Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

(25)
Niemcy zdecydowanie chętniej niż inne kraje Unii Europejskiej przyjmują uchodźców. Nie wynika to jednak z empatii dla pokrzywdzonych, ani nawet z poczucia winy za minione grzechy.
 • 2015-12-21 16:52 | azur

  Niemcy korzystają z imigrantów

  Niemcy to starzejący się naród, więc od dawna wchłaniają rzesze imigrantów, żeby na nich pracowali. Tak było z Turkami, Polakami, Jugosłowianami, tak dzieje się i teraz z uchodźcami z Syrii.
 • 2015-12-21 18:21 | jakowalski

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  Poprzez zwiększenie wydatków finansowanych z długu publicznego, a więc poprzez zwiększenie i tak już gigantycznego wręcz długu Niemiec (ponad 74% PKB czyli aż ponad 2770 miliardów USD długu publicznego plus ponad 200 miliardów USD długu zagranicznego), doprowadzą ci uchodźcy do szybszego jeszcze upadku Niemiec. Oby tylko waląc się, Niemcy nie zwalili się znów na Polskę!
 • 2015-12-21 18:42 | jakowalski

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  Azur
  Poprzez zwiększenie wydatków finansowanych z długu publicznego, a więc poprzez zwiększenie i tak już gigantycznego wręcz długu Niemiec (ponad 74% PKB czyli aż ponad 2770 miliardów USD długu publicznego plus ponad 200 miliardów USD długu zagranicznego), doprowadzą ci uchodźcy do szybszego jeszcze upadku Niemiec. Oby tylko waląc się, Niemcy nie zwalili się znów na Polskę!
  Poza tym, to Niemcy maja oficjalnie ponad 2 miliony bezrobotnych, a realnie co najmniej dwa razy tyle i tylko sztuczki statystyczne polegające na manipulacji definicją bezrobotnego utrzymują oficjalną stopę bezrobocia w Niemczech na obecnym, pozornie niskim, poziomie ok. 5%.
  Poza tym, to inżynierowie z Bagdadu czy też lekarze z Kabulu są przecież nic nie warci. Kto by powierzył budowę mostu inżynierowi z Bagdadu i kto by się poddał operacji przeprowadzanej przez lekarza z Kabulu?
  I dlaczego Niemcy nie chcą pracowników z Polski? Dlaczego Polakowi jest tak trudno znaleźć pracę w Niemczech, szczególnie, jeśli jest on wysokiej klasy fachowcem? Dlaczego Niemcy wymagają od polskiego inżyniera czy też programisty doskonałej znajomości niemieckiego, nawet jeśli owi polscy specjaliści doskonale znają angielski?
  Poza tym, to przypominam, że już dziś Niemcy maja olbrzymie, wielomilionowe bezrobocie strukturalne, a w przyszłości ono się może tylko powiększyć, jako że postęp techniczny, szczególnie szybki właśnie w Niemczech, jest z definicji pracooszczędny, a więc generuje on bezrobocie (tzw. bezrobocie technologiczne). Już nie tylko w Niemczech, ale i w Polsce pojawiają się przecież w pełni bezludne fabryki czy też magazyny, takie jak n.p. niedawno otwarty pod Piotrkowem Trybunalskim w pełni zautomatyzowany magazyn firmy IKEA. Przypominam też, ze komputery zabierają już dziś pracę urzędnikom, n.p. bankowym, a więc nie jest dziś tak jak w przeszłości, kiedy to mechanizacja zastępowała jedne zawody drugimi. Dziś mamy automatyzację, a to oznacza, że miejsca pracy tracone przez ludzi zastępowane będą miejscami pracy zajętymi przez automaty: roboty i komputery. Grozi nam więc nie niedobór, a nadmiar rąk do pracy, szczególnie zaś w wysokorozwiniętych państwach takich właśnie jak Niemcy. Dziwne, że niemieccy ekonomiści tego nie są w stanie zauważyć, a może zauważają, ale nie wolno jest im o tym głośno mówić?
 • 2015-12-21 20:43 | ziomekp.1

