Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jestem Polakiem najgorszego sortu. Czyli kim?

(37)
Nie głosuje na PiS, czuje się Polakiem i Europejczykiem, broni zasad demokracji. A na domiar złego jest z tego dumny – tak „Polak najgorszego sortu” sam siebie charakteryzuje.
  • 2015-12-14 21:53 | Slawomirski

Re:Jestem Polakiem najgorszego sortu. Czyli kim?

Publicystyka Polityki dzieli Polakow.

Slawomirski
  • 2015-12-14 22:05 | sprint

Najgorsze w tym wszystkim jest to, ze oskarzenia takie rzuca czlowiek, ktory nic dobrego dla kraju nie zrobil. Nie dzialal w konspiracji w czasach PRL, nie byl internowany ani skazany za dzialanosc wolnosciowa, czyli nic nie robil dla tej wolnosci. Przez 20 ponad lat za to dziala na szkode Polski dzielac spoleczenstwo, co oslabia sile moralna panstwa, oslabial rzady i prezydentow, parlament, instytucje panstwa oraz obrazajac wszystkich tych, ktorzy nie daja sie nabrac na jego szalencze pomysly na Polske, jaka sobie wymarzyl dla siebie nie dla spoleczenstwa. Jak dlugo jeszcze mozna znosic szalenstwa tego niezrownowazonego czlowieka, ktory ze swoja klika zadnych wladzy i zyskow wspolnikow zdolny jest doprowadzic do upadku panstwa polskiego?
  • 2015-12-15 00:10 | olrob11

Narodowość nie zależy od czyjegoś poczucia. Gdyby tak było, każdy codziennie mógłby zmieniać narodowość np dziś czuję się Chińczykiem, jutro Brazylijczykiem, pojutrze nie wiem kim. Przynależę do danego narodu jeżeli utożsamiam się z jego kulturą, tradycją, językiem religią i historią. Na stwierdzenie : Czuje się Polką, można tylko z politowaniem się uśmiechnąć
  • 2015-12-15 00:43 | Aspiryna

Kaczynski (to do "Slawomirskiego") juz to uczynil i to dawno temu, m.in. palac kukle Walesy, wrzeszczac na temat "zdrady" i "zamachu" (po katastrofie pod Smolenskiem), organizujac nocne marsze z pochodniami, itd. To nie POLITYKA organizowala te wszystkie cyrki!
  • 2015-12-15 03:13 | kruk

Przekorne przejecie okreslenia "najgorszy sort Polakow" jest najlepsza odpowiedzia na beczelnosc, z jaka Kaczynski probuje selekcjonowac obywateli. Ramki do zdjecia z tym napisem byly swietnym pomyslem manifestujacych. Nic bardziej nie osmiesza pretensji prezesa do roli historycznej wyroczni. Humor przeciw nadeciu, to dodaje ducha.
    Swoja droga Kaczynski chyba stracil kontakt z rzeczywistoscia, probujac wystepowac w roli oskarzyciela. Malo w nim Polaka, nie ma w nim nic z lekkosci, o ktorej pisal Milosz jako zalecie polskiej duszy. Trudno sie bedzie ludziom z nim identyfikowac.
  • 2015-12-15 06:33 | mteodor

Jedno pytanie: kto z współautorów tego artykułu (oprócz Redakcji) przeczytał bądź wysłuchał słów Kaczyńskiego, cytat z których zaczął żyć własnym życiem? Dla porządku:
    "To powrót do metod z lat 2005-2007, ale także z czasów rządu Jana Olszewskiego, czyli też naszych, bo to był też rząd Porozumienia Centrum. To się powtarza. Ten nawyk donoszenia na Polskę zagranicę. W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. I to jest właśnie nawiązywanie do tego. To jest w genach niektórych ludzi, tego najgorszego sortu Polaków. Ten najgorszy sort właśnie w tej chwili jest niesłychanie aktywny, bo czuje się zagrożony.

