Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

(32)
Deficyt budżetowy już rośnie, a przecież jeszcze nie zrealizowano wyborczych obietnic. Nowy rząd liczy, że zajęta poważnymi problemami Europa nie zauważy naszego popuszczania pasa.
 • 2015-12-02 18:03 | snakeinweb

  Nowa Gracja

  Z tym budżetem oczywiście autor ma rację, ale ...

  Krytyka i przeciwstawianie się dodatkom na dzieci jest już dzisiaj polityczną głupotą.

  Dodatki na dzieci to zbyt konkretny i namacalny zysk dla szerokich rzesz polskiego społeczeństwa. A w katastrofalnej sytuacji demograficznej jest również uzasadniony merytorycznie i politycznie. Należy się pogodzić z tym, że jest to fakt dokonany i już na stale wpisany w politykę rodzinną i demograficzną państwa. Nie potrafię sobie wyobrazić siły politycznej z wyjątkiem samobójców z mentalnością terrorystów ISIS, która spróbuje wycofać się z tego rozwiązania, a tym bardziej, która w przyszłości spróbuje 2 milionom rodzinom odebrać ten dodatek będący już w puli praw nabytych.

  Tak więc robienie sporu w tym akurat punkcie i ustawianie linii frontu z PiSem jest co najmniej nierozsądne i stawia przeciwników PiS-u na z góry straconej pozycji.

  Moim zdaniem trzeba zaakceptować, że dodatek na dzieci staje się praktycznie nienaruszalnym standardem polityki rodzinnej i demograficznej państwa. Nieprzyjmowanie tego do wiadomości jest objawem utraty kompetencji politycznych.

  Scenariusz grecki nam grozi, gdy ten dodatek dla dzieci stanie się początkiem spirali dalszych roszczeń i przedmiotem licytacji w następnych pseudo-wyborach.
 • 2015-12-02 18:06 | Withold

  Kosztowny plan PiS-u zaczyna się realizować

  "Polska na pewno szybko nie stanie się drugą Grecją, nawet przy takim szastaniu publicznymi pieniędzmi."
  Czyżby? Pamiętajmy, że Grecja ma Euro i dlatego inwestorzy byli tacy cierpliwi. Mając złotówkę może okazać się, że wydarzenia potoczą się bardzo szybko nawet przy uspokajającej retoryce NBP. Z drugiej strony może to być sygnał ostrzegawczy w samą porę.
  Takim szarakom jak my (PiS-owców nie wyłączam) radzę obserwować giełdę i kurs dolara, i euro. Chciwość jest najlepszym barometrem gospodarczym.
  Jak na razie giełda powolutku w dół, a dolar i euro powolutku w górę.
 • 2015-12-02 19:19 | Withold

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  @Snakeinweb,
  Naprawdę uważasz, że z tych dziewczyn na kasach w supermarketach wielkopowierzchniowych uda się, a nawet trzeba wyrwać 500zł na każde dziecko w Polsce :)
 • 2015-12-02 20:10 | jakowalski

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  Withold
  1. Dawanie pieniędzy imigrantom ekonomicznym z Syrii jest według ciebie postępowe, ale dawanie pieniędzy polskim rodzinom z dziećmi, jest według ciebie niepostępowe. Możesz mi wyjaśnić dlaczego?
  2. Kursy walut czy też akcji i obligacji są zaś głównie wynikiem spekulacji na giełdzie i w praktyce to nic nie mają one dziś wspólnego z realną gospodarką.
 • 2015-12-02 20:25 | remm

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  @ snakeinweb:

  "Pięćset złotych na dziecko" to samobójstwo, niestety, nie tylko dla PiS, ale dla całej Polski. Za kilka lat zapłacimy za to wszyscy inflacją i bezrobociem. Najwyższą cenę zapłacą jednak ci, którzy dziś są dziećmi, zwłaszcza że nie będą mieli dokąd emigrować (nie wiem, dlaczego Polacy przyzwyczaili się, że w razie czego Brytyjczycy czy Norwedzy czekają na nich z otwartymi ramionami).

