronicznie wysokiego, strukturalnego bezrobocia wśród młodzieży konieczne jest obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla wszystkich płci.
  • 2015-09-22 08:46 | aleydis

A może dać ludziom choć wolność wyboru - czy chcą iść wcześniej czy później na emeryturę.
  • 2015-09-22 08:50 | sadm1

Zmiana poziomu wieku, w którym kobiety i mężczyźni przechodzą na emerytury na niższy lub wyższy niczego nie zmieni. System emerytalny w Polsce runie. Dlaczego? Powodów jest kilka. Pierwszy. Mowa o odkładaniu przez obecnie pracujących środków na emeryturę jest fikcją. Mam 33 lata i nawet złotówka z tego co zostało odprowadzone z mojego wynagrodzenia do instytucji, które zajmują się "gromadzeniem" mojego kapitału nie istnieje fizycznie. ZUS składkę, która z mojego wynagrodzenia trafia na ich konto w prosty sposób przelewa emerytom. Oczywiście tworzą zapisy księgowe, które nie mają żadnej wartości. W tym momencie mój kapitał na ewentualną przyszłą emeryturę wyparowuje. Mam jedynie gwarancję Państwową, że zapis na kontach w przyszłości zostanie mi oddany w jakiś tam sposób. W przypadku bankructwa kraju szanse na zwrot są żadne. Fundusze emerytalne. To jest genialny wynalazek bankierów, którzy za moje pieniądze bez wykonania żadnej pracy już zarobili. Mianowicie. Dostają jakąś tam niewielką część mojej składki i na wstępie jeszcze nic nie robiąc odbierają prowizję. To jest świetny interes. Cała reszta to już tak naprawdę gruba inżynieria finansowa w uproszczeniu jak się uda to zarobimy jak się nie uda to sorry taki mamy klimat. Całe te pieniądze zostały "zainwestowane" czytaj przejedzone, gmachy, samochody, armia handlowców do pozyskania klienta, premie, pensje kadry zarządzającej. Na dzień dzisiejszy ile z tych środków towarzystwa są w stanie w 24 godziny uruchomić może 5%. Reszta "została zainwestowana". Brawo chciałbym być właścicielem towarzystwa emerytalnego. Jako 33 latek nie spodziewam się żadnej emerytury. Dlaczego ponieważ nie mamy jak Norwegia gazu, ropy, niczego co można by spieniężyć za 30 lat i wypłacić obecnym pracującym w pocie czoła emerytur. Można się z tym zgadzać można się nie zgadzać. Prawdziwą gotówkę wpłacamy, która w momencie wpłaty przestaje istnieć. Nie znaczy to, że jestem przeciwny obecnemu systemowi. Sytemu nie zmienimy, ponieważ nie możemy odciąć obecnych emerytur od moich wpłat na ich emeryturę.

"Najbardziej lubię sobie wizualizować ostateczny krach systemu korporacji"

K.S.
  • 2015-09-22 09:24 | takei-butei

Bardzo mi się to podoba, że lewicowa "Polityka" chce, by kobiety pracowały aż o siedem lat dłużej.
  • 2015-09-22 10:08 | Paweł_M

" ludzie zamożniejsi statystycznie dłużej żyją" - naturalnie, nie cytuję autorki A.Solskiej, jedynie PROFESORA R.Bugaja. Proszę sobie dopisać kim jest statystyczny «człowiek zamożniejszy» a kto reprezentuje «masę pracującą» … ile, i za jak wiele, ta zdecydowanie - większość społeczeństwa, poświęca czasu na pracę, często fizycznie wyniszczającą.… w wieku którym, aktywnością życiową mogą poszczycić się "statystycznie zamożniejsi"… "masa pracująca" gryzie ziemię.
    Gdzie jest ta sławetna _jakość_życia_ liczona we wzroście PKB?…
  • 2015-09-22 10:21 | 666dup

lusia24
    "..zakwestionowane przez Trybunał jako nierówne traktowanie płci."
    To dlaczego Trybunał nie zakwestionuje ewidentnego nierównego traktowania płci w kwestii długości zycia mężczyzn i kobiet? przecież to niesprawiedliwe, że kobiety dłużej zyją Tu ewidentnie należy interweniować u Stwórcy czy też Matki Natury
  • 2015-09-22 11:29 | Jacek, NH