Wojna, później komunizm, później transformacja przeprowadzona tak, jak ją przeprowadzono właśnie ten typ ludzi promowała, dawała mu wielkie szanse. On dziś boi się, że te czasy się zmienią, że przyjdzie czas, że tak jak to być powinno - inny typ ludzi, mających motywacje wyższe, patriotyczne będzie wysunięty na czoło i to będzie dotyczyło wszystkich dziedzin życia społecznego, także ze strony gospodarczej. Tu jest ten wielki strach o to, jaki rodzaj Polaków będzie miał te największe szanse. Czy ci, dla których wszelkie sprawy związane z czymś szerszym, niż własny interes, narodem, godnością narodową są ważne. Czy ci, dla których to nie ma żadnego znaczenia, a cała filozofia sprowadza się do takiego powiedzenia "nie ma takich grabi, które by od siebie grabiły"
    Jak widać, kontekst ma znaczenie...
  • 2015-12-15 07:51 | Obserwer

Re:Jestem Polakiem najgorszego sortu. Mam i znam swoje prawa

Oj jak przykre i smutne jest widzieć, słyszeć jak stary u schyłku dni swoich, siwy człowiek ma tyle samolubnej woli , tyle poczucia nieudanego , sfrustrowanego życia,aby ludzi nazywać gorszym sortem , sitwą , układem , komunistami, kłamcami i złodziejami. Siac o kilkunastu tysiącach ludzi, pełnoprawnych obywateli Polski zlej wiary o ich postawie zyciowej. Polityk , przywódca największej opozycji jak mówił w niedzielę Brudziński, a Prezydent w swoim bałwochwalczej mowie wychwalał ta polityczna wielkość, że aż strach jak to wielki człowiek jest, w niedziele w dzień święty oszczerstwa rzucał bez zastanowienia nawet na małe dzieci , które tez były uczestnikami sobotniej manifestacji.

Zastanowić się można na bazie Konstytucji RP czy złożenie do prokuratury zbiorowego pozwu o naruszenie godności każdego człowieka, obywatela i manifestanta przez przewodniczącego rządzącej partii ma uzasadnione domniemanie. Człowiek ten na zasadzie wykorzystywania uprzywilejowanej politycznej pozycji rozpoczął w niedziele bezprawne i bezzasadne oczernianie ludzi bez prawa , aby tak się zachowywać. Pozycja polityczna jest odwrotnie proporcjonalna do prawa obywateli do manifestacji, wolności słowa i sumienia. Nadużywanie
    politycznej pozycji jest zdecydowanie niezgodne z mandatem do wykonywania rządów na rzecz każdego obywatela nawet tego, który ze stylem czy sposobem rządzenia nie zgadza się w postaci prawa do manifestacji.

Taka interpretacja jest zgodna tez z pojęciem ochrony prawa człowieka, obywatela. W ramach;
    - wolności i prawa do posiadana własnych przekonań,
    - poglądów, prawa do uzyskania wiarygodnych i rzetelnych informacji od instytucji państwa w osobach jego reprezentantów,
    - prawa do pokojowych demonstracji art.20, PDPC art. 21 MPPOiP, art.KPD, art.11 EKPC, art. 15 AKCP, art.11 AKPCiL.
    Te wolności czy prawa obywatela nie mogą pociągać za sobą normatywnych konsekwencji dla obywatela. Prawa te należą do pierwszej rodziny praw człowieka. Mają charakter kolektywny tzn. są wykonywane przez obywatela zbiorowo.

Te prawa mają na celu, jeśli JK nie wie, wyrażenie opinii przekonań osób biorących udział w zgromadzeniach takich jak sobotnia. W ramach tych praw nie może mieć miejsca fala oszczerstw dokonywanych przez przedstawiciela partii rządzącej. Nadużywanie pozycji politycznej wobec manifestantów w postaci publicznych oszczerstw jest niedopuszczalne. Na gruncie orzeczeń Europejskiego TPCiO jest wiele takich , gdzie podniesiono , iż niechęć władzy jest naruszeniem zasady proporcjonalności obywatela czy obywateli w stosunku do potencjalu władzy. I jest ewidentnym nadużywaniem pozycji władzy wobec prawa obywateli "drugiego sortu" do manifestowania .

