Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

W jakim kraju opłaca się i chce się być nauczycielem?

(8)
Chińscy nauczyciele są traktowani z największym szacunkiem, ale to szwajcarski system edukacji gwarantuje najwyższe wynagrodzenia. Jak na tym tle wygląda sytuacja w Polsce?
 • 2015-10-14 21:01 | pharao29

  ?

  "Wśród 30 krajów OECD najlepiej zarabiają nauczyciele szwajcarscy – średnio 68 tys. euro rocznie. To więcej niż średnia pensja w tym kraju, która wynosi 50 tys. euro. Za Szwajcarią znajdują się Holendrzy (57 tys.), Niemcy (53 tys.), Belgowie (51 tys.). Najmniej (spośród badanych krajów) zarabiają natomiast Indonezyjczycy (2 tys. euro), Węgrzy oraz Brazylijczycy (po 14 tys.).

  Polscy nauczyciele zarabiają znacznie mniej – średnia pensja wynosi 4,7 tys. zł (wyższa w zależności od dorobku)."

  Bądźcie konsekwentni - 4700 złX12=56400 zł... W przeliczeniu na euro - około 13689 euro na rok...

  Dopiero teraz widać, ile na ROK - BRUTTO mamy pensji... (średniej z resztą).
 • 2015-10-14 21:35 | stok

  Re:W jakim kraju opłaca się i chce się być nauczycielem?

  W czasach poprzedniego ustroju opozycja - która obecnie jest u władzy - twierdziła, że kraj, gdzie policjanci są lepiej wynagradzani, niż nauczyciele jest państwem policyjnym.
 • 2015-10-14 22:52 | grzecho71

  Re:W jakim kraju opłaca się i chce się być nauczycielem?

  Niestety, przytoczona analiza zawiera szereg nieścisłości. Przede wszystkim, autor podaje zarobki nauczycieli w euro, tymczasem będący źródłem tych danych The Efficiency Index posługuje się dolarem - to jakieś 15% błędu. Drugi zasadniczy błąd to mylenie liczby uczniów przypadających na jednego nauczyciela z liczebnością klas. Autorzy raportu po prostu podzielili liczbę uczniów w danym kraju przez liczbę etatów nauczycielskich, uzyskując określony wskaźnik. Nie oznacza to bynajmniej, że (jak twierdzi podpisana pod tekstem "redakcja POLITYKI") "w Portugalii jeden nauczyciel opiekuje się siedmiorgiem uczniów". Tym bardziej bezsensowna jest sugestia, że w Polsce klasy są nawet dwukrotnie liczniejsze, niż w krajach objętych badaniem. W naszym kraju jest ok. 5 mln. uczniów i ok. 0,5 mln. etatów nauczycielskich - dokonanie szacunkowego obliczenia tego wskaźnika nie stanowi chyba intelektualnego wyzwania ...
  Wracając do porównania zarobków nauczycieli, z artykułu dowiadujemy się, że polski nauczyciel zarabia "znacznie mniej", niż gdzie indziej, tj. ok. 4,7 tys. złotych. Zapewne tak jest, ale proszę nie zapominać, że polski nauczyciel otrzymuje 13 pensji rocznie plus świadczenie urlopowe (w 2015 ponad 1 tys. zł.). Aby dokonać rzetelnego porównania zarobków, należałoby nie tylko przeanalizować metodologię pomiaru, ale przede wszystkim uwzględnić parytet siły nabywczej, a tego brakuje w omawianym badaniu. Nie trzeba zamawiać raportu za grube miliony, żeby dowiedzieć się, że w Szwajcarii nauczyciele zarabiają więcej, niż w Brazylii.
  Dlaczego o tym wszystkim piszę? Bo nauczyciele w dniu swego święta zasługują chyba na więcej, niż pobieżne przekartkowanie komercyjnego raportu okraszone garścią stereotypów dotyczących blasków i cieni tej profesji.
 • 2015-10-15 10:39 | kaesjot

  Re:W jakim kraju opłaca się i chce się być nauczycielem?

  Żyje się z tego, co otrzymuje się " na rękę " czyli płacy netto. a ta wynosi ok. 2730 zł (czyli ok 650 euro) przy 4700 zł brutto.
 • 2015-10-15 12:36 | lawenda1975

  Re:W jakim kraju opłaca się i chce się być nauczycielem?

  Dane GUS kwartalne: II kwartał 2015
  Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw: 4 066 PLN
  Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw (bez wypłat nagród z zysku): 4 064 PLN
  Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej: 3 855 PLN

  Więc przy średnich zarobkach 4 700 złoty, chyba jednak nie jest tak źle.

  Pytanie, czy to pensja czy już ogólne zsumowanie zarobków, bo dochodzi jeszcze 13 i dodatki.
 • 2015-10-15 17:36 | zza kałuży

  Niska jakość "artykułu"

  Finlandia i Korea Płd. zrównane co do efektywności nauczania. Ani słowa o powszechności korepetycji w Korei i praktycznym ich braku w Finlandii. Inni przede mną wytknęli już niestaranność i nielogiczność sposobu podawania zarobków w różnych krajach.
  Dodam jeszcze, że wrzucanie USA, kraju - kontynentu do jednego worka porównań z krajami - maluszkami jest głupie.
  Ot, kolejny dowód na to, że część bezpłatna internetowych wersji gazet jest niewiele warta.
 • 2015-10-16 09:40 | kociska

  Re:W jakim kraju opłaca się i chce się być nauczycielem?

  4,7000 czy autor artykułu wie ile to jest pieniędzy. Tak się składa , że od 25 lat mieszkam z nauczycielem, który ma wysoki staż pracy i nigdy przenigdy nie widzieałam takiej sumy na kwitku od wypłaty - no chyba , że to są dane za 2 miesiące to wtedy mogę się z tym zgodzić ;)
  Prawda jest taka, że teraz w szkole najgorsi są ... rodzice, którzy są mega roszczeniowi w swoim dziecu upatrują "bóstwo" a od szkoły wymagają cudów na kiju. A nauczyciel w pierwszej kolejności ma ich zadowlić, na drugim miejscu ma być idealny porządek w papierach, a dopiero na szarym końcu jest właściwa edukacja.
  Ja życzę każdemu, który ma czelność krytykować pracę nauczycieli, żeby chociaż przez tydzien popracował w szkole np, w takim gimnazjum dla trudnej młodzieży.
 • 2015-10-16 22:54 | Patagon

  Re:W jakim kraju opłaca się i chce się być nauczycielem?

  W USA pensja nauczyciela szkoly sredniej to $5200. Paliwo, gaz sa tansze z zywnoscia po spolu i chemia z kosmetykami. Drogie dosc sa mieszkania, ciagle jednak oplaca sie kupic dom i placic pozyczke, taka sama jak czynsz za wynajmowane mieszkanie.
  Nauczyciel akademicki zaleznie od pozycji od $6000 do ponad 15/mc. Zalezy tez od uniwersytetu i wydzialu. Tak jest na Chicaga Uni, 10-ty najlepszy w USA czyli swiecie.