Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Józef Piłsudski wobec mniejszości narodowych

(12)
Czym był „naród polityczny” według Józefa Piłsudskiego i jak sprawdził się w II RP model współistnienia obok siebie różnych nacji?
 • 2015-11-11 01:26 | kruk

  Jozef Pilsudski wobec mniejszosci narodowych

  Podoba mi sie koncept "narodu politycznego" jakkolwiek bylby utopijny. Mysle, ze jest przejawem nowoczesnosci - zamiast wspolnoty plemiennej mamy spolecznosc dazaca do budowania ustroju mieszczacego rozne tradycje kulturowe, podporzadkowane jednakze pewnym wartosciom naczelnym. To wydaje mi sie wyzsza etycznie forma solidarnosci, dajaca jednoczesnie mocne podstawy do postepu cywilizacyjnego. Byc moze UE stanie sie kiedys wielkim narodem politycznym.
 • 2015-11-11 16:26 | jakowalski

  Re:Józef Piłsudski wobec mniejszości narodowych

  2. Jako Litwin z pochodzenia, Piłsudski był zawsze wrogiem Polski i Polaków, przez co nie dbał on o żywotne interesy Polski, n.p. o odzyskanie zamieszkałych głównie przez Polaków obszarów Górnego Śląska, Warmii i Mazur, zaś poszedł na Ukrainę, aby zabezpieczyć tamtejsze majątki ówczesnej litewskiej szlachty, z której się on przecież wywodził.
 • 2015-11-11 16:27 | jakowalski

  Re:Józef Piłsudski wobec mniejszości narodowych

  4. W roku 1920, Piłsudski swym „marszem na Kijów” o mało co nie zniszczył nowo-powstałej niepodległej Polski.
 • 2015-11-11 16:27 | jakowalski

  Re:Józef Piłsudski wobec mniejszości narodowych

  5. Piłsudski w maju roku 1926 siłą obalił legalną władzę Rzeczypospolitej.
 • 2015-11-11 16:28 | jakowalski

  Re:Józef Piłsudski wobec mniejszości narodowych

  6. Piłsudski zamykał, i to bez wyroku sądowego, swych przeciwników politycznych w obozach koncentracyjnych (n.p. w Berezie Kartuskiej).
 • 2015-11-11 16:28 | jakowalski

  Re:Józef Piłsudski wobec mniejszości narodowych

  7. Piłsudski był także zdecydowanym przeciwnikiem modernizacji polskiej gospodarki i polskiej armii, a więc tym, który doprowadził Polskę do klęski wrześniowej.
 • 2015-11-11 16:29 | jakowalski

  Re:Józef Piłsudski wobec mniejszości narodowych

  Także: Unia Europejska jest zaś projektem z góry skazanym za niepowodzenie, jako że nie może się ona zdecydować na to, czy ma być ona wspólnym rynkiem, czy też (kon)federacją tylko formalnie niezależnych państw, na wzór n.p. USA, Australii czy też RFN.
 • 2015-11-11 20:28 | jakowalski

  Re:Józef Piłsudski wobec mniejszości narodowych

  Przecież nie napisałem, że Piłsudski był faszystowskim dyktatorem, ale że Piłsudski był faszyzującym dyktatorem, szczególnie od roku 1926, kiedy gościł n.p. u siebie Hermana Goeringa i innych nazistowskich dygnitarzy. Na uroczystej mszy z okazji śmierci Piłsudskiego honorowe miejsce w pierwszym rzędzie zajmował zaś sam Adolf Hitler. Niemcy nie usunęli też trumny Piłsudskiego z Wawelu. Itd.
 • 2015-11-12 06:44 | Pablo_Morales

  Re:Józef Piłsudski wobec mniejszości narodowych

  Tow. Krawczyk - SZALOM !!!
  Aż strach pomyśleć co będzie się działo po jakimś artykule o Lemie :)

 • 2015-11-12 10:06 | jakowalski

  Re:Józef Piłsudski wobec mniejszości narodowych

  Pablo
  Depende de lo que hay en este artículo de Lem. ;-)
 • 2015-11-12 10:14 | jakowalski

  Terrorystyczna akcja pod Bezdanami koło Wilna

  Nie cytuję z http://www.pl.ism.uw.edu.pl/wp-content/uploads/stosunki-miedzynarodowe/Tom28_2003.pdf, jako że to jest po angielsku, ale zacytuję z http://www.kawiarenkakryminalna.pl/ct-menu-item-3/320-o-tym,-jak-przysz%C5%82y-marsza%C5%82ek-pi%C5%82sudski-%E2%80%9Ewali%C5%82-roba%E2%80%9D-wojciech-lada,-polscy-terrory%C5%9Bci.html:
  „..kto parał się działalnością terrorystyczną. Były to persony nie byle jakie: Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki, Stanisław Wojciechowski, Walery Sławek, Tomasz Arciszewski, Aleksander Prystor. Fakt, że przyszli premierzy, prezydenci i marszałek międzywojennej Polski kilkanaście lat wcześniej latali po mieście z bombami domowej roboty za pazuchą i browningami w ręku, odsłonił mi nieznane karty historii.
  Terrorystyczne rzemiosło łączyło też ludzi w pary. W takich okolicznościach swoją małżonkę poznał Józef Piłsudski, kiedy to oboje w mieszkaniu konspiracyjnym „walili Roba” (s.238), jak eufemistycznie nazywano potajemne drukowanie „Robotnika” - organu prasowego PPS-u.
  Mocną stroną opracowania jest brak dydaktyzmu i silenia się na poprawność polityczną. Sam autor przyznaje bez ogródek, że w świetle dokumentów terror stosowany przez polskich bojówkarzy w różnych etapach przybierał formę zwykłego bandytyzmu, połączonego z defraudacją pozyskanych finansów. Również w kwestii nazewnictwa Lada pozostawia ocenie czytelników, czy bojowcy PPS-u byli rewolucjonistami, bohaterami, bandytami czy może jednak tytułowymi terrorystami.„
  (Damian Matyszczak - recenzja książki Wojciecha Lady „Polscy terroryści”, Znak Horyzont: Kraków, 2014).
 • 2015-11-12 10:17 | jakowalski

  Re:Józef Piłsudski wobec mniejszości narodowych

  Generalnie: P.S. Każdy naród jest z definicji polityczny, jako że wywodzi się z pewnego miejsca („polis”) i jakieś miejsce zamieszkuje.