Drugi sort obywatela to początkowa faza dyskryminacji ze względu na poglądy polityczne. W obliczu bacznej obserwacji tego co się w Polsce dzieje przez międzynarodowe organizacje, mające na celu ochronę i obronę praw człowieka i obywatela, takie publiczne ujawienie stanowiska wobec 60% pełnoprawnych obywateli z powodu ,iż w ramach prawa do manifestacji i wyrażania swoich poglądów zostali publicznie oczernieni, naznaczeni słownie przez polityka rządzącej partii, oznacza wzmożenie zainteresowania Polską na gruncie Rady Europy.

W momencie masowych zwolnień w postaci planowanej wymiany ok.1600 osób na stanowiskach dyrektorskich w administracji rządowej i posadowienie tam "pierwszego sortu Polaków" wg. kryteriów rządzącej partii, nie będzie mowy o przejawach dyskryminacji ze względów politycznych , ale ta dyskryminacja stanie się faktem.
    Przy okazji, podobno dyrektorem w administracji państwowej może zostać każdy wg. nowych kryteriów naboru jedynie słusznej partii. Takie kwestie jak doświadczenie, wyksztalcenie, znajomość języków czy danej dziedziny mają być zbędne i pozostawione przy "drugim sorcie Polaków". Nowi oświeceni urzędnicy wystarczy , że zdeklarują politycznie to co trzeba i bez konkursu zostaną posadowieni na dyrektorskich stołkach. A dotychczasowi zostaną z powodów politycznych zwolnieni. Apolityczność karłowata i nędzna teraz całkiem znajdzie miejsce w swoim historycznym koszu na partyjne odpadki. Ustawę o służbie cywilnej wyrzuci się też do kosza lub zrobi się kolejną jej nowelę nocą , którą w półgodziny podpisze doktor prawa UJ. Bęc! I pozamiatane.
  • 2015-12-15 08:45 | Obserwer

Nie będzie Jaro pluł nam w twarz i dzieci nam szkalował.
    My Naród Polski drugi sort plujemy na Jara słowa.
    Nie damy dalej się znieważać . Ni deptać nasze
    Prawa.
    Jesteśmy solą w oku mu
    i ostrzem na pisowskie łamanie
    Prawa.
    Na straży stać będziemy znów,
    aż wróci ład
    i Prawa.
    Polski My Naród, Polski Lud.
    Tak nam dopomóż Bóg .
    Tak na dopomóż Bóg.

Nie będzie nikt zatykał ust , wolności nasze
    znów kulbaczył.
    Demokratyczna Polska wróci znów
    rozkwitnie wolności
    kwiatem.
    Polak Polakowi znów
    stanie się tylko
    bratem.
    Polski My Naród , Polski My Lud.
    Tak nam dopomóż Bóg.
    Tak nam dopomóż Bóg.

• 2015-12-15 09:16 | _sens

Śmieszy mnie to jak Polacy zostali po raz wkręceni przez mainstreamowe media w polityczne gierki elit bojących się panicznie o swoje posady. Ludzie kochani wyłączcie wreszcie te telewizory i zacznijcie czytać niezależne portale internetowe. Nie dajcie sobie robić sieczki z mózgu. Powodzenia :).
  • 2015-12-15 10:20 | mrówa

""Przypomnę że Jaruś już wcześniej nas podzielił. Mnie postawił tam gdzie stało ZOMO, gdyż obce mi były jego pomysły na Polskę. Ten człowiek jest po prostu obłąkany, wierząc w swoją opaczność. Przypomnę, że Hitler, który również wierzył w swoją opaczność a niektórzy go wtym utwredzali ( tak jak u nas "Jarosław Polskę zbaw") w 1933 też wygrał demokratyczne wybory i czym się to skończyło dla narodu niemieckiego. Wystarczy pooglądać zdjęcia Berlina i Drezna z !945 roku które były faktycznie w ruinie. I oby ten horor nie trwał u nas jak w Niemczech 12 lat.
  • 2015-12-15 11:02 | klapciak

"Mteodor". Twoj cytowany kontekst nie ma najmniejszego znaczenia. Brzmi troche jak usprawiedliwienie.""
  • 2015-12-15 11:28 | Szechter

Jesteście bandą załganych manipulatorów.