  Gdyby ciemny lud miał choć elementarne pojęcie o pieniądzu i budżecie, to by to rozumiał. Trudno się jednak spodziewać rozumu od luda, który od przedszkola do matury miał 2 godziny nauki o cudach tygodniowo i zero ekonomii.
 • 2015-12-02 20:29 | remm

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  @snakeinweb: I jeszcze jedno - o ile jesteś skłonny obniżyć sobie miesięczne dochody, żeby sfinansować ten program? Bo na przykład małe polskie firmy i ich pracownicy będą zarabiać od przyszłego roku o kilkaset złotych miesięcznie mniej - PiS nakłada na nich dodatkowe haracze (ZUS i nie tylko) właśnie po to, żeby sfinansować te samobójcze działania. W ten sposób jedyna grupa, która wpłaca podatki do budżetu (zagraniczne korporacje nie płacą, a pracownicy budżetówki, jak sama nazwa wskazuje, przejadają budżet, nie powiększają) albo będzie zarabiała mniej, albo - jeśli ma dwoje dzieci - tyle samo. Ten przykład może Ci trochę przejaśni w głowie.
 • 2015-12-03 00:14 | kruk

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  @ snakeinweb
  Na jakiej podstawie twierdzisz, ze dodatek 500 zlotowy na dziecko to "fakt dokonany i juz na stale wpisany w polityke rodzinna i demograficzna panstwa"? Przeciez ciagle nie wiadomo kto nim zostanie objety i jakie na niego spadna obowiazki udokumentowania swoich uprawnien. A potem jeszcze dowodzenia, ze dodatek na dzieci przeznacza rzeczywiscie na ich potrzeby.
 • 2015-12-03 06:14 | axiom1

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  Budzet notuje deficyty juz przez 26 lat. Rekordowe deficyty w ciagu ostanich 8 lat. W tym PIS mial maly wklad w 2005-2007.

  Teraz krytyka PIS za zwiekszenie deficytu nie moze byc uzasadniona. PO, pod wodza lekarza pediatry rowniez planowala zwiekszenie deficytu z 47 mld zl w tym roku do 55 mld zl w nastepnym roku.

  Od PiS nalezy wymagac strategii zbalansowania budzetu. Niestety od rezimu PO niczego nie wymagano.

  Czas skonczyc z ta hipokryzja. Obce korporacje w Polsce nie placa podatkow. Dlaczego ? Dlaczego Polska ma dawac obcym podarunki rzedu 20-30 mld zl co roku a nie dac polskim dzieciom ?

  Nie sciaganie podatkow od obcych dyskryminuje polski bizens i polakow w Polsce. Sciagac podatki od obcych i pomoc dla dzieci ma finanse.

  Idealnie bylo by aby rodziny byly w stanie same siebie utrzymac. Ale juz przez 26 lat Polska jest ustawiana jako kolonia i zrodlo taniej sily roboczej dla zachodu. Tego nie da sie odwrocic szybko. Ale dzieci potrzebuja pomocy natychmiast. Tu chodzi o przetrwanie narodu.
 • 2015-12-03 07:32 | observer

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  Masz rację Remm. Dwie godziny tygodniowo szarlatanerii i zero o ekonomii.
  Dobrze że tyko 10 przykazań na pamięć. Trzymanie ludu w ciemnocie to pierwsza zasada poddaństwa. Krócej pracować, więcej zarabiać. Szkodz gadać.
 • 2015-12-03 08:28 | Andrzej Falicz

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  A moze wrecz przeciwnie Panie Kowada

  Dodatkowa kasa w rekach obywatelii zwlaszcza tych biedniejszych to wiekszy popyt korzystny dla polskiej gospodarki I mniej pieniedzy na importowane osmiorniczki.
 • 2015-12-03 08:31 | azur

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  Polska drugą Grecją? Świetnie, nie trzeba będzie jeździć do Grecji na wakacje, wszystko będzie na miejscu.
 • 2015-12-03 09:29 | Fragless1

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  Jakie korporacje nie płaca podatków?
 • 2015-12-03 10:54 | JayCube

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  Po pierwsze, nikt nie neguje samej idei prolityki prorodzinnej. Te 500+ to pomysl nie zly, tylko ze jak komus daja , to komus musza zabrac. A jak narazie nie wiadomo komu.

