Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nowy prezes ma uratować PSL przed zagładą

(10)
Złe czasy dla PSL dopiero nadchodzą. PiS ma ambicję przejęcia władzy nad wsią i wyeliminowania z niej ludowców. Tak jak wcześniej Samoobrony.
 • 2015-11-08 13:32 | Waldeck_13

  PSL

  Wsteczna partia, która nic ne zrobiła ani dla Polski, ani dla polskiej wsi. Ich jedynym celem przez ostatnie lata było trwanie przy władzy oraz trzymanie się stanowisk. No i załatwianie roboty dla rodziny i znajomych w urzędach i agencjach. A zatem niech zdychają. Płakać za nimi nie będę. Zmarnowali historyczną szansę, by przy pomocy środków unijnych zreformować i unowocześnić polską wieś. Ale ważniejsze było karmienie elektoratu łatwymi pieniędzmi i trzymanie się władzy. Więc ich czas dobiegł końca. Najgorsze jest to, że w ich miejsce mogą przyjść jeszcze gorsi. Ale mogą też przyjść lepsi. W każdym razie PSL nic istotnego nie wnosił do polskiego życia politycznego, a zajmował tylko miejsca w parlamencie.
 • 2015-11-08 14:40 | iwoszka.0

  Re:Nowy prezes ma uratować PSL przed zagładą

  Na miejscu red. Solskiej napisałbym inny tekst. Opowieść o tym, jak to się stało, że wielkopańska PZPR i jej następcy nie przetrwała, a siermiężny następca ZSL trwa i trwać będzie. Troska o PSL jest chwalebna, ale na łamach sukcesorów jednego z najlepszych tygodników z czasów PRL warto byłoby trochę inaczej ustawić kierunkowskazy.
 • 2015-11-08 15:06 | Patagon

  Re:Nowy prezes ma uratować PSL przed zagładą

  PSL - najwieksza k...a polityczna III RP. Odebrac koryto to straci czlonkow i poparcie. Pieniadze - miejsca pracy te partie trzymaja przy zyciu. Wystarczy wykurzyc ich z pracy i bec.
 • 2015-11-08 15:24 | Jacek, NH

  Re:Nowy prezes ma uratować PSL przed zagładą

  "Polska Sitwa Ludowa - szokujący dokument z kancelarii Tuska... Donald Tusk trzyma w szufladzie raport, który kiedy tylko zostanie ujawniony może na dobre rozłożyć Polskie Stronnictwo Ludowe. Premier na razie jeszcze z niego nie skorzystał. Nie ma jednak wątpliwości, że kiedyś po niego sięgnie. Prawie 1,8 miliona złotych z kasy państwowej agencji poszło na finansowanie telewizyjnej kampanii liderów PSL przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi i podczas Euro 2012. Było to o milion złotych więcej, niż wyniosły całe legalne wydatki PSL na reklamy telewizyjne w kampanii 2011 roku."
 • 2015-11-08 15:43 | snakeinweb

  Re:Nowy prezes ma uratować PSL przed zagładą

  PSL staje się w sposób naturalny partią archaiczną, ponieważ wieś "małorolna" przechodzi również do historii. Takiego reliktu nikt nie potrzebuje i jest oczywiste, że środowiska wiejskie powinny stać się ważną częścią jakiegoś innego szerszego stronnictwa o profilu konserwatywnym.

  PSL jako jedyna realna partia polityczna w Polsce (w odróżnieniu do całej reszty atrap i wydmuszek medialnych) miała szanse i może jeszcze jakąś ma odwrócić sytuację poprzez przeprofilowanie i agresywny werbunek środowisk małomiasteczkowych i samorządowych. A więc z wielkiej i zakorzenionej partii wąsko-środowiskowej spróbować się w powszechniejszą partię szeroko-środowiskową o profilu prowincjonalnym i samorządowym. Wydawało się, że Piechociński miał nawet taką koncepcję i plany, ale konkretów nie widziałem wiele.

  Może poziom skorumpowania, zasiedzenia i nepotyzmu w tej partii jest tak głęboki, że nie jest ona w stanie się otworzyć na inne środowiska. Takie otworzenie wymaga również wewnętrznego przeorientowania i rozluźnienia dotychczasowych układów.

  Więc jak nie może, to niech idzie do diabła. Nikt nie będzie za nią płakał. Jedyna szkoda, że zniknie jedyna w Polsce partia społecznie zakorzeniona, nie będąca wydmuszką partii politycznej. A jak potrafi, to niech spróbuje z korzyścią dla siebie i demokracji. Niech spróbuje poszerzyć wpływy poprzez stanowcze opowiedzenie się za demokracją oddolną, otwarcie się na środowiska samorządowe i małomiasteczkowe, pójście w kierunku większej jawności i republikanizmu. W przeciwieństwie do innych partii ma z czym zacząć, bo ma jako takie struktury i ludzi.
 • 2015-11-08 20:19 | jakowalski

  Re:Nowy prezes ma uratować PSL przed zagładą

  Na szczęście, nie uda mu się to, a PSL (właściwie ZSL) podzieli los SD i PZPR-SLD.
 • 2015-11-09 05:27 | llukas

  znów zawód

  "A szkoda, bo gdyby tylko kilka miliardów, czyli niewielką część tego, co idzie na wieś, przeznaczyć na budowę tanich mieszkań na wynajem w dużych miastach, bo to tam szuka się pracy, to wielu młodych, także ze wsi, miałoby łatwiejszy start w życie. Ale partie obiecując wszystko wszystkim, o tym akurat nie pomyślały. Żadna."

  Rozumiem, że zwykły człowiek może nie wiedzieć o programach wszystkich partii jakie startowały. Ale, żeby dziennikarz który się zajmuje pisaniem zawodowo nie znał chociażby zarysu programów partii które startowały w wyborach, już nie mówiac o tych które coś w wyborach osiągneły to słabo.

  http://partiarazem.pl/program-wyborczy/ proszę sobie zobaczyć punkt "Państwo budujące mieszkania"

  Szanuję opinie redaktorów Polityki - zgadzająć się z nimi albo nie - ale faktów to się trzymajcie.
 • 2015-11-09 07:41 | azur

  Re:Nowy prezes ma uratować PSL przed zagładą

  PSL z nazwy i tradycji jest partią chłopską. Teraz na czele partii stanął inteligent wychowany w mieście, lekarz z zawodu. Może na zasadzie kontrastu może mu się udać?
 • 2015-11-09 09:19 | jakowalski

  Re:Nowy prezes ma uratować PSL przed zagładą

  Racja, Waldeck_13!
 • 2015-11-09 10:30 | Zwiastun

  Re:Nowy prezes ma uratować PSL przed zagładą

  Udalo im sie w tym roku.
  Mam nadzieje, ze ich nie bedzie za 4 lata.
  PSL jak chlopcy z ferajny.