Słowa Kaczyńskiego o "najgorszym sorcie polaków" dotyczyły tylko i wyłącznie towarzystwa oderwanego od koryta i w rozpaczy pędzącego na skargę do zagranicznych mediów. I WY szanowni Redaktorzy szanownej Polityki DOSKONALE to wiecie, jesteście wszak inteligentni. I dlatego uważam, że nie jesteście w błędzie - wy cynicznie kłamiecie w tej sprawie.

Dla ciekawych pełny cytat z Kaczyńskiego:

"To powrót do metod z lat 2005-2007, ale także z czasów rządu Jana Olszewskiego, czyli też naszych, bo to był też rząd Porozumienia Centrum. To się powtarza. Ten nawyk donoszenia na Polskę zagranicę. W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. I to jest właśnie nawiązywanie do tego. To jest w genach niektórych ludzi, tego najgorszego sortu Polaków. Ten najgorszy sort właśnie w tej chwili jest niesłychanie aktywny, bo czuje się zagrożony."
  • 2015-12-15 12:21 | Pucybut

@sprint:
    A Michnik był internowany. I co? Później mówi że Kiszczak to Człowiek Honoru. I gdzie tu sens? Nie ma. Jak to powiedział pewien mądry człowiek: 'Po uczynkach ich poznacie'.
  • 2015-12-15 12:30 | znafca in spe

2015-12-15 08:45 | Obserwer

po co mieszasz do tego "Boga"?
  • 2015-12-15 12:47 | azur

Cóż tu powiedzieć? Każdy sądzi według siebie. Ja czuję się Europejczykiem, a Kaczyński pewnie nie.
  • 2015-12-15 13:03 | PAK4

@mteodor:
    >"Ten nawyk donoszenia na Polskę zagranicę."
    To gdzie się mieszczą działacze PiS żądający międzynarodowego śledztwa w sprawie Smoleńska, albo przygotowujący wystawę w Brukseli?
    Każda siła polityczna w Polsce szuka sojusznika za granicą, gdy w Polsce czuje się słaba. Może nie cała, ale jednak PiS jest dobrym przykładem, że "donoszenie" jest tu obrotowe -- my donosimy, to dobrze; oni donoszą, to źle.
    (Zostawiam na boku fakt, że w tym narzekaniu Kaczyńskiego jest sporo naiwności, tak jakby zachodnie media nie miały znających język polski dziennikarzy...)
    >"To jest w genach niektórych ludzi"
    I to jest dziedzictwo myślenia rasistowskiego. Bo jeśli "sorty' są w genach, to czyim spadkobiercą jest Jarosław Kaczyński?
    >"inny typ ludzi, mających motywacje wyższe, patriotyczne"
    Spodobało mi się czyjeś twierdzenie: "Ojczyzna jest jak matka -- każdy swoją kocha. Ale jeśli ktoś się afiszuję tą miłością, to coś z nim jest nie w porządku."
    "Patriotyzm" w słowniku prezesa Kaczyńskiego (i jego słuchaczy) nie oznacza po prostu miłości do ojczyzny, bo można kochać ojczyznę i wyrażać to udziałem w demonstracji KOD. To jest różnica polityczna, nie patriotyczna. I zawłaszczenie słowa "patriotyzm' dla określenia własnej postawy politycznej jedynie, jest wobec prawdziwego patriotyzmu zdradą.
    >"także ze strony gospodarczej."
    Wiara w geny i złowróżbne znaczenie tych obdarzonych złymi genami w gospodarce... To połączenie już było w historii. I Polska wiele przez nie wycierpiała.

