Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

TK nie sprawdzi, czy PiS legalnie wybrał sędziów. Umorzył sprawę uchwał

(8)
TK umorzył sprawę uchwał Sejmu: o unieważnieniu wyboru w październiku przez poprzedni Sejm 5 sędziów TK oraz o powołaniu w grudniu 5 nowych osób w ich miejsce. Zdania odrębne złożyli sędziowie Andrzej Rzepliński, Andrzej Wróbel i Marek Zubik.
 • 2016-01-11 20:15 | trip

  kuriosum prawnicze

  Prosze mi uprzejmie wyjasnic,czy ferowane przez sejm uchwaly sa zmianami w ustawach i kto jest w takim razie uprawniony do rozpatrywania skarg obywatelskich gdy tego typu uchwaly powoduja konflikt z Konstytucja.
 • 2016-01-12 10:31 | janadam48

  Re:TK nie sprawdzi, czy PiS legalnie wybrał sędziów. Umorzył sprawę uchwał

  @trip
  Do rozpatrywania skarg obywatelskich jest upoważniony Pan Prezes Wszystkich Prezesów.
  Reszta ludzików jest tylko podstawionymi aktorami do odczytywania wielkich myśli Prezesa Wszystkich Prezesów.
 • 2016-01-12 10:35 | __

  Re:TK nie sprawdzi, czy PiS legalnie wybrał sędziów. Umorzył sprawę uchwał

  Jakimi zmianami w ustawach panie trip? Widział pan te uchwały? Chyba nie.
  Otóż one tak wyglądają:

  Sejm na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego wybiera X-ińskiego

  Podpis/pieczęć...

  No i Rzepliński chciał debatować że X-iński jest zgodny z konstytucją
  a Y-kowski nie jest. Śmieszne nie?
 • 2016-01-12 10:42 | artur702

  Re:TK już sprawdził, że PiS nielegalnie wybrał sędziów, bo umorzył sprawę uchwał.

  Trybunał Konstytucyjny już w orzeczeniu powiedział, że wszystkie nocne uchwały Sejmu na mocy Konstytucji RP nie stanowią aktów prawnych i na ich podstawie Sejm nie mógł dokonywać wyboru nowych sędziów. A zatem nie ma nowych sędziów, prezydent zaprzysięgał ich niepotrzebnie, bo nie zostali wybrani na mocy obowiązującego prawa. Uchwały Sejmu nie są aktami prawnymi. Nowych sędziów po prostu nie ma. Posłowie PiS bawią się Polską jak dzieci w piaskownicy.
 • 2016-01-12 11:26 | artur702

  Re:TK orzekł, że PiS nielegalnie wybrał sędziów. Umorzył sprawę uchwał.

  Duda i Ziobro, obaj podobno prawnicy, nie rozumieją słowa pisanego. Przecież Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zgodnie z Konstytucją RP uchwały Sejmu nie są aktami prawnymi, więc nie mogły być podstawą prawną dla wyboru pięciu nowych sędziów TK. I umorzył sprawę. Sędziowie wybrani zostali zatem bez podstawy prawnej, a prezydent niepotrzebnie ich zaprzysięgał. Ich po prostu nie ma. Jakiekolwiek forsowanie zdania przeciwnego będzie dalszym łamaniem prawa przez pisopatów. Nadal postępuje w pisopatycznej sekcie chorobliwe upośledzenie "paranoia inducta" od swojego uwielbianego i chorego psychicznie guru.
 • 2016-01-12 13:22 | wnukmarek

  Re:TK nie sprawdzi, czy PiS legalnie wybrał sędziów. Umorzył sprawę uchwał

  Wszyscy sędziowie TK wybierani są uchwałami sejmu i nic trybunałowi do tego, bo to nie ustawy. PO zaskarżyła uchwały i to zostało odrzucone. TK wojujący za sprawą Rzeplińskiego i włączający się w politykę po prostu przegrał. TK uratowałby jeszcze swoją reputację, gdyby pozbył się prezesa, a jest władny. Teraz zapewne TK dążył będzie do wykazania niekonstytucyjności ostatniej ustawy o TK (z 22 grudnia). Jest to możliwe, ale najpierw TK musiałby uznać prawidłowy wybór 5 sędziów, bo w dotychczasowym składzie 10 sędziów orzeczenie nie byłoby zgodne z prawem. PO zabawiało się TK jak dzieci z piaskownicy i stąd to całe zamieszanie. PiS działał nieelegancko i zbyt emocjonalnie, ale praźródłem całego konfliktu jest bezczelność koalicji PO/PSL. Być może ustawa o TK jest częściowo niezgodna z Konstytucją (tak mi się wydaje), ale przejdzie po uwzględnieni paru poprawek. Cały czas PiS postępuje zgodnie z prawem. Szkoda tylko, że nikt nie przeprosi prezydenta za idiotyczne i chamskie napaści jakoby łamał prawo.
 • 2016-01-12 13:37 | Obserwer

