Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

(43)
Czy nasz stosunek do uchodźców wynika z tego, co wydarzyło się w czasie drugiej wojny światowej i po niej? – zastanawiali się uczestnicy dyskusji pod prowokacyjnym tytułem „Komu wolno żyć w Polsce?”, zorganizowanej w siedzibie „Krytyki Politycznej”.
 • 2015-09-22 13:52 | Jacek, NH

  Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Po przeczytaniu tego artykułu mój wyssany z mlekiem matki, zoologiczny, polski antysemityzm nabrał nowego animuszu! To takie koszerne. Najpierw sprowokowac Polakow, a potem beczec na caly swiat, jacy to antysemici. "Przed wojną mieszkało w Polsce 3,9 miliona Żydów. Jak ustalił Instytut Szymona Wiesenthala, 6 milionów z nich wymordowali Niemcy. Jak ustalił prof. Jan Tomasz Gross, resztę wymordowali Polacy."
 • 2015-09-22 14:12 | ziołolipa

  rasizm i ksenofobia?

  Stosunek Polaków do emigrantów, ugruntował się na wskutek obserwacji sytuacji, jaka panuje w europie zachodniej, a nie wyssaniem nienawiści i ksenofobii z mlekiem matki. Nikt nie może powiedzieć, że rdzenni obywatele są zadowoleni, z tak rozwiązywanym problemem. Nie interesuje mnie, czy Pan Gros jest żydem, czy też arabem. Jestem z pokolenia powojennego i nie jestem rasistą wobec żadnej nacji. Odwróćmy pytanie, dlaczego żydzi są tak nie lubianym narodem. Czy Arabowie lubią ich? To że w innych państwach o tym się nie mówi to wynika tylko z poprawności politycznej. Dlaczego każdy dobrze sytuowany obywatel europy zachodniej szuka miejsca do życia tylko tam, gdzie nie ma innych nacji? Wpływ historii na moje myślenie w tej materii nie ma żadnego znaczenia. Wpływ na krytyczne myślenie o osiedlaniu się emigrantów innych kulturowo, wynika tylko z obserwacji tego co dzieje się w zachodniej europie.
  pozdrawiam
 • 2015-09-22 14:21 | woytek

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Tak wyglądają "wolne" media . Nagłaśnia się wypowiedzi opętanego nienawiścia "profesora" od propagandy i robi sie wodę z mózgu czytelników. Uruchamianie reakcji odwetu po przeczytaniu tych bzdur jest społecznie szkodliwe. Czytelnik jest bezsilny ponieważ nie ma takich mozliwości , jakie machina propagandowa daje Grossowi. Media sa obecnie własnością banksterów I to ta grupa cyników i kłamców jest zdolna wywołać nienawiść między narodami, między religiami , a nawet między kibicami drużyn piłkarskich. Okropny czas nastał dla dla narodów pozbawionych własnych mediów, własnych banków i własnych polityków.
 • 2015-09-22 14:46 | micor

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  "Jeśli masz w ręku młotek to wszystko dookoła przypomina gwóźdź"
  Podobnie jest z Panem Profesorem, który postrzega świat poprzez doświadczenie Holocaustu czy jest to zasadne czy też najczęściej nie jest. Jeśli znakomita większość obywateli RP po raz pierwszy zetknęła się z prawdziwym Arabem oglądając Osamę bin Laddena na tle płonących wież WTC (ci starsi pamiętają być może Mehmeta Ali Ağce który wprawdzie nie jest Arabem tylko Turkiem, ale kto by o to dbał) to doprawdy nie trzeba się specjalnie gimnastykować aby wpaść na powód owej "rezerwy" narodu dla innych.
 • 2015-09-22 14:46 | stok

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Żałosna dyskusja. Jej polscy uczestnicy mało sprawni umysłowo, albo bez obiektywizmu.
  Aby jeden Żyd, czy jedna rodzina żydowska przeżyła okupację niemiecką w Polsce – zdecydowanie najdłuższą w Europie – potrzebna była codzienna pomoc ze strony Polaków. Na ogół potrzebny był wielki wysiłek i szczególna odwaga kolejno wielu szlachetnych, pełnych empatii osób. Pamiętam opowiadania mojej Mamy o potwornym strachu o moją starszą siostrę i innych krewnych w okresie, kiedy ukrywała rodzinę żydowską w swoim mieszkaniu. Aby zadenuncjować rodzinę żydowską wystarczył jeden człowiek zatruty niemiecką propagandą, chciwością lub wódką.
  Pytanie: ‘Czy stosunek Polaków, jawnie nietolerancyjny i ksenofobiczny, wiąże się z tym, że Polska jest krajem monoetnicznym i monoreligijnym?’ jest niewłaściwe. Z własnych obserwacji wiem, że Polacy są dużo życzliwsi Arabom, niż Włosi, nie mówiąc już o Izraelczykach.


 • 2015-09-22 14:48 | Mauro Rossi

  Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Czy obecny stosunek Izraela do uchodźców (nie przyjmują z sąsiedniej Syrii) też może mieć związek z holocaustem? Czy fakt, że żydowska służba porządkowa, sformowana głównie z inteligencji, w tym prawników, w samej tylko Warszawie zapędziła na Umschlagplatz co najmniej 200 tys. żydów ma z tym jakiś związek? Jak widać "teoria" J.T. Grossa jest tak absurdalna, że może jedynie nakręcić spiralę wzajemnych oskarżeń i nienawiści. Chciałbym wierzyć, że nie takie były intencje J.T. Grossa, ale nie mam pewności.
 • 2015-09-22 14:54 | kot filemon

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Jan T. Gross: " Przeżyło wojnę do wyzwolenia mniej więcej 40 tys. Żydów na polskiej prowincji (z liczby 200–250 tys. tych, którzy się salwowali ucieczką z gett)."

  czyli wg Grossa Polacy wymordowali 210 -160 tys. Żydów, którzy uciekli z gett.

  Niezłe brednie.

