Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

(24)
Sporo było w ostatnich tygodniach retorycznej mobilizacji. Trochę za mało krytycznego namysłu i próby zrozumienia, co się właściwie wydarzyło i dlaczego się wydarzyło.
 • 2015-12-22 20:47 | AOlsztynski

  No wreszcie rozsądny głos

  Redaktor nie wtapia się w ciąg osób głoszących obłudną tezę, iż PiS wygrał wybory: po pierwsze, bo w kampanii głosił co innego, po drugie, iż schował niektórych swoich ludzi…
  Prawda w oczy kole. Przegrało PO, bo ludzie pragnęli zmiany. Mieli dość ignorancji, arogancji i buty władzy. A przede wszystkim jej bierności w ważnych dla zwykłego obywatela sprawach.
  Tak, zmęczyliśmy się dotychczasowym kształtem państwa. Demokracją liberalną.
  Jak widać niektórym trudno się z tą prawdą pogodzić…

  A może wreszcie zaczniemy rozmawiać o istotnych dla kraju problemach?

  zob.:
  http://paradoksydemokracji.blog.pl/2015/04/30/czy-doczekamy-sie-powaznej-debaty/

 • 2015-12-22 21:37 | Jacek, NH

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  "W czerwcu Rzepliński z Komorowskim wpadli na pomysł by napisać ustawę, która zapewni polityczne przejęcie Trybunału Konstytucyjnego. PO w osobie posła Kropiwnickiego, którego recenzentem pracy doktorskiej był rzeczony Rzepliński, podjęła właściwe prace. W październiku PO łamiąc prawo, tuż przed końcem kadencji sejmu, wybrała 5 politycznych wyrobników w togach i to był wielki błąd. Bez najmniejszego problemu konstytucyjnego i kontrowersji PO mogła opanować TK i całkowicie odpuścić sobie niekonstytucyjną ustawę, napisaną przez szefa i wiceszefów trybunału. Wystarczyło wybrać 3 sędziów, jak Pan Bóg przekazał i dziś nawet Jarosław Kaczyński niewiele mógłby przez najbliższy rok zrobić."
 • 2015-12-22 22:11 | Aspiryna

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  "Tak, zmęczyliśmy się dotychczasowym kształtem państwa. Demokracją liberalną."

  Doczekacie sie wiec "katolickiej" dyktatury w stylu Salazara, lub Franco...
 • 2015-12-22 22:15 | Aspiryna

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  "W czerwcu Rzepliński z Komorowskim (...)"

  Bzdury wierutne! Niezaleznie od tego i tak PiS (bez zadnego pretekstu) przeglosowalby ustawe praktycznie niszczaca i zniewalajaca TK.
  Zniszczenie TK jest dla PiS-u wstepem - potem beda mogli juz calkiem otwarcie lamac prawo i Konstytucje!!!
 • 2015-12-22 23:17 | Sir_Berserker

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  Z całym szacunkiem dla autora, ale mimo nienagannego wywodu logicznego, wydaje się, że autor pobłądził.
  Autor wychodzi z założenia, że PiS rzeczywiście uważa, że TK blokował by rozdawnictwo socjalne. Chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego w takie tłumaczenia trudno uwierzyć.
  O co więc chodzi PiS? Przede wszystkim, o sądy, w tym Sąd Najwyższy. Chodzi o wprowadzenie (w pewnej, bardzo "gimnastycznej" interpretacji Konstytucji, dopuszczalnych), sądów ludowych. Inaczej nie osądzą, na podstawie sfabrykowanych dowodów, "zbrodni" smoleńskiej, Tuska i reszty "komunistów i złodziei". Tutaj nie ma wątpliwości, że TO TK by blokował. No to z glana ten cały TK...
 • 2015-12-23 00:57 | Slawczan

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  Dobry tekst. Jak na obecną Politykę, próbujący wyartykułować to co niektórzy powiedzieli głosując (na swoją zgubę) przeciwko ,,zielonej wyspie". Na blogu p. Kasprowicza ukazał się pean pochwalny na temat ,,dzielnego, biorącego się za bary z kryzysem" polskiego przedsiębiorcy. ani słowa o tych, których to barami ów nasz zbawca się mocował z kryzysem: czyli zatrudnionych. jakkolwiek - na etacie (,,na twoje miejsce jest 200 chętnych"), na śmieciówce (,,nie bądź roszczeniowy jak lewak - weź się do jakiejkolwiek roboty - zapłaciłbym ci uczciwie ale mnie podatki nie dają". Teraz ci ludzie biorą odwet, ślepy niszczycielski jak naćpana, pijana tłuszcza demolująca sklepy w Londynie, Machesterze czy pod Paryżem. PiS im nie da tego czego pragną ale może zapewnić namiastkę zmiany: EMOCJE. Koniec tego wygląda smutno tak długo póki człowiek uznający polską płace minimalną za haniebnie niską będzie określany mianem w stylu ,,lewacki - (koniecznie)leniwy roszczeniowy(słowo jakże związane z ,,naszym" ,,sukcesem") niszczyciel gospodarki",póty pisuary najgorszego sortu będą się ze sobą ścigać.
 • 2015-12-23 01:05 | zakomun

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  @2015-12-22 21:37 | Jacek, NH

  A Źródło?

