Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nobel z fizyki: Za badanie neutrin

(17)
Nagrodę otrzymało dwóch fizyków, Japończyk Takaaki Kajito i Kanadyjczyk Arthur B. Mc Donald, dzięki którym udało się odkryć tzw. oscylacje neutrin i dowieść, że te fundamentalne cząstki materii mają masę.
  • 2015-10-06 17:00 | Slawomirski

Nobel z fizyki: Za badanie neutrin

Tak sie sklada ze Kanada i Japonia maja laboratoria nastawione na wylapywanie neutrin a Polska ma kiepskie uniwersytety.
  • 2015-10-06 20:19 | Patagon

Re:Nobel z fizyki: Za badanie neutrin

Kilkudziesieciu polskich naukowcow pracuje w zachodnich labsach i uniwersytetach, sa to najzdolniejsie badacze jakich Polska wydala. Czy wiec posiadanie dobrego uniwesytetu i laboratoriow nie jest marnotrawstwem pieniedzy i szczegolnie nielicznych talentow? Moim zdaniem lepiej pozwolic na emigracje a nastawic sie na ksztalcenie elementarne na uniwersytetach polskich i w szkolach nizszych. To czym dysponujemy najzdolniejszym i tak wyjedzie.
  • 2015-10-07 11:16 | ecres

Neutrina medycyna?Mja masę i przenikają mózg.Jk to wpływa na polityków?
  • 2015-10-07 11:57 | jakowalski

ecres
    Masa neutrino to jest zaledwie 0,320eV, czyli około 1596875 (ponad półtora miliona razy) mniej niż elektron, który ma masę 511000eV. Przypominam, że eV to jest 1.782662×10−36 kg.
  • 2015-10-07 12:35 | ecres

Ale jest ich nieskończona ilość.Czy kropla drąży kamień?
  • 2015-10-07 20:05 | Vera

To wygląda na jeden wielki przekręt

Nie mniejszy niż zimna fuzja. Dziwna jest też ta nagroda. W 2013 uzasadnieniem dla Higgsa było to "potwierdzenie zgodności z modelem standardowym". A teraz "potwierdzenie niezgodności z modelem standardowym". No to jak?

No i te badania: Neutrina przenikają przez ziemię bez problemu ale udaje się odróżnić te wytwarzane po tej po drugiej stronie Ziemi. Zadziwiające. Podobno to wynik super hiper ultra arcy neo metod obliczeniowych. Problem tylko w tym, brak dostępu i do metod i do samych danych. Wszystko tajne. Bez możliwości sprawdzenia. No to tajna nagroda Nobla.
    A masa neutrina? Pauli przewidywał 10KEV a znaleźli 0,2 EV. Może ktoś uwierzy bez sprawdzenia. Albo i nie. No i te oscylacje. Bo jak na razie to nie stwierdzono ich istnienia tylko nieistnienie nieistnienia wskutek zaniku sygnału. A może to było jak z tym włoskim przekroczeniem prędkości światła. I to super hiper ultra metodą obliczeniową. Tajną.
    Tyle tylko, że wszelkie pytania o dane do powtórzenia i kontroli zbywane są odpowiedzią, że sobie nie życzą.
    No ale dopóki dotacje na eksperymenty płyną. I głównym argumentem jest to, że poważni fizycy to poważnie widzą.
    Hi hi. Nie moje pieniądze, ale 80 lat badań nad neutrinami nic kompletnie nie dało poza ciągłym potwierdzaniem albo rozszerzaniem modelu standardowego w wypadku niezgodności z nim. Też mi model, który wszystko wchłonie.
  • 2015-10-07 20:28 | jakowalski

