Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

(28)
Ciąży na nas odpowiedzialność rozwiązania kryzysu migracyjnego, dramatu uchodźców, którzy narażają życie, próbując uciec przed tymi samymi terrorystami, jakich poznaliśmy w Paryżu.
 • 2015-11-16 08:21 | axiom1

  Przedewszystkim wyeliminowac zrodlo problemu

  To Amerykanskie i Nato nielegalne i bandyckie intervencje od Libii po Afganistan. Obalanie rzadow i struktur wladzy, szkolenie terrorystow,... niszcznie infrastrutury, ekonomi i miejsc pracy,.... W nowo zatwierdzonym budzecie 'obronnym' USA jest okolo $500 milionow na szkolenie terrorystow. Tzw umiarkowanych.
  To juz 40 lat radykalizowania Islamu i poslugiwanie sie terrorem dla celow politycznych przez USA.
 • 2015-11-16 08:30 | piotr3005

  kto tu zwariował

  P. Ostrowski wnioski Pan wysnuł odwrotnie od logicznych, człowiek który dostał z kopa w brzuch, odgradza się alba zrywa kontakty z napastnikami a nie wyraż z nim solidarność, że go boli noga bo nas skopał. Orban mówi przez cły czas że emigranci to 80% mężczyżni w wieku 18-30 lat. Emigranci piją kwkę w kawiarni i biorą zasiłki a nasi chłopcy czy rosyjscy mają ginąć za Syrię???
 • 2015-11-16 08:36 | _sens

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  No całe szczęście,że to nie redaktorzy "Polityki" rządzą naszym krajem.
 • 2015-11-16 09:21 | observer

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  Teraz wiemy przed czym uciekają uchdźcy.
 • 2015-11-16 10:23 | wot

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  Podpisuję się obiema rękami pod Pana tekstem!
 • 2015-11-16 10:33 | naltar

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  w odpowiedzi na Pana apele w ostatnich dwoch paragrafach przypominam reakcje panstw zachodnich na dosc rozpaczliwe prosby Polski i innych krajow wschodniej Europy o bardziej zdecydowane dzialanie wobec rosyjskiej agresji, szczegolnie wsparcie wojskowe. Pamieta Pan, jak wily sie kraje, co do solidarnosci z ktorymi teraz Pan wzywa? Ja pamietam i dlatego nie widze powodu, dlaczego solidarnosc mialaby byc tylko w sytuacji, gdy ktos inny sie od nas tego domaga.
 • 2015-11-16 11:15 | Jacek, NH

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  "Europo, wstań z kolan albo umieraj. Europo, mordują twoje dzieci. Strzelają do nich, rozrywają je na kawałki, obcinają im głowy. A ty co? Urządzisz kolejny żałosny marsz z tysiącem przerażonych, zmanipulowanych dobrych ludzi? To wszystko, na co cię stać? Wyrwali ci z piersi duszę? Całkowicie? Zrobili ci to specjaliści od poprawności politycznej, robiący interesy na ogłupianiu ludzi? Ci, którzy wmówili milionom Europejczyków, że prawdziwe wartości i cnoty są powodem do wstydu? Że męstwo to nienawiść, a odwaga i instynkt samozachowawczy to zbrodnia? Czemu dopuściłaś, Europo, żeby rządzili tobą słabi, tchórzliwi politycy?"
 • 2015-11-16 11:38 | Andrzej Falicz

  Politycznie poprawnych belkot

  Oni "Uciekaja" z Turcji gdzie sa bezpieczni bo Angela zaprosila ich do Niemiec gdzie czeka ich szczodre europejskie i bogate panstwo socjalne.
  Setki milionow na swiecie chcialoby tam "uciec"
 • 2015-11-16 13:09 | bokaj

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  Zastanawiające, jak demokraci eliminują demokracje w momentach niezgody z ich poglądami...
  Z niejaką radością - która winna być uczuciem dziwacznym w demokracji - odnajduję stronę na której wolno komentować niezgodnie z tezą Autora.
  Dziękujemy!!!
  Napiszę dokładnie to, czego nie dopuścił na swojej stronie p.Bendyk:
  Serce każe pomóc uchodźcom przyjmując ich pod swój dach, roztropność nakazuje być wstrzemięźliwym z tymi odruchami otwartości i przygarniania. Oto dowiadujemy się, że islamiści w drugim pokoleniu nie adoptują się do naszych europejskich wartości, traktują nas jak obiekty do zabicia.
  Jak zatem postąpić: roztropnie, czy litościwie.
  Moim zdaniem - jeśli chcemy uratować naszą europejską tożsamość i kulturę - roztropnie. To znaczy: pomagajmy, ale nie przyjmujmy, angażujmy się w rozwiązywanie konfliktów TAM, w stwarzanie ludziom bezpiecznych warunków do życia TAM.
  A teraz, doraźnie: odziać, nakarmić i odesłać do obozów uchodźczych w pobliżu miejsc pochodzenia uchodźców.
  Szariat nie jest do pogodzenia z naszą kulturą. Nie jest. I tego nie zmienimy.
 • 2015-11-16 13:38 | azur

