Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Światowe porozumienie ws. ochrony klimatu przyjęte

(15)
COP 21, czyli Szczyt klimatyczny ONZ w Paryżu, zakończył się sukcesem. Choć jak zwykle obrady przeciągnęły się ponad plan, bo o całą dobę, to warto było czekać.
 • 2015-12-13 10:22 | azur

  Walka o klimat Ziemi

  Są to sprawy niesamowicie ważne,zwłaszcza dla Polski, tak uzależnionej od węgla jako źródła energii. Oprócz alternatywnych źródeł energii, jak wiatr i słońce, ważna jest przebudowa przestarzałych elektrowni węglowych i budowa nowych, bardziej przyjaznych dla środowiska.
 • 2015-12-13 10:58 | widok

  Ale co dokładnie się zmieni?

  UE będzie dopłacać pl aby ludzie kupowali nowe "eko" samochody ? By zamiast węglem opalali domy gazem? Trujący przemysł nagle przestanie truć? Proszę o konkrety
 • 2015-12-13 13:15 | Lubicz56

  Re:Światowe porozumienie ws. ochrony klimatu przyjęte

  Nikt o zdrowych zmysłach nie kwestionuje ....

  Hmmm, w takim razie, na zasadzie prostej dedukcji można sie pokusić o tezę, że spora część polskiej prawicy, z ministrem środowiska na czele, do tej większości nie należy :)
 • 2015-12-13 14:11 | archbishop

  Sukces? A gdzie konkrety?

  No dobra, wszyscy mówią - sukces, ale na czym ma polegać owo porozumienie? Narzuca jakieś limity emisji CO2, kary za ich przekroczenie itp.? Bo jak nie, to tylko zbiór pobożnych życzeń. Szukałem szczegółów w zagranicznych mediach, wszędzie pełno entuzjazmu ale mało konkretów. Najlepsze co znalazłem:
  "It is ambitious, but it is legally binding in some ways, and not in other ways." - "Jest ambitne, ale wiążące w pewnych sprawach, a w innych nie".
  oraz
  "So we need to do better than that, and what this did was set us on a pathway to try and achieve that." - "Czyli musimy postarać się bardziej ale wyznaczono kierunek, który pozwoli nam próbować i to osiągnąć." (To z brytyjskiego Guardiana, tłum. własne, podkreślam słowo PRÓBOWAĆ.)

  Zatem, raczej sceptycznie to widzę. Odtrąbiono sukces, bo głowom państw na sukcesie bardzo zależało ale jednocześnie postarano się żeby porozumienie nikomu nie zaszkodziło. Rezultatem jest dokument pełem deklaracji i luźnych wytycznych, które każdy może interpretować jak chce. Czyli żaden sukces, jak dla mnie.
 • 2015-12-13 17:44 | Patagon

  Re:Światowe porozumienie ws. ochrony klimatu przyjęte

  Polska bedzie mogla dwie drogi wykorzystac: geotermia i zalesianie. Co uwzgledniono w porozumieniu jako wlasna droge zminiejszenia produkcji CO2. kazdy wykorzysta to co umie i robi najlepiej, liczy sie ogolny skutek.
 • 2015-12-13 22:48 | Malesa

  Re:Światowe porozumienie ws. ochrony klimatu przyjęte

  "Już nikt przy zdrowych zmysłach nie kwestionuje ustaleń nauki,....". Chyba mial pan na mysli ze nikt oprocz naukowcow ... bo rozbieznosci sa dosc duze posrod naukowcow, ale nie mozna o tym przeczytac w prasie (czytaj Polityce)....a jesli nie mial pan tego na mysli to gratuluje. Ustalen prezesa tez nie mozna kwestionowac.
 • 2015-12-14 02:32 | Slawomirski

  Re:Światowe porozumienie ws. ochrony klimatu przyjęte

  Szanowny Panie redaktorze

  Kto ma ograniczyc konsumpcje aby zmniejszyc produkcje gazow cieplarnianych. Jednym sposobem na osiagniecie celu jest ograniczenie rozrodczosci tylko ze Chiny poluzowaly przepisy w tej kwesti. Panski optymizm jest bez racjonalnych podstaw bo tak dlugo jak przyrost ludzkosci bedzie istnial tak dlugo produkcja gazow cieplarnianych bedzie wzrastala. Dekapling nie jest mozliwy.
  Jestesmy manipulowani przez hipokrytow ktorych carbon footprint jest astronomicznych rozmiarow. Jesli naprawde chcemy ratowac cywilizacje czlowieka to musimy ograniczyc jego rozrodczosc. Zycze powodzenia.

