Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

(35)
Podstawową kwestią, która zajmuje dziś w zasadzie wszystkich stojących w opozycji do PiS, jest: czy to potrwa cztery lata? Czy możliwe jest zmuszenie PiS do oddania władzy wcześniej?
 • 2016-01-18 08:21 | azur

  Rządy PiS

  Kaczyński będzie rządził dotąd, dopóki będzie miał większość parlamentarną. Jeśli część jego posłów przejdzie do innych klubów, wesoła zabawa się skończy.
 • 2016-01-18 10:20 | Rolandas

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Pozwolę sobie nie zgodzić się z autorem tego tekstu odnośnie przydatności lewicy w Polsce. Nie każda osoba liberalna światopoglądowo jest też zwolennikiem liberalizmu w gospodarce. Ostatni kryzys gospodarczy pokazał, że liberalizm gospodarczy nie jest lekiem na całe zło a może się nawet okazać, że jest szkodliwy. Lewica w wyborach zdobyła ponad 10 % (suma wyników ZL i Razem) czyli ma kogo reprezentować. Nawet jeżeli lewica nie ma szans na objęcie władzy w Polsce to dalej ma kogo reprezentować. Lewica jest potrzebna tak samo jak centrum i prawica. Polska potrzebuje zbilansowanej sceny politycznej.
 • 2016-01-18 11:30 | masz2084

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Okropni jesteście. Jeszcze PiS nie zaczęło na dobre rządzić, a już zastanawiacie się co po nim. I to od razu z grubej rury:wojny, rewolucje, itp. Wygrana PiS była odpowiedzią na ignorowane przez tzw. mainstream kwestie społeczne. Dopóki PiS będzie spełniać te postulaty, to żadnej rewolucji nie będzie. Tym bardziej, jeżeli "twarzą" takich protestów będą wykluczeni w postaci Lisa, Petru, Kuźniara.
 • 2016-01-18 11:46 | czosnek

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Gdybym został zmuszony do zawarcia zakładu, postawiłbym na to, że PiS będzie rządzić co najmniej przez 8 lat.

  Po pierwsze dlatego, że już dzisiaj rozumieją, jakie zasady zostały złamane przy manipulacjach z TK, służbą cywilną, telewizją itd. Oni nie mają wyjścia - muszą utrzymać się przy władzy, aby ich przekręty nie wyszły na jaw i żeby taki Duda miał poczucie, że po skończonej prezydenturze nie wyląduje w pierdlu. Dlatego też, zrobią wszystko co się da, metodami wszystkimi jakie są możliwe, aby zmienić konstytucję, ordynację wyborczą, cokolwiek innego, aby Duda oraz PiS mieli zapewniony możliwie najlepszą pozycję przed następnymi wyborami. Nawet, jeżeli trzeba będzie zamknąć Petru w więzieniu, oni to zrobią i powieka im nie zadrży. Może i wyjdzie uniewinniony po roku aresztu, ale pewnie będzie już po wyborach. Moim zdaniem nie ma się co cieszyć z tego, że PiS nie ma większości do zmiany Konstytucji. Pożyteczni idioci do poparcia zmian jeszcze nigdy nie byli tak łatwi do znalezienia jak dzisiaj. Mamy tonący w parlamencie PSL, ludzi Kukiza, zawiedzionych działaczy PO. Kto się nie skusi na wygodny stołek za jeden, jedyny głos popierający "dobrą zmianę"? I to na dodatek w sytuacji w której paraliż TK może trwać w nieskończoność, a ustawę zasadniczą będzie można interpretować dowolnie. No bo kto bogatemu (w poparcie suwerena) zabroni?

  Po drugie, nie spodziewam się, aby Nowoczesna była w stanie wygrać w uczciwych wyborach z PiS. W nieuczciwych na pewno nie wygra. Jedyna szansa to jakaś koalicja z PO (coś na kształt porozumienia SLD z Twoim Ruchem w wyborach ostatnich). Uważam, że tylko wtedy, dzięki konsolidacji głosów anty PiS w jednym ciele politycznym można uzyskać wynik gwarantujący przegraną tych wariatów. Ale jestem tutaj pesymistą. Po Schetynie nie spodziewam się niczego dobrego - spodziewam się zjazdu PO po równi pochyłej w dół. Tyle było płaczu nad amatorszczyzną Ewy Kopacz... Zobaczycie niebawem, jak dobra była w tym co robiła, porównując ją do Schetyny. Ona, przynajmniej była w stanie przekonać do siebie jakieś gospodynie domowe. Zdolność Schetyny do porywania rzesz wyborców jest na poziomie zerowym. On jest dobry jako jakiś minister, administrator partyjny, ale w żadnym wypadku lider który musi się sprzedać w życiu publicznym. W tym jest śmieszny. Stawiam na to, że Schetyna pójdzie w kierunku walki z Nowoczesną o wyborcę, nie będzie mowy o żadnym porozumieniu przedwyborczym. Dlatego też, scenariusz w którym w następnych wyborach PiS dostaje 26%, Nowoczesna 22%, PO z 8 jest więcej niż prawdopodobny. Zobaczycie, że za 3 lata Platforma będzie walczyła o wejście do sejmu. Nowoczesna zabierze jej resztki poparcia, a PiS dostanie drugą kadencję nie mając z kim przegrać. Komentatorzy będą rozwodzić się nad Pisem silnym słabością opozycji.