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  Za komuny władza ludowa okazywała terrorystom arabskim solidarność, nawet mieli w Polsce swoje obozy szkoleniowe, Czas nawiązać do chlubnych tradycji.
 • 2015-11-16 14:21 | Leonidas

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  Niestety głoś pana Ostrowskiego to jeden z nielicznych w naszym kraju, który zachęca do jakiekolwiek refleksji. To straszne jakim zapyziałym społeczeństwem staliśmy się przez ostatnie lata. Do wspólnoty pt Europa potrafimy wnieść tylko nasze własne lęki, skrzętnie wykorzystywane przez polityków i wszelkiej maści populistów a nie potrafimy zaoferować żadnych konstruktywnych rozwiązań. Ku mojemu zdziwieniu zamiast do tej Europy się przybliżać to my się od niej coraz bardziej oddalamy. Ideowość czasów solidarnościowych została zastąpiona populistyczną papką i kompletną bezideowością. Nic dziwnego, że nasi politycy zyskują coraz bardziej etykietkę europejskich oszołomów, z którymi nie da się rozmawiać.
 • 2015-11-16 16:12 | zynek

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  A mnie zawsze mowili ze Demokracja to WLADZA Ludu.
  Ale jak lud chce faktycznie rzadzic i decydowac, to nazywaja go zaraz POPULISTAMI...

  Demokracja ELIT to wlasnie to co sie Panom redaktorom marzy...Elity demokratycznie ustala co Cieman masa ma robic. • 2015-11-16 16:16 | Manifest

  Re:Prawda po anagielsku

  Pan Ostrowski z pewnością sobie przetłumaczy
  „If Mr. Hollande were serious about peace and security, he could use this attack on Paris and play a pivotal role in Europe in helping to bring these senseless and criminal wars and Jihadist terror to an end – marking a European difference against the will of Washington and NATO. He could help give back Europe its lost dignity, autonomy and national sovereignties – which the unelected Brussels clan gave away – or sold out – to the Anglo-Saxon masters that manage the One World Order on behalf of corporate finance and industrial conglomerates. – It’s never too late. Peace is patient – to a point.”
 • 2015-11-16 16:48 | goorr

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  W centrum średniego miasteczka pod średniej wielkości sklepem siedzi zakutana w chusty kobiecina ze śpiącym dzieckiem na ręku. Część przechodniów w jak najbardziej ludzkim odruchu wrzuca jej do kubka drobne. Nie poprawi to losu tego dziecka, ale skutek dawania pieniędzy jest taki, że kwitnie handel dziećmi, które odurzane, najczęściej wódką, służą do żebrania na ulicy. Zarabia pan, który wieczorem zbiera swoim dziesięcioletnim mercedesem kobiety z nadal śpiącymi dziećmi z różnych punktów miasta.
  UE przyjmuje uchodźców i emigrantów ekonomicznych, daje im 400 euro miesięcznie, dach nad głowa i zdaje się wyżywienie. Skutek jest taki że mieszkańcy krajów arabskich, oddając cały swój majątek przemytnikom próbuje przedostać się do Europy.
  Część z nich utonie, część z braku pieniędzy/szczęścia utknie gdzieś po drodze, np. w Turcji. Większość z tych, którzy tu dotrą, całe życie spędzi w getcie na zasiłku. Zarobią oczywiście przestępcy organizujący przerzut ludzi przez granice. Beneficjentami będą organizacje, również te terrorystyczne, rekrutujące wśród niezadowolonych w gettach. Zyskają też ekstremiści polityczni: te wszystkie ksenofobiczne prawicowe i nacjonalistyczne partyjki, które zaczynają rosnąć w siłę.
  Winni? Tak jak w przypadku dziecka odurzonego wódka na rękach żebraczki, winny jest nie tylko ten ... który je kupił i wysyła co rano na ulicę, ale też ta kobieta o dobrym sercu, która wrzuciła 2 złote.
  Tylko że od tej przechodzącej kobiety nie wymagałbym zrozumienia mechanizmów, które sprawiają że przykłada rękę do ogromnego zła. Od przywódców politycznych, partyjnych, redaktorów, ekspertów spodziewam się czegoś więcej, poza nawoływaniem do pomocy i solidarności. Chciałbym usłyszeć jak pomagać, żeby nie zaszkodzić, bo to nam najwyraźniej nie wychodzi. Efekty naszych (EU) działań na razie są takie: mnóstwo trupów na szlakach przerzutowych, jak podpowiada logika, w czasie takiej podróży giną najsłabsi (dzieci, starsi, kobiety), pieniądze dla mafii, wzrost poparcia dla partii prawicowych, ludzie w gettach, pozbawieni możliwości asymilacji i nadziei na godne życie.
  Panie redaktorze! Wrzuci Pan pieniążek żebraczce ze śpiącym dzieckiem na ulicy?
 • 2015-11-16 17:24 | wladimirz