Tak. Masz rację. Kontekst ma znaczenie. Samo szczucie z sortowaniem Polaków to nic, do złowróżbności i zła (moralnego, intelektualnego -- tu można wymieniać) które ujawnia cała wypowiedź.
  • 2015-12-15 13:05 | bolivar

Więcej pozytywnej refleksji, Drodzy Polacy! Prezes powiedział wprawdzie "gorszy sort", ale zaszczycił nas jeszcze mianem "Polaków". W tym kryje się może ostrzeżenie, może jakaś nadzieja, że prezesowska ręka jest jeszcze wyciągnięta. Choć nikt nie zagwarantuje, że jeszcze jutro będzie......

• 2015-12-15 13:15 | Slawczan

Jeżeli Kaczyński mówi o mnie ,że jestem NAJGORSZYM SORTEM POLAKA to jestem z siebie dumny. Gdyby mnie pochwalił to zacząłbym się martwić, że jestem skończoną kanalią. Bo zasadzie tylko takie postacie wypełniają jego kryteria kaczyńskiej ,,dobrości".
  • 2015-12-15 13:35 | vps

Istnieje bardzo duży sort Polaków, który w 89' kupił ściemę że grozi nam wojna domowa jak będziemy rozliczać komunistów i lustrować. Obecnie istnieje bardzo duży sort Polaków który kupił ponownie tą samą ściemę jak i tą o "dyktatorze" Kaczyńskim. Redakcje Polityki da się zrozumieć, są cyniczni i bronią swoich tyłków, u cyników nic więcej się nie liczy ale tych którzy kupują te kity i czytają te pisma zrozumieć już trudniej. Ani jeden nie wie co właściwie miałaby oznaczać "dyktatura" Kaczyńskiego, jak miałoby formalnie do tego dojść, jakie konsekwencje i co Kaczyński właściwie tak niebezpiecznego miałby zrobić? Oczywiście będzie rozbijał układziki i będzie odsuwał jednych ludzi aby wstawić swoich, robi to każda władza na całym świecie od początku istnienia cywilizacji, ale co więcej może strasznego zrobić? Teokracje? A jak to by miało niby wyglądać, z czyim poparciem i przy jakiej bierności urzędników, wojska i policji?
    Jest bardzo dużo prawdy w tym stwierdzeniu o drugim sorcie Polaków i jest to mocno powiązane z inteligencją.
  • 2015-12-15 13:50 | echidna

Teoretyzować i dyskutować można długo. Spierać się kto ma rację, a kto nie. Wytykać cudze błędy własnych nie widząc bądź "tolerancyjnie" przymykać na nie oko. To choroba ludzkości - niestety.
    Lecz dzielić naród na lepszych i gorszych polaków... nie chcę być fałszywym prorokiem....
  • 2015-12-15 14:23 | Slawczan

@2015-12-15 11:28 | Szechter
    To mimo wszystko o mnie - kumplowi za granicą doniosłem by uważał na Polskę bo teraz u nas u władzy taka ekipa, że powiedzieć o nich katofaszystowscy dewianci to w sumie ich pochwalić bo byc może niektórzy z nich to zwyczajne jednostki chorobowe
  • 2015-12-15 14:40 | mar.przy

@olrob 11
    "Narodowość nie zależy od czyjegoś poczucia. Gdyby tak było, każdy codziennie mógłby zmieniać narodowość..."
    Całkowicie sie nie zgadzam.
    a) ludzie zmieniają narodowość
    b) ja osobiście nie utożsamiam się z kulturą polską. Z europejską i owszem. Szlachta polska była narodem o małej kulturze i czerpała zawsze pełną garścią od naszych sąsiadów: Niemców, Włochów, Turków, czy Węgrów. Dla szlachty praca i twórczość była dyshonorem.
    A poza tym osobiście jestem potomkiem chłopów - synów Chama, jak twierdziła jaśnie oświecona szlachta, której moi przodkowie byli własnością. Chłopi w Polsce niczego interesującego nie mogli wnieść, bo niby jak?
    Nie przeceniajmy polskiej kultury. Gdyby była coś warta, mielibyśmy do niej mniej emocjonalny stosunek, jak Niemcy , Francuzi, czy Włosi do swojej.
  • 2015-12-15 17:51 | snakeinweb

Ja jako Polak najgorszego z najgorszych sortów, czyli obywatel bezpartyjny jestem równo wycinany na forach partyjnych. Tych PO-wskich i tych PiS-owskich.