  Po trzecie, środowisko PiS bardzo dobrze pamięta dlaczego przegrali w 2007. Drugi raz tego błędu nie popełnią, tym bardziej że wyraźnie widać co się stało na Węgrzech. Tam, Orban musiał uciekać się do sztuczek z ordynacją. Tylko dzięki temu wygrał drugą kadencję. U nas spodziewam się tego samego. Patrząc, jak w ostatnich tygodniach padały ostatnie bastiony pluralistycznego porządku konstytucyjnego, nic mnie już nie zdziwi, spodziewam się wszystkiego. Oni po prostu nie będą mogli dopuścić do wygranej opozycji (patrz argument pierwszy). Na pewno nie zlekceważą jej, tak jak zlekceważyli 9 lat temu.

  Przyzwyczajmy się do dekady PiSu. Nastawmy się psychicznie na ostateczną kompromitację systemu demokratycznego w Polsce, która dopiero nastąpi - w trackie wyborów 2019. Mam tylko nadzieję, że się mylę.
 • 2016-01-18 12:46 | MarcinGt

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  He he, to jest za proste. Wielkie miasta i Polska powiatowa. Tak może pisać tylko osoba, która nie rozumie Polski. Zwykła marksistowska analiza. A to właśnie w wielkich miastach rośnie największa fala konserwatywno-narodowa, to w wielkich miastach rośnie fala potrzeby podmiotowości, która w porównaniu wielkomiejskim "społeczeństwem obywatelskim", które stało się już niemal prześmiewczym epitetem, jest wznosząca. "Społeczeństwo obywatelskie" ma jeszcze media i wpływy, jeszcze wychodzi z KODem i jest widoczne, jeszcze tam trochę akademików starszych zostało. Ale nie oszukujmy się, to już tylko takie pożegnanie. Na manifestacjach KOD średnia wieku pokazuje, że to towarzystwo schodzi ze sceny. PiS przejmie media, znajdzie sposób, żeby odciąć kurki z pieniędzmi dla "społeczeństwa obywatelskiego", które też zacznie przechodzić na emeryturę i na scenę wskoczą takie kozaki z wielkich miast o jakich się panu Jażdżewskiemu nie śniło.
 • 2016-01-18 13:10 | Widoknamorze

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Kaczyński nigdy nie przejdzie na polityczna emeryturę. Dlatego na rozpad PIS-u z uwagi na brak jego przywództwa nie jest możliwy.
 • 2016-01-18 13:47 | marutimon

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  "W dłuższym okresie wysokie transfery socjalne spowodują obniżenie motywacji do pracy u najgorzej zarabiających, co prawdopodobnie podniesie koszty pracy, bezrobocie dla osób z dużą liczbą dzieci będzie całkiem niezłą alternatywą do kiepsko płatnej pracy."

  Autor wyraził swoją opinię. A teraz proszę się podszkolić i zobaczyć co mówi ekonomia stosowana. Wysokie transfery niekoniecznie demotywują, wręcz przeciwnie - daje pewne bezpieczeństwo, a tym samym motywują do budowania na tym dostatku. Wbrew temu co wmawialiby nam neoliberałowie mało który człowiek jest zadowolony z minimum. Każdy chce się bogacić, a zapewnienie bazowych środków do życia demotywuje tylko wtedy, jeśli nie ma dla niego pracy.

  Mówię to jako przeciwnik PiS.""""""
 • 2016-01-18 14:46 | Withold

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Uważam, że nie docenia Pan Petru i jego załogi. Mimo, że głosowałem na Nowoczesną można powiedzieć w geście rozpaczy jest dla mnie jednak wielką niespodzianką jak inteligenfni i charyzmatyczni ludzie tam są.
  Jak anachronicznie i żałośnie przy nich wyglądają inni politycy od PiS-u przez PO, PSL do Kukiza15. Widać wyraźnie, że wygrywają wszystkie przynajmniej słowne pojedynki, w których liczy się inteligencja, dowcip i merytoryczność. Potrafią interesująco mówić językiem, który jest zrozumiały dla największego młota.
  Wierzę, że nawet nie stosując populizmu i nie dając łatwych obietnic mogą wygrać następne wybory.
 • 2016-01-18 15:59 | Jacek, NH