  1.Trudno UZASADNIONĄ troskę o własne bezpieczeństwo nazywać egoizmem! 2. To są imigranci ekonomiczni - uchodźcami to oni byli, o ile, przechodząc z Syrii do jej sąsiadów!!!

  1.Żaden z tych sąsiadów ani hiperbogate kraje arabskie ani niebiedny Izrael NIKOGO z nich nie przyjął ... ;-)
  2.1 imigrant - OK, 10 czy 100 - też, ale 100 tys. czy milion??? ;-) Na razie Europa de facto zaprasza do siebie biedaków z całego świata, a tam są ich miliardy!!! Wszystkich i tak nie przyjmiemy ... ;-)
  3.Wielki Brat ma ścianę nad Rio Grande itd. oraz uzbrojone i używające broni straże na swojej granicy, a UE?
  4.Trzeba czerpać z humanitarnych wzorców Australii radzenia sobie z imigrantami - poradzili sobie!!! ;-)
 • 2015-11-16 20:01 | stok

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  Okażmy solidarność naszym rodakom, którzy zmuszani są do emigracji z powodu braku odpowiedniej pracy w Polsce. Okażmy solidarność naszym rodakom w kraju, którzy nie są leczeni i czekają na operacje, bo władza wydaje pieniądze na senat, bzdurne referendum i emeryturę dla 63-letniego Komorowskiego. Okażmy solidarność naszym dzieciom, którym zamyka się szkoły, albo ogranicza się nauczanie fizyki, biologii i chemii do 1 godziny tygodniowo.
 • 2015-11-16 21:35 | piotrgryko

  Przepraszam, a jacy uchodzcy???

  Przepraszam, a jacy uchodzcy??? Skad ze tak oni mocno uciekaja? Czy nie Kosowa? Pakistanu? Bangladeszu? Afryki?
  A przed czym uciekaja??? Czy wygladaja na przerazone ofiary, ktore sa szczesliwe, ze wydostaly sie z obszaru dzialan wojennych? Czy moze sa to w ogromnej wiekszosci "naladowane" osilki. Jeszcze nie do konca dostaly do Europy a juz wykrzywiaja twarze w roszczeniowym grymasie. Nalezaloby powiedziez, ze nie uciekaja tylko raczej czegos szukaja. A w Europie, Polsce, w "Polityce" wydawaloby sie wyksztalceni intelektualisci i komentatorzy. I co oni na to? Europejskie elity "odjechaly"! Umyslowo "odlecialy"! Ze co, Europa ma przyjac pol swiata?! Ze sie zasymiluja i wzbogaca kulture europejska?! Ze zapracuja na emerytury?! Dlaczego zwykly czlowiek widzi jak jest, a "elity" NIE. Tego nie rozumiem. Moze tak sie "zidealizowaly", ze zapomnialy ze to jest ZIEMIA a ludzie to nadal tez zwierzeta, samolubne geny i niestety trzeba swego pilnowac. Jak mozna stracic instynkt samozachowawczy?! Jezeli chcecie pomagac, pomagac tam u nich na miejscu a nie zapraszac na moj kontynent inna cywlizacje. To tak w skrocie ode mnie, zwyklego pracownika fizycznego do Pan i Panow, ktorzy pomimo swych pozycji w polityce, "Polityce" i reszcie dziennikarstwa, nie do konca "ogarniaja" rzeczywistosc.
 • 2015-11-16 22:11 | camel_

