Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

W całym kraju rozpoczęły się manifestacje Komitetu Obrony Demokracji

(23)
Dzień jest dobry, bo jesteśmy razem. Nie jest dobry z powodu, dla którego tutaj jesteśmy – mówiła pod Sejmem Agnieszka Holland.
  • 2015-12-19 12:46 | makaron530

Kłamstwo

Tydzień temu na manifestacji Komitetu Odebrania Demokracji było KILKANAŚCIE tyś. ludzi, nie kilkadzieśąt.
    KILKADZIESIĄT było na manifestacji niedzielnej zorganizowanej przez PiS w rocznicę stanu wojennego.
    Takie manipulacje doprowadzily do tego, że Polska jest ciągle DZIKIM krajem.
    Wszystko "na głowie" stoi.
  • 2015-12-19 13:08 | slima11

Re:W całym kraju rozpoczęły się manifestacje Komitetu Obrony Demokracji

Nie oceniam ,ale proszę o przemyślenie.FASZYZM-nacjonalizmi, ideologia wroga,idea misji dziejowej,zasada wodzostwa,,kult państwa z kultem wodza,suweręnna władza nie może być zawod prawniczy to zawod asocjalny.krępowana przez prawo,Nazizm.-narodowy socjalizm ,,szowinizm i rasizm.
  • 2015-12-19 13:38 | jvelzkeyek

Manifestacje Komitetu Obrony Demokracji.
    Pod auspicjami przegranej arystokracji.
    Przegrana arystokracja buduje szańce.
    Jakoby wygrana stosowała metody oszukańcze.
    Starcie dwóch zwaśnionych arystokracji.
    Nie służy dobrze demokracji.
    Demokracja- cóż to takiego?
    Metoda to sprawowania rządów
    Nie rozumiejąca odmiennych poglądów.
    Większość z mniejszością nie szuka kompromisu.
    Tak było i jest, co dotyczy PO i PiSu.
    Teraz do starego duetu dołączyła .Nowoczesna.
    Sytuacja staje się bardzo niebezpieczna.
    Do skoku przez płot Wałęsa gotowy.
    Arystokracjo! czas ostudzić głowy!
  • 2015-12-19 13:41 | azur

Agresja powoduje kontr-agresję. Podobały mi się słowa Krzysztofa Materny w Warszawie, który przeciwstawił się dzieleniu Polaków na lepszych i gorszych, a równocześnie pozdrowił Kaczyńskiego. Te spokojne i godne demonstracje w całej Polsce to dobra wiadomość po tych tygodniach ciągłej szarpaniny i agresji słownej, odkąd PiS, czyli Kaczyński, przejął władzę.
  • 2015-12-19 14:18 | Copernicus

Chocholi taniec... "Trzeci bliźniak" L. Dorn, ten od "wykształciuchów" , "wykształciuchy" typu A. Holland, K. Materna... Ci ludzie ( i wielu, wielu innych) są przeciwko taktyce PiS. O strategii wie chyba tylko licha imitacja J. Piłsudskiego. "Miedzianoczoły" Zb. Ziobro - ten od "aresztów wydobywczych - wmawia nam, że Trybunał Konstytucyjny mianowany przez J. Kaczyńskiego będzie apolityczny a obecny wstrzyma reformy PiS dotyczące 500 zł. i cofnięcia reformy emerytalnej ( których wstrzymać przecież nie może, bo to nie jego kompetencje !)... Praktyczna likwidacja służby cywilnej i powrót do nomenklatury z lat sześćdziesiątych... "Kto zwariował ? Ja czy świat?"
  • 2015-12-19 14:36 | Lubicz56

Makaron530

Choćby Szanowny Makaron (pomysły na nicki się wam na Nowogrodzkiej pokończyły, czy jak?) nie wiem jak zakręcał i zaklinał rzeczywistość to i tak 12 grudnia na ulice wyszło wiecej ludzi niż następnego dnia. Akurat w tym wypadku, goebbelsowska zasada propagandy o tysiąckrotnie powtórzonym kłamstwie nie zdaje egzaminu, bo zwyczajnie za dużo ludzi brało w tym wszystkim udział. Poza tym, w dobie internetu i dronów z kamerami, zakłamać rzeczywistość już nie jest tak łatwo jak kiedyś.
  • 2015-12-19 15:13 | Laclos

Panie "Makaron", nie wiem, ilu was było w niedzielę. Poprzywożono was z całego kraju starym dobrym zwyczajem PRL-owskim, kiedy zwozono ciężarówkami i autobusami "aktyw robotniczy". I znów nam się w stolicy objawił taki importowany "aktyw". Obrzydzenie bierze, jak ciemnota trzyma się pewnych haseł wyborczych...
  • 2015-12-19 17:47 | lonefather