  Czy Ci co pomarli z głodu, z wycieńczenia też idą na konto "wymordowani przez Polaków"?
 • 2015-09-22 15:14 | KtośKtoś

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  A stosunek brata pana Adama Michnika wobec Polaków o czym świadczy?
 • 2015-09-22 15:37 | krebs06

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Nic nie odbierze zasługi Grossowi wywołania tematu polskiego udziału w holocauście. Sprawa Jedwabnego, znana przecież wcześniej, zmieniła całkowicie świadomość w Polsce. Obecnie próbuje się odwracać sytuację, ale ponowne zanegowanie zbrodni nie będzie już możliwe. Wypowiedź Grossa w sprawie uchodźców spowodowała falę niewybrednych ataków, mimo, że większość autorów wypowiedzi tekstu nie czytała. Masowo fałszowano tezę eseju wmawiając, że Gross twierdzi, że Polacy zamordowali więcej Żydów niż zabili ich Niemcy, taki tekst funkcjonował w Rzepie. Jeśli ktoś w Polsce ma wątpliwości co do nastrojów antysemickich w Polsce, to wystarczy przeczytać wpisy na forach internetowych, o stadionach nie wspominając. I to w kraju gdzie Żydów dawno już nie ma, no chyba, że przyjąć kryteria stosowane przez naszych znawców tematu. Tyle tylko, że dla nich każdy jest Żydem.
  Ceniąc Grossa za dotychczasowe prace, mam wątpliwości co do obecnej wypowiedzi. Nie sądzę, że sprawa przezwyciężenia przeszłości to główny powód ksenofobii w Polsce. Co do wzrostu tych nastrojów nie mam wątpliwości. Może będziemy mieli nowego wroga – islamistę i Araba. Bardzo tej obecności naszym prawicowcom brakuje.
 • 2015-09-22 15:46 | takei-butei

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Polak Sławik uratował ok. 5 tysięcy żydów, za co hitlerowcy okrutnie go zakatowali.

  Ilu Polaków wie o Sławiku? Ile jest ulic jego imienia, szkół?

  Ilu Żydów, ilu Niemców, ilu Rosjan, Amerykanów wie o Sławiku...
 • 2015-09-22 16:12 | Jarek16

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Czy w wypadku gdy zabijający Żyda Polak nie był Polakiem "czystej krwi" tylko miał dziadka Żyda to czy zdaniem Pana Grossa zabity przez takiego nie do końca Polaka ani też niezupełnie Żyda Żyd obciąża statystykę Polaków czy Żydów? Może należy wtedy odpowiedzialność za to morderstwo podzielić w proporcji 25% do 75%? Ciekaw też jestem czy zadenuncjowanie Żyda liczy się tak samo jak jego zamordowanie? Jeśli tak to rodzi to problem metodologiczny bo ta sama ofiara obciążałaby statystykę zarówno po stronie polskiej jak i niepolskiej. Może podzielić takie ofiary po połowie? Pytam bo domyślam się, że następną tezą naszego wybitnego historyka będzie to, że Polacy zabili więcej Żydów niż Niemcy. Podpowiadam Panu Grossowi jak się do tego zabrać. Potrzebny jest dobry algorytm podziału procentowego odpowiedzialności. Na przykład taka sytuacja, w której Polak legitymujący się pradziadkiem Żydem denuncjuje do Gestapo Żyda, który miał dziadka Polaka, co skutkuje zamordowaniem tego Żyda w komorze gazowej w obozie śmierci w Sobiborze obsługiwanej przez Ukraińca Iwana Demianiuka może zostać ujęta następująco - Za morderstwo Żyda odpowiadają pospołu Polacy (50%) i Ukraińcy (50%).
 • 2015-09-22 16:42 | Jacek, NH

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  "Żydowscy mordercy powstańców z pułku Dirlewangera. Czy Żydzi mordercy powstańców warszawskich odpowiedzą za swoje czyny? Jednym z najkrwawszych katów powstania był Waffen SS w którego skład wchodził pułk Oskara Dirlewangera. Pułk Dirlewangera , który wchodził w skład 36. dywizji Grenadierów miał następujący skład osobowy na sierpień 1944 r:- 240 Romów,- 400 Rosjan,- 268 Żydów,- 120 Ukraińców,- pozostali to Niemcy - kryminaliści i psychopaci z obozów koncentracyjnych, razem 3680 osób. Patrząc na skład osobowy pułku widzimy w nim 268 Żydów. Czy ci Żydzi byli siostrami miłosierdzia u Dirlewangera? na pewno nie, z pewnością mordowali powstańców i ludność cywilną z nie mniejszym okrucieństwem niż pozostali oprawcy czyli Niemcy, Rosjanie, Cyganie i Ukraińcy. Michnikowcy chcą, żebyśmy za wszystko przepraszali Żydów, ale jakoś nie słyszałem o przeprosinach Żydów chociażby za mordy ich ziomków na powstańcach i ludności cywilnej. Nie słyszałem przeprosin za stodołę w Gardelegen , w której to Niemcy spalili żywcem około 1100 osób w tym Polaków. W propagandowej agitce Niemców „ Nasze matki nasi ojcowie ”, którą zakupiła i wyemitowała TVP, jest mowa że to AK mordowała Żydów. Pułk Dirlewangera pokazuje, że było akurat odwrotnie."
 • 2015-09-22 17:00 | Jarek16

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Jeśli dobrze zrozumiałem pana Grossa to żywi on do Polaków pretensje o to, że zabili za mało Niemców. Na obronę moich rodaków chciałbym powiedzieć, że najłatwiej zabija się nieuzbrojonych cywilów, a Polacy mieli do czynienia głównie z uzbrojonymi niemieckimi żołnierzami. Na przykład tacy Amerykanie to mogli sobie urządzić nalot dywanowy na Drezno i od razu poprawili sobie statystyki w proporcji zabitych Żydów i Niemców. Myślę, że to ma coś wspólnego z tym, że Państwo Polskie przestało na kilka lat istnieć, a państwa są najlepsze w organizowaniu masowego zabijania.
 • 2015-09-22 17:21 | Slawomirski

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Dziwny jest ten humanista Jan Gross. Przeszkadza mu ze Polacy zmordowali za malo Niemcow. Manipulowanie statystyka watpliwej jakosci celem ponizania calego narodu polskiego zasluguje na krytyke a nie na szacunek. Co innego jest mowic czy pisac o konkretnym Polaku antysemice a co innego wmawiac wszystkim Polakom antysemityzm. Z Grossem nie mozna i nie warto dyskutowac.
 • 2015-09-22 18:30 | citizen

  WSTYD I HAŃBA

  To wstyd i hańba, że takiego drania, który notorycznie pluje w twarz Polakom zaprasza się na przyjacielskie dyskusje do tego kraju. Kto na litość Boską pozwala mu na przyjazd tutaj i kto z nim dyskutuje. Warto zapamiętać te nazwiska. Dlaczego jesteśmy tak beznadziejnie głupi że na to pozwalamy?
 • 2015-09-22 20:26 | maciekplacek

