Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Prezydent chce, by za przewalutowanie kredytów we frankach zapłaciły wyłącznie banki

(12)
Andrzej Duda planuje obciążyć banki w całości stratami z przewalutowania kredytów w obcej walucie, podczas gdy nowy rząd chce z banków wycisnąć dodatkowe podatki. Jak to pogodzić?
 • 2015-11-03 14:32 | woytek

  czy banki działające w Polsce to polskie banki, czy obce banki nie zainteresowane sukcesem Polski?

  Kto żyje I się bogaci z pracy Polaków , to powinien partycypować w długach Polaków i być zainteresowany w utrzymania ładu w obiegu pieniądza na terenie Polski.
  Kredyty na terenie Polski powinny być zaciągane w złotówkach i rozliczane w złotówkach , jeżeli Polska uważa się za państwo suwerenne.
  Prezydent Duda stoi na straży suwerennośći ekonomicznej i politycznej Polski . Jego działania są usprawiedliwione.
  Czy to zostanie dobrze odebrane przez ponadnarodowe instytucje finansowe ? Trzeba próbować ich przekonać do tego interesu, albo zmienić politykę Polską w stosunku do globalnych instytucji finanasowych , które Polskę traktują jak kolonię..
 • 2015-11-03 14:42 | MartinBaruch

  Re:Prezydent chce, by za przewalutowanie kredytów we frankach zapłaciły wyłącznie banki

  Niedawno na kanale telewizyjnym TVN 24 Biznes i Świat była rozmowa z analitykiem rynków finansowych na temat franka i frankowiczów . Analityk ten snuł hipotezy oraz prognozy jak zachowa sie społeczeństwo polskie gdy chf będzie wyceniany w przedziale 5 - 6 pln . Dziennikarz prowadzący audycję aż zaniemówił i jąkającym sie , przestraszonym , roztrzęsionym głosem zapytał - " Jak to frank szwajcarski po 6 złotych ??? !!! " na co ten wybitny , doświadczony , czołowy analityk odpowiedział mu nie wzruszony - " Oczywiście że tak , jest tylko kwestią otwartą jak szybko to nastąpi " . Polecam telewidzom obejrzenie w archiwum powtórki tej wartościowej audycji .
 • 2015-11-03 16:12 | Doktor Ewa

  Prezydent chce, by bank oddały to, co ukradły i dalej kradną w biały dzień

  Redaktorze, wprowadzasz pan czytelników w błąd, piszesz o tych "frankach" tak, jakby naprawdę kiedykolwiek i gdziekolwiek istniały, podczas gdy te kredyty są w PLN na papierze umów i nikt nie dostał nawet pół złamanego franka - umowy nie opiewały na franki. Nieporozumienie w świadomości społecznej bierze się stąd, że ludziom nie mieści się w głowie tak bezczelne, ostentacyjne oraz ordynarne oszustwo banksterów, realizowane na przestrzeni ponad 10 lat przy koniecznym współudziale instytucji państwa polskiego, w tym premiera, prezydenta oraz Komisji Nadzoru Finansowego. Czas na wariant islandzki w stosunku do banksterów, a decydenci polityczni pod trybunał stanu i do kamieniołomów.

 • 2015-11-03 16:27 | neveronsundays

  Re:Prezydent chce, by za przewalutowanie kredytów we frankach zapłaciły wyłącznie banki woytek

  A pan, panie Woytku, to taka tuba rezimu PiSu? jezeli ten numer przejdzie, ze banki zaplaca, to kompletnie ten fakt zdemoralizuje spoleczenstwo. Jezeli dzisiaj nie potrzeba oddawac kredytow we frankach, to jutro w zlotowkach. I co wtedy powiedzia banki "narodowe"?
 • 2015-11-03 16:45 | agnieszka_i

  Re:Prezydent chce, by za przewalutowanie kredytów we frankach zapłaciły wyłącznie banki

  Autor artykułu myli się twierdząc, że banki cokolwiek tracą na przewalutowaniu kredytów we frankach. Jedyne co "tracą" to zyski nadzwyczajne wykazane we wcześniejszych okresach. Trudno nazwać to stratą, jest to raczej korekta nienależnych zysków.
 • 2015-11-03 20:05 | rafal.lewicki@me.com

  Re:Prezydent chce, by za przewalutowanie kredytów we frankach zapłaciły wyłącznie banki

  Szanowny Panie Redaktorze
  jestem kredytobiorcą tzw. frankowym, nigdy bank mi zadnych franków nie przelał, w umowie wręcz mam zapisane ze wypłata jest w PLN. Tylko spłata została indeksowana kursem franka. Uczciwie od 10 lat spłacam kredyt, a obecnie ma więcej niż na początku. To po pierwsze, po drugie banki nie poniosą żadnych strat, raczej po prostu aż tak bardzo nie zarobią jak by chciały. Poza tym proszę sie zastanowić, czyje to banki, w głównej mierze zagraniczne. Nasze raty zamiast zostać w kraju i napędzać popyt (bo co polskie rodziny zrobią z pieniędzmi jakie ewent. zaoszczędzą na przewalutowaniu, albo oszczędzą w banku albo skonsumują). Jako polski obywatel nie mogłem uwierzyć, że rząd PO nie zrozumiał tak podstawowej rzeczy i bronił banki. Teraz sie pewnie PO zastanawia dlaczego przegrali, ano właśnie równiez dlatego, że nie staneła po stronie obywateli, tylko zagranicznych banków. Byłem kiedys wyborcą PO (dwa razy w ostatnich wyborach parlamentarnych) ale już nigdy więcej nie oddam na nich mojego głosu. Cała moja rodzina również.
  z poważaniem
  Rafał Lewicki
 • 2015-11-04 09:17 | Czesio