  Sama "polityka proordzinna" to tez ciekawe zjawisko. Dosyc mlode. 100 lat temu potomek to byla inwestycje. Ci co dzieci nie mieli, byli tymi biedniejszymi. Bo samemu na roli ciezko, a dzieciak po 7-10 latach inwestycji, zwraca sie w ciagu kilu lat, a potem drugie tyle pracuje na siebie i rodzicow. No ai rodzicami sie zajmuje na starosc.
  W tej chwili potomek to koszty. Koszty dla rodzicow i koszty dla panstwa. A bezdzietn to finansowi zwysiezcy. Bo to panstwo wzielo na siebie czesc obowiazow dzieci i rodzicow i zamian za to ze przyjelo tez owoce "dzieciecej" inwestycji. Spowodowalo to odwrocenie rol. Tylko jak to odkrecic. Jak spowodowac aby posiadanie dzieci bylo oplacalne, a nieposiadanie juz nie bardzo. Oto jest pytanie. A 500 plus to kawalek ukladanki, brakuje tylko 500 minus...
 • 2015-12-03 11:59 | jakowalski

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  Fragless1
  Zagraniczne.
 • 2015-12-03 16:42 | Cezary

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  ad JayCube

  Czy aby na pewno ? potomek był inwestycją, w gospodarce lokalnej, w globalnej już niekoniecznie. Załamujesz ręce nad brakiem zainteresowania hodowlą gatunku ludzkiego...Czy trzeba to odkręcać ? Raczej nie, gdyż w dzisiejszych czasach nie ilość, a jakość jednostek stanowi o przetrwaniu społeczeństwa, Skoro postęp technologiczny ruguje ludzi z rynku pracy, to nie upierałbym się nad wzrostem populacji.
 • 2015-12-04 02:36 | tete

  ciepla woda....

  nie, zebym tam gloryfikowal pewne niezbyt pronarodowe wypczenia, ale poki co to PKB rosl a inflacja spadala... wzystko wskazuje na to, ze trend sie owroci - PKB zjedzie, a inflacja wzrosnie.... mam nadzieje, ze do tych, ktorzy na wyborach prezydenckich i perlementarncych siedzieli pered M-jak milosc dotrze, ze polityka ich tez dotyczy.... ja se to wszystko sokojnie poobserwuje z jedngo z krajow zachodnioeuropejskiego dobrobytu.... O ZESZ! OBUDZIE SIE LUDZISKA!!!! AMEN!
 • 2015-12-04 04:21 | Patagon

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  jakowalski, Andrzej Falicz, axiom1 niewielu nas.
  A gdyby tak dobrac sie do emerytur oprawcow narodu karmionych przez narod w imie zasady praw nabytych. Przeciez komuniscie nie szanowali nawet prawa czlowieka do zycia. Jest wielu wojskowych i milicyjno-policyjnych trepow, a ilu dzialaczy partyjnych, czerwonych dyplomatow i to wszystko nawet po smierci nas kosztuje bo dostaja zony za ich skore chetne zemsty za niewdziecznosc dla patriotow inaczej. Jak kraj tak biedny funduje emerytury po 55 roku zycia? Przeciez oni moga pracowac w innych zawodach, a tak im nalezy placic nasza krwawica a dzieciom ktorych coraz mniej juz nie wolno!