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  "Profesor" Gross nie jest profesorem na Princeton University, jest tam od lat nieobecny. "Profesor" Gross nie jest historykiem, jest "historykiem" na zamowienie. Jego "kariera" naukowa w USA jest na przyslowiowym "wilderness" czyli nigdzie.
  Z napisanych prac tylko "Revolution from Abroad. The Soviet Conquest of Poland’s Western Ukraine and Western Belorussia." i "Polish Society Under German Occupation - Generalgouvernement, 1939-1944." maja jakas wartosc poznawcza, ale nie moga sluzyc jako podrecznik historii. Taka jest moja skromna opinia.

  krebs pisze:
  " Jeśli ktoś w Polsce ma wątpliwości co do nastrojów antysemickich w Polsce, to wystarczy przeczytać wpisy na forach internetowych, o stadionach nie wspominając. "
  Istotnie, wpisy na blogach reprezentuja nastroje panujace w calej Polsce od piknych Tater do prapolskiego Baltyku a wykrzykiwane na stadionach obelgi reprezentuja wszystkich, bo sportem, tym czy innym interesuja sie wszyscy, oprocz niemowlakow.
  krebsie naucz sie mowic, pisac tylko we wlasnym imieniu i tylko w sprawach ktore wiesz napewno. Stosuj regule prawnicza; nie zadawaj pytania jak nie znasz odpowiedzi.
  Cenisz Grossa za dotychczasowe prace, piszesz. Badz laskaw i napisz co takiego "profesor" Gross cennego i zgodnego kompletnie z historyczna prawda napisal, ze znalazl takie uznanie w twoich oczach.
  Prosze o szczegoly. Wymienimy sie opiniami.
 • 2015-09-22 21:56 | Patagon

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Polacy dali sobie wmowic ze sa antysemitami (cudze media).
  W kraju nie ma Anti-Defamation League, organizacji przeciw znieslawieniu.
  Spoleczenstwo jest celowo zdezorganizowane i nieuspolecznione. To musi zrobic rzad przy kulturowym niedowladzie ludzi i trzeba wylozyc pieniadze.
 • 2015-09-23 00:32 | mir

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  W czasie oblężenia Leningradu zdarzały się przypadki kanibalizmu.
  Nie takie rzadkie.
  Coś musiało być w tych ludziach, że pozwalali sobie na tak odrażające zachowania.
  Tłumaczyć to wyłącznie głodem?
  Zbyt proste.
  Czytelnik z sytych miejsc nie ma wątpliwości. Nie ma na nie czasu.
  Uzupełnijmy Jego wiedzę o identycznych zdarzeniach z lat 30-tych na Ukrainie.
  Co otrzymamy?

  Mój przodek mieszkał w czasie wojny na terenie włączonym do Niemiec.
  Stosunkowo szybko podpisał volkslistę.
  W prowadzonej stolarni produkował m.in. prycze dla niemieckiego wojska.
  Może do obozu w Stutthof.
  Gdy miasto zajęli Rosjanie zdarzyło się, że zrobił coś dla innych.
  Za spirytus wykupił ludzi z transportu na wschód.
  Kogo? Swoich niemieckich sąsiadów i tych miejscowych, których Rosjanie uznali za Niemców.
  Ryzykował życie. Dla Niemców.
  To nie jedyne historie rodziny z czasu wojny.
  Wstydliwa, szokująca wiedza.

  Zdarzenia można przedstawiać w różny sposób.
  Niemal zawsze będą dotknięte skazą subiektywności.
  Zawsze, gdy kusi nas kreowanie ocen.

  Przykład Leningradu, naciągany i absurdalny dla Nas, niekoniecznie takim musi być dla innych.
  Czym jest opowieść o rodzinie, bez wiedzy o skutkach odmowy podpisania volkslisty na terenie Rzeszy, bez świadomości przerażenia wywołanego wydarzeniami w Szpęgawsku?
  Uzupełnijmy opowieść o Niemcach.
  Jeden z nich, ślusarz, stał się panem i władcą miasteczka.
  Już pierwszego dnia zaczął wskazywać ludzi do aresztowania.
  Tych, których nie lubił, zalegał pieniądze, miał zatargi ..
  Byli też inni. Oburzeni, współczujący, pomagający.
  Dopóki i Ich nie dopadło przerażenie lub duma.
  Niektórzy pozostali odporni.

  Czy Gross nie dostrzega zawiłości?
  Nie jest głuptasem, ma jej świadomość.
  Jednak On dokonuje oceny.
  Ma zapewne powód dla którego z roli naukowca przeistacza się w moralizatora i sędziego.
  Buduje tezę i lansuje ją jako niepodważalną.
  Przedstawia liczby ale nie wyliczenia.
  „3. 1,25 mln ludzi to populacja gett, którą deportowano do obozów zagłady właśnie w taki sposób – mordując przy tym wielkie grupy ludzi. Jaki procent populacji gett zabito na miejscu? Trudno oszacować. Powiedzmy, że to jedynie 10 proc. „
  Można zapytać skąd te 10% ale przewidująco odpowiedział „ Powiedzmy”
  Mógł zatem powiedzieć i 50% ale powstrzymał się.
  Przykład mało zabawnej wyliczanki znajdziemy u przywoływanego przez Grossa Jana Grabowskiego znajdziemy w wywiadzie
  http://www.holocaustresearch.pl/index.php?show=525&strona=529#
  Tam także znajdziemy odpowiedź na jeden z powodów denuncjacji.
  Były nimi sankcje karne nie tylko za pomoc ale i wiedzę o ukrywającym się Żydzie.
  Przypomnijmy tylko, że dotyczyć miały nie tylko osób bezpośrednio zaangażowanych ale i ich rodzin.
  Nie znalazłem natomiast rozważań obu naukowców nt. powodów umieszczenia zapisów karnych dotyczących pomagających.
  Była nimi skala zjawiska czy przewidywanie?
  „Powiedzmy”, że to drugie.
 • 2015-09-23 00:49 | janussss