  ...Już znalazłem


  Coś mi się wydaje, że ten cytat pojawi się pod każdym wpisem nt. tego jak dziś PiS TK rozjechał.

  A "praźródło" jest tu:

 • 2015-12-23 08:10 | tagrups

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  Mnie najbardziej interesuje stosunek i strategia PiS w sprawie
  TTIP
  CETA
  NATO - Ukraina
  Bliski Wschod
 • 2015-12-23 08:11 | tagrups

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  Mnie najbardziej interesuje stosunek i strategia PiS w sprawie
  TTIP
  CETA
  NATO - Ukraina
  Bliski Wschod
 • 2015-12-23 09:18 | jotesz

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  Jacku - na całym świecie ustawy o trybunałach konstytucyjnych pisują socjologowie, filozofowie oraz cykliści. Sędziów nigdzie się nie pyta, bo sędziowie są zainteresowani, więc nieobiektywni. Gratuluję siły argumentacji...
 • 2015-12-23 09:29 | KrzysztofMazur

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  Jeżeli red. Woś wyobraża sobie 'aktywną politykę państwa', jako 'wojnę ze wszystkimi grupami interesu jednocześnie', to całe szczęście, że nie rządzi. Rząd nie jest od prowadzenia wojen, tylko od mediacji. Na tym polega dobre neoliberalne państwo, że się rozmawia, a nie prowadzi wojnę.

  Rozdawnictwo socjalne w kraju tak biednym jak Polska jest możliwe tylko w jeden sposób, poprzez wzrost długu, a następnie wzrost cen i kryzys finansowy, jak się to dzieje w takich państwach jak Argentyna albo Wenezuela. Europa zachodnia jest wielokrotnie bogatsza od Polski (global wealth databook 2014), np. biedna Grecja jest 4 razy bogatsza od Polski, najbiedniejsza na zachodzie Portugalia 3,5 raza bogatsza. Niemcy do których lubimy się porównywać są 7,5 razy bogatsi, wliczając biednych byłych NRDowców. Jeśli Polska będzie kontynuować obecną umiarkowanie liberalną politykę gospodarczą, to ma szanse dogonić Niemcy za ok 100 lat. A jeśli to się zmieni, to być może nigdy.
 • 2015-12-23 14:54 | azur

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  Próbuję w sposób racjonalny zrozumieć motywy Kaczyńskiego, ale nie mogę. Albo ten człowiek ma zaburzenia psychiczne, albo działa świadomie w złej woli na szkodę Polski.
 • 2015-12-23 17:33 | czaro

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  Jak wspomnial powyzej sir_berseker powodem ataku na TK jest jeden cel. Rozliczenie Smolenska. A co po tym rozliczeniu to juz niewazne, tyle, ze zamknac w wiezieniu Tuska czy Putina bedzie trudno. Rozesla za nimi listy goncze i pozostale kraje beda mialy pasztet co z tym zrobic. Sprawa kuriozalna ale narobi nam jedynie kolejna porcje smiesznosci. Prosze zauwazyc, ze nasza premier juz jest pariasem Europy, nie slychac o jakis kontaktach ktore " przywroca godnosc" Polsce. Sytuacja jest zlozona, mysle , ze wszyscy czulismy, ze dotychczasowe dialania PO to bylo cos nie do konca zrozumialego. Rzeczywiste lekcewazenie ludzi, doprowadzilo do buntu spolecznego dajacego taki wynik wyborow jaki widzimy. Mysle, ze gdyby PIS odpuscil te szopki polityczne skupiajac sie na swoim programie gospodarczym rzetelnie, zyskalby przychylnosc szerszej rzeszy.
  Niestety znow stracili kredyt zaufania, a odbudowac go bedzie juz nie sposob.
 • 2015-12-23 18:55 | Aspiryna

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  "Prawda w oczy kole. Przegrało PO, bo ludzie pragnęli zmiany. Mieli dość ignorancji, arogancji i buty władzy."

