Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

List wigilijny do Pana Profesora Jana Dudy

(25)
Nie głosowałem na Pana syna w wyborach. Prawdę mówiąc, od początku miałem co do niego duże obawy.
  • 2015-12-24 07:56 | woytek

trzeba oczyścić stajnie Augiasza

"Niestety, prezydent Andrzej Duda, nie tylko w mojej ocenie, nic w tej mierze nie zrobił. To m.in. dlatego tysiące Polaków wyszło ostatnio w proteście na ulice." -pisze autor listu .
    Pan prezydent Andrzej Duda, w mojej ocenie, chce coś zrobić, aby million Polaków chciało wrócić do ojczyzny.
    Polityka poprzedników pana prezydenta Dudy ich tam wygnała w poszukiwaniu pracy , której nie znaleźli w ojczyźnie.
  • 2015-12-24 09:56 | lenusoida

Re:List wigilijny do Pana Profesora Jana Dudy

Pan Profesor na pewno ze szczególną uwagą śledzi działania swojego syna, jako prezydenta i zapewne akceptuje jego działania. I nie wierzę, by tutaj pomogły jakiekolwiek listy, uwagi czy rady, nawet od samego papieża.
    Mam 60 lat i nie wiem, w jakiej Polsce teraz jestem. To jest jak bardzo zły sen. To tak, jakbym raptem wbrew własnej woli została przeniesiona do jakiegoś dziwnego, prymitywnego, szyderczego miejsca, skąd nie mam wyjścia.
    Niestety, to nie fikcja a pisowska rzeczywistość. Rzeczywistość, która wielu tak bardzo zaskoczyła. Bo przecież nikt się nie spodziewał, że aż w tak chamski i bezczelny sposób będą deptane najważniejsze organy, instytucje państwowe, a co za tym idzie najważniejsze wartości obywatelskie.
  • 2015-12-24 10:10 | m_malgorzata

Dlaczego nazywamy kraj Stajnią Augiasza?
    Po raz kolejny w historii nacjonalistyczne kompleksy odrywają nas od rozwiniętego zachodu. Proszę nie wierzyć w to, że tak się robi porządki (!)
    Ktokolwiek robił kiedykolwiek porządki wie, że nie polega to na wszczynaniu pożaru.
    Europa zacieśni integrację. - dzieje się to po cichu ale podsyca nacjonalistyczne lęki. O nic więcej tu nie chodzi - tylko o władzę.
    Liberalna demokracja, zamożne społeczeństwo nie jest tak latwe do autorytarnego rządzenia.
    Proszę się nie ludzie, ze z kimkolwiek wygramy i ze kogokolwiek dogonimy jako "dumna i suwerenna" RP. Lepiej byc częścią najbogatszego rynku świata niż bez szans z nim konkurować - przeciez to logiczne.
    Suwerenność bez współpracy z innymi nie istnieje.
    Proszę wrócić do nauk JP2.(!)
    I proszę nie nazywać owoców ciężkiej pracy - ciężkiej pracy obywateli wbrew politykom (!) - stajnia augiasza
    Historia nie raz pokazała nam jak z powodu nacjonalistycznych instynktów stać sie pionkiem wschodu.
    Począwszy od kontrreformacji....
    Kompleksy, które wczoraj ujawnił choćby pan Gowin - nie sa warte tej ceny.
    Proszę się nie łudzić - poza mocno tęskniącymi nikt tu nie wróci. Nie na stale. Chyba, ze nowa Europa nie będzie nad chciała w ogóle - a ze zmieni politykę wobec emigrantów to wiemy. Jesli o taki powrót nam chodzi to winszuje pomysłów.
    Bo proszę nie zapominać, że suwerenni Polacy to tacy sami emigranci jak inni.
  • 2015-12-24 10:35 | gebowicz

@woytek

"Polityka poprzedników pana prezydenta Dudy ich tam wygnała w poszukiwaniu pracy , której nie znaleźli w ojczyźnie."

Polityka nowych, wygna nowych. Wystarczy zauważyć dodatkowe obciążenia związane z:
    1) droższym kredytem (dwa banki już podniosły marże w związku z podatkiem bankowym)
    2) obciążenia związane z prowadzeniem firmy - wyższa skłądka ZUS (oczywiście ewentualne odszkodawania czy chorobwe dla przedsiębuorców wcale nie wzrosną).