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Bardzo fajne jest to stwierdzenie o slabym antysemityzmie ukraincow ::)) wszakze to oni 300.000 ukraincow wspolpracowalo z niemcami ( grupy specjalne ) i wymordowalo setki tysiecy Zydow oraz wyslalo pozostalych do niemieckich obozow smierci obslugiwanych zreszta przez swoich wspolbraci , chyba pani Bikont mialaby tutaj cos w temacie ukrainskim do powiedzenia. Sa to jedni z najgorszych antysemitow na swiecie.
 • 2015-09-23 00:55 | kruk

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Jan Gross w powiazaniu obecnej ksenofobii z trauma holocaustu moze nie miec racji. Jednak dobrze, ze podtrzymujemy dyskusje o polskim antysemityzmie w czasie wojny i po niej. Po reakcjach uczestnikow forum widac jak chetnie pamietamy o rodakach ratujacych Zydow i jak bardzo odrzucamy mysl, ze wsrod nas tez byli zbrodniarze. Dzisiejsze slowne okrucienstwo wobec Zydow, ktorych nam tak niewiele pozostalo, nie kaze nam myslec o tym, do czego podobni dzisiejszym antysemitom ludzie mogli byc zdolni w przeszlosci. Uciekanie przed uznaniem wlasnych win jest zlem, w chrzescijanstwie jest grzechem. Szanujemy obecnych Niemcow za to, ze uznali winy poprzednich pokolen. Dlaczego nie chcemy tego szacunku sami dla siebie?
 • 2015-09-23 01:09 | kruk

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  @ Jacek, NH
  Zapomniales (albo moze nie wiesz), ze obozach smierci na terenach polskich mordowano Zydow z calej Europy. Jezeli Wiesenthal pisze o 6. milionach, to nie biora sie one tylko z 3.9 milionow polskich Zydow. Wydajesz sie bardzo rozbawiony wymyslona przez siebie niekonsekwencja statystyk. Taka "wiedza" o historii czyni z podobnych Tobie ludzi prymitywnych szowinistow przynoszacych Polsce wstyd.
 • 2015-09-23 01:43 | marek1959

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Moj 16 letni Wujek brat mojego dziadka przeprowadzl przez Nowa granice utworzona przez Stalina na Bialorusi I Litwie W okolicy Ejszyszek Zydowska kobiete z dziecmi.Nigdy nie wrocil do domu .przepadl bez wiesci.Czy moze pan prof.podac ile bylo Polskich ofiar bez imiennych udzielajacych pomocy .Mojej zony babcia znalazla na polu Zydowska dziewczynke ktora przygarnelaI wychowala jak wlasna corke. Dzialo sie to we wsi Lancuchow kolo Lublina.. To tylko Dwa przypadki.w skali kraju Mysle ze bylo ich tysiace.Zawsze dobro mieszalo sie ze zlem. Szanuje pamiec o M. Edelman ktorego naracja o tamtych czasach byla obiektywna I nie miala podtekstu komercyjnego jak to sie ma u Pana Grossa.Jerzy Kosinski tez potrafil w Malowanym Ptaku dodawc rzeczy ktore oczernialy Polakow Bo to sie N .Yorku dobrze Sprzedawalo.
 • 2015-09-23 07:24 | Knypel

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  A ile Żydów zabili i zadenuncjowali Żydzi?
 • 2015-09-23 08:48 | Set1

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Moi znajomi Żydzi z Izraela żartowali, że polscy Żydzie są bardzo zacietrzewieni. Postawa 'Profesora' Grossa to potwierdza.

  Po jego nieogodnym i obrazliwym tekscie w die Welt bryluje w Polityce, jako 'autorytet'. Słyszy się też inne ;mundrości' mające na celu obronę złej polityki rządu.

  Z przyjemnością i zaskoczeniem przeczytałem komentarze pod artykułem w Die Welt. 99% Niemców wypowiadało się bardzo pochlebnie o polskich wątpliwościach względem nierozsądnej postawy względem uciekinierów z tureckich obozów. A Gross został oceniony, jako kompletnie niewiarygodny. Stąd, w sumie, bardzo korzystny odzwiek wywiadu, choć inny, niż pan Gross zamierzał.

  Podobnie z wywiadem pana Michnika w die Welt. W komentarzach został potraktowany, jako lizus z upadającej gazety zabiegający o względy Niemiec;o) Nie było ani jednego negatywnego komentarza o Polakach, a wrecz niektorzy pisali, ze Polacy bronia nas przed samym soba i ze kiedys jeszcze bedzimy emigrowac do Polski.

  W obecnym dyskursie w Polsce brak dyskusji nad przyczyna porazki integracyji muzułmanów w Europie Zachodniej, wpływ na prawa kobiet, agresja tej mlodziezy, stosunkiem do gejow, itd, itp... To objaw lewicowego fanatyzmu i walki wyborczej, niestety kosztem spoleczenstwa. Pol zycia mieszkam w duzych miastach zachodniej Europy i niestety to, jak pisze Polityka o sprawie, mija sie z rzeczywistoscia, a blokowanie dyskusji mozna chyba tylko tlumaczyc obawa niektorych srodowisk o granty z zagranicy, obawa przed wygrana PiS i ogolnie lewicowym fanatyzmem. Jest naszym prawem decydowac o strukturze imigracji i jesli Polacy nie chca tej, czy innej grupy, to jest to kwestia demokratycznego wyboru.

  Spoleczenstwo skomentuje to juz 25 pazdziernika w wyborach. Myślę, że wynik wyborów nie będzie po myśli Panów Grossa i spółka.
 • 2015-09-23 09:56 | asio_otus

  Banały pana Grossa łatwe do obalenia.

  Bo czy obecny stosunek Niemców do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście? Chyba nie, a Niemcy nie tylko brali udział w Holokauście, lecz byli jego architektami.
 • 2015-09-23 12:58 | zboreslav

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  skoro my jednak przyjmiemy uchodźców, a Czesi, Słowacy i Węgrzy nie, to znaczy że ich udział w holokauście jest większy niż Polski i że jeszcze się nie rozliczyli..

  i nie chcę już nawet pisać i wyobrażać sobie ich mordów, NA PEWNO!, większych niż polskich, bo przecież nie przyjęli uchodźców..

  a skoro my ich jednak przyjmiemy, to znaczy, że rozliczyliśmy się z holokaustem!

  ŻELAZNA LOGIKA!

  PROFESORSKA!