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  Gdyby Niemcom faktycznie chodzilo tylko o pobudzenie gospodarki mogliby sięgnąć po "imigrantów" ze swojej strefy kulturowej, wszak na południu czy wschodzie Europy utrzymuje sie wciąż b. duże bezrobocie wśród młodych ludzi -- wytłumacz mi szanowny autorze dlaczego nie sięga się do tych rezerw? Nie oczekuję odpowiedzi ale serdecznie pozdrawiam.
 • 2015-12-21 21:02 | lubat

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  Teza, że imigranci przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki jest absurdalna, co można przeczytać także między wierszami artykułu. Oparta jest ona zresztą na fałszywym przekonaniu, że mały przyrost naturalny powoduje brak siły roboczej. W rzeczywistości mamy zupełnie inny problem: w wyniku automatyzacji i robotyzacji produkcji, gdzieś od 30-40 lat mamy w Europie permanentny i ciągle powiększający się nadmiar siły roboczej. Powtarzam - mimo bardzo małego przyrostu naturalnego, okresowo nawet ujemnego.

  Ja śledzę ten problem w niemieckich mediach. Urzędowy optymizm wykazują tylko oficjalne media, ale nawet w nich można znaleźć dane, które mącą obraz. Otóż zdecydowana większość imigrantów ma bardzo niskie wykształcenie, bardzo często są to analfabeci i oni nie przyjeżdżają do Niemiec do pracy. Mają zupełnie inną motywację - przeżyć na zasiłkach. Ale nawet gdyby się pojawił np. lekarz, to też z reguły nie ma szans pracować w swoim zawodzie. Jakiś niewielki procent chcących pracować będzie tylko konkurencją dla najniżej kwalifikowanych Niemców. Powiększa to więc i tak wielkie bezrobocie w tej grupie. Dla wielkiego biznesu jest to oczywiście wygodne. Im większa "rezerwowa armia bezrobotnych" tym lepiej dla nich.

  Coraz więcej ludzi dostrzega też problem cywilizacyjno-kulturowy. Kilka tygodni temu komentator "Die Welt" Henryk Broder napisał artykuł pt. "A co, jeśli oni nie chcą się integrować?", w którym przytaczał liczby z Niemiec i Szwecji, z których wynika, że imigranci nawet w trzecim pokoleniu nie do końca uznają kraje pobytu za swoje ojczyzny, są o wiele niżej wykształceni, niż rdzenni mieszkańcy i duża ich część żyje poza głównym nurtem życia kraju pobytu. I zdecydowanie więcej z nich żyje z pomocy społecznej, niż w przypadku ludności rdzennej.
 • 2015-12-21 21:52 | karul

  Cos w wyliczeniach nia dziala

  Jesli kazdy uchodzca kosztuje niemiecki budzet tysiac euro ,miesiecznie, to jak KAZDY podatnki - powiedmy jest ich 50 milionow - moze doplacac do tego samego uchodzcy 125 euro miesiecznie?
 • 2015-12-21 22:44 | ewa leonarda

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  Dokladnie tak! Dlatego należy spojrzeć na ten temat pozytywnie a nie ze strachem.
 • 2015-12-22 03:47 | Patagon