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Takiej pogardy nie tylko wobec nowej władzy, nowego rządu i nowego Prezydenta, jak również wobec zwykłych Polaków, którzy zagłosowali na obecny rząd dawno nie czytałem. Mowa językiem bolszewika nienawidzącego polskości, manipuluącego rzeczywistością, nie potrafiącego niczego dowieść tylko pluć. Pogardzać wszystkim tym, co nie jest ich wymysłem. To musi być ciężkie życie.
 • 2016-01-18 17:19 | Slawomirski

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Cieszy ,mnie rotacja wladzy w Polsce. Jest to znak normalnosci. Ludzie tacy jak Kukiz sa nadzieja na ewolucje polityczna prowadzaca do polskiego panstwa obywatelskiego.

  Slawomirski
 • 2016-01-18 17:41 | Curt

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Mieszkam od wielu lat za granica i kiedy czytam prase w dzisiejszej Polsce dziwie sie jak wiele slow angielskich jest uzywanych niemal w kazdym artykule. Z mojej perspektywy jest to smieszne. Np. "hate" to nienawisc i tu autor uzywa tego slowa w zdaniu o budowaniu polityki bez "hejtu". Pisownia zmieniona, forma rowniez a przeciez istnieje stosowne polskie slowo.
  Moze jest jakis powod, ktorego ja z takiego dystansu nie pojmuje. Bylbym wdzieczny za kilkia slow wyjasnienia.
 • 2016-01-18 20:00 | Aspiryna

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Jezeli pan chwali Kukiza (panie "Slawomirski"), to znaczy, ze od dawna pan nie byl w Polsce!

  P.S. Dedykuje panu stary utwor Kukiza, p.t. "ZChN sie zbliza". Moze pan wysluchac na "YouTube"...
 • 2016-01-18 21:21 | waldi-14

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Cały ten artykuł to myślenie życzeniowe autora "odklejonego" od rzeczywistości. Prawdopodobnie o Polsce dowiaduje się zachodnich gazet.
 • 2016-01-18 23:20 | jakowalski

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Myślę że PiS porządzi Polską jakieś 4 do 8 lat, a po nim do władzy dojdą narodowcy. Oczywiście, o ile do tego czasu Polska wciąż będzie, przynajmniej choćby tylko formalnie, niepodległym państwem...
 • 2016-01-18 23:24 | jakowalski

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Czosnek, Withold etc.
  W każdym uczciwym państwie prawa, to Petru siedział by od dawna za kartkami. Młodszy Morawiecki oczywiście też...
 • 2016-01-19 02:16 | kruk

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  @ marutimon
  Rzeczywiscie w spoleczenstwach gleboko ucywilizowanych pomoc socjalna moze generalnie nie oslabiac bodzcow do pracy. Wlasnie podejmowane sa w zwiazku z tym ciekawe eksperymenty. Byloby wspaniale, gdyby ich wyniki poparly Twoja teze. Jednak rozdawnictwo ciagle grozi pewnym niebezpieczenstwem. Z jednej strony przy niskiej etyce pracy moze wywolac zjawiska, ktorych obawia sie pan Jazdzewski (choc mozna myslec, ze nie na masowa skale). Z drugiej strony moze sprzyjac najmniej wlasnie tym najbardziej potrzebujacym. Wokol rozdawnictwa tworza sie grupy interesow i klientela dla partii rzadzacej.Grupy potrafiace sie zorganizowac i wyartykulowac swoje zadania zagarniaja caly socjal dla siebie i doprowadzaja do jeszcze gorszej marginalizacji tych najslabszych. To zjawisko szeroko znane na swiecie i poniekad przyczyna zwyciestwa liberalizmu gospodarczego w wielu krajach.
  Dlatego nie mozna liczyc na wylacznie pozytywne skutki pomocy socjalnej, zwlascza w kraju, ktorego nie stac na wysoki poziom swiadczen. Moze kraje w czolowce cywilizacji przetra sciezki i ustala standardy minimalnych poziomow zycia, tak jak kiedys ustalano 40.godzinny tydzien pracy i prawo do platnego urlopu. My tymczasem musimy bardzo uwazac na to, jak sie
  zabrac do skutecznej polityki socjalnej.
 • 2016-01-19 11:40 | nutri

  Gowin to umiarkowany konserwatysta?