Szykujmy się na II emigrację.
  • 2015-12-24 10:43 | leniuch102

Autorze

Czegoś tak antypatycznego jak Pański "list wigilijny" nie czytałem nigdy, a czytałem sporo. Nie dość, że publicznie obraża Pan syna człowieka, który Panu zaufał, to jeszcze opakowuje Pan to w formę życzeń świątecznych. Przypomnę, że Duda-senior nie jest dziennikarzem, ani politykiem, a nawet gdyby był, to akurat w wigilię powinien pan mu dać spokój. Nawymiotne.
  • 2015-12-24 11:24 | azur

Apelowanie do Jana Dudy jest bezcelowe, bo to on tak wychował Andrzeja Dudę.
  • 2015-12-24 11:28 | slima11

Jeżeli mamusia ,namawiała studentów na uczelni ,łamiąc prawo ,do podpisu listy poparcia synowi,to list do ojca jest obrazoburczy.
  • 2015-12-24 11:42 | artur702

Piękny list, ale nie przyniesie efektów. To rodzina zdeklarowanych, aczkolwiek zakamuflowanych dotychczas wrogów Polski i Polaków, których szczerze nienawidzą. Oni świadomie niszczą to państwo i sieją wrogą Polsce i Polakom dywersję. Jedyny zapis w historii Polski na jaki zasłużył już sobie Andrzej Duda, to demokratycznie wybrany prezydent zdrajca i wróg Rzeczypospolitej Polskiej.
  • 2015-12-24 11:52 | takei-butei

Gdyby tak "Polityka" podobnie reagowała, kiedy prezydenci Wałęsa np. obalał premiera Oleksego, Kwaśniewski np. ułaskawiał Sobotkę, Komorowski np. niszczył demokrację, podpisując ustawę w sprawie TK, to ten tekst miałby sens. A tak, mogę tylko powiedzieć: phi.
  • 2015-12-24 12:19 | janadam48

Apelowanie do ojca pana Prezydenta Andrzeja Dudy jest złym adresem. Jedynym kompetentnym człowiekiem zdolnym dać prawdziwą odpowiedź jest Naczelnik Państwa Polskiego, wlłaściciel Teatru Kukiełek pan Prezes Wszystkich Prezesów. Reszta wyznawców sekty PIS jest potrzebna Panu Prezesowi Wszystkich Prezesów jako klakierzy. Ten chytry człowieczek wie co robi. Dokonuje właśnie cudzymi rękami zamachu stanu. Jak przyjdzie do rozliczeń, to on Prezes Wszystkich Prezesów powie,że to nie on bo on w tym czasie leżał pod pierzynką. Pan Prezydent otoczony klakierami wybranymi przez swojego guru jest tylko p.o. Prezydenta tak samo jest z p.o. Premiera. Więc drodzy dziennikarze! Dajcie se luz i zabiegajcie o wywiad z panem Prezesem Wszystkich Prezesów. Jak mawiają Czesi mam to w pyrdeli. Dziwię się tylko małżonce Pana prezydenta?
  • 2015-12-24 12:43 | ab.koska

Przypomina sie cytat "Nie o takie Polske walczylem".

Ja tez jestem zmartwiony postepowaniem nowej wladzy, nowego Sejmu, nowego Senatu, nowego Prezydenta.
    To dazenie do wyeliminowania lub zwasalizowania wszystkich instytucji niezaleznych od jedynie slusznej linii jedynie slusznej partii jest porazajace.

I bardzo trudno bedzie potem posprzatac po demolkach wykonywanych z bolszewickim zapalem budowania nowego ladu. Zarowno w Polsce, jak i na arenie miedzynarodowej.