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  kiedy jako Spataussiedler pojawilem sie w Bundesamt furAussiedler, dostalem natychmiast Berguesunggekd, wohnung w jakims pustym bloku spoldzielczym, meble , jednopalnikowa kuchenke elektryczna i lodowke z garami stalowymi, maj je do dzis, a jeszcze tego dnia zjawilem sie na wydziale u znanego mi profersora i otrzymalem prace od jutra jako jego asystent z mala - rodzinna znajomoscia niemieckiego i warunkiem ze mam krartal na nauke niemieckiego do stanu dobrej komunikacji. Byc moze Polacy maja jakies problemy, moze nie sa zbyt dobrzy wiem ze ludzi inteligentnych wysoko szanuja bez znaczenia na narodowosc. mozesz byc czarnym lub zoltym wykaz sie
  Z rekoma do pracy to jest inna bajka. Niedawno temu rowenta zwolnila polowe zalogi bo wprowadzili roboty do produkcji a to nie wszystko, zostanie ok 20 % z pierwotnej zalogi i poszerzony asortyment. Niemcom jak kazdemu wysokorozwinietemu krajowi sa potrzebne talenty i kretorzy, przedewszystkim mozgi. Ale ktos kible w sklepach musi czyscic, ulice tez, trawniki ciac i mozyc dzieci bo niemki robia chore w 40 roku zycia po szalenstwach mlodosci
 • 2015-12-22 09:41 | Slawomirski

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  Uchodzcy stana sie dla Niemcow problemem przerastajacym ich kompetencje gdy bezrobocie stanie sie codziennym dla nich zjawiskiem. Nastapi marginalizacja etnicznie innych Niemcow i ich reakcja przeciw Niemcom. Polska slusznie postepuje broniac sie przed potencjalnymi problemami.

  Slawomirski
 • 2015-12-22 11:29 | PeterPaul

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  Juz dawno nie czytalem czegos tak absurdalnego ! Szanowny Autorze , moze wytlumaczy mi Pan po co rozsadny rzad rozsadnego panstwa mialby brac sobie na glowe milion uchodzcow / plus potyncjalne pare milionow w ramach laczenia rodzin / w tym trzy czwarte analfabetow, jezeli nie z empatii i poczucia winy za grzechy dziadkow ???
  Dobrze wyksztalceni imigranci z krajow Unii naplywaja przeciez setkami tysiecy - gdzie tu logika Szanowny Panie ???
 • 2015-12-22 16:04 | azur

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  @jakowalski - szanujący się Niemiec nie weźmie się za wywózkę śmieci, ciężkie prace w rolnictwie i inne czynności wymagające niewykwalifikowanej siły fizycznej. Te rzeczy wykonują przybysze z innych krajów, na przykład Polacy masowo zatrudniają się w pracach sezonowych w rolnictwie i budownictwie. Są zresztą bardziej cenieni jako pracownicy niż Turcy, Arabowie, czy ludzie z byłej Jugosławii. W Niemczech coraz bardziej brak wykwalifikowanych inżynierów, programistów, lekarzy i innych specjalistów, więc ściągają ich z innych krajów, także z Polski.
 • 2015-12-23 21:07 | camel_

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  @azur, dlatego nam się tłumaczy właśnie, że te setki tysięcy ciemnoskórych "syryjczyków" to wszystko lekarze i inżynierowie, uwielbiający wręcz pasjami wolność słowa, prawa kobiet i gejów. A my jak ta ciemna masa koloidalna - opieramy się!
 • 2015-12-24 11:49 | azur

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  @camel_ - Syryjczycy nie są ciemnoskórzy, tylko w typie śródziemnomorskim, podobnie jak w Włosi czy Grecy. Byłem dwa razy w Syrii, więc wiem. Jest między nimi dużo chrześcijan różnych odłamów, o tradycji sięgającej czasów biblijnych, zresztą wielu tamtejszych chrześcijan posługuje się językiem aramejskim, którym mówił Jezus Chrystus. Obecna fala uchodźców to ludzie ze średnich warstw społeczeństwa syryjskiego, których było stać na opłacenie kosztów podróży i haraczu dla przemytników. Biedota została na miejscu. Niemcy przyjęli blisko milion tych uchodźców i na dalszą metę im się to opłaci, bo mają gotowych ludzi do pracy na rzecz Niemiec.
 • 2015-12-24 14:37 | jakowalski