Kłamstwa. "Poprzednią reformę emerytalną przyjęto w 10 dni. Sięgam pamięcią do roku 2012, kiedy była przyjmowana reforma emerytalna. Reforma przyjęta bez dyskusji, bez debaty z Polakami. I pamiętam, ile czasu miał Sejm na przyjęcie tej ustawy. To było 10 dni. A w środku tych 10 dni przypadał jeszcze długi tydzień majowy... 80 proc. Polaków sprzeciwiało się tamtej reformie."
  • 2015-09-22 20:14 | Withold

Cieszy się Angela Merkel z propozycji Dudy. Będzie przyjeżdżać do Niemiec nadal armia młodych emerytów z Polski do prac w polu i do opieki nad starymi ludźmi. Pomyśleć, że ja sam będę jeszcze w Niemczech pracować, a Duda będzie już mi przysyłał nędzną, bo nędzną ale moją wypracowaną w Polsce emeryturę. Dlaczego jednak jakoś mnie to wszystko nie cieszy?

• 2015-09-23 23:31 | lusia24

@666dup
    Idąc dalej tym tropem, jeżeli kobiety żyją dłużej to powinny iść później na emeryturę, aby było sprawiedliwie i każda z płci tyle samo lat korzystała z emerytur.
  • 2015-09-28 07:41 | kaesjot

Społeczeństwo dzieli się na tych, którzy :
    - jeszcze nie pracują - dzieci i młodzież
    - aktualnie pracują
    - już nie pracują - trwale ( emeryci i renciści ) lub przejściowo ( chorzy i bezrobotni )
    To co pracujący wytworzą, trzeba rozdzielić między wszystkich.
    Ile zdołają wytworzyć, tyle zostanie skonsumowane, taki będzie poziom życia.
    A to zależy od tego, jaka część społeczeństwa będzie aktywna zawodowo i z jaką wydajnością będzie pracować wytwarzając dobra UŻYTECZNE.
    Jeżeli gospodarka będzie wydajna i efektywna to niech na emeryturę idą nawet 50-latki - stać ja będzie na to.
    Jeśli nie - to trudno. Trzeba zasuwać do 67 lat ale muszą dla tych ludzi istnieć miejsca pracy.
    No bo co maja robić ci, którzy nie osiągnęli wymaganego wieku a nie ma dla nich miejsc pracy lub fizycznie nie są zdolni wykonywać tej, która wykonywali dotychczas ?
    Pozostaje Narayama !!!
    Pracujący " inwestują na starość" wychowując i kształcąc następne pokolenie a jednocześnie "wypłacają dywidendę " emerytom, bo to oni z kolei wcześniej "zainwestowali" w wychowanie i wykształcenie pokolenia aktualnie pracujących.
    Proste ???
    Oczywiście można to robić indywidualnie ( ja i moja rodzina ) lub grupowo - jako cała społeczność.
    Jest spora grupa egoistów ( MOJE pieniądze, MOJE składki, MOJA inwestycja ) - tylko kto im pomoże gdy zdarzy się, ze stracą zdrowie i/lub siły zanim zdołają wystarczająca ilość SWOICH "zapasów" zgromadzić.
    BNie chciałes w grupie, to teraz grupa ma cie w d ...
  • 2015-09-28 09:08 | psr18gh