• 2015-12-24 12:49 | artur702

Zbrodnie zdrady stanu sądzone są przez sądy powszechne. Za zbrodnię zdrady stanu może być sądzony także prezydent, który dopuścił się zbrodni przeciwko narodowi. A zbrodniarze odpowiadają przed sądami powszechnymi, nie przed Trybunałem Stanu. Andrzej Duda jest uczestnikiem zmowy grupy przestępczej w zaplanowanej i z wyrachowaniem wykonywanej zbrodni zdrady stanu w Polsce. Czy on sądzi, że będąc zbrodniarzem winnym zbrodni przeciwko narodowi polskiemu nie będzie osądzony? W każdym cywilizowanym kraju na świecie zbrodnia zdrady stanu jest surowo karalna i to nie przez Trybunał Stanu, a przez sądownictwo powszechne. To nie są uchybienia czy delikty konstytucyjne. Po prostu kara więzienia dla zbrodniarza za czyn zbrodniczy przeciwko narodowi polskiemu.
  • 2015-12-24 13:16 | zibi_osw

do woytka: czyszczenie stajni Augiasza nie polega na jej podpalaniu. Znam mnostwo Polakow na emigracji, mam tam pol rodziny i NIKT nie chce wracac do obskuranckiego panstwa PiS. Raczej sciagna tam cale swoje rodziny, bo tu nie ma przyszlosci dla nich. Nie chodzi o ekonomie, tylko nietolerancje i zacofanie rodem z XIX wieku. ciasnote umyslowa i koltunerie. Himalaje zaklamania i niegodziwosci. a poza tym... Wielu ludzi wyjechalo, bo otwarta UE daje lepsze mozliwosci. Niby czemu Polacy od zawsze wyjezdzaja z mniejszych do wiekszych miast? do Warszawy. To czemu nie do Irlandii, Anglii? co w tym zlego? Jesli twoj Pan Duda chce faktycznie sciagnac do Ojczyzny milion emigrantow, to moze niech przestanie lamac prawo i deptac autorytety oraz caly dorobek wolnej Polski. Bo na razie probujac sciagnac milion - uderza w kilka milionow Polakow, ktorzy zostali w Polsce, uczcviwie pracuja i sa szczerze oburzeni haniebnymi dzialaniami Pana Prezydenta.
  • 2015-12-24 13:32 | brak

"Trzeba oczyścić stajnię Augiasza":Ta zbrukana stajnia liczy dopiero dwa miesiące a nabrudzono więcej niż przez poprzednie dwa lata pracy tego samego stajennego!
  • 2015-12-24 15:54 | Jan Bohynski

Tak sie sklada, ze ostatni miesiac spedzilem w Polsce. Kazdego dnia, ogladajac obardy sejmu, owieralem oczy coraz szerzej ze zdumienia. Takiego - tu uzyje wlasciwych slow - chamstwa, buty i dazenia po trupach do destabilizacji instytucji panstwowych, wlacznie z samym sejmem, ktory przestal zupelnie spelniac swoja role i w ktorym " mardemu biada " - nie widzialem w swoim dlugim zyciu. Wyjechalem z uczuciem wstydu za wlasny kraj, ale tez z uczuciem ulgi, ze wyjezdzam. Przyjechalem z mysla o powrocie do Ojczyzny na stale, albo chociaz na dluzszy okres w roku. Przyszlo mi te decyzje zawiesic. Chyba nie tylko mnie. O czym mowie z zalem. " Polak gorszego sortu ". Byc moze takie pieczatki sa juz produkowane, do wbijania ich w paszportach. JB.
  • 2015-12-24 20:35 | Gama

Nie ma co ubolewać. Dudzi naród to pisowcy. Zachowuje się zgodnie z wymogami bliźniąt Kaczyńskich. Jarek w sianiu niepokoju i bałaganu robi za dwóch. Robi to tak skutecznie, że tylko wyjeżdżać stąd póki nie nazwali tego pislandią..
  • 2015-12-25 01:50 | hagar

Jakie złudzenia można mieć do członka wysuniętego z ramienia na czoło??????
  • 2015-12-25 09:25 | halkron

Wspanialy list, wszczegolnie w odniesieniu do zyczem prezydenckich......jakze zaklamanych. Prezyden wszystkich Polakow nie zauwaza, iz wskutek Jego blednych decyzji lammiacych Konstytucje, ze ja niepartyjna protestuje rowniez.
    Dobry czas na napisanie tego listu. Wigilia to wlasnie czas pojednania, czas gdzie dla pojednania powinno sie zrobic rachunek sumienia. Moze to pomoze?
  • 2015-12-25 13:46 | Ewa9