  Sejm i prezydent przynał sobie normatywne.....

  właściwości prawne na bazie nienormatywnego aktu prawnego czyli uchwały, która to uchwała weszła w kognicję czyli właściwość ustrojowego podziału władzy opartej na obowiązującej Konstytucji.
  Właściwość powołania 5 sędziów przez Sejm i przyjęcia od nich natychmiast ślubowania przez głównego funkcjonariusza publicznego i Strażnika Konstytucji, moim zdaniem precedensowo nadaje uchwałom sejmowym cechy aktu normatywnego mimo , że nadal nazywają się tylko uchwałami. Ich sfera oddziaływania prawnego nie mieści się w ten sposób w zakresie aktu nienormatywnego, którego TK nie mógłby, zgodnie z art.87, wyrokować.

  Doszło do całkowitego kuriozalnego stanowiska w Polsce, gdzie Sejm i Prezydent nadali sobie prawa nie mające podłoża w Konstytucji w sferach ustrojowych innego konstytucyjnego organu władzy, a TK nadal bez oceny tej kuriozalnej , nadmiernej kompetencji , utrzymał swoje władanie w zakresie wymienionych aktów normatywnych w Konstytucji.

  Twórcy Konstytucji nie przewidzieli sytuacji , że aktem nienormatywnym , najniżej usytuowanym w hierarchicznym systemie prawa w Polsce, będzie władza ustawodawcza zmieniać generalne , ustrojowe struktury organu konstytucyjnego. Zbyt wierzyli czy ufali w kulturę prawną kolejnych reprezentantów Narodu. Nikomu wówczas nie przyszło do głowy , że może powstać władza działająca in blanco czy na zasadach całkowicie sprzecznych z porządkiem demokracji konstytucyjnej.

  TK zgodnie właściwością konstytucyjną uznał, że nienormatywne akty nie wymienione w Konstytucji nie podlegają jego ocenie. Bo również nie przewidział sytuacji takiej jak wejście takiego aktu w zakres całkowicie niesamowitego lekceważenia normatywnych źródeł prawa, wymyślenie przez władzę ustawodawczą aktu nienormatywnego, nie wymienionego w konstytucyjnych źródłach prawa jako środka, który może wpływać na konstytucyjny organ.
  Proporcje obowiązujące w demokratycznej normatywnej strukturze państwa prawa , sorry za kolokwializm , idą się kochać, a tu róbta co chceta.

  Powstał w ten sposób precedens , gdzie najniżej usytuowany akt władzy ustawodawczej, nawet nie wymieniony w ustawie zasadniczej, rządzi w ogranie czysto konstytucyjnym.
  Z tego powodu , moim zdaniem, taka sytuacja jako nadzwyczajna winna być przedmiotem orzeczenia TK. To władza ustawodawcza podległa obowiązującej Konstytucji jako jedynego środka kontroli nadrzędnej nad Sejmem i Senatem, dopuściła się zlekceważenia i zachwiania tej nadrzędnej konstytucyjnej zasadzie. I z tego powodu z racji precedensu winna być szczegółowo zbadana, orzeczona co do kwestii precedensu w państwie , gdzie nadrzędna rola Konstytucji jest przez działania Sejmu i Senatu i przez Strażnika Konstytucji mocno zdegradowana przez poza konstytucyjny środek prawny.
  Inaczej na naszych oczach dojdzie do ruiny prawnego porządku, hierarchii, ram i obowiązujących norm konstytucyjnych. I jeśli jest ktoś zdrowy na umyśle i wierzy, że to nam jako Polsce i Narodowi wyjdzie na dobre to śmiem twierdzić, że jest w dogłębnym błędzie.
  Taka jest moja ocena @trip jako absolwenta po UKSW.
 • 2016-01-13 15:05 | wnukmarek

  Re:TK nie sprawdzi, czy PiS legalnie wybrał sędziów. Umorzył sprawę uchwał

  Ilu prawników tyle opinii. Pani M. Ogórek miała rację, że prawo należałoby pisać od nowa.