Londyn
    Pod ambasada RP zebralo sie ponad 200 obroncow demokracji i przyszlo 6 bodajze "narodowcow" starajacych sie zagluszac. SDemonstracje ochranialo 3 "Bobbys". Byl chymn dwa razy spiewany, byly krotkie przemowienia, skakalismy i jak moglismy to dawalismy znac co sadzimy o PiSowskim zagrozeniu. W pewnym momencie "chwycilismy" chaslo z reklamy na przejezdzajacym autobusie: "THEY CANNOT GO!" Demonstracja trwala poltorej godziny. Cieszylismy z tego ze sie zebralismy i mimo okresu swiatecznego, czyli wyjazdow do rodzn w kraju, tylu nas sie zebralo, choc akcja trwala mniej niz 48 godzin. Organizatorzy zglosili na policje demonstracje okolo 40 osob, przyszlo 5 razy wiecej.
  • 2015-12-19 19:58 | jakowalski

I co tego? Protestują przecież tylko ci, którzy wyniku wyborów utracili swoje dobrze płatne synekurki, i to też nie wszyscy.
  • 2015-12-19 23:38 | woytek

Re:W całym kraju rozpoczęły się manifestacje , zdumiewająca synchronizacja

Krótka historia unii Polski z Europą
    Pół żartem, pół serio

Polska już była kilka razy w unii z Europą. Polska ma bardzo długi staż w tej unii. Zaproszono nas do unii w roku 1772, w czasach, które przez ksenofobów zostały nazwane pierwszym rozbiorem Polski. Dopiero teraz dowiedzieliśmy się, że był to historyczny krok integrujący peryferyjną Polskę z nowoczesną Europą. Wchodziliśmy tam w trzech etapach, aż do całkowitego przyjęcia nas do wspólnoty. W integracji z Austrią, Prusami i Rosją przeżyliśmy wspólnie aż do roku 1918. Współpracowaliśmy z dyplomatami i rządami tych krajów przy tworzeniu warunków zjednoczeniowych, mając różne koncepcje współpracy ekonomicznej i politycznej. Ogromne zasługi na polu integracji miała polska arystokracja, która w zamian za otrzymane przywileje i awanse głosiła pochwałę współpracy i tworzyła stosowne konfederacje. Ówczesna klasa średnia, czyli szlachta zaściankowa, miewała odmienne pomysły współpracy, ale zdecydowana postawa elit europejskich brała zawsze górą nad hołotą z klasy średniej. Nieprzystosowanych wysyłano na bliższe lub dalsze wycieczki krajoznawcze. W okresie rządów Napoleona Bonaparte, wybitnego reformatora, który miał odmienną, oryginalną koncepcję zjednoczenia Europy, wielu polskich zwolenników jego pomysłów mogło poznać większość krajów europejskich. W czasie tej podróży mogli nie tylko zwiedzać Europę, ale również znaleźć w niej kwaterę na wieczny odpoczynek. Jednak po zwycięstwie starej koncepcji integracyjnej przywrócono w Europie ład i porządek na następne sto lat. Od czasu do czasu urozmaicano nudę egzystencjalną lokalnymi festynami powstań ludowych i uroczystymi rozejmami. W okresie braku na rynku medialnym takich instrumentów, jak telewizja, trzeba było jakoś urozmaicać szarość codziennego życia widowiskami „światło, dźwięk i łzy”. Wybitnym nowatorem w gatunku powszechnie dziś znanym jako „reality show” okazał się niejaki Jakub Szela, który tworzył widowiska plenerowe na terenie austriackiej części unii europejskiej. Jego pomysły inscenizacyjne spotkały się z tylko częściowym zrozumieniem administracji, chociaż niektórzy z obserwatorów zarzucali mu plagiat i inspirację unijną. Administracja wschodniej części dawnej Unii była mniej elastyczna w próbach rozumienia trudnych problemów adaptacyjnych polskiej ludności. Nie pomagały nawet kuligi na malowniczą Syberię masowo organizowane w celu unaocznienia uczestnikom szerokich horyzontów Unii i jej rozległych perspektyw. Dopiero rok 1918 narzucił Polsce jej zaściankowy wymiar. Ten akt nierozważnego oderwania się Polski od unii europejskiej został pochopnie uznany przez ksenofobów za polskie święto narodowe. Dzisiaj doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że był to krok pośpieszny i pozbawiony rozsądku. Na szczęście dla Europy, okres ten nie trwał zbyt długo i owocne rozmowy dwóch Europejczyków, pana Ribbentropa z panem Mołotowem zakończono pomyślnym dla integracji finałem we wrześniu 1939 roku. Po krótkim okresie intensywnego cywilizowania Polski, zaraz po zakończeniu wojny między unitami, wcielono Polskę – na mocy unijnego consensus’u – do eksperymentalnej unii wschodniej. Przeżyliśmy w niej symboliczne 44 lata eksperymentów. Unia wschodnia nie zyskała jednak stałego poparcia unii zachodniej, mimo, że ona ją współtworzyła w czasie serdecznych rozmów w Jałcie. Po latach jednak zmieniła zdanie i w audycjach radiowych nadawanych z radia pod zalotną nazwą „Wolna Europa” ukazała nam całą perfidność unii wschodniej, w której nas uprzednio zostawiła. Absolutnym unijnym słuchem wykazał się w tamtym okresie skromny stoczniowy elektryk, który doprowadził wschodnią unię do całkowitej impotencji. Ten sympatyczny kreator mody styropianowej otrzymał nawet nagrodę wynalazcy dynamitu pana Nobla, ale styropianowy dynamit polskiego wynalazcy okazał się materiałem kapryśnym i wystarczył tylko na jedną kadencję. Efekt styropianowy przestał działać, kiedy liczba bezrobotnych kolegów noblisty zaczęła rosnąć w tempie naprawdę dynamicznym. Wraz z rosnąca liczbą bezrobotnych, naciski dawnych unitów wschodnich, by wstąpić do unii zachodniej, przybrały rozmiary epidemii. Ich idiosynkratyczna nerwowość jest zupełnie zbyteczna, ponieważ my zawsze byliśmy, jesteśmy i będziemy w Unii Europejskiej, o czym świadczy ta krótka historia naszej unii z Europą.
    PS. Unia Europejska obejmująca swym panowaniem prawie całą Europę została w 2015 roku zdobyta i zmuszona do kapitulacji przez milionową armię uchodźców uzbrojoną w telefony komórkowe marki Samsung i Nokia. Ta telefoniczna broń uchodźców z Azji Mniejszej okazała się bardziej skuteczna od miliardowych nakładów na gadżetowe uzbrojenie rakietowe unii. Jednak sukces armii uchodźców okazał się połowiczny. Propaganda unijna przekuła własną klęskę w zwycięstwo i obywatele Unii Europejskiej odetchnęli z ulgą.