  Największym talentem Marksa była jego umiejętność polemiki. Wspaniale żonglował epigramami i aforyzmami, nie wszystkie jednak sam wymyślił. To Marat stworzył zdania: „Robotnicy nie mają ojczyzny" i „Proletariusze nie mają nic do stracenia prócz swych kajdan". Słynna anegdota o burżujach noszących feudalne herby na siedzeniu pochodzi od Heinego, podobnie jak i to, że „religia jest opium ludu". To Louis Blanc powiedział: „Od każdego według jego zdolności, każdemu według jego potrzeb", od Karla Schappera pochodzi: „Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!", a od Blanąuiego określenie „dyktatura proletariatu".
  Marks jednakże potrafił stworzyć własne aforyzmy: „W polityce Niemcy wymyślili to, co inne narody urzeczywistniły". „Religia jest jedynym słońcem, wokół którego krąży człowiek, dopóki nie zacznie krążyć wokół siebie." „Małżeństwo burżuazyjne to wspólnota żon." „Rewolucyjna odwaga rzuca przeciwnikom buntownicze słowa: Jestem niczym, muszę
  być wszystkim." „Panujące idee każdej epoki są ideami jej panującej klasy." Marks miał także rzadki dar puentowania powiedzeń innych i używania ich we właściwej fazie sporu i w zabójczym połączeniu.
  Żaden polityczny pisarz nie prześcignął trzech ostatnich zdań Manifestu
  Komunistycznego: „Proletariusze nie mają nic do stracenia prócz swych kajdan. Do zdobycia mają świat cały. Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!".

  „Czy można nosić do platfusów ostrogi? Można! Ale nie należy nimi dzwonić.” Ta „Myśl Nieuczesana” Stanisława Jerzego Leca. Stanisława Tyma „siłom i godnosciom osobistom”. „wicie-rozumicie”, biale kozaczki to nie element stroju a stan umyslu!

  Celem komunistów jest sowietyzacja, czyli wyniszczenie kultury polskiej. „Jeżeli uda im się ten program wcielić w życie, Polacy przeistoczą się w ludzi o złamanych kręgosłupach, zniewolonych umysłach, zdewastowanych sumieniach. Przestaną być narodem, staną się zbiorowiskiem mówiących sowiecką polszczyzną niewolników”.
 • 2015-12-04 05:23 | axiom1

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  2015-12-03 16:42 | Cezary

  Ta 'jakosc' moze pochdzic tylko z populacji.

  Nawet wlsciciele niewolnikow dbali o ich reproducje.
 • 2015-12-04 08:57 | Fragless1

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  Proszę o przykłady owych korporacji zagranicznych.
 • 2015-12-04 08:59 | Fragless1

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  Nie da się odwrócić ról. Nie jesteśmy już państwem rolniczym, jak to było 100 lat temu. Dziecko kończy szkołę, studia, idzie na swoje. Rodzicom pozostają poniesione koszty...
 • 2015-12-04 11:12 | jakowalski

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  Cezary
  Racja! Jeszcze jakieś100 lat temu w USA, Kanadzie czy Australii (a nawet i w Niemczech) brakowało rąk do pracy, a teraz w tych państwach mamy wielomilionowe bezrobocie, nieco tylko ukrywane przez manipulowane przez władze oficjalne statystyki. Po prostu minęły już czasy, kiedy o potędze państwa decydowała ilość parobków do uprawiania roli, a tym samym ilość piechurów do powołania do wojska. Dziś o potędze państwa decyduje jego potencjał naukowy i technologiczny, a do tego potrzeba nie więcej ludzi, a mniej, ale za to ludzi wysokiej jakości, ze zdrowymi, pełnosprawnymi genami.
 • 2015-12-04 11:14 | jakowalski

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  Aby finansować reindustrializację Polski, to można i należy korzystać z pożyczek, w tym z deficytu budżetu. Deficyt budżetowy oraz dług państwowy są bowiem złe tylko wtedy, kiedy idą one, tak jak dziś i za poprzednich (nierządów) PO czy też SLD na cele konsumpcyjne, czyli inaczej są one przejadane. Natomiast czymś innym jest pożyczka (dług) na cele inwestycyjne, przy czym przez inwestycje nie rozumiem tu kolejnych basenów czy też filharmonii (wystarczą nam bowiem te obecne), ale nowoczesne fabryki, kopalnie, elektrownie oraz niezbędna dla nich infrastruktura, czyli n.p. drogi, koleje oraz kanały czy też żeglowne rzeki, przy czym to wszytko ma być albo państwowe albo co najmniej w 51% własnością polskiego kapitału. Dlaczego też węgiel wozi się wciąż w Polsce do elektrowni leżących tuż nad Wisłą, Odrą czy też Wartą koleją, a nie drogą wodną? Dlaczego przez Polskę przejeżdżają tranzytem kolumny tzw. TIRów, zamiast być one przewożone koleją? To są realne problemy, którymi powinna zająć się obecna władza.
 • 2015-12-04 12:39 | jakowalski