Taki już los. I taki klimat.
  • 2015-12-15 17:53 | Aspiryna

Podobno:

"W 1933 roku austriaccy faszyści zmusili trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego do ustąpienia, a następnie wydali rozporządzenie uniemożliwiające prace Trybunału w sytuacji nieobsadzenia wszystkich stanowisk. Ten moment uważany jest za koniec rządów prawa w przedwojennej Austrii."
  • 2015-12-15 19:08 | jakowalski

azur
    Ja się czuję głównie Polakiem.
  • 2015-12-15 19:40 | azur

@jakowalski - Polakiem, ale nie europejczykiem, jeśli dobrze zrozumiałem.
  • 2015-12-15 19:54 | snakeinweb

Polacy mają dość długie tradycje i doświadczenie bycie gorszym sortem podludzi oraz sztuki dialogu i okazywania należnego szacunku nadludziom wyższego sortu reprezentującym Rasę Panów. Teraz niech się PiS martwi.
  • 2015-12-15 21:28 | Slawomirski

Opozycja PiS powinna sie wstydzic histerycznego tonu reakcji na rzad PiS. Co to za opozycja parlamentarna gdy zabiega o wsparcie Niemiec po przegranych wyborach. Czy Polacy musza zachowywac sie jak przedszkolacy i wywlekac na forum europejskie sprawy narodowe. Retoryka tego rodzaju szkodzi polskiej sprawie i wielka szkoda ze redakcja Polityki nie studzi antypanstwowych nastrojow. Nastapila zmiana wladzy a to jest norma w demokracji. Polacy powinni sie z tego cieszyc.

Slawomirski
  • 2015-12-15 21:31 | Aspiryna

A tymczasem "Prezes" ponownie wypowiedzial sie... tym razem o "gestapo" i "akowcach". Widac, ze ten osobnik nie pojdzie na zaden kompromis. On dziala na zasadzie "zagarnac wszystko co mozna zagarnac" !
  • 2015-12-15 23:55 | romcom

I mówię PÓŁTORA ROKU,a nie PÓŁTOREJ ROKU, jak pan Kaczyński w TV Republika 11.12.15.
  • 2015-12-15 23:59 | snakeinweb

@Slawomirski

Ja jestem Polakiem wprawdzie gorszego sortu, ale jestem narodem i mnie prawo jakieś prawo i wybory nie zobowiązują, a Sejm i rząd PiS-u może mi naskoczyć, bo rządów ludzi lepszego sortu nie uznaję. Takie już mam pryncypia od czasów nadludzi i rządów gubernatora Franka. Interes narodu stoi wyżej niż prawo.

Poza tym wybory do Sejmu były oszukane i są nieważne. PiS niby dostał 37 % ważnych głosów a opozycja zasiadająca w Sejmie 45% ważnych głosów a opozycja cała nawet 63% głosów. Jakim prawem PiS ma w Sejmie 51% mandatów? Ile zapłaciliście PKW za tak bezczelne sfałszowanie wyników wyborów? To mają być wybory proporcjonalne i uczciwe?

Więc nie becz już za tym pisem, bo się rozpłaczę ze śmiechu. Ten rząd trzeba najszybciej obalić, bo pochodzi z sfałszowanych wyborów i do tego składa się z typków lepszego sortu. Każdy szanujący się Polak gorszego sortu na patriotyczny obowiązek rozwalać osobników mianujących się Rasą Panów.

Dzisiaj ten wasz bezczelny Fuehrer powieidział, że nie wolno porównywać nadludzi z Gestapo z bandytami z AK, czyli ludźmi gorszego sortu.Wkurzyłem się dzisiaj. Dnie wasze są już liczone.
  • 2015-12-16 00:08 | Aspiryna

"Czy Polacy musza zachowywac sie jak przedszkolacy i wywlekac na forum europejskie sprawy narodowe."