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  azur
  Syryjczycy są na ogół, tak jak ich prezydent, białej rasy, ale co z tego? I co z tego, że są wśród nich chrześcijanie? Wśród Polaków są przecież także i muzułmanie czy też buddyści.
  Poza tym, to Syryjczycy reprezentują zupełnie inną mentalność niż nordycy, a wykształcenie Syryjczyków jest nieprzydatne w Europie (inny poziom szkolnictwa, inny poziom szkół a szczególnie uczelni wyższych etc.). Poza tym, to doskonale pamiętam takie czasy, kiedy to w RPA żaden szanujący się biały nie wziął się za wywózkę śmieci, ciężkie prace w rolnictwie czy też za inne czynności wymagające niewykwalifikowanej siły fizycznej. Te roboty wykonywali wówczas za białych murzyni. Ale przecież dobrze wiemy, czym się to skończyło w RPA.
 • 2015-12-24 14:37 | jakowalski

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  azur – p.s.
  Poza tym, to w Niemczech wcale nie chcą dziś Polaków do wykonywania lepszych prac. Polski lekarz, prawnik, inżynier czy też naukowiec nie ma tam szans, jako że czeka go długa droga udręki biurokratycznej przy uznawaniu swoich kwalifikacji (nostryfikacja dyplomów, członkostwo w profesjonalnych zrzeszeniach lekarzy, architektów czy też prawników, bez czego nie da się tam wykonywać swojego zawodu etc.).
  Wyjątek jest tylko wtedy, kiedy Polak ma niemieckie papiery... Niestety, ale Niemcy są strasznymi rasistami, jeśli chodzi o Polaków, a więc nie ma co szukać tam przyjaciół czy nawet choćby tylko partnerów handlowych czy też biznesowych.
 • 2015-12-24 17:27 | Pablo_Morales

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  A statystyki i niemieccy socjologowie pokazują, że jedynie 2% "gości" będzie pracować:

  http://newobserveronline.com/only-2-of-invaders-will-work/

 • 2015-12-24 22:38 | extranea

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  Przyspieszą,ale za jaką cenę dla Europy.Popieranie niedemokratycznych ideologii, których żaden przyzwoity człowiek nie powinien popierać musi skończyć się fatalnie.Zastanawiam się co czują autorzy Polityki czytając Koran. Albo nie czytając, tylko pisząc, pisząc i pisząc.
 • 2015-12-25 18:24 | xpawelek

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  Lubat:brawo!Jestes jedyny zorientowany w tym co mysla Niemcy! Broder,o ile pamietam , ur.w Katowicach,to wiecznie czarno widzacy! Sam nie jestem taki pewny co z tego wyjdzie!""""
 • 2015-12-26 10:09 | jakowalski

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  Xpawelek czyli Luap
  Oto prawda o gospodarce Niemiec: importujące surowce energetyczne Niemcy mają dług publiczny w wysokości ponad 75% PKB, a opierająca się (jak dotąd) na własnym węglu Polska ma tego długu mniej niż 50% PKB. Niemcy mają obecnie aż 5,546,869,000,000 dolarów USA długu zagranicznego (ponad 68 tysięcy dolarów USA per capita i aż 145% PKB) a opierająca się na własnym węglu Polska 26 razy mniej, czyli 211,457,000,000 dolarów USA (ok. 5 tysięcy dolarów USA per capita i poniżej 40% PKB).
 • 2015-12-28 12:55 | camel_

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  @azur - nie zrozumiałeś. Wiem dużo więcej o Syrii niż ci się wydaje. A teraz przeczytaj jeszcze raz: setki tysięcy ciemnoskórych "syryjczyków" - jak myślisz, skąd tam cudzysłów i co on w tym kontekście oznacza? Myśleć chłopie! Myśleć więcej!
 • 2016-01-02 22:38 | archbishop

  Zyska tylko skrajna prawica

  "Niemcy mogą ponieść duże koszty polityczne tych kalkulacji. Kosztem tym byłoby wyłonienie się w Niemczech silnej partii o zabarwieniu mocno nacjonalistycznym."

