Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nike

(10)
Nagroda za „Księgi Jakubowe” jest jak najbardziej zasłużona. Choć trzeba przyznać, że w tym roku na uważną lekturę zasługuje cała nominowana siódemka.
  • 2015-10-04 21:08 | anic

Księgi Jakubowe

Kupiłam tę książkę, gdy tylko ukazała się w księgarniach.Kupiłam ją bo do tej pory nigdy nie zawiodłam się na twórczości Olgi Tokarczuk.
    Pewnie tak samo byłoby tym razem gdybym tylko była w stanie ją przeczytać. Ale nie mogę. Księgi Jakubowe wydane są w formacie 16,5 x 23,5 x 7 cm. Ciężar książki ok 1,5 kg, stron ok. tysiąca, sztywna okładka. Jestem krótkowidzem ale jestem też w wieku, kiedy używa się już okularów do czytania. Na co dzień używam okularów ze szkłami progresywnymi, które doskonale sprawdzają się w pracy przy komputerze, przy czytaniu, nie mam problemów z akomodacją oka przy przenoszeniu spojrzenia od dali-na ekran komputera-na druk leżący na biurku. Przy czytaniu na ogół zdejmuję okulary i jest ok.
    Książka ta jest za ciężka aby ją trzymać w ręku, przy położeniu na stole nie rozkłada się prawidłowo- wymaga przytrzymywania stron bo jest za gruba, nie mogę siedząc przy stole uzyskać komfortu fizycznego przy konieczności trzymania głowy w odpowiedniej odległości od tekstu, przytrzymywania stron i zachowania wygodnej pozycji na krześle......
    Może któryś z dobrych aktorów albo lepiej zespół kilku aktorów nagra Księgi Jakubowe jako e-book. Kupię ją wtedy na pewno. A papierowe wydanie stanowić będzie, jak do tej pory, dekorację mojej półki.
  • 2015-10-05 08:33 | olenka13

Re:Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nike

Popieram na 100%, to ważna sprawa i brak troski, szacunku dla czytelnika. Odnoszę wrażenie, że wszystko w dzisiejszych czasach ulega niepotrzebnemu wydłużeniu, zazwyczaj z niekorzystnym wpływem na jakość. W przypadku "Ksiąg" objętość aż się prosi o wydanie dwutomowe, lecz z powodów finansowych (zapewne, bo nie znam prawdziwej przyczyny) nie zrobiono tego. Polecam wydania elektroniczne książek o dużej objętości.
  • 2015-10-05 09:09 | Fandorkis

Dlatego ja ją przeczytałam w formie e-booka. Może nie pachnie książką, ale zawsze ta sama wielkość "strony", do której przyzwyczajona jest ręka, wielkość czcionki zmieniam dowolnie. Polecam czytnik książek elektronicznych!
    Cieszę się z Nike dla Olgi Tokarczuk. Wspaniała książka!""
  • 2015-10-05 09:09 | olenka13

Popieram na 100%, to ważna sprawa i brak troski, szacunku dla czytelnika. Odnoszę wrażenie, że wszystko w dzisiejszych czasach ulega niepotrzebnemu wydłużeniu, zazwyczaj z niekorzystnym wpływem na jakość. W przypadku "Ksiąg" objętość aż się prosi o wydanie dwutomowe, lecz z powodów finansowych (zapewne, bo nie znam prawdziwej przyczyny) nie zrobiono tego. Polecam wydania elektroniczne książek o dużej objętości.
  • 2015-10-05 11:41 | mopus11

Gratulacje dla autorki. Byłem pewien tej nagrody dla niej. Ale wydawanie książek w takim formacie jak 'Księgi Jakubowe" to skandal. Do lektury bez fizycznej zaprawy w siłowni nie ma co się do niej zabierać. Niemniej przeczytałem ją i to nawet dwa razy pod rząd. Udało się bowiem akurat zachorowałem i w pozycji horyzontalnej, przy odpowiedniej ekwilibrystyki nóg, które posłużyły za podpórkę książki. Narracja tej powieści gęsta, a korowód postaci i ich przygód niezwykłe, że koniecznym była dla mnie powtórka lektury. Frapująca historia frankistów, o której w zasadzie wiemy niewiele, albo zupełnie nic. Do tego realia osiemnastowiecznej Polski. Wracając do wydawniczych gabarytów. Ostatnio kupiłem w promocji w sklepie internetowym książkę "Himmler" wydawnictwa "Prószyński i s-ka". Wydanie, w twardej oprawie liczy 958 stron przez co jego jego lektura jest ciężką fizyczną pracą. Z tego względu z tradycyjnej księgarni nigdy bym tej książki nie kupił. Tradycyjni wydawcy swoją arogancką rodzaju polityką zarzucają sobie pętlę na szyję. Pracują na rzecz elektronicznych wydań.
  • 2015-10-05 18:42 | malpa-z-paryza

jak powyzej, jestem wsciekla w jakiej formie zostala wydana ksizaka, zreszta w Polsce ciagle jest kult ksiazki w twardej oprawie, nie wiem czy to jakies przepisy glupie reguluja ta mode, czy tylko bezmyslnosc.

Ksiegi sa wspaniale, historia Jakuba Franka zapoznalam sie wczesniej w innej powiesci Diane Meur, ktora mnie wprowadzila w temat, Tokarczuk mnie calkowicie wciagnela, zreszta jak zwykle.

Brawo!
  • 2015-10-05 18:55 | anic

o właśnie - nie e-booka oczekuję tylko książki czytanej na głos. To się inaczej nazywa.
    W wersji elektronicznej też mogłoby być właściwie ale po dniu spędzonym w pracy mam ochotę odpocząć od podświetlanego ekranu.
    Za to odprężyć się w wygodnym fotelu albo na kanapie albo nawet w samochodzie na dłuższej trasie i słuchać, słuchać, słuchać............... A gdyby jeszcze w słowa wplecione były inne dźwięki - przestawianie garnków na kuchni, w tle gwar ulicy, szelest przewracanych kartek, wyciszenia ...
    Miło mi, że nie tylko ja miałam problemy z tym wydaniem.
  • 2015-10-05 19:02 | nadaj2

Rada dla pani anic:
    Z rozmiarami książki miałem podobny problem. Rozwiązałem go przy pomocy e-booka i czytnika. Polecam!
  • 2015-10-08 14:56 | Emka00

Oj tak ebooki ratują mi życie szczególnie w metrze - a książka całkiem niezła - polecam!
  • 2015-10-11 08:07 | jacek2

@anic To się inaczej nazywa. To sie nazywa audiobook ... Prosze sprawdzac np tutaj http://audioteka.pl/: , mam nadzieje ze ukaze sie w takiej formie i lektorem bedzie pan Gosztyla.... . :