  Naprawdę?
 • 2016-01-19 13:19 | rebel

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Wszystko fajnie, ale wlasciwie pomija Pan "kryterium biologiczne" poza krotkim wspomnieniem o emeryturze Kaczynskiego. Krotka i niepelna lista politykow w wieku emerytalnym:
  Jaroslaw Kaczynski - 1949 (67 lat)
  Antoni Macierewicz - 1948
  Tadeusz Rydzyk - 1945 (71 lat)
  Leszek Miller - 1946
  Janusz Krwin-Mikke - 1942 (74 lata)
  Kornel Morawiecki - 1941 (75 lat)
  Bogdan Borusewicz - 1949
  Jan Szyszko - 1944
  Ryszard Terlecki - 1949

  Prosze dodac 4 lata do nastepnych wyborow ... Mamy radosna ekipe 70. latkow. Statystycznie, jakie szanse ze Korwin wystartuje w kolejnych wyborach w wieku 78 lat? JK poprowadzi partie w wieku 71? Jakie sa szanse ze Rydzyk dalej bedzie prowadzil Radio Maryja po 75. urodzinach? A ze wszyscy razem dotrwaja? Niewielkie. te trzy postacie stworzyly organizacje wodzowskie, ktore najprawdopodobniej czeka rozpad po ich odejsciu.
 • 2016-01-19 15:11 | azur

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  PiS to partia ludzi starych: Kaczyński, Macierewicz, Szyszko, Terlecki. Waszczykowski. Choćby stanęli na głowie, praw biologii nie przeskoczą.
 • 2016-01-19 21:00 | Aspiryna

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  "PiS to partia ludzi starych: Kaczyński, Macierewicz, Szyszko, Terlecki. Waszczykowski. Choćby stanęli na głowie, praw biologii nie przeskoczą."

  Lepiej nie pocieszac sie wiekiem PiS-owskich politykow...

  Taki general Franco (hiszpanski dyktator) rzadzil do swojej smierci, w wieku 83 lat.
  Portugalski dyktator (Salazar) zyl lat 81, przestal (osobiscie) rzadzic na dwa lata
  przed smiercia (z powodu wylewu).

 • 2016-01-20 09:47 | jakowalski

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Kruk
  Postęp techniczny, który jest przecież z definicji pracooszczędny, musi doprowadzić do powszechnego bezrobocia. W sposób satyryczny opisał to dawno temu (połowa XX wieku) S. Lem w „Dziennikach gwiazdowych” (Podróż 24 Ijona Tichego) - problem z narastającym bezrobociem technologicznym „rozwiązano” na planecie (nomen omen) Indiotów budując machinę zwaną DUPA (Dobrowolny Upowszechniacz Porządku Absolutnego), która to w pełni automatyczna machina przerabiała owych Indiotów, zbędnych przecież po całkowitym zautomatyzowaniu przemysłu, górnictwa, rolnictwa, transportu, handlu oraz innych sektorów gospodarki na ich planecie, na lśniące krążki, którymi wykładano w estetyczne wzory reprezentacyjne place i ulice miast na tejże planecie.
  Nie łudźmy się więc, że kapitalizm jest w stanie rozwiązać podstawowy problem który on tworzy, czyli problem bezrobocia a więc też i bezrobotnych - zbędnych ludzi, jako że postęp techniczny eliminuje ludzi z rynku pracy zastępując ich maszynami, w tym ostatnio robotami i komputerami, a więc maszyny eliminują dziś nie tylko, jak dawniej, pracowników fizycznych, ale także i umysłowych. Pisałem już o tym, że Kim Reynolds (vice-gubernator amerykańskiego stanu Iowa) stwierdził niedawno temu, że jeden farmer z jego stanu produkował już w roku 2010 tyle żywności, ile wystarczy dla wyżywienia 155 osób. Ilość ta zwiększała się od 73 w roku 1970, poprzez 129 w roku 1990 i 139 w roku 2000 do obecnych ponad 155. Polityka socjalna stanie się więc niebawem ważniejsza niż gospodarcza.
 • 2016-01-20 09:57 | jakowalski

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Aspiryna
  Andreas Papandreu, premier Grecji od roku 1981 do 1989 oraz od roku 1993 do 1996 był u steru władzy, demokratycznie wybrany, jeszcze w wieku 77 lat. Kaczyński ma więc przed sobą co najmniej 10 lat aktywności politycznej na najwyższym szczeblu.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Andreas_Papandreu
  Giorgio Napolitano był zaś demokratycznie wybranym prezydentem Włoch w wieku 90 lat, co daje Kaczyńskiemu jeszcze co najmniej 20 lat szansy bycia u faktycznego steru władzy w Polsce.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Giorgio_Napolitano
 • 2016-01-20 10:42 | Slawczan

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Panie Redaktorze chyba słabo odrobił Pan lekcje - PiS rządzi jako ukoronowanie 25lat określonej polityki. Neoliberalnej. Ci ludzie (głosujący na PiS i nie głosujący wcale) wystawili rachunek za lata takiej a nie innej polityki i takiej a nie innej propagandy. Pracownik = koszty (nie człowiek), emeryt = obciążenie, bezrobotny = leń (bo przeca roboty kupa). Odsyłam Pana do artykułu S. Sierakowskiego w ostatniej Polityