Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

„The Washington Post” ostro o Polsce. „Rząd przekroczył linię”

(19)
Paraliż sądownictwa, pogłoski o czystkach w mediach i ściganiu politycznych przeciwników. Tak rząd PiS widzą Amerykanie.
 • 2015-12-23 18:25 | 4vvard

  ---- Każdy może wejść na stronę W.Post i sam sprawdzić ---

  *******************

  Komentarze "miażdżą" autora, wykazując mu mijanie się z faktami.

  Jedyne posty popierające autora są podpisane "pesadilla" - ze stylu i zaangażowania wynika, że to może być sam autor Emotikon smile

  Wobec takiej sytuacji W.Post zablokował możliwość dalszego komentowania Emotikon grin (praktyka znana z Gazety W. - to chyba nie jedyne podobieństwo...)

  Poza tym wiadomo, że znaczącą pozycję w W.Post ma żona Radosława Sikorskiego.

  Ale o tym przekaziory w 'tenkraju' nie napiszą
 • 2015-12-23 18:29 | snakeinweb

  Wniosek do TK

  Wniosek (wzór) do Trybunału Konstytucyjnego o delegalizację partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość.

  Wysoki sądzie,

  niniejszym wnoszę o delegalizację i wykreślenie z ewidencji partii politycznych partię Prawo i Sprawiedliwość na podstawie
  Art. 11. 1. Konstytucji w brzmieniu "Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania partii politycznych. Partie polityczne zrzeszają na zasadach dobrowolności i równości obywateli polskich w celu wpływania metodami demokratycznymi na kształtowanie polityki państwa."
  oraz
  Art. 13. Konstytucji w brzmieniu: "Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa."

  oraz na podstawie postanowień ustawy o partiach politycznych, w tym:

  Art. 42 w brzmieniu: "W sprawach zgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznych właściwy jest Trybunał Konstytucyjny.",
  Art. 43 w brzmieniu "Tryb postępowania w sprawach, o których mowa w art. 42, określa ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. poz. 1064)." oraz
  Art. 44 w brzmieniu "Jeżeli Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie o niezgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznej, Sąd niezwłocznie wydaje postanowienie o wykreśleniu wpisu partii politycznej z ewidencji."

  Uzasadnienie:
  Charakter działalności tej partii w ogólności jak w szczególności jej poczynania od 25 X 2015 roku po uzyskanie większości sejmowej wskazują jednoznacznie, że mamy w jej przypadku z działaniem organizacji o charakterze kryminalnym i faszystowskim nie uznającej porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej i w sposób czynny ten porządek gwałcącej. Masowe łamanie zasad prawidłowości stanowienia prawa, wielokrotne i ostentacyjne gwałcenie zasad konstytucyjnych oraz brutalne ataki na instytucje gwarancji konstytucyjnych i zasadę trójpodziału władz wskazują na zamiar wprowadzenia przez rzeczoną partię dyktatury opartej na nierządzie i bezprawiu. o bezprawnych działaniach tej partii wypowiadał się już Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, jak i liczne krajowe i międzynarodowe uznane środowiska i instytucje prawne.

  Jawny atak tej partii na instytucje państwa prawa oraz systematyczne gwałcenie ducha i litery konstytucji stanowi złamanie zadań i zasad działania partii politycznych wyznaczonych przez Konstytucję RP oraz ustawę o partiach politycznych. Partie mają obowiązek działania w sposób demokratyczny i w ramach prawa, zwłaszcza w ramach konstytucji w celu osiągnięcia swoich celów politycznych. Tym czasem partie PiS jawnie atakuje instytucje państwa i władzy sądowniczej nawiązując do skompromitowanych praktyk partii komunistycznych i faszystowskich z pierwszej połowy XX wieku.

  W związku z tym wnoszę o delegalizację partii PiS ze względów wyżej wymienionych oraz ze względu na jej przestępczy i faszystowski charakter w imię ochrony porządku prawnego i konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej.

  ******
  Czy są w Polsce prawnicy, którzy mieliby odwagę sformułować te wniosek nieco bardziej profesjonalnie i go do TK wnieść? I to w jeden dzień? Bo po świętach to może być już za późno.
 • 2015-12-23 19:25 | AOlsztynski

  Re:„The Washington Post” ostro o Polsce. „Rząd przekroczył linię”

  Awantury, skandale, obrażanie się, skargi do rządów państw europejskich - które wykazują się lepszą empatią - dla liberalno-lewicowych gremiów, KOD-y itd.
  Podobno dzieją się rzeczy straszne - pisiory się panoszą, prawo nie jest przestrzegane, a ci co wybory wygrali już oszukali, bo przecież mieli być łagodnymi barankami… Mimo wszystko nadal proponuję rzeczy sprowadzić do właściwego rozmiaru.