Wojciech K. Borkowski
  • 2015-12-20 00:20 | observer

Mądry Polak po szkodzie, nie na długo.

Trzeba przypiec stopy aby Polacy zaczeli skakać. Te lekarstwo trzeba przełknąć, choć gożkie.
  • 2015-12-20 03:27 | kontestator

To jest Komitet Obrony Koryta , a nie demokracji. Demokracje od dawna nie miała się tak dobrze. Manifestacja za manifestacją, a tu spokój, nikt nikogo nie pałuje, nikt nic nie pali a na dodatek nawet policji specjalnie nie widać. A jeszcze niedawno było zupełnie inaczej i to za sprawą tych, którzy pomstują na rzekome łamanie demokracji.
  • 2015-12-20 06:06 | drezdenski

Wg TVN w Londynie bylo ok 100 demonstrantow.......
  • 2015-12-20 09:06 | Laclos

Panie Kowalski, obudź się Pan...Ja osobiście jestem emerytka, a stracilam nie "posadke", ale poczucie komfortu psychicznego, że należę do Europy, mam paszport w szufladzie i mogę nawet z emerytury zamówić sobie w księgarni wysyłkowej każą ksiązke i kazda plytę. Na demonstracje dziś chodzą ludzie rozmaici: starzy, młodzi, z lewa i z prawa. A łączy ich jedno: inteligencki etos, który brzydzi się autorytaryzmem, nienawiscią, pluciem na drugiego człowieka i upodobaniem do kłamstwa, fałszerstwa i psucia wszystkiego. A po drugiej stronie - niestety, ale czerń, glupota, tepota, brak wyobraźni i czarna sotnia.
  • 2015-12-20 12:46 | Art.60