 • 2015-09-23 13:55 | malpa-z-paryza

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  niestety w Polsce nie przerobiono lekcji historycznej wobec Zydow..
  ten potworny antysemicyzm, ksenofobia wlasnie bieze sie sie rowniez z niewiedzy, strachu i jak brak kultury.
  moze wrescie odrobimy nasze zalegle lekcje.

  Dzikei prof. Grossowi, i Sierakowskiemu i innym intelektalitom zaropoczecie tej dlugiej debaty i moze nastepne pokolenie otrzezwiej z tej nienawisci.
 • 2015-09-23 15:29 | publicyst

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście


  Przeważająca większość forumowiczów, niezależnie od tego co piszą, zdradza typową dla nich słabość:

  "(...) Uciekanie przed uznaniem własnych win ...", jak napisał @kruk.

  Mało innych jest w moim otoczeniu, a nie jest ono niepolskie!
  Polski antysemityzm ma się dobrze, mimo braku Żydów.
 • 2015-09-23 20:58 | jakowalski

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  A może prof. Gross napisze lepiej coś o tzw. żydowskiej policji (Jüdischer Ordnungsdienst) w gettach. To przecież to właśnie owa żydowska „policja” (tzw. odmani), a nie Niemcy czy też Polacy, wyłapywała i spędzała swych własnych rodaków na te różne Umschlagplatze i upychała w bydlęcych wagonach swoich sąsiadów i swoje własne rodziny a także i innych Żydów. Przecież Niemcy przejmowali taki „ładunek” z getta dopiero wtedy, kiedy to sami Żydzi dostarczyli swych własnych rodaków na bocznicę kolejową oraz upchnęli ich w tych bydlęcych wagonach! Na dodatek, to ci odmani byli ochotnikami, a polscy granatowi policjanci nie mieli wyboru – oni musieli oni pozostać w służbie policyjnej – inaczej groziła im kara śmierci za dezercję. Ponadto sporo tych policjantów było w konspiracji, zaś odmani byli w 100% na służbie III Rzeszy.
 • 2015-09-24 00:40 | Slawomirski

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Antypolonizm Grossa mozna porownac do antysemityzmu wielu Polakow. Pod tym wzgledem zachowanie Grossa jest bardzo podobne do zachowania znanych antysemitow.
 • 2015-09-24 17:24 | Kropkozjad