  Mówmy sobie prawdę. Taki kształt państwa jaki znamy od co najmniej 2 dekad – a szczególnie doświadczany w ostatnich latach – wielu się nie podobał i jak niektórzy przewidywali, było tylko kwestią czasu, kiedy Polacy powiedzą dość. I teraz przyszedł ten moment.
  Aby jeszcze lepiej uwypuklić problem, podkreślam: większość rodaków zmęczyła się „demokracją liberalną” a w każdym razie dotychczasowym jej kształtem. To jest sprawa zasadnicza. Bez ustalenia tego faktu (dla niektórych oczywistego, a dla innych jakby grom spadł z nieba – bo przecież sami nigdy nie mieli lepiej!) nie zrozumie się obecnych wydarzeń i powszechnych oczekiwań reform, co tu dużo mówić, przede wszystkim dotyczących samego państwa i jego organów. Oczekiwania są zmian radykalnych, rewolucyjnych.

  Wielu ludziom właśnie teraz jest przywracana wiara, iż w naszym kraju można coś zrobić dla przeciętnego obywatela i dobra publicznego. A także, że państwo nie musi być jedynie pazernym poborcą podatkowym, tylko ma jeszcze do spełnienia wielorakie funkcje, w tym społeczne (żeby nie rozwijać tematu). Nie odbierajcie tej nadziei!
  Sam kibicuję zmianom życzliwie, mimo iż też mam obawy jak osobiście na tym wyjdę (każda zmiana niesie jakieś lęki) i czy się to uda. Bo dlaczego przez ćwierć wieku się nie udało?

  Ponadto, nie odkryję pewnie Ameryki, stwierdzając iż spór nie dotyczy jedynie kształtu państwa (bardziej liberalnego czy socjalnego; zob.: http://paradoksydemokracji.blog.pl/2015/05/08/panstwo-liberalne-czy-socjalne/), lecz walka toczy się o samą „istotę cywilizacji”, o podstawy światopoglądowe itp. – stąd takie emocje nie powinny dziwić .

  Mimo, wszystko składam wszystkim życzenia zdrowych spokojnych Świąt.
 • 2015-12-23 19:28 | azur

  Re:„The Washington Post” ostro o Polsce. „Rząd przekroczył linię”

  Opinię łatwo stracić, a odrobić trudno. Na razie radosna twórczość PiS-u trwa w najlepsze.
 • 2015-12-23 19:42 | woytek

  Re:„„Rząd przekroczył linię”

  Oni piszą jak moskiewska "Prawda". Jakby sami nie przekraczali granicy przyzwoitości globalnej ?
 • 2015-12-23 20:05 | azur

  Re:„The Washington Post” ostro o Polsce. „Rząd przekroczył linię”

  Działania PiS-u? Czysty leninizm. Lenin też obrzucał obelgami swoich przeciwników.
 • 2015-12-23 20:49 | camel_

  Re:„The Washington Post” ostro o Polsce. „Rząd przekroczył linię”

  Och, czy to możliwe, żeby zechcieli nam tutaj przywrócić pewnego dnia demokrację i wolność? Ale ich zdalnie sterowane, latające maszynki do przywracania demokracji nie wybierają. Może bezpieczniej będzie jednak udać się do UK, jak wszyscy poprzedni?
 • 2015-12-23 21:36 | Copernicus

  Re:„The Washington Post” ostro o Polsce. „Rząd przekroczył linię”

  Dopóki PiS (czytaj J. Kaczyński) jest obsesyjnie antyrosyjski - nic się nie stanie.
 • 2015-12-23 22:40 | Doktor Ewa

  The Washington Post” może Polskę pocałować w ....

  Piekło ryknęło.
 • 2015-12-24 01:42 | kruk

  Re:„The Washington Post” ostro o Polsce. „Rząd przekroczył linię”

  Sluchajcie, sluchajcie! Sikorski dyryguje "Washington Post" za posrednictwem swojej zony. Fareed Zakaria z CNN to jego "wynajety cyngiel". Amerykanskie media znalazly sie w rekach polskiej mafii. Spisek przeciw rzadowi PiS staje sie ogolnoswiatwowy. Moze Putin pospieszy z pomoca?
 • 2015-12-24 04:51 | azur

  Re:„The Washington Post” ostro o Polsce. „Rząd przekroczył linię”

  No to mamy przechlapane na świecie, i to na długo. Polacy mogą podziękować własnej naiwności i Kościołowi.
 • 2015-12-24 09:00 | Leonidas

  Re:„The Washington Post” ostro o Polsce. „Rząd przekroczył linię”

  Przykro się to czyta bo przez długi czas mieliśmy bardzo pozytywną opinię w świecie. Trudno jednak oczekiwać aby kraj, który sam siebie nie szanuje był szanowany w mediach zagranicznych. Odbiór sytuacji w Polsce w zagranicznej prasie jest w zasadzie wszędzie taki sam i nie da się go wytłumaczyć spiskiem przeciwko Polsce. Cóż, sami sobie nawarzyliśmy tego piwa to teraz sami musimy go wypić.
 • 2015-12-24 13:50 | jakowalski

  Re:„The Washington Post” ostro o Polsce. „Rząd przekroczył linię”

  Przypominam, że im gorzej o naszych władzach piszą na Zachodzie, tym lepsze są te władze dla Polski i Polaków. Pamiętajmy, że Zachód ma zupełnie inne interesy niż Polska i cieszmy się, ze tam tak źle piszą o obecnych polskich władzach. Tak źle o nich nie pisano na Zachodzie od czasów PRL-u, czyli najlepszych lat dla polskich ludzi pracy, czyli inaczej dla ponad 90% Polaków.
 • 2015-12-24 14:09 | jakowalski

  Re:„The Washington Post” ostro o Polsce. „Rząd przekroczył linię”

  Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o delegalizację partii politycznych „Nowoczesna”, „Platforma Obywatelska” i „Polskie Stronnictwo Ludowe”.

  Wysoki Sądzie,

  Niniejszym wnoszę o delegalizację i wykreślenie z ewidencji partii politycznych „Nowoczesna”, „Platforma Obywatelska” i „Polskie Stronnictwo Ludowe” podstawie:
  - Art. 11. 1. Konstytucji w brzmieniu „Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania partii politycznych. Partie polityczne zrzeszają na zasadach dobrowolności i równości obywateli polskich w celu wpływania metodami demokratycznymi na kształtowanie polityki państwa.” oraz
  - Art. 13. Konstytucji w brzmieniu: „Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.” oraz na podstawie postanowień ustawy o partiach politycznych, w tym:
  - Art. 42 w brzmieniu: „W sprawach zgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznych właściwy jest Trybunał Konstytucyjny.”,
  - Art. 43 w brzmieniu „Tryb postępowania w sprawach, o których mowa w art. 42, określa ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. poz. 1064).” oraz
  - Art. 44 w brzmieniu „Jeżeli Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie o niezgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznej, Sąd niezwłocznie wydaje postanowienie o wykreśleniu wpisu partii politycznej z ewidencji.”

  Uzasadnienie:
  Charakter działalności w/w partii w ogólności jak w szczególności ich poczynania od 25 X 2015 roku po utracie większości sejmowej wskazują jednoznacznie, że mamy w ich przypadku z działaniem organizacji o charakterze kryminalnym i faszystowskim nie uznających porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej, w tym wyniku wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i w sposób czynny ten porządek gwałcących. Masowe łamanie zasad prawidłowości stanowienia prawa, wielokrotne i ostentacyjne gwałcenie zasad konstytucyjnych oraz brutalne ataki na instytucje gwarancji konstytucyjnych i zasadę trójpodziału władz wskazują na zamiar wprowadzenia przez rzeczone partie, wbrew woli Ludu wyrażonej w ostatnich wyborach prezydenckich i parlamentarnych, prawicowej dyktatury opartej na nierządzie i bezprawiu. O bezprawnych działaniach tych partii wypowiadał się już Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jak też i liczne krajowe i międzynarodowe uznane środowiska i instytucje prawne.

  Jawny atak tych partii na instytucje państwa prawa, w tym na Urząd i Osobę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz systematyczne gwałcenie ducha i litery konstytucji stanowi złamanie zadań i zasad działania partii politycznych wyznaczonych przez Konstytucję RP oraz ustawę o partiach politycznych. W/w partie mają przecież obowiązek działania w sposób demokratyczny i w ramach prawa, zwłaszcza w ramach konstytucji w celu osiągnięcia swoich celów politycznych. Tym czasem te w/w partie, czyli „Nowoczesna”, „Platforma Obywatelska” i „Polskie Stronnictwo Ludowe” jawnie atakują instytucje państwa i władzy sądowniczej nawiązując do skompromitowanych praktyk partii komunistycznych i faszystowskich z pierwszej połowy XX wieku.