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  @Leonidas - to, co opisujesz, to wyniki ćwierćwiecza "reewangelizacji", nie mają nic wspólnego z bieżącą sytuacją. A strach przed muzułmanami jest w Polsce uwarunkowany historycznie - islamskie hordy najeżdżały i mordowały ludność Polski wielokrotnie. Obecne głosy, które sugerują, że świat powstał w zeszłą środę a islam jest tylko zbiorem niewinnych wierzeń, taką słabostką umysłu, są oderwane od realiów. W Krakówku ciągle grają hejnał przerwany na pamiątkę strzały jednego z bojowników Allaha, którzy wpadli z wizytą?
 • 2015-11-16 22:44 | znafca in spe

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  Wlasnie przeczytalem ze w Wiedniu brakuje ok 350 milionow na szkolnictwo, natomiast przewidywane wydatki na uchodzcow wyniosa ok 1,5 miliarda.
 • 2015-11-16 22:57 | jajo13

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  Pana głos jest głosem nie na temat. Przecież to jest sztuczny problem, bicie piany przez polityków, a pan uwierzył, że to tak naprawdę? Przecież owi uciekinierzy, uchodźcy i niby uciekinierzy absolutnie nie mają ochoty do Polski, tylko po opiekę mamy Merkel. Domniemywam, a osobiście jestem pewien, że gdyby tylko znaleźli się - obojętnie jakim sposobem - w kraju nad Wisłą, ich pierwszymi myślami byłoby kombinowanie, jakby dostać się do kraju za Odrą.
 • 2015-11-17 00:31 | foxfire

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  Czytam pana felietony regularnie, Polityke zas od 1968 r. Sadze , ze jestesmy w podobnym wieku. Tego, jednak , nie przeczytam.Tytul... i wszystko jasne .Nic nie musze! Wiekszosc zamachowcow, to sa z urodzenia Europejczycy.Z wiary, nigdy nie byli i nigdy nie beda. Mieszanie kultur, mimo wspanialych tresci, okazalo sie totalna porazka, ktora z trudnoscia , przy pomocy karabinow wojownikow muzulmanskich , przebija sie/ /mam nadzieje/ do swiadomosci politykow europejskich. Co sie jeszcze musi zdarzyc by nimi wstrzasnac? Panie Marku! Z szacunkiem! Niech juz Pan zamilknie! Przynajmniej w tym temacie. My zblizamy sie nieuchronnie do mety ale jaka przyszlosc zagwarantuje Pan i myslacy podobnie, jak Pan, naszym dzieciom? A co z wnukami? Jasyr? Znamy to slowo z literatury. Chcialby Pan aby stalo sie rzeczywistoscia dla naszych potomkow?
 • 2015-11-17 01:50 | kruk

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  @ Leonidas
  Mnie tez przeraza reakcja naszego spoleczenstwa na zamachy w Paryzu i kryzys uchodzcow. Strach przed terrorystami jest zrozumialy ale brak solidarnosci z UE nie uratuje nas przed terroryzmem (oprocz islamskiego jest jeszcze rodzimy). A wrzask przeciw uchodzcom jest chyba proba zagluszenia wlasnych sumien - skoro moga sie wsrod tych ludzi znalezc terrorysci, to jestesmy usprawiedliwieni rzucajac ich na pastwe losu. I nadal czujemy sie narodem bohaterow.
 • 2015-11-17 06:08 | Slawomirski

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  Trzeba bylo Turcje przyjac do UE gdy sie o to starala. Rozszerzenie UE na Bliski Wschod i Ukraine zapewniloby tym rejonom bezpieczenstwo.

  Slawomirski
 • 2015-11-17 07:10 | kaesjot

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  @ bokaj - dokładnie tak !!!
  Ktoś celnie zauważył, że nie każdy muzułmanin jest terrorystą ale prawie każdy terrorysta jest muzułmaninem.
  Jak widać 80 % tzw. "imigrantów" to młodzi mężczyźni "w wieku poborowym".
  Jaką mamy gwarancje, ze nie ma wśród nich nie kryją się bojownicy państwa islamskiego ?
  Czy europejskie służby specjalne potrafią ich skutecznie rozpoznać i odizolować ?
  Mówi się, że nie jest grzechem popełnić błąd ale zbrodnią jest ten błąd powtórzyć !
  Czy doświadczenia Szwecji, Niemiec a ostatnio Francji niczego nas nie powinny nauczyć ?
  Nie jestem idiotą, by pozwolić choćby tylko na potencjalne zagrożenie dla moich córek losem Elin Krantz..
 • 2015-11-17 10:52 | Leonidas