  I te dwa ostatnie zdania przekonują mnie ostatecznie, że zewnętrzne granice UE należy zamknąć, a migrantów z bliskiego wschodu i Afryki bezwzględnie odsyłać. Jak nie, to już wkrótce ta tolerancyjna i otwarta Unia przestanie istnieć bo zmieni się w grupę skłóconych ze sobą i podzielonych granicami, faszyzujących państwek. Działacze lewicy powinni szczególnie mieć się na baczności bo jak przyjdzie co do czego, pierwsi pójdą pod nóż.

  Przesadzam? Nie sądzę. Nie zapominajmy, że Hitler wygrał demokratyczne wybory, a historia lubi się powtarzać.
 • 2016-01-02 22:48 | archbishop

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  @jakowalski

  "Polski lekarz, prawnik, inżynier czy też naukowiec nie ma tam szans"

  Bzdury do kwadratu. Jestem inżynierem i pracowałem w Niemczech na stanowisku zgodnym z kwalifikacjami w latach 2011-2014, nawet bez znajomości niemieckiego. I pracowałbym nadal gdybym nie dostał lepszej oferty w UK. Nawet dyplomu ode mnie nie chcieli, wszystko załatwiły dobre referencje od poprzednich pracodawców. Znam też paru innych Polaków, którzy zaszli w Niemczech wysoko, w ich przypadku też liczyły się umiejętności, a nie dyplomy.

  Proszę więc nie rozpowszechniać fałszywych informacji.
 • 2016-01-03 11:58 | jakowalski

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  arcbishop
  Nie jesteś chyba inżynierem, skoro nie potrafisz poprawnie rozumować, wygłaszając takie androny, oparte na nieprawidłowym rozumowaniu, a dokładniej dowodzeniu „anegdotycznym” jak 2016-01-02 22:48. Przypominam ci więc, że dowodzenie anegdotyczne jest rodzajem dowodzenia, w którym dowód, może „sam w sobie” być prawdziwy i weryfikowalny, ale użyty został on do osiągnięcia konkluzji, które z niego nie wynikają - tu przez dokonanie generalizacji na podstawie niewystarczającej ilości danych czyli n.p. własnych doświadczeń czy też wierzeń. Przykład z Wikipedii: „mój dziadek kopcił jak komin i zmarł zdrowy w wypadku samochodowym w wieku 99 lat” nie obala twierdzenia „palenie wyraźnie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka i choroby serca we względnie wczesnym wieku”. W tym przypadku wyjściowe dane (zdrowie i wiek dziadka) mogą być prawdziwe, ale nie dają one podstaw do wyciągnięcia ogólnego wniosku o nieszkodliwości palenia. Podobnie jest u ciebie: swoje własne doświadczenia i doświadczenia kilku twoich znajomych błędnie uogólniasz na cała populacje Polaków i Niemców polskiego pochodzenia pracujących w Niemczech. A fakty są takie, że na dobrych posadach są tam zatrudnieni z reguły tylko ci Niemcy polskiego pochodzenia (a więc raczej nie Polacy), którzy pokończyli studia w Niemczech. Polski dyplom oraz polskie doświadczenie się tam bowiem liczy tylko na stanowiskach robotniczych, czasami technika (majstra), ale praktycznie nigdy na stanowisku inżynierskim czy też kierowniczym (powyżej brygadzisty czy majstra).
 • 2016-01-03 11:59 | jakowalski

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  archbishop
  Ale zgoda z twoim wpisem z 2016-01-02 22:38.
 • 2016-01-09 17:56 | jakowalski

  Re:Uchodźcy przyspieszą rozwój niemieckiej gospodarki

  Dalej tak twierdzą?