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  Fragless
  Zacznę od przemysłu motoryzacyjnego: Fiat, Opel (GM) czy też VW.
 • 2015-12-04 13:20 | jakowalski

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  Patagon
  1. Akurat to komuniści, a nie „żołnierze wyklęci” odbudowali po wojnie Polskę z ruin i za to należy się im szacunek, w odróżnieniu od rządzących nami od roku 1989 liberałów, którzy Polskę na powrót rujnują.
  2. Marks był wybitnym filozofem i jeszcze wybitniejszym ekonomistą. Oczywiście, jego teoria ekonomii opiera się na myśli A. Smitha a szczególnie D. Ricardo, ale przecież Newton sam przyznał, ze zawdzięcza on swe sukcesy swoim poprzednikom, na których barkach on metaforycznie stał. W podobnej sytuacji był też n.p. Einstein.
  3. Mylisz komunistów z bolszewikami, a poza tym, to wielu polskich wybitnych myślicieli i artystów było komunistami albo też zwolennikami marksizmu. W teorii ekonomii wspomnę tu choćby (alfabetycznie) Bobrowskiego, Kaleckiego, Langego i Lipińskiego, a w naukach społecznych (też alfabetycznie) choćby Baumana (pomijając jego UB-ecką przeszłość), Chałasińskiego, Czarnowskiego, Gilejkę, Krzywickiego, Ossowskich czy też Szczepańskiego. To za czasów PRLu polska kultura osiągnęła przecież wyżyny nieznane jej od czasów trzech wieszczów i Szopena, że wymienię tu tylko polską szkołę filmową (Has, Kawalerowicz, Morgenstern, Munk, Polański i dawniej także Wajda), polskich kompozytorów z Lutosławskimi, Góreckim , Kilarem i Panufnikiem a także Pendereckim (ulubieńcem wszelakiej władzy) na czele, polską szkołę plakatu etc. etc.
 • 2015-12-04 13:22 | jakowalski

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  Tete
  Dobrobyt z zachodniej Europy wkrótce wyparuje. Z USA, Australii i Kanady zresztą też...
 • 2015-12-04 13:49 | Fragless1

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  O właśnie. I tu dotykamy sedna sprawy. Aż prosi się, żeby w dobie globalizacji, powstał ogólno-unijny wspólny system podatkowy.
 • 2015-12-04 16:34 | jakowalski

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  Fragless
  Rząd światowy, jak tego chciał n.p. H.G. Wells?
 • 2015-12-04 20:31 | Cezary

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  axiom 1
  Owszem - dbali, bo niewolnicy byli im w owych czasach potrzebni. Kiedy zlikwidowano niewolnictwo okazało się, że maszyny pracują taniej. Natomiast ilość nie zawsze przechodzi w jakość :)
 • 2015-12-05 19:10 | jakowalski

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  Cezary
  A teraz maszyny stają się tańsze niż pracownicy najemni, nawet tzw. umysłowi. A to oznacza koniec kapitalizmu, jako że zysk pochodzi tylko z pracy ludzkiej...
 • 2015-12-06 16:44 | Patagon

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  2015-12-05 19:10 | jakowalski