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Niezłe brednie - tę opinię kota filemona (2015-09-22, 14:54) podzielam w pełni i nie tylko w odniesieniu do "statystyki" mordów Polaków popełnionych na Żydach, przedstawionej przez p. Grosa, ale także do całej jego "tfurczości" na temat uczestnictwa Polaków w holokauście.
  Gross wyłącza Warszawę i Łódź z tego udziału. Ale ja pamiętam, że w tzw. gazetkach, tj. w konspiracyjnej prasie były zawiadomienia o wydanych i wykonanych, w imieniu Rzeczypospolitej, wyrokach śmierci na tzw. szmalcowników, wśród których nie brakło warszawiaków. To rozliczanie się z rodzimymi zbrodniarzami wojennymi, kontynuowała już po wyzwoleniu Rzeczpospolita Polska, jeszcze nie Ludowa. Polacy zbrodniarze z Jedwabnego stanęli przed sądem, i zostali skazani, tak jak inni Polacy, którym udowodniono zbrodnie przeciw obywatelom polskim. O tym pisała prasa w tamtych latach, rozgłaszało Polskie Radio, i pokazywała Kronika Filmowa. Oczywiście karząca ręka sprawiedliwości nie dosięgła wszystkich zbrodniarzy, ale nie tylko w Polsce.
  Pan Gross nie odkrył więc prawdy o Jedwabnem, a tylko ją zafałszował, podając znacznie zawyżoną liczbę ofiar i przemilczając fakt skazania polskich sprawców tej zbrodni.
  Metoda jego fałszowania prawdy o polskim antysemityzmie to powoływanie się na niesprawdzone relacje ludzi, generalizowanie faktów zaistniałych, bez dowodu, czy nie były one odosobnione, oraz zawężanie historii antysemityzmu i holokaustu do Polaków i terenu Polski, a właściwie w odniesieniu do holokaustu do Generalnej Guberni. Pisałem o tym na blogu red. Szostkiewicza, podając przykłady uznawania za prawdę i nieudowodnionych faktów lub ich generalizowania.
  Antysemityzm nie narodził się wśród Polaków. Żydzi trafili do Polski w wiekach średnich, uciekając krajów południowej i zachodniej Europy przed prześladowaniami, często o charakterze zbrodni ludobójstwa, które to prześladowania i zbrodnie przecież nie były wynikiem filosemityzmu, żywionemu przez społeczeństwa tych krajów. Polska była jednym z krajów, do których uchodzili Żydzi, przed prześladowaniami. Za Żydami uchodzącymi na wschód i północ Europy pojawiał się antysemityzm wśród ludów, do których Żydzi trafiali. Jego źródłami były: atawistyczny lęk przed obcymi, wzmacniany zamykaniem się żydowskich społeczności oraz niegodziwa propaganda kościoła katolickiego i zbrodnicze działania inkwizycji, zwanej przewrotnie świętą. Ale haniebnym i kłamliwym jest głoszenie przez polskiego pseudonaukowca, historyka, że Żydzi zasłużyli na holokaust. Ten pan, podobnie jak Gross, ma prawo głosić, co mu się podoba, ale powinien za to ponieść odpowiedzialność, co najmniej w formie ostracyzmu środowiska historyków.
  Historia ludzkości to nie tylko historia rozwoju gospodarki i kultury. To także historia krwawych walk plemiennych, narodowych, religijnych i ideologicznych oraz wojen ekonomicznych. W każdej nacji i społeczności występują w podobnych proporcjach ludzie, których w uproszczeniu można określić jako "dobrych" albo złych "złych", kierując się podstawowymi pojęciami dobra i zła. Antysemici jako skrajni nacjonaliści są ludźmi "złymi". Ale także antypoloniści, rusofobii, i inni głoszący nienawiść do ludzi innych nacji, innych religii i innych światopoglądów należą do tej samej grupy. Wydaje mi się, że Gross nie dostrzega tego, że wśród Żydów też występowali "źli" ludzie i to bardzo "źli". Pisali o tym inni komentatorzy i ja podpisuję się pod postami.
  Nie wiem dlaczego p. Gross głosi nieprawdę i domaga się, aby ona dotarła do jak największej liczby Polaków.
  To nie tak p. Gross! Polacy od kilku pokoleń karmieni są historycznym fałszerstwem. Dyspozycyjni historycy odebrali gen. Rozwadowskiemu, Naczelnemu Wodzowi Wojska Polskiego zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, inni kłamliwie wmawiali nam, że zbrodnia katyńska była dziełem Niemców, wedle innych Powstanie Warszawskie, największa klęska militarna Polaków legła u podstaw niepodległości Polski i bez niej nie byłoby Polski niepodległej, tak samo jak bez polskiej krwi przelanej w walkach z tzw. "żołnierzami wyklętymi".
  Teraz p. Gross wmawia nam, że nie ma antysemity nad Polaka, bo ponoć my Polacy wysysamy antysemityzm z mlekiem matki. Nie dajmy się zwariować! To nieprawda, że Polacy nie przepraszali za krzywdy wyrządzone Żydom. Biliśmy się w piersi, aż huczało, za zbrodnie naszych pobratymców popełnione na Żydach. Wstydziliśmy się za to w rozmowach, ganiąc tych, którzy byli zbrodniarzami. Czynili to także w naszym imieniu politycy, literaci i publicyści. Nie słyszałem natomiast, aby jakiś Żyd przeprosił za "wyczyny" swych rodaków - funkcjonariuszy UB, prokuratorów i sędziów okresu stalinowskiego, których zbrodnie urzędnicze, policyjne i sądowe zostały popełnione na Polakach i polskich Żydach, wspólnie z polskimi stalinowcami.
  Słyszałem natomiast, relację polskiego krytyka filmowego z jego rozmowy prowadzonej w Izraelu z żydowskim krytykiem literacki o wyświetlanym tam polskim filmie o Januszu Korczaku. Ów jego rozmówca oświadczył, że jest to film antysemicki. Na pytanie co w tym filmie jest antysemickiego dowiedział się, że jego rozmówca filmu nie obejrzał, bo wszystko co stworzą Polacy musi być antysemickie. Nie wiem, czy w ogóle o pięknej i bohaterskiej postaci Starego Doktora, polskiego Żyda i żydowskiego Polaka można wypowiadać się antysemicko albo w inny sposób źle? Czy idąc za przykładem p. Grossa ten przypadek antypolonizmu izraelskiego publicysty można uznać za dowód, że Izraelczycy wyssali antypolonizm z mlekiem swych matek?
  Oczywiście wśród Polaków było sporo antysemitów i ich antysemityzm był różny. Od takiego przestępczego, czy wręcz zbrodniczego, jak udział w pogromach albo w mordowaniu Żydów, wydawanie Żydów Niemcom w czasie okupacji, czy okazywanie im ostracyzmu w różnych formach (np. getta ławkowe na uczelniach), opowiadanie plotek o krwi chrześcijańskich dzieci, niezbędnej do sporządzenia macy, czy mody na mówienie źle o Żydach. Moja sąsiadka, osoba wykształcona, mówiąca doskonale po niemiecku, lepiej niż po polsku, która do wyrazu Żyd dodawała brzydki epitet, uruchomiła przerzuty dzieci żydowskich z warszawskiego getta. Gdy wśród sąsiadów wyszło to na jaw, na zdziwienie mojej matki, że właśnie ona, zagorzała antysemitka to zorganizowała, odpowiedziała, że to właśnie dlatego, iż jej nikt o to nie posądzi.
  Nie wiem, czy p. Gross sam wierzy w swe nieprawdy, czy znając prawdę, zwyczajnie kłamie, ponieważ ludzkie intencje są niejawne. Ale jego publicystyka i werbalne wystąpienia rodzą wśród niektórych Polaków płci obojga antysemityzm albo jego nawrót, o czym świadczą wypowiedzi niektórych komentatorów.
  W miarę upływu lat od zakończenia II WŚ antysemityzm w Polsce przygasał. Wybuchł na nowo w niektórych środowiskach w roku 1968, gdy wypędzano z Polski „syjonistów”, a niektórzy z wypędzanych dopiero wtedy, gdy im wręczano paszporty i bilety, dowiedzieli się o swych żydowskich korzeniach. Ale w reakcji na te niegodne działania, ówczesnej władzy przybyło przeciwników. Następne reaktywacje antysemityzmu w Polsce to skutki publicystyki p. Grossa. Czy to leżało w jego intencji?
  Ja nie dam się p. Grossowi namówić na antysemityzm. Z należytym szacunkiem przechowuję w mojej pamięci moją pierwszą nauczycielkę Żydówkę i pierwszego mojego lekarza dziecięcego Żyda, który wprawdzie przepisywał mi wstrętne mikstury, ale zawsze miał mi do opowiedzenia jakieś śmieszne powiastki. Pamiętam żydowską rodzinę sąsiadów, powszechnie lubianych i szanowanych, którzy nie skorzystali z propozycji zapewnienia im schronienia zamiast przeprowadzki do getta, tłumacząc, że nie mogą nikogo narazić na śmierć. Mile wspominam znajomych i przyjaciół, kolegów z pracy, którzy mimo żydowskich korzeni nie dali wypędzić się z Polski w roku 1968. Cenię postawę Żyda, wielkiego przyjaciela Polski i Polaków p. prof. Szewacha Weissa, który zupełnie inaczej wypowiada się nie na tematy polsko-żydowskie niż Gross. Ale prof. Weiss przeżył w Polsce holokaust i należy do tego pokolenia, które z własnych doświadczeń dzieciństwa zna te sprawy.
 • 2015-09-27 02:06 | zulu1

  ---Ivy league---

  .

  Princeton University

  schodzi na psy

  ~
 • 2015-09-27 02:14 | zulu1

  --- Ivy league 2----

  .

  Princeton University

  Rozmienia sie na Gross'ze


  ~
 • 2015-09-27 02:33 | zulu1

  ---Ivy League 3---

  .

  powiedzial ze polacy zabili wiecej
  zydow niz niemcow, a przeciez moglby
  powiedziec ze zabili wiecej zydow
  niz niemcy...