Szczęśliwie na tych fotkach nie widzę nikogo ze znajomych,bo byłoby mi przykro a nawet wstyd. Nie jestem zwolennikiem takich metod zmian, ale zmiany są K O N I E C Z N E . Polska musi być silna gospodarczo. W przeciwnym razie za kilkanaście może kilkadziesiąt lat rozbiorą nas sąsiedzi. Teraz jest najlepszy moment - niska inflacja, tania ropa naftowa, trochę funduszy z EU przez najbliższe 5 lat, no i rzecz najważniejsza wschodni i zachodni sąsiedzi są zajęci swoimi problemami. Można i trzeba protestować (demokracja), ale nie wolno wykorzystywać dzieci do nienawiści i "podpalać" kraju w celu zachowania starych struktur. ( ,,Wy nie cofniecie życia fal, nic skargi nie pomogą....'' i oby nas nie przeklinały następne pokolenia.
  • 2015-12-20 16:16 | pięknaHela

"Polska musi być silna gospodarczo" - prawda, ale z PIS: przypuszczam, ze watpie, jak powiadal Wiecz. Te zapowiedzi rozdawnictwa sa przerazajace, co mnie, emerytke z kiepska emerytuta przeraza, bo banki sobie poradza, sklepy wielkopowierzchniowe ditto. Ja wiemy w takich sytuacjach traca najslabsi,m.in emeryci. A ponadto domagam sie spokojnu i stosowania procedur spradzonych w krajach demokratycznych, a nie znane ze stalinowskich czasow (kto za mlody - niech poczyta).
    "Można i trzeba protestować (demokracja), ale nie wolno wykorzystywać dzieci do nienawiści i "podpalać" kraju w celu zachowania starych struktur." Zgoda, tylko ze nie w organizowanych przez KOD sobotnich pikietach hejterskimi wypowiedziami obrazano duza czesc spoleczenstwa, ktora zgadza sie z dawna opinia chyba Walesy,o Kaczynskich destruktorach,ktorzy wlasnie potrafia swiat podpalic, byle swoje chorobliwe ambicje zaspokoic. No i slusznie Krakusy przepraszaja za Dude, Ziobro i Gowina - i niech sobie ich zabieraja...
  • 2015-12-20 17:34 | piotr3005

Petru który namawiał do OFE, doradca Balcerowicza i banków teraz chce podpalić Polskę i oficjalnie G. Soros przyznał, że dał 150 mln dla Petru na obronę demokracji e Polsce czyli takiej gdzie rządzą bankierzy a Polacy zarabiają 1450 zł miesięcznie i jak chcesz więcej to wyjeżdzaj na zachód. Wybory już były i Petru ani PO nie wygrało więc teraz chce obalić rząd i to demokatycznie wybrany a ja się pytam gdzie był jak PO łamało konstytucj e i wybierało sędziów do TK i nie wykonywało orzeczeń TK????
  • 2015-12-20 18:31 | Laclos

@Art.60

O jakich starych strukturach Pani/Pan pisze? Czy Konstytucja i Trybunał Konstytucyjny zdaniem Pana/Pani to przestarzałe pomysły? Rozumiem, ze glosuje Pan/Pani za Komitetem Centralnym i przewodnią rola partii. Rozumiem, ze nawet taki pogląd może zaistnieć w społeczeństwie pluralistycznym, tyle ze mój pogląd, nie wiedzieć czemu, nie da na to zgody. Wiec proszę się spodziewać najgorszego.
  • 2015-12-20 18:42 | jakowalski

Laclos
    A co to mnie obchodzi kim jesteś: gimnazjalistą czy też emerytką? Ważne jest, że nowa władza zagraża twoim interesom, n.p. ciepłej państwowej posadce twego małżonka bądź też kogoś z twego potomstwa. Pamiętaj, że dla większości Polaków nie jest dziś ważne, czy mają oni paszport (ich nie jest stać na żadne wyjazdy zagraniczne) ani też, że mogą oni sobie kupić taką książkę, jaką chcą (na książki nie jest ich bowiem stać), a tylko to, czy będą mieli co do garnka włożyć i z czego zapłacić rachunki za prąd, wodę czy gaz oraz czynsz.
    Tzw. inteligencki etos polega przecież na pogardzie dla ludzi pracy, toteż ja,długoletni pracownik naukowy, pomimo dwóch magisteriów i doktoratu (z uczelni w pierwszej setce światowych rankingów, a więc łatwo się domyśleć, że nie polskiej) obrażam się, jeśli ktoś nazwie mnie „inteligentem”. Niestety, ale polska i generalnie wschodnioeuropejska inteligencja, z jej kompleksami wobec Zachodu oraz pogardą dla ludzi pracy, to jest właśnie to zauroczenie się autorytetami (na ogół fałszywymi), nienawiść dla lepszych od siebie, plucie na drugiego człowieka jeśli jest on gorzej wykształcony, upodobanie do kłamstwa, fałszerstwa i psucia wszystkiego aby tylko zdobyć posadkę rządową i się na niej utrzymać. Innymi słowy: czerń, głupota, tępota, brak wyobraźni i czarna sotnia. :-(
  • 2015-12-20 18:45 | jakowalski