  Re:Prezydent chce, by za przewalutowanie kredytów we frankach zapłaciły wyłącznie banki

  Jak skończy się koniunktura i franki zaczną spadać, to co wtedy, znów przewalutowanie?
 • 2015-11-04 10:22 | Fragless1

  Re:Prezydent chce, by za przewalutowanie kredytów we frankach zapłaciły wyłącznie banki

  Oczywiście pamiętacie jak PiS namawiał do zaciągania kredytu w franku (wypowiedzi Marcinkiewicza i Gilowskiej)?

  "Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości argumentuje np., że "zalecenie Komisji Nadzoru Bankowego nie znajduje żadnego potwierdzenia ani uzasadnienia w wynikach finansowych banków. Kondycja finansowa sektora bankowego w Polsce jest znakomita. Z powszechnie dostępnych materiałów jasno i wyraźnie wynika, że gwałtowny wzrost liczby udzielanych kredytów mieszkaniowych nie zaszkodził płynności finansowej banków. Nie podzielamy argumentacji Komisji Nadzoru Bankowego dotyczącej rzekomego zagrożenia dla systemu bankowego".

  W dokumencie można przeczytać także, że "podstawowe uzasadnienie Komisji Nadzoru Bankowego "Rekomendacji S", powołujące się na ogromne ryzyko związane przede wszystkim z nagłymi spadkami wartości walut, możliwością znacznego podniesienia stóp procentowych przez zagraniczne banki centralne, a także na możliwy znaczny spadek wartości złotówki, nie znajduje potwierdzenia w danych makroekonomicznych. Oczywiście nie możemy nie dostrzegać tego ryzyka, ale jeśli weźmiemy pod uwagę ciągły wzrost gospodarczy naszego kraju, niską inflację i umacniającą się złotówkę, to obawy Komisji Nadzoru Bankowego nie znajdują potwierdzenia w faktach"."
 • 2015-11-04 13:26 | rebel

  Re:Prezydent chce, by za przewalutowanie kredytów we frankach zapłaciły wyłącznie banki

  2006 - (Niskie stopy w CHF) Pozwólcie Polakom decydować, jaki chcą kredyt.
  2015 - (CHF w gore) Sknadal. Zle panstow i banki namowily zmusily do kredytow denominowanych w CHF. Niech teraz przewalutuja.
  20.... - (CHF w dol) Skandal! zmusili do przewalutowania. Chcemy wolnosci wyboru!
  20.... - (Stopy w CHF w gore) Zdrada! Przewalutowac!
  ...

  Bardzo ciekawe opinie z roku 2006 (planowane ograniczenie dostepu do kredytow walutowych).
  http://www.money.pl/forum/pozwolcie-polakom-decydowac-jaki-chca-kredyt-t136860.html

  Przykladowy post:
  "Protestuję, to pozbawienie ludzi kolejnego kawałeczka wolności, kolejny element ujarzmiania, utwierdzania ludzi w byciu chłopami pańszczyźnianymi, o których troszczy się Pan, w zamian eksploatując ich do woli. "
 • 2015-11-04 18:27 | abchaz

  Re:Prezydent chce, by za przewalutowanie kredytów we frankach zapłaciły wyłącznie banki

  Może od innej strony dołączę do tej pyskówki.
  AD 2004 miałem emeryturę solidną ,fachowiec techniczny utuczony na kompradorach,liczoną wg algorytmu sprzed najazdu kompradorów.USD był po ok 2 zł.SF nikogo nie interesował.
  Kolega z dawnej paczki od 20 lat w NYC w tej samej branży zastanawiał się czy przejśc na emeryturę i wracac bo nie miał by więcej.
  Wrócił teraz .USD jest po prawie 4 zł (będzie).I ma więcej niż ja.Nie zazdroszczę tylko się zastanawiam..
  Zielona Wyspa urodziła się poprzez przekręcenie wielkiej manny unijnej z b.istotna deprecjacją ZŁ.Manna była w EURO ,kurs zdołował i manna się zwielokrotniła.
  Zielona Wyspa dała szansę przetrwania i jakiegoś takiegoś rozwoju milionom ludzi w Kraju.Bez ZW to by była Grecja do sześcianu.
  Nie ma darmowych obiadów. Ktoś musi zapłacic .
  Padło na frankowiczów i emerytów starego portfela.
  O "nowym portfelu " nie wspominam .Z litosci.
 • 2015-11-04 21:21 | kot Bonifacy

  Re:Prezydent chce, by za przewalutowanie kredytów we frankach zapłaciły wyłącznie banki

  Widziały gały co brały. Mnie odwiedziono w Banku Zachodnim od tego zamiaru przedstawiając sugestywnie negatywne scenariusze. Pan prezydent albo nie zauważył, że kampania wyborcza już się zakończyła, albo też jest mniej inteligentny niż to uważali jego wyborcy.
 • 2015-11-04 23:10 | zaprzaniec

  Re:Prezydent chce, by za przewalutowanie kredytów we frankach zapłaciły wyłącznie banki

  Duda marzyciel.