Ecres
    Błąd - neutrin jest bardzo dużo, ale ich ilość jest skończona, jako że nasz Wszechświat jest skończony.
    Vera
    1. W nauce udowodnienie, że dana teoria, a właściwie hipoteza, jest błędna jest warte często więcej niż postawienie nowej hipotezy. Na tym polega właśnie piękno nauki, że można w niej zostać sławnym za udowodnienie czyichś błędów, że w niej nie ma nic świętego i że jest on w ciągłym rozwoju, w odróżnieniu od zastygłej w sztywnych, niepodważalnych dogmatach wiary religijnej.
    2. Jako ze neutrina mają znikomą masę, to są one w stanie przenikać bez trudu materię znaną nam z codziennych obserwacji. A to, że istnieją różne odmiany neutrin nie jest niczym dziwnym – mamy np. różne rodzaje kwarków, n.p. powabne, dziwne, niskie, wysokie etc przy czym ich nazwy nie mają nic wspólnego z potocznie zrozumianymi atrybutami takimi jak powab, dziwność, niskość czy wysokość. Zrozum, że mówimy tu o świecie mikroskopijnym, gdzie wszystko jest inne i często wręcz wydaje się paradoksalnie sprzeczne, jak w „Alicji w krainie czarów”.
    3. Nobla z fizyki nie dostaje się za doświadczenia, które nie zostały wielokrotnie powtórzone przez różne, konkurujące ze sobą zespoły naukowców.
    4. Modele w fizyce nie są czymś świętym i podlegają one ciągłym zmianom. Fizyka to nie jest teologia, w fizyce nie ma nic świętego, niepodważalnego - nawet teorie takich geniuszy jak Newton czy Einstein podlegają wciąż weryfikacji, a w przypadku Newtona dawno temu jego teoria grawitacji została znacznie rozszerzona, a więc zmieniona przez Einsteina.
    Generalnie: nie czujesz nauki...
  • 2015-10-07 20:31 | jakowalski

Vera
    p.s. 10keV to jest niemalże masa elektronu! Zdecydowanie zbyt dużo jak na neutrino!
  • 2015-10-07 21:01 | Vera

A co to ma wspólnego z czuciem nauki

Ty, Kowalski
    Porównaj sobie uzasadnienia komitetu i popukaj w...
    Co do masy zapytaj Pauliego a mnie lepiej nie pouczaj.
    To jest po prostu przekręt tych, którzy za daleko zaszli w życiu za dotacje.
    Poczytaj sobie o mętach modelu standardowego, który wygląda na worek ze śmieciami bardziej niż na teorię naukową. I jest na dodatek niesprawdzalny.

A to, z czego się śmieję to właśnie Twoje podejście i wiara w świętość nauki. I w to, że tych teorii nie należy weryfikować.
    Poczytaj sobie o wątpliwych wynikach eksperymentów, choćby o tej masie, która w zasadzie wcale nie została udowodniona. Poczytaj sobie o oscylacjach. które nie wiadomo czym są poza jakimś wahnięciem sygnału i interpretacji wyników obliczeń.
    Zapytaj, dlaczego nic z tych badań nie wynika bo model standardowy jest po prostu tylko rozszerzany żeby wszystko przyjąć. A zasada falsyfikacji to podstawa nauki. No i dlaczego dane źródłowe i metody obliczeniowe są tajne.
    Po prostu nauka polega na weryfikacji a ta nie jest tutaj mile widziane.
    Marnie z twoją umiejętnością wnioskowania. A wierzyć w naukę możesz. W uczciwość badaczy też. A to mi wygląda na większy problem. I już były programy, jaki to Polacy mają udział. Może dlatego tak trudno podejść krytycznie i logicznie.
  • 2015-10-07 23:43 | jakowalski