List napisany został w jak najbardziej właściwym czasie i adresowany jest do jak najbardziej właściwej osoby. Skoro ojciec Prezydenta publicznie chlubi się wpojeniem synowi najwyższych wartości na rzecz Ojczyzny i ludzi , to już chyba tylko on, puki jeszcze można, jest w stanie zawrócić syna z tego szaleńczego maratonu wobec łamania Konstytucji oraz stylu podejmowania decyzji pozostających w rażącej sprzeczności z procedurami i standardami prawa. Nie może być tak, że Prezydent lekceważy protesty ludzi i nie przyjmuje do wiadomości druzgocących dla niego opinii środowisk prawniczych. Liczę na to, że bardzo rzeczowy i niezwykle taktowny list wigilijny przyczyni się do jakiejś refleksji i w sumie do politycznego opamiętania...
  • 2015-12-25 14:58 | z daleka

W jakims sensie niebywaly jest ten list-odezwa do Tatusia Pana Prezydenta. Autor wydaje sie byc nieswiadowmy faktu, ze Mama i Tato Prezydenta opublikowali ksiazke o dziecinstwie swojego syna, w ktorej opisuja, ze juz od urodzenia wykazywal niepospolite zdolnosci, nie plakall na pogrzebach, czuwal przy umierajacej babci i inne tam takie hagiograficzne bajery, ktore przypomnialy mi bajki o Leninie jakie czytano nam na leckcjach wychowania obywatelskiego w dawnym PRL-u. Wiec nawet pewna zazylosc autora z Tata nie oznacza by Tato uznal ze skoro Niebo zeslalo nam tutaj takiego Andrzejka ( o lonie i piersiach juz niewspominajac) to w ogole mozna poprawiac geniusza i to jeszcze przy wigilijnym stole, kiedy wszyscy Polacy co podkreslal ow geniusz powinni zjednoczyc sie w milosci i poczuc sie jedna wspolna rodzina.
  • 2015-12-25 16:26 | popan

Pan Duda ma szansę rehabilitacji, rezygnując spontanicznie ze sprawowania wyznaczonej mu funkcji. Ocalił by w ten sposób resztki dobrego imienia rodziny.
    Pozostając na stołku doprowadzi do tego, że nosiciele nazwiska "Duda" wystąpią masowo o wymianę 3-ciej litery na inną, celem uniknięcia niemiłych skojarzeń.
  • 2015-12-26 14:32 | Gama

No cóż nie zawsze rodzimy dzieci za których działalność bylibyśmy dumni. Kakie są ma znaczenie wychowanie, a czsami diabli wiedzą co.
  • 2015-12-26 14:32 | Gama

No cóż nie zawsze rodzimy dzieci za których działalność bylibyśmy dumni. Kakie są ma znaczenie wychowanie, a czsami diabli wiedzą co.
  • 2015-12-31 19:04 | Telemach

Zdolność do refleksji jest cnotą

podobnie jak zdolność do rewizji swoich poglądów, decyzji i emocji.
    Autor domaga się od Pana Prezydenta rzeczy niemożliwej: porzucenia demiurga który go namaścił i środowiska które go wyniosło.
    Jest to niemożliwe. Wymagałoby przyjęcia przez Andrzeja Dudę niewłasnej optyki, uznania za swój punktu widzenia, który swoim nie jest i być nie może.
    Wymagałoby odwagi do bycia samotnym, zniesienia ostracyzmu środowiska i pogardy tych, którzy mu zawierzyli bez jednoczesnego pozyskania szacunku tych którzy go obecnie nie znoszą.

Jest to niestety zupełnie niemożliwe.
    Mam wrażenie, że autor doskonale o tym wie. Adresatem tego listu nie jest rodziciel prezydenta. Adresatem - mam wrażenie - są czytelnicy Polityki. ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  • 2015-12-31 19:55 | otago

Można wysnuć kilka hipotez dlaczego elektorat PIS podpowiedział prezesowi by wybrał na kandydata Andrzeja Dudę :
    1. Bo spełniał 3 warunki
    - młody
    - wykształcony
    - będzie słuchał Prezesa i się nie urwie z smyczki ( czyli zauroczony )
    2. Bo Prezes ma Niego bardzo silnego haka ( i musi się w związku z tym podporządkować ) ( czyli szantażowany )