"Diabeł tkwi w szczegółach". Projekt pana Prezydenta powrotu do 60 i 65 lat nie precyzuje, ile będzie wynosiła emerytura. Obecnie także można przejść na emeryturę w tym wieku "za grosze". Kłamstwem jest stwierdzenie, że obecny system emerytalny wymusza pracę do 67 roku życia.
  • 2015-09-28 23:01 | jakowalski

sadm1
    1.System emerytalny w Polsce jest w kryzysie z powodu wysokiego bezrobocia i niskich płac, a więc zbyt niskich wpływów do ZUSu. To jest po prostu kolejny negatywny skutek tzw. transformacji, która zniszczyła polskie miejsca pracy.
    2. Pieniądz od dawna nie istnieje fizycznie. Fizycznie istnieją tylko jego reprezentacje (banknoty, bilon, karty kredytowe etc.), które jednak nie mają już wartości, którą dawniej miał realny pieniądz oparty na kruszcu (n.p. złocie), a tylko zmienną siłę nabywczą. Tak więc ani w ZUSie, ani też w OFE nie ma realnych pieniędzy, a tylko zapisy na kontach, czyli inaczej układy bitów w pamięci komputera. A to, czy za te wirtualne pieniądze emeryt będzie mógł sobie w przyszłości coś kupić, zależeć będzie przede wszystkim od tego, jaki będzie stan gospodarki w czasie, kiedy ten emeryt będzie pobierać swoją emeryturę.
    4. Tak więc emerytury zapewnić może tylko zdrowa gospodarka, i to nie taka jak w Norwegii, czyli opierająca się na monokulturze, na dodatek opartej na złożach ropy, które przecież muszą się niedługo wyczerpać. W warunkach polskich taka zdrowa gospodarka opierać się musi więc na przemyśle, a mniejszym stopniu na rolnictwie i górnictwie. Niestety, ale nie ma już polskiego przemysłu... :-(
  • 2015-11-11 19:40 | abchaz

Dołączając do pyskówki..

Ilu emerytów RP zdoła wykarmic ,w każdym momencie historycznym,do kresu przewidywalnego (bez futuryzmu) zależy od potencjału ekonomicznego szacowanego dla kazdego kolejnego m.historycznego i przewidywanej sytuacji demograficznej.
    Jak wyżej.
    Bez tego oszacowania ,b.trudnego lecz możliwego dyskusja czy 67 ? czy 70 ? czy 65 ? ..dla każdego przedziału czasu nadchodzącego ,to tylko pyskówka.
    Pyskówka polityczna .Obiecywanie gruszek.
  • 2015-11-12 11:13 | jakowalski

Sadm
    Zrozum wreszcie, że nie da się oszczędzić na starość. Co z tego, że twoje oszczędności będą rosnąć nominalnie coraz szybciej (tzw. procent składany), skoro unieważniani ten wzrost albo inflacja, abo też załamanie gospodarcze, które spowoduje brak towarów na rynku. Stąd też o realnej wartości twojej emerytury nie będzie decydować nominalna suma pieniędzy, które będziesz mieć na swoim wirtualnym koncie w ZUSie czy też w OFE, ale kondycja gospodarki polskiej w czasie, w którym ty będziesz emerytem. Jak to już pisałem: emerytom potrzebne są nie nominalne sumy pieniędzy, ale to, co można realnie za nie kupić na rynku, czyli pożywienie, ubranie, energię, usługi medyczne. lekarstwa etc. Stąd też pieniądze, które pobiera się obecnie jako tzw. składki emerytalne powinny być przynajmniej w części inwestowane w rozwój gospodarki, ale aby to urzeczywistnić, to trzeba odejść od neoliberalnej ideologii, jako że tylko państwo jest w stanie inwestować te pieniądze w przedsięwzięcia, które przyniosą zysk nie od zaraz, ale dopiero za wiele lat. I tu leży pies pogrzebany...
  • 2015-11-12 11:13 | jakowalski

Spinnek
    Wyborcy z Niemiec, Holandii lub Szwecji pozwolili na zalanie swych państw imigrantami z III świata, a więc na 100% nie są oni racjonalni czy też wzorem dla nas.
  • 2015-11-12 11:14 | jakowalski

Andrzej
    Trzeba było zdobyć takie kwalifikacje, jak twój sąsiad, z zamiast chodzić na wagary i zakończyć swa edukację na podstawówce. ;-)