Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Twórca „Quo vadis” odczytany na nowo

(5)
Patronem 2016 roku w Polsce jest autor „Quo vadis”.
  • 2016-01-07 18:19 | stok

Twórca „Quo vadis” odczytany na nowo

Warto zauważyć, że Sienkiewicz - ulubieniec szlachty - był bardzo krytyczny w stosunku do klas posiadających.
  • 2016-01-25 20:30 | Withold

Re:Twórca „Quo vadis” odczytany na nowo

"Kiedy obecnie konstruujemy na nowo polską tożsamość, opierając ją na zagrożeniu islamem, nie czyńmy pochopnie Sienkiewicza patronem krucjaty."

Pamiętajmy też, że Sienkiewicz w "Potopie" nadał arcypolskie nazwisko największemu młotowi w historii polskiej literatury. :)
  • 2016-02-29 00:01 | piotrpsp

"W Polsce zresztą wszyscy znają się na Sienkiewiczu. " I ja wlasnie jestem jednym z tych wielu co sie "znaja na sienkiewiczu" Mialem pewnie 14 kiedy ojciec namowil mnie na przeczytanie "potopu" i oczywiscie "w pustyni i puszczy" i potem juc nic wiecj sienkiewicza nie czytalem. I, im starszy jestem, tym mniej go lubie. wszystko co on napisal wydaje mie sie dzisiaj takie bialo-czarne, malo subtelne i falszywe, cala lego szczera pogarda niepotrzebna, Ksiaze Jarema jawi mi sie dizsiaj jako zbrodniarz wojenny i brutal. I do tego jeszcze stoi mi wiecznie przed oczyma plakat do filmu "ogniem i mieczem" z plonaca rekojescia - jak blesna przestroga. A tutaj pan profesor pisze ze wszyscy bezideowca biora jak oswego wlasnego albo z nim walcza - nieco jak ja - bo ciagle sienkiewicz nie daje mi spokoju. Wyglada na to ze sienkiewcz opisywal zdarzenia i ludzi takimi jacy byli albo jakimi jego zytelnicy chcieli zeby byli. Pieknie napisane panie profesorze!
  • 2016-11-15 21:54 | azur

Obecnie powieści Sienkiewicza rażą naiwnością i nieścisłościami, ale postać Zagłoby i jego powiedzonka do dziś cieszą czytelników.
  • 2016-11-18 21:50 | azur

Wołodyjowski powinien ożenić się z Danuśką, Kmicic z Jagienką, a Anusia Borzobohata z panem de Lorche.