  Gross to humanitarian,
  no i taki dobry polak

  ~
 • 2015-09-27 21:33 | Loukee

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  To nie tak.
  Obecna sytuacja nie jest skutkiem tego, jak Polacy uczestniczyli w Holokauście, ale jedno i drugie ma wspólne źródło i korzenie. Można powiedzieć, że są to różne przejawy tej samej nienawiści.
 • 2015-09-28 13:48 | Laclos

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  O ile wiem, zostało złożone doniesienie w tej sprawie do prokuratury i ABW
 • 2015-09-29 14:58 | Ada11

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Ad Loukee
  I ta nienawisc zaslania wszelka wiedze, racjonalna wymiane pogladow. Gross, czy Wiesel to reprezentanci przemyslu Holokaustu z ktorego tak dobrze zyja. Zamiast zajmowac sie nimi, byloby lepiej gdyby Polityka czesciej przypominala wspomnienia Romana Fristera, drukowala wstrzsajace reportaze Anny Biikont, Passenta, Turskiego.
  Lub zaprosic rowniez profesora Normana Finkelsteina. A Grossowi i podobnym polecam lekture dziennikarza norweskiego, ktory wiekszosc zycia spedzil na Bliskim Wschodzie; Odd Karsten Tveit. Nie slyszlam by ktorys z tych obroncow praw czlowieka wypowiadal sie na temat milionow uchodzcow palestynskich. I jak zawsze nie chodzi o uchodzcow, ale o wlasny PR.
 • 2015-09-29 21:13 | Sylwester1955

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Zgadzam się z Grossem, że Polacy powinni się rozliczyć ze swojego stosunku do Żydów w czasie wojny i po niej. Niemniej uważam, że Gross wypowiada się wybitnie subiektywnie dając upust rosnącej nienawiści do swoich byłych rodaków. Jego opinie to czyste spekulacje i nadinterpretacje wyssane z palca. Czytałem jego książki oraz wywiady więc wiem o czym pisze.
 • 2015-09-30 09:19 | krasnal

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Nie wierze wlasnym oczom. Sierakowski i spolka serio pochylaja sie i analizuja ten stek bzdur ? To tak jakby analizowac "na powaznie" teksty Bubla czy Michalkiewicza. "Pozyteczni idioci" to najlagodniejsze okreslenie jakie mi przychodzi do glowy.
 • 2015-10-04 23:37 | radzilowJedwabne

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Jak sie czyta wypowiedzi Polakow - to wariacka, mordercza nienawisci do Zydow po prostu uderza jak taran. Zydow juz dawno w Polsce nie ma, tych co sie nie zalapali na gaz i piec ani nawet na stodole oblana benzyna - dawno wypedzono. Mienie pozydowskie dawno rozdrapano. Nawet od czasow ostatniej czystki etnicznej juz prawie piecdziesiat lat minelo. A cuchnaca, ludobojcza, wariacka nienawisc ma sie swietnie i ciagle rosnie. Polskie media ("Polityki" nie wyalczajac) nakrecaja te nienawic jak moga.

  Nienawisc do Zydow krzewi sie w systemie 24/7. Albo w stylu "zydowscy zbrodniarze z UB mordowali polskich patriotow" (wariant prawicowy) albo "zydowscy zbrodniarze morduja palestynskie dzieci" (wariant lewicowy). Jak nie to tym, ze "Zydzi" to "zlodzieje ziemi" i "ukradli" "ziemie palestynskie" to o "mordowaniu zwierzat" w ramach uboju koszrnego. Odazajacy rasistowski smrod jest przy tym glupszy niz ustawa przewiduje - przeciez ta wariacka nienawisc nie przelozy sie na zaden pgrom - bo juz od dawna nie ma kogo gromic. Stodoly sa, benzyny nie brak - ale brak najwazniejszego: Wsadu do stodoly. Tak dokladnie wypedzano - ze teraz nie ma komu dokopac i nie ma kogo do stodoly zagonic.

  Mam nadzieje, ze nagonka na Grossa przelozy sie na jakies urzedowe czy oficjalne dzialania, ze jakies instancje rzeczywiscie wpadna na wariacki pomysl, zeby Grossa sprobowac "postawic przed sadem" czy costam za wypowiedzi, ktore sie w Polsce nie podobaja. To bedzie fajny spektakl! Milo bedzie obserwowac zderzenie specow od karania wiezieniem za "zniewazenie Narodu Polskiego" czy costam z wolnoscia wypowiedzi taka, jaka panuje w Stanach Zjednoczonych.

  Obawiam sie, ze w USA czy w Europie Zachodniej raczej trudno jest kogokolwiek wpakowac do wiezienia za dajmy na to "obraze Islamu", "zniewazenie Narodu Tureckiego" czy nawet za "antypolskie wypowiedzi".
 • 2015-10-10 20:35 | Kropkozjad

