Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Przepowiednie Timothy'ego Snydera: czy wielkie zło powróci?

(7)
Snydera interesują zarówno ofiary hitlerowskiego i stalinowskiego ludobójstwa, jak i sprawcy.
 • 2015-10-28 11:09 | jakowalski

  Tak, Holocaust może się powtórzyć

  Pewien naród wciąż bowiem nic nie zrozumiał ze swego własnego Holocaustu i dalej chce narzucać innym narodom swą dominację – dziś już nie tylko ekonomiczną jak przed wojną, ale także bezpośrednią, czyli polityczno-policyjno-wojskową, jako ze ów naród dysponuje dziś, w odróżnieniu od sytuacji w latach 1930tych, swym własnym państwem. :-(
 • 2015-10-30 01:33 | kruk

  Re:Przepowiednie Timothy'ego Snydera: czy wielkie zło powróci?

  Teza Snydera, iz niszczenie organizmow panstwowych tworzy warunki dla ludobojstwa, jest bardzo przekonujaca. I wlasnie sprawdza sie na naszych oczach w panstwach upadlych.
  Mimo, ze Snyder bierze w obrone Polakow przed zarzutem antysemityzmu, nie powinno to nas uspokajac, bo w sprzyjajacych warunkach kazda grupa etniczna, religijna czy inaczej okreslona moze pokazac mordercze oblicze. Czy taki Goethe mogl sobie wyobrazic hitleryzm? Jestesmy sklonni traktowac pokoj, UE i wzgledny dobrobyt jako cos danego, a na prawde nie ma takich gwarancji.
 • 2015-10-30 09:54 | jakowalski

  Re:Przepowiednie Timothy'ego Snydera: czy wielkie zło powróci?

  kruk
  Wręcz przeciwnie: największe masowe ludobójstwo miało przecież miejsce w III Rzeszy, a było ono wynikiem nie niszczenia państwa niemieckiego, a jego wzmacniania. Tylko w silnym państwie, takim jak hitlerowskie Niemcy czy tez stalinowski ZSRR możliwa jest bowiem budowa wielkich obozów koncentracyjnych i fabryk śmierci oraz masowy dowóz do nich ich ofiar.
  Wiadomo też, że to nie Polacy czy Czesi albo Włosi są w Europie narodem pokazującym co pewien czas swoje mordercze oblicze, a Niemcy. Ponieważ nie przeniesiemy Polski na Madagaskar (to już nie są czasy Ligi Morskiej i Kolonialnej), to musimy przygotowywać się na kolejny wybuch nacjonalizmu w Niemczech, zawierając mądre sojusze z naszymi innymi sąsiadami, a nie liczyć na odległych zachodnich pseudo-sojuszników, czy to z Europy Zachodniej, czy też z Ameryki.
  Goethe zapewne był w stanie wyobrazić sobie Holocaust, jako że znał on dobrze historię Niemiec, a więc wiedział dobrze, jak to plemiona germańskie plądrowały Rzym. Poza tym, to pokój w Europie jest kruchy, jak to jest zawsze wtedy, kiedy są w niej silne, zjednoczone Niemcy. Prawdziwy dobrobyt w Europie, nawet tej zachodniej czyli najbogatszej jest dziś też tylko względny i ograniczony do najwyżej jakichś 10% jej całej ludności, w tym do jakiejś ¼ ludności Europy Zachodniej.
 • 2015-11-04 12:23 | wladimirz

  Znawca zaiste wybitny ;-)

  Snyder to facet, ktory serio twierdzil, ze na Froncie Wschodnim nie walczyli Rosjanie, bo fronty ukrainskie i bialoruskie bylz (nawet niejeden!), a roszjskiego nie bylo ... I to cala miara glebi jego madrosci !!!
 • 2015-11-05 20:36 | Sardyńczyk

  Re:Przepowiednie Timothy'ego Snydera: czy wielkie zło powróci?

  Snyder nigdy tego nie napisał/powiedział, więc po co ci ta brednia? Jako historyk XX wieku jest wybitnym uczonym.
 • 2015-11-05 21:07 | wladimirz

  @sardyńczyk

  Nie tylko powiedział, ale i napisał ... ;-) Niestety to całą jego pisaninę dyskwalifikuje, bo znaczy, że nie ma pojęcia o realiach i historii tych okolic - co najwyżej składa słowa w efektowne eseje ... ;-)
 • 2015-11-05 22:00 | wladimirz

  A tu odpowiedni fragment dzieła Twojego "wybitnego uczonego" w oryginale ... ;-)

  >” Much is wrong with this. World War II on the eastern front was fought chiefly in what was then Soviet Ukraine and Soviet Belarus, not in Soviet Russia. Five percent of Russia was occupied by the Germans; all of Ukraine was occupied by the Germans. Apart from the Jews, whose suffering was by far the worst, the main victims of Nazi policies were not Russians but Ukrainians and Belarusians. There was no Russian army fighting in World War II, but rather a Soviet Red Army. Its soldiers were disproportionately Ukrainian, since it took so many losses in Ukraine and recruited from the local population. The army
  group that liberated Auschwitz was called the First Ukrainian Front.”<
  Miłej lektury... ;-)