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  @camel - Wszystkie lęki można tłumaczyć podłożem historycznym. Wyzwaniem jest ich przezwyciężanie a nie ich tłumaczenie. Ale do tego potrzebna jest solidna praca, której jakoś nie widać. Tymczasem na takich lękach żerująi politycy budując w cyniczny sposób swój kapitał. Straszenie Niemcami, Rosjanami, lewactwem, Euro itd już było ale z uchodźcami trafili w wyjątkowo czuły punkt.społeczeństwa.
  Sam proces nie jest niczym nowym. Mugabe podczas każdych wyborów w Zimbabwe straszył białymi farmerami. Skutek jest taki, że dzisiaj białych farmerów w Zimbabwe praktycznie nie ma, większość majątku należy do rodziny Mugabe a kraj z eksportera żywności stał się importerem.
  Seria wypowiedzi naszych polityków daje prawo przypuszczać, że my świadomie się od Europy oddalamy. Czyli stajemy się tym czym byliśmy przez stulecia - krajem na granicy dwóch ścierających się cywilizacji (zachodniej i wschodniej), nie należącym do żadnej z nich. A wtedy w sytuacji realnego zagrożenia będziemy zdani wyłącznie na siebie, z papierowym sojuszem militarnym w kieszeni i żalem do całego świata, że nam nie pomaga. Brzmi znajomo?
 • 2015-11-18 11:48 | jakowalski

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  Azur
  PRL popierała lacki, palestyński ruch narodowo-wyzwoleńczy, a nie terrorystów. Równie dobrze mógłby napisać, że Churchill popierał w Polsce terrorystów z AK. :-(
  kruk
  Im dłużej należymy do UE, tym, mniej bezpieczne są nasze granice.
  Slawomirski
  Turcja w UE oznaczała by, ze nie było by żadnej przeszkody dla nielegalnej imigracji do Europy z Bliskiego Wschodu i Afryki.
 • 2015-11-21 06:54 | Slawomirski

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  Gdyby Turcja byla w UE od dziesieciu lat to nie bylo by teraz wojny w Syrii.
 • 2016-02-07 10:55 | sep

  Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

  Na samym początku podziękowania i ukłony dla p. Marka Ostrowskiego za całokształt postawy wobec problemu uchodźców.
  "Potępienie" Grecji za to ze przepuszcza uchodźców do Europy jest nieporozumieniem.a co Grecja ma robić? Topic pontony z ludźmi w imię wartości europejskich? Dziesiątki wysp i wysepek greckich na morzu egejskim są absolutnie bezbronne wobec napływu takiej ilości ludzi. Mieszkańcy tych wysp nie tylko zarabiają na zbieraniu kamizelek ratunkowych i silników motorowych. Mnóstwo ludzi i organizacji pozarządowych udziela im znaczącej pomocy. Inaczej z reszta nie daliby rady przeżyć. W Polsce w czasie okupacji tez byli szmalcownicy..... Europa i USA najpierw przez swoja politykę , interwencje na miejscu i pozostawieniu "nowych" irackich władz samych sobie rozwalili Irak. Po drugie tolerowali przez lata rodzinę Assadow w Syrii. W ten sposób pomogli powstać "PI". Jeśli nie pomożemy rozwiązać problemu na miejscu żadne najbardziej szczelne "wrota Europy" nam nie pomogą. A tymczasem co teraz? Po pierwsze mądrze pomagać uchodźcom przebywających w Turcji zęby mogli w godnych warunkach przeczekać ten czas. Po drugie pomagać mądrze tym którym się "udało" dotrzeć do Europy w ich i nasz dobrze pojętym interesie. A na koniec: odmawiam miana człowieka moralnego wszystkim tym intelektualistom, profesorom, politykom, eksponującym swój katolicyzm, którzy paradując przez wszystkie media przeprowadzili na oczach publiczności "segregacje rasowa" i wpuścili do serc i umysłów polaków jad którego nie starczy pokoleń żeby to neutralizować. A to ze gdzie indziej dzieje się podobnie to żadne usprawiedliwienie dla "światłych" reprezentantów narodu uchodźców, ze wspomnę tylko Mickiewicza, Chopina i cale tysiące i tysiące polaków pracujących nielegalnie od czasów realnego socjalizmu, miedzy innymi w Grecji własnie. A ci którzy nie cierpią na amnezje pamiętają ze w PRL-u tym ostatnim nie groziło utrata życia !!