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Podzielam pogląd stoka (2015-09-22, 14:46), że dyskusja była żałosna. Polscy utytułowani historycy, literatka i redaktor poważnego pisma lewicowego dają się nabrać prymitywnej propagandzie p. Grossa. Czyżby ci państwo nie dostrzegli zadaniowej dowolności jego szacunków w tej pseudo statystyce Żydów zabitych przez Niemców a także Polaków, popełniających "tłumnie" na Żydach masowe morderstwa, przedstawionej przez p. Grossa? Dlaczego dali się sprowadzić do parterowego poziomu jego argumentacji, który już dawniej wyzierał z jego propagandowych publikacji?
  Nie da się określić dokładnej liczby Żydów zgładzonych przez Niemców, mimo że były jakieś obozowe statystyki, które jednak nie obejmowały straceńców z całych transportów kolejowych, z Polski i innych krajów Europy, którzy wprost z wagonów byli pędzeni do rozbieralni, a po tym do komory gazowej. Stąd zwłoki były przenoszone do pieców krematoryjnych. Ofiar tej masowej, wprost przemysłowej zbrodni nie rejestrowano, albo rejestrowano w liczbach szacunkowych.
  Nie można też określić liczby Niemców zabitych przez polskich żołnierzy, aktywnych i wg ocen historyków skutecznych w działaniach wojennych, a ta skuteczność wyrażała się wysokimi stratami zdawanymi Niemcom. A Polacy walczyli nie tylko w kampanii wrześniowej, ale także na wielu frontach: powietrznym nad Anglią, morskim, norweskim, afrykańskim, zachodnio i wschodnio europejskim. Nie ma żadnej statystyki, która określałaby liczbę ofiar niemieckich w wyniku wysadzania torach generalnej pociągów z zaopatrzeniem dla Wermachtu afroncie wschodnim, a także strat niemieckich w wyniku działalności sabotażowej Polaków zatrudnionych przymusowo w niemieckim przemyśle zbrojeniowym, a strata w wyniku sabotażu myśliwca, a wraz z nim 1 pilota, czy bombowca wraz 3 żołnierzami załogi, to więcej niż strata tych konkretnych ludzi. Ale p. Gross jak wydaje się, jest zainteresowany w pomniejszaniu strat ludzkich zadanych Niemcom przez Polaków, a multiplikowaniu liczby Żydów zamordowanych przez Polaków, a wśród tych polskich morderców, nie tylko przez fanatycznych antysemitów ale głownie przez zwykłych bandytów, w tym przez tych, których bandytami uczyniła okazja.
  Polacy nic p. Grossowi nie zawdzięczają, poza podjudzaniem do antysemickich odzywek, często nie znajdujących źródła w rzeczywistych poglądach autorów. Już nie musimy przepraszać za to co niektórzy z naszych przodków uczynili złego swym żydowskim sąsiadom. Nie można akceptować fałszywej i demagogicznej tezy, że Polacy zamieszkali w GG, mogli uratować masy Żydów, bo gdyby takie możliwości były po polskiej stronie, to kampania wrześniowa nie zakończyłaby się okupacją niemiecką i holokaustem na terenie Polski.
  Odnoszę wrażenie, że polscy uczestnicy tej dziwnej dyskusji dali się nabrać p. Grossowi "na plewy". Szczególnie zadziwiły mnie wypowiedzi p. Marcina Zaremby, który wprawdzie urodził się dopiero w 1966 roku, a więc poziom dorosłości kilkunastolatka osiągnął w epoce gierkowskiej, już wiele lat po wojnie, więc nie bardzo mógł widzieć, co Polacy myśleli w czasie wojny bezpośrednio po niej. Jego teza o komunizmie, który wzmocnił związek katolicyzmu z patriotyzmem i pozostawił Polskę ksenofobiczną, nie wytrzymuje żadnej krytyki i jest żałośnie śmieszna. W Polsce powojennej liczba Polaków żywiących ideę komunistyczną, tj. komunistów z przekonania była niezbyt wielka. A ci komuniści byli jednocześnie z przekonania internacjonalistami. Czy p. Zaremba nie słyszał o tym, że na zebraniu organizacji PZPR zdarzało się, że w rekomendacji kandydata do jakiejś funkcji partyjnej zdarzało się stwierdzenie, że tow. X jest pochodzenia żydowskiego, jako jego cecha pozytywna? Natomiast komunizm jako ustrój państwowy i gospodarczy nie wystąpił nie tylko w Polsce ale także nigdzie na świecie.
  Czyżby tym polskim dyskutantom nie przyszło na myśl, że powszechna niechęć Polaków do przyjęcia "uchodźców" afrykańskich nie wynika z polskiej rzekomej ksenofobii, a jest wynikiem przetworzenia napływających szerokim strumieniem od kilku lat informacji o kłopotach z tymi imigrantami z krajów zachodniej Europy? Przecież to są głównie "inwaderzy", Przepraszam za ten neologizm, ale on oddaje charakter tego napływu, budzącego nie tylko niepokój Polaków ale także mieszkańców innych europejskich krajów.
 • 2015-10-10 23:36 | Kropkozjad

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Panie radzilowJedwabne (2015-10-04, 23:37)!
  Czytując czasami Pańskie posty na blogach POLITYKI, nie mogę oprzeć się wrażeniu, iż Pan demonstruje wielką i niemal biologiczną nienawiść do Polaków, oskarżając nas wszystkich o zbrodniczy antysemityzm. Jakoś trudno dostrzec na blogach POLITYKI te wyrazy "wariackiej, morderczej nienawiści do Żydów po prostu uderzającej jak taran". To Pański wymysł!
  Pisze Pan o rozdrapaniu mienia pożydowskiego. Rzeczywiście, Niemcy wysiedlając Żydów, w krajach europejskich, nie tylko w Polsce, uniemożliwiali swym ofiarom zabranie swego mienia, poza tym, co zdołali unieść. Ich mienie pozostawało w opuszczonych domach. Mienie Żydów bogatych "zagospodarowywali" Niemcy, a pozostałości po żydowskiej biedocie przypadało nieżydowskiej biedocie sąsiedzkiej. W Polsce nie tylko w małych mieścinach przedwojennej Polski B i C ale również w pobliżu Warszawy bieda była niewyobrażalna dla obecnych mieszkańców Polski i Europy. Każdy pozostawiony przez wysiedlanych niezbyt dziurawy łach czy niezbyt zniszczony sprzęt domowy był dla tej biedoty skarbem do "zagospodarowania". Tak działo się też przy wysiedlaniu ludności polskiej podczas Powstania Warszawskiego a przed tym ludności Lubelszczyzny. Gdy byliśmy z matką wypędzani z domu na Żoliborzu, to mnie udało się zabrać torbę z sucharami a matce torbę z bielizną. Reszta naszego majątku pozostała w piwnicy i mieszkaniu częściowo zniszczonym ostrzałem artyleryjskim i została przez kogoś "zagospodarowana", bo takie "gospodarowanie" mieniem opuszczonym, wynikało z różnych wojennych sytuacji. Szermowanie zagrabianiem mienia pożydowskiego to tani i bardzo nieuczciwy propagandowy chwyt. Sam chodziłem w takim łachu - palcie zimowym, który matka kupiła po wysiedleniu z Warszawy, być może był pożydowskiego pochodzenia. Mój kolega szkolny, nosił marynarkę zdartą z trupa oficera Wermachtu, na której jego ciotka zręcznie połatała dziury po kulach, wykorzystując materiał ze spodni z tego samego źródła. Wiele trupów niemieckich żołnierzy było obdzieranych z mundurów.
  Postawienie p. Grossa przed polskim sądem byłoby niezasłużoną przez niego nobilitacją, tak jak nobilitacją było jego zaproszenie do dyskusji w polskim czasopiśmie.
  Może więc Pan i p. Gross przestaniecie pisać te bzdury o zagrabieniu przez Polaków żydowskich skarbów?
  A może p. Gross i p. radziłowJedwabne to ta sama osoba?
 • 2015-11-02 01:20 | Grynglas

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Po zaposznaniu sie z wypowiedzia pana Grossa postanowilem odpowiedziec z formie felietonu:
  http://www.polishexpress.co.uk/refleksje-polskiego-zyda-na-temat-muzulmanskich-uchodzcow/