Art60
    Polska potrzebuje przede wszystkim odbudowy swojej własnej bazy produkcyjnej, w tym też wspierającego ją zaplecza badawczo-rozwojowego, która została zniszczona po roku 1989 głownie poprzez przeniesienie produkcji do Chin (a także i do innych miejsc z tanią siłą roboczą). Niestety, ale obowiązująca wciąż na tzw. Zachodzie (a więc obecnie niestety także i w Polsce) doktryna neoliberalna nie pozwala na odbudowę i rozbudowę lokalnej bazy produkcyjnej, jako że „wszystko można przecież taniej kupić w Chinach”. Zapominają tylko ci wybitni, zachodni ekonomiści z Balcerowiczem i Petru na czele, że aby cokolwiek kupić w Chinach, to trzeba tym Chinom zapłacić. A jeśli się coraz mniej produkuje, a coraz więcej w tych Chinach kupuje, to oznacza, że trzeba się coraz bardziej w tychże Chinach zadłużać. W związku z tym, to czasem sobie myślę, że to chyba Chiny (na dodatek Ludowe) stoją za tą, praktycznie niekontrolowaną, inwazją ekonomicznych imigrantów z Azji i Afryki na Europę oraz za zniszczeniem polskiego przemysłu, polskiej nauki i polskiej myśli technicznej.
    Poza tym, to pamiętajmy, że nikt będący zdrów na umyśle nie będzie inwestować w rozwój swojego konkurenta, a więc Zachód nie pozwoli na to, aby Polska stała się potęgą gospodarczą, nawet choćby regionalną. I tu jest właśnie pies pogrzebany oraz źródło kłopotów zarówno polskich przedsiębiorców, jak też i polskich pracowników. Polska musi więc jak najszybciej odzyskać prawdziwą niepodległość, jeśli chce się ona wyrwać z tego zaklętego kręgu wysokiego bezrobocia i niskich płac, czyli z kręgu ubóstwa i zacofania, a to przecież wymaga na samym początku wyjścia Polski zarówno ze struktur UE jak też i wyjścia ze struktur NATO oraz zerwania konkordatu z Watykanem. Niestety, ale SLD tego nie zrobił ani też PO, a wątpię, czy PiS się na taki krok zdobędzie. Stąd też młodzi, zdolni i pracowici Polacy będą (najprawdopodobniej) dalej masowo emigrować z Polski, co jeszcze bardziej obniży poziom życia Polaków pozostałych w Polsce, szczególnie, gdy skończą się wkrótce dotacje z Unii a koszta obsługi zadłużenia zagranicznego i wewnętrznego państwa i jego mieszkańców spowodują de facto bankructwo Polski i ogromnej większości Polaków mieszkających w Polsce - niemalże dokładnie tak jak w pamiętnym roku 1980. :-(
  • 2015-12-20 19:30 | slave

jakowlaski

Ja nie straciłam żadnej posadki, nie rozumiesz człowieku? Sama za własną kasę dojechałam na manifsestację. nikt mnie nie dowiózł, w przeciwieństwie do manifestantów niedzielnych. Manifestowałam, bo w moim państwie sprawy załatwia się nocą, lekceważy prawo, zohydza przeciwników. Bo kaczyński mnie obraża!
  • 2015-12-20 19:46 | Patagon

podziwiam glupote psiorow, lata karnrego nic ich nie nauczyly.I coraz bardziej ciesze sie ze jestem poza tym pieklem.Tvp jest nieobiektywana jak dawniej a oni rzadza juz kilka dobrych miesiecy kiedy mozna bylo ustawe zmieniajaca media przygotowac, Sami sobie kreca sznur
    KOD stal sie poterznym ruchem i nie zdziwie sie kiedy przejdzie wyraznie do ostrych dzialan przeciw rzadowi wiosna, zreszta wczesniej trybunal uzna wybory za niezgodne z konstytucja a oni powinni juz wysunac koncepcje nowych wiekszosciowych wyborow samorzadowych tworzac wczesniej wojewodztwa. Teraz jak padalce rzucili sie na stolki odsuwajac sprawdzonych managerow. Pieniadze panstwa do rozpuszczenia, nienadaja sie do rzadzenia
  • 2015-12-27 22:11 | Art.60

~Laclos,Slave,jankowalski - wszystkich WAS odsyłam >>>YOUTUBE podziemnatv, rziemkiewicz lub maxkolonko - polecam