Tak jak to kiedys politycy z PiS-u glosno krzyczeli w Brukseli o "smolenskim zamachu"???
  • 2015-12-16 09:55 | jakowalski

azur
    Raz jeszcze: napisałem wyraźnie że ja się czuję głównie Polakiem. Europejczykiem jestem tylko dla tego, że jestem Polakiem, ale co n.p. łączy mnie z Portugalczykami poza tym, że mieszkałem i pracowałem kilka lat w ich pięknym, acz zrujnowanym przez Unię Kraju?
  • 2015-12-16 10:54 | 52kris

Tym, którzy tak dużą wagę przykładają do narodowości proponuję pogrzebać w genealogii swojej rodziny. Znajdą w niej ślady przesuwających się granic państwowych, migracji związanych z wojnami oraz zwyczajnie z szukaniem nowego miejsca do życia lub podążania za głosem serca. W naszej nieodległej historii będzie to odbicie zaborów, obu wojen światowych, dużych zmian społecznych po drugiej wojnie światowej. Ja wśród swoich przodków znalazłem Polaków, Austriaków, Białorusinów, Węgrów a jeśli chodzi o spektrum społeczne to byli to zarówno polscy hrabiowie o genealogii sięgającej XIV wieku jak i niepiśmienni chłopi białoruscy. Tym bardziej bliska jest mi więc idea integracji europejskiej i tym bardziej obce wszelkie nacjonalizmy. Uważam, że ludzi bardziej łączy lub dzieli wyznawany światopogląd i otwartość na innych
  • 2015-12-16 18:44 | Withold

Możemy przekornie mówić o sobie "gorszy sort", ale to jak widać mistrza marionetek jeszcze bardziej nakręca i zaczyna mówić o nas per "komuniści i złodzieje", a ostatnio "pomocnicy gestapo". Na to zgody być nie może.
  • 2015-12-17 01:38 | kruk

52kris
    Tez tak uwazam. Mozemy byc bardzo przywiazani do naszego jezyka, literatury, tradycji ale to nie przeszkadza czuc sie czescia zbiorowosci wiekszej niz narod. Unia Europejska jest wspanialym tworem historii. A jak chodzi o sympatie osobiste, to nieporownanie blizej mi do cudzoziemca patrzacego na swiat podobnie do mnie niz do rodaka palacego kukle Zyda.
  • 2015-12-17 12:16 | bolivar

Dotychczas słowo "sort" utożsamiałem z rzeczami. Natomiast czynności dotyczące sortu, czyli sortowanie, oznaczają segregację rzeczy, odseparowanie jednych rzeczy od drugich. Nigdy bym tych słów nie użył w stosunku do ludzi, chyba że chciałbym wyrazić głęboką pogardę w stosunku do nich. Słowa te mają w rzeczy samej wymiar homofobiczny (chociaż to słowo w nowomowie obecnej władzy jest wysoce zdyskredytowane), a może wręcz rasistowski.
    Nie sądzę, aby słowa, które padły, padły przez przypadek. Zważmy, że wypowiedział je Prezes, który - wszak - nigdy nie czyta z kartki, lecz waży każde słowo i nigdy nie mówi czegoś, co jasno nie wynikałoby z jego ideologii. Myślę, że ideologia pogardy płynie wprost z jego serca i nie jest podyktowana żadnymi emocjami (choć chciałbym myśleć, że jest inaczej). Jej przejawem jest zaś polityka konfrontacji, szukania klarownych podziałów w zakresie podstawowych wartości, rozgrywania jednych przeciw drugim. Tym karmi się ta ideologia, bez tego jest jak ciepła woda z kranu.
    Sądzę, iż na pewnym poziomie Wielki Strateg chce doprowadzić do swoistej Walki Klas. Parafrazując jego znamienne słowa o zakamuflowanej opcji niemieckiej, opcja, którą sam reprezentuje może się okazać: Zakamuflowaną-Opcją-Komunistyczną. Nienawiść jest potężnym narzędziem politycznym. Kto sieje wiatr ten zbiera burzę, lecz w świetle gromów jego oblicze będzie jak oblicze świętego męża ze Starego Testamentu.