  W związku z tym wnoszę o delegalizację partii „Nowoczesna”, „Platforma Obywatelska” i „Polskie Stronnictwo Ludowe” ze względów wyżej wymienionych oraz ze względu na ich wyraźnie przestępczy i faszystowski charakter w imię ochrony porządku prawnego i konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej.

  ******

  Czy są w Polsce prawnicy, którzy mieliby odwagę sformułować te wniosek nieco bardziej profesjonalnie i go do Trybunału Konstytucyjnego wnieść? I to w jeden dzień? Bo po Świętach to może być już za późno. :-(
 • 2015-12-25 00:43 | Laclos

  Re:„The Washington Post” ostro o Polsce. „Rząd przekroczył linię”

  Washington Post myli sie pod jednym względem, a błąd ten moze duzo kosztowac administracje amerykańska, jeśli tez tak mysli. Rzad PiS-u nie jest bynajmniej antyrosyjski, a wrecz przeciwnie. Ten rzad jest antyamerykański i antyeuropejski, jest antyzachodni. A ze musi na czymś sie oprzec, oprze sie na Rosji putinowskiej
 • 2015-12-25 08:08 | jarsons70

  Re:„The Washington Post” ostro o Polsce. „Rząd przekroczył linię”

  @jakowalski
  A co w PRL-u było takiego dobrego dla 90% Polaków? Stan wojenny, ocet na półkach, czy pensja przeliczana na 20$ ? Można jeszcze dorzucić 200 tys. radzieckich żołnierzy, kartki na mięso, cukier, benzynę i kupowanie spod lady? A może dozgonny sojusz z ZSRR i kierownicza rola PZPR zapisana w konsytucji? A może obozy internowania, morderstwa polityczne, ZOMO, cenzura i ścieżki zdrowia? A może 20 stopień zasilania, brak ogrzewania i ciepłej wody w kranie?
  To jest PRL w pigułce - kraina szczęśliwości i jak widać cel działania ludzi nowej władzy.
 • 2015-12-25 09:12 | jakowalski

  Re:„The Washington Post” ostro o Polsce. „Rząd przekroczył linię”

  Przypominam tu, że Haiti - kraj w którym władza państwowa ogranicza się w praktyce do pałacu prezydenta i kilku ulic wokół, kraj w którym praktycznie zawsze rządziły i rządzą gangi, kraj w którym stopień bezprawia, biedy i demoralizacji przekracza pojęcie Europejczyka i karaibskich sąsiadów a przeraziłoby ono także Ukraińca, a nawet przeciętnego obywatela skorumpowanych państw Afryki, ma konstytucję prawie identyczną jak Francja (zostawmy tu na boku, czy lubimy Francję, czy nie) a faktycznie jest państwem upadłym i to było długo przed ostatnim trzęsieniem ziemi, które o raz kolejny zrujnowało Haiti.
 • 2015-12-25 14:37 | Nexus

  Re:„The Washington Post” ostro o Polsce. „Rząd przekroczył linię”

  Właśnie postawa Waszyngtonu może to być kluczowa. PiSowi łatwo wmawiać wyborcom, że reakcje polityków i mediów europejskich wynikają z rzekomych wpływów PO, choć ta narracja staje się coraz bardziej groteskowa.

  Jednak to dopiero nacisk i sprzeciw USA wobec ataków na demokratyczne instytucje w Polsce byłby mocnym ciosem dla tak proamerykańskiego w teorii Kaczyńskiego. Już sobie wyobrażam minę Waszczykowskiego gdyby musiał się tłumaczyć z tego co się u Polsce wyprawia. :-)
 • 2016-01-02 09:37 | kijanka

  Re:„The Washington Post” ostro o Polsce. „Rząd przekroczył linię”

  https://www.washingtonpost.com/opinions/polands-new-right-wing-leaders-cross-a-line/2015/12/22/54d42ea4-a8d3-11e5-8058-480b572b4aae_story.html
  Odszukałam ten tekst na stronie TWP. Ciekawsze natomiast są komentarze. Jak zwykle.