  Slawomirski
 • 2015-12-14 02:55 | kruk

  Re:Światowe porozumienie ws. ochrony klimatu przyjęte

  @ widok
  Niekoniecznie trzeba doplacac, sa metody zniechecania do konsumpcji nadmiernie zagrazajacej srodowisku.
 • 2015-12-14 06:16 | sławek.m

  Re:Światowe porozumienie ws. ochrony klimatu przyjęte

  W USA republikanie już zapowiadają, że zablokują przyjęcie tych ustaleń.
 • 2015-12-14 06:58 | jakowalski

  Re:Światowe porozumienie ws. ochrony klimatu przyjęte

  Azur
  Jakim sukcesem? Jknie porozumienie? Kto i jak je będzie egzekwować?
 • 2015-12-15 08:10 | kaesjot

  Re:Światowe porozumienie ws. ochrony klimatu przyjęte

  Slawomirski - jestem tego samego zdania. Np. Bangladesz ma zagęszczenie 1145 osób/km2 !
  To krowa na hacjendzie we Wenezueli ma do swej dyspozycji ponad 11-krotnie większy obszar ( dane na odpowiedzialność W. Cejrowskiego ).
  Zakładając ( dla uproszczenia ), ze Amerykanie jedzą tylko wołowinę to dla dostarczenia jej dla 1-go Amerykanina potrzeba tyle obszaru na jakim musi żyć no i oczywiście wyżywić się z niego 3 - Bengalczyków.
 • 2015-12-15 22:05 | kowalskil

  Re:Światowe porozumienie ws. ochrony klimatu przyjęte

  Listek Figowy?

  Porozumieie Paryskie (odnosnie klimatu) omawiane bylo, i jest nadal pozytywnie omawiane, przez politykow i naukowcow na roznych szczeblach. Dlatego zdziwiony bylem cynicznym emailem od wysoce-wyksztalconego kolegi amerykanskiego. Porozumienie Paryskie, pisze on, "to tylko listek figowy, pozwalajacy przywodcom robic to co zawsze robili, a potem mowic: 'nie bylismy bierni--usilowalismy zapobiedz wzrostowi poziomu morz.' Wegiel i ropa beda nadal uzywane, o ile jest to korzystne. Nie bedzie sie to roznic od tego co mowia i robia teraz. W miedzyczasie beda troche dluzej dumni z tego ze nie sa bezczynni."

  Ludwik Kowalski, autor "Wspomnienia bylego komunisty:"

  Wydanie darmowe: Internet ==> http://ludkow.info/byt

  Wydanie E-bookowe --> zadzwon do Merlin ==> +48 (61) 628 6600
 • 2015-12-16 10:12 | jakowalski

  Re:Światowe porozumienie ws. ochrony klimatu przyjęte

  Powinno być:
  kowalski
  Oczywiście, że tzw. Porozumienie Paryskie to jest tylko bezzębny tygrys, „to tylko listek figowy, pozwalający przywódcom robić to co zawsze robili, a potem mówić: 'nie byliśmy bierni--usiłowaliśmy zapobiec wzrostowi poziomu morz.' Węgiel i ropa będą nadal używane, o ile jest to korzystne. Nie będzie się to różnic od tego co mówią i robią teraz. W międzyczasie będą trochę dłużej dumni z tego ze nie są bezczynni.”
 • 2015-12-20 00:21 | mart5000

  Re:Światowe porozumienie ws. ochrony klimatu przyjęte

  CO2 i jego emisja to największa ściema w dziejach świata. Wszystkim klimatologom obalającym ten fakt zamknięto usta. To pretekst do podatków i produkcji niby Eco produktów.
  Proszę szukać a znajdziecie Pastwo wszystkie informacje są w necie.
 • 2015-12-20 11:24 | jakowalski

  Re:Światowe porozumienie ws. ochrony klimatu przyjęte

  Racja, mart5000!