  ... to teraz beda mieli tej ignorancji, arogancji i buty piec razy wiecej !
 • 2015-12-23 19:35 | abchaz

  rozdzielmy to co się wydarzyło na wyborach od tego czego chce PiS

  powód "zmiany" ,w skrócie opisuje Sławczan.
  PiS chce tego czego chce JK.
  Skrycie i makiawelicznie.
  Brak,tak mi się wydaje ,w PiS osobowosci zdolnych do rozszyfrowania zamiarów JK i ich zrozumienia.
  Siła manipulacji,znana od wieków ,manipulantów psychopatycznych.
  Skończy się ,oczywiscie katastrofą .
  Nie tylko manipulowanych lecz co wazniejsze całej reszty poddanej rzadom psychopaty.
  "Myśmy tylko wykonywali rozkazy ".
 • 2015-12-23 22:27 | Jerzy V

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  Panie Redaktorze, no szczerze się ubawiłem pańską opinią o P.Semce jako przenikliwym analityku :)
  Słucham Semki często w Trójce( lubią go tam zapraszać)
  Semka to taki sam propagandysta pisowski jak Karnowscy. Te jego przemyślenia o celach pisowskiego rządzenia nie są niczym nowym. Mówili o tym socjologowie już w Wieczorze Wyborczym w TVP chwilę po podaniu szacunków powyborczych.
  Te opinie artykułowane wtedy mówiły jednoznacznie, dadzą chleb by móc robic igrzyska czyli odwet i o to istocie o to idzie Kaczyńskiemu.
  Tu nie ma w istocie głebokiej ideii jest rzadza władzy, odwetu i próba zmiany świadomości Polaków , czyli budowa nowej narodowej świadomości historycznej po to by wychować tzw nowego Polaka. Temu bedzie służyć pisowska wersja najnowszej historii Polski. Niech Pan mi powie czemu służyła ta uchwała dwa dni temu o rocznicy zaprzysiężenia L. Kaczyńskiego najsłabszego Prezydenta w historii Polski po 89 roku jak nie temu właśnie celowi. Potem zrobią porzadek z kultura i mediami.
  Kaczyński chce takiej polskiej odmiany narodowego socjalizmu . I proszę się z tego nie śmiać pożyjemy zobaczymy.
 • 2015-12-24 02:15 | kruk

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  @ KrzysztofMazur
  Bardzo sluszna uwaga o grupach interesow. Przeciwstawianie dobra spolecznego grupom interesow to nowa wersja stawiania naprzeciw siebie dwoch klas walczacych. Tymczasem spoleczenstwo sklada sie wlasnie z przeciwstawnych sobie roznych roznych grup i, jak piszesz, panstwo powinno wystepowac w roli mediatora. Ponadto red.Wos nie pomyslal, ze wokol rozdawnictwa z budzetu tez powstaja potezne grupy interesow. Przykladow nie trzeba przytaczac.
 • 2015-12-24 10:46 | mordenga

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  Nie podzielam kompletnie zdania, że do krytyki PiS konieczna jest próba jego zrozumienia. Równie dobrze można powiedzieć- chcesz krytykować Stalina za czystki w latach trzydziestych? Spróbuj go najpierw zrozumieć. Zachowania, działania podlegają ocenie niezależnie od ich motywacji, jeśli coś jest etycznie, moralnie i prawnie złe pozostanie takie niezależnie od motywów, które autorom tych działań przyświecały. Abstrahuje tu od specyficznych przypadków w prawie określonych jako obrona konieczna czy stan wyższej konieczności- są to kategorie z prawa karnego czy deliktowego a nie z kręgu polityki. Politycy wszystko zawsze uzasadniają działaniem w obronie wyższych dóbr- obecnie na topie jest dobro narodu. A już na marginesie zrozumienie PiS, czyli de facto, Jarosława Kaczyńskiego to zadanie dla psychiatrów i jeśli autorowi zdaje się, że rozumie PiS to się mu rzeczywiście tylko zdaje :-)
 • 2015-12-24 14:45 | brak

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  a olsztyński.-Niestety,ale to Twój PiS wykazał się większą ignorancją prawa i ludzi niż jakikolwiek układ polityczny przez ostatnie 26 lat ""
 • 2015-12-24 14:49 | brak

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  a olsztyński.-Niestety,ale to Twój PiS wykazał się większą ignorancją prawa i ludzi niż jakikolwiek układ polityczny przez ostatnie 26 lat ""
 • 2015-12-24 23:05 | PMac

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  Tak, to co się dzieje wokół programu "pińcet" pokazuje to, o czym pisze Autor. Rząd nie ma ŻADNEJ spójnej koncepcji (co zarazem ośmiesza p. Szydło, machającą w kampanii teczką z rzekomo "gotowymi ustawami", a dziś trwa wielka improwizacja, nawet z tym "sztandarowym" demontażem TK), potyka się o własne nogi, każdy minister mówi co innego, potem się wzajemnie dementują i przepraszają. Morawiecki, który chyba długo uchodził za "poważnego bankowca" traci resztki powagi i autorytetu, bo pokazuje że też jest pacynką miotaną wichrami na wzburzonych falach, i z rozbrajającą szczerością przyznaje, że nie wie, jakie są założenia programu, na który ma znaleźć kasę (chodzi np. o dzieci emigrantów). A więc nie wie też - JAKĄ kasę i skąd! A tu zmiana każdego parametru to różnica w kosztach równa mniej więcej CAŁYM wydatkom państwa np. na kulturę!

  Typuję, że rolę "zderzaków" odegrają właśnie ci "rozsądni" ministrowie gospodarczy - gdy uruchomienie programu się przeciągnie i wygeneruje niewyobrażalny mega-bałagan, odstrzeli się ich jako pierwszych, a ciemny lud zaskowyczy z radości, że "Jarosław dowalył banskterom". Nie zdziwię się też, jeśli sami odejdą (lud zaskowyczy wtedy że "zdrajcy" - nb. którzy to już będą zdrajcy PiSu!... niektórzy z braku kadr "obracają" już po kilka razy w swoich zdradach, vide groteskowy dziś lokaj, d. buldog Kurski).

  Następna będzie Szydło, oczywisty neo-Marcinkiewicz. A gdy samodzierżawie obejmie wreszcie przebierający nóżkami do tego Kaczyński - parę osób skorzysta, by wyjść z honorem (co skądinąd już trudne) i mając pretekst, że "popierali rząd Szydła, a nie Kaczyńskiego", zabiorą PiSowi kruchą większość. Oczywiście będą wtedy umizgi do endekoidów Kukiza, ale to już nie będzie to, co "historyczne zwycięstwo". Jarosław się spala w koalicjach, cały czas zajmą mu podjazdowe wojenki, szczucie wszystkich wokół służbami, podsłuchy, prowokacje, donosy... Prawica znajdzie w swoim najukochańszym żywiole.

  No i wielką niewiadomą jest, ile w roli pacynki zdzierży Duda. Na razie to ultralojalny notariusz wodzusia, ale widać było, że np. odcięcie się od niego przez własnego promotora i wydział na UJ - zabolało. Wspólny i jeden głos wszystkich prawników - zabolał. Gdy teraz jeszcze odwróci się od niego Europa i dyplomacja da znać, że pacynka nie jest partnerem dla realnych przywódców demokratycznych państw, być może Duda jednak przypomni sobie, że zagłosowało na niego więcej ludzi, niż na PiS i że reprezentuje jednak wyłącznie ich, nie jakiegoś zakompleksiałego dziadka mentalnie tkwiącego w czasach Gomułki.

  Życzmy sobie w Święta by to się zadziało jak najprędzej! :) Wszystkiego dobrego wszystkim rozsądnym!
 • 2015-12-25 13:22 | Jarek16

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  Panie Rafale, A skąd w ogóle pojawiło się przypuszczenie, że PIS reprezentuje program przeciwników neoliberalizmu. Proszę sobie przypomnieć pierwsza edycję PIS-u (PIS 1.0). Czy może Pan wskazać choćby jedną decyzję z zakresu polityki gospodarczej i podatkowej zgodną z takim przypuszczeniem. Teraz tak jak i wtedy PIS reprezentuje tylko i wyłącznie chorobliwą żądzę władzy Jarosława Kaczyńskiego w postaci czystej i nieskażonej żadną ideologią. Program wyborczy służył wygraniu wyborów, kropka. Kaczyński to cyniczny manipulator, który nie czuje się zobowiązany do realizacji jakiegokolwiek programu więc trudno rozpatrywać celowość jego działań z punktu widzenia możliwości realizacji programu politycznego. To, że na PIS zagłosowały rzesze ludzi niezadowolonych z efektów neoliberalnej polityki prowadzonej przez lata w Polsce nie ma dla Kaczyńskiego najmniejszego znaczenia.
 • 2015-12-25 14:19 | MMK

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  "Duda jednak przypomni sobie, że zagłosowało na niego więcej ludzi, niż na PiS i że reprezentuje jednak wyłącznie ich,"

  Duda dziwictwo (image prezydenta wszystkich Polaków) utracił swymi działaniami w kilka tygodni po wyborach parlementarnych. Niewielu ma już wątpliwości że Duda to polityk niezlażny, a nie pacynka Kaczyńskiego i nawrócenie nic Dudzie nie da. Jego droga polityczna to już wyłączenie droga PiSu.
 • 2015-12-25 14:36 | slima11

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  Jak już zrozumiecie,to podejmujmy walkę w postaci bojkotu towarzyskiego i medialnego towarzyszy genseka Jarosława.