  Zysk jest ze sprzedazy, nie z pracy monterskiej. Jest generowany glownie z pracy koncepcyjnej. Kto lub co wykona rzeczy nie ma znaczenia, wazny jest koszt, a ten zalezy od manipulacji robotnikow/robotow. Dlatego projektuje sie obecnie w sposob uproszczony i latwy do wykonania przez maszyny. Takie projektowanie wygenerowala globalizacja bo przyniosla ona obnizke cen pracy ludzkiej - monterskiej. Jedynym zmartwieniem projektantow jest tak projektowac np zwykle routery lub sprzet medyczny, aby koszt pradu zuzyty do napedu robotow byl minimalny. Robotyzacja nastepuje wiec jakby z automatu, jest nalepsza droga do uwolnienia produktu od wykonawcy, humanoida ktoremu nalezy placic, dbac o zdrowie i zapewnic emeryture. Taki rozwoj cywilizacji przyniosl m.in. dwie wazne rzeczy. Zysk jest swietym i musi byc generowany przy pomocy wszystkiego i wszystkich a to znaczy odwrotnie niz sadzisz, kapitalizm nie konczy sie lecz przechodzi w inne stadium rozwoju. I drugie, mozna wykonac kazda rzecz zaprojektowana na specyficzne zyczenie klienta przez cokolwiek, kogokolwiek i gdziekolwiek byle przyniosl zysk. Dla krajow ktore nie zdazyly z industrializacja w odpowiednim czasie oznacza to ze plany tzw industrializacji bez autarki przed ktora broni prawo (w domysle kapital panstw industrialnych) nie przyniosa sukcesu. Dla nas pozostanie Polski krajem rolniczo monterskim i lennem zamawiajacych koncernow zajmujacych sie projektowaniem i sprzedaza. Taki kraj z definicji skazany jest na wyludnienie i upadek. W historii zdarzalo sie tak wielokrotnie.
  Marks zwiazal warunkiem koniecznym 3 slowa: kapital, zysk i wyzysk i stosowal je w swojej historiozofii zamiennie. Jesli jednak je rozdzielisz to otworza sie przed toba inne obszary spekulacji. Z tej perspektywy komunizm musial upasc, poniewaz byl konceptem, nadbudowa jak mowili ojcowie zalozyciele zwyklej maszyny wymagajacej do operacji maszyny doskonalszej czyli robotnika. Powtarzalnosc, kopiowanie, masowosc to cechy tej maszyny, pracy i calego systemu spolecznego. Cala te rewolucje i bajduzenia o kazdemu wedlug pracy czy tam zaslug sa bez sensu. Chodzilo o jedna rzecz - industrializacje, z ktora slowianszczyzna sobie nie poradzila przeciwnie do Japonii. Rosja i Japonia bowiem w drugiej polowie 19 wieku zaczely sie uprzemyslawiac. Proba tej slowianskiej industrializacji, glownie w okresie tzw komunizmu pomijala cechy fundamentalne dla czlowieka, ktore sa jego warunkiem konstytutywnym, tzn indywidualna zdolnosc do kreowania nowych rzeczy, nowych mysli i osobistego zysku. Bez tych trzech rzeczy nie ma czlowieka. Co nie znaczy ze nie widze roznicy w rozwoju kultury w czasach minionych i jej zwijania i degeneracji obecnie.
 • 2015-12-07 09:36 | Fragless1

  Re:Kosztowny plan PiS zaczyna się realizować. Grozi nam grecki scenariusz?

  Nie wiem czy rząd światowy kiedykolwiek powstanie. Chodzi o to, żeby w ramach UE kapitał miał wszędzie takie same możliwości i zasady funkcjonowania. Wtedy zniknie problem unikania płacenia podatków w danym kraju (tzw. wyprowadzanie zysku).
  Niestety mamy różnice podatkowe w krajach UE. W efekcie próbujemy działać na zasadzie gaszenia pożarów. Dla przykładu, KE uznała, że dzięki decyzjom władz Luksemburga i Holandii Fiat płacił zaniżone podatki i w ten sposób otrzymał niedozwoloną pomoc publiczną. Będzie musiał ją zwrócić. Gdyby wszędzie w UE obowiązywało jednolite prawo dla korporacji, to... wiadomo.
  Druga sprawa, jak 20 lat temu Fiat dostał ulgi podatkowe, kiedy przejmował FSM w Tychach i Bielsku, tak do dzisiaj z nich korzysta i będzie korzystał przez kolejne 12 lat (Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna).
 • 2016-01-04 20:02 | mart5000

  Autor niepoprawny dzieciak neoliberalizmu

  Kiedys polityka byla obiektywnym zrodlem informacji. Dzisiaj jest to POlityka.