Vera
    Odrobina kultury by ci nie zaszkodziła... I gdzie ja napisałem, że teorii nie należy weryfikować? Ja napisałem przecież coś zupełnie innego.
    Poza tym, to ja miałem w swoim czasie sporo zajęć w laboratoriach i stąd wiem, jak trudno jest przeprowadzić doświadczenie i jak trudno jest uzyskać poprawne pomiary ich wyników.
    Gdzie ty też masz te tajne dane źródłowe i tajne wyniki obliczeń w badaniach podstawowych? Pomyliły się ci one z wynikami badań przeprowadzanych w laboratoriach pracujących na potrzeby wojska, a my tu mówimy przecież o cywilnych laboratoriach, gdzie nic nie jest z definicji tajne.
    Poza tym, to ja w nic nie wierzę, a nieuczciwi badacze szybko sami się w nauce eliminują, jako że wyniki, które oni podają są negatywnie weryfikowane przez innych badaczy. Poza tym, to praktyka weryfikuje najlepiej uczciwość uczonych - poczytaj jak jak to n.p. było z tzw. zimną fuzją - gdyby ona rzeczywiście była osiągalna, to dawno już mielibyśmy prąd z tych „zimnych” reaktorów. A że go nie mamy, to jest to najlepsza negatywna weryfikacja tej tzw. zimnej fuzji...
    Ty po prostu nie ogarniasz współczesnej fizyki, jako że aby ją zrozumieć, to niestety, ale trzeba zrozumieć aparat matematyczny, którym się ona posługuje.
  • 2015-10-07 23:49 | jakowalski

Vera
    Generalnie – nie myśl o neutrinie, czy też o każdej innej tzw. cząstce elementarnej jako o „cząstce”, a raczej o czymś, co jest energią, a nie jakąś malutką materialną kulką. Jak widać w szkole ci nie powiedzieli, że model atomu nie jest atomem, że jeśli neutrony i protony są w nim przedstawione jako malutkie kulki, a elektrony jako jeszcze mniejsze kulki, to nie znaczy, że są one w rzeczywistości kulkami...
  • 2015-10-08 03:57 | Patagon

Pomiędzy rokiem 2003 a 2013 Polskę na dobre opuściło około 33 tysięcy najwyższej klasy profesjonalistów, w tym akademików. Polski pracownik nauki zarabia średnio pięć razy mniej niż jego niemiecki kolega.

http://www.nowakonfederacja.pl/uczelnie-feudalne/
  • 2015-10-08 14:44 | jakowalski

Patagon
    To chyba dobrze, że pomiędzy rokiem 2003 a 2013 Polskę na dobre opuściło około 33 tysięcy najwyższej klasy profesjonalistów, w tym akademików, jako że ich potencjał i kwalifikacje tylko by się w Polsce marnowały, a tak, to mają oni szanse nie tylko żyć jak ludzie, ale także i rozwijać naukę. Pamiętaj, że bez własnego polskiego przemysłu a więc bez własnej polskiej myśli technicznej, to nigdy nie będzie w Polsce prawdziwego zapotrzebowania na własną naukę, jako że kraj z gospodarką opartą na montowniach, a więc na taniej sile roboczej i importowanej technologii to potrzebuje najwyżej techników, a nie potrzebuje nawet inżynierów, o naukowcach już nie wspominając... :-(
  • 2015-10-10 17:46 | camel_

@Patagon - nie ma się czmu dziwić, ponieważ np. moje kwalifikacje w naszym zacofanym kraju potrzebne nie są. Nasz kraj utracił kompetencje, rozmontował instytuty, przekierował granty na "badania" nad historią św. Wojciecha i "kulturą" chrześcijańską. No to trzeba było ruszyć tyłek, by nie zmarnować żywota swojego nadaremno. Amen.
  • 2015-10-10 17:56 | jakowalski

camel
    Jak to już pisałem - kraj z gospodarką opartą na montowniach, a więc na taniej miejscowej sile roboczej i importowanej technologii potrzebuje co najwyżej techników, a nie potrzebuje inżynierów, o naukowcach już nie wspominając.
  • 2015-10-12 14:59 | Vera

Ty, Kowalski
    Akurat się tak składa, że ja mam dyplom UW z fizyki.
    Tak tak mądralo, z pouczania to jakoś dyplomów nie dają. Hi hi
  • 2015-10-13 16:18 | jakowalski

Vera
    Raz jeszcze z wiadomych powodów. Jaki masz dyplom z tej fizyki? Licencjat może, czy też habilitację? A tak bardziej w temacie: co proponujesz zamiast tego, tak przez ciebie krytykowanego modelu standardowego? Jednolitą teorię czasoprzestrzeni Snerga-Wiśniewskiego może? On też był przecież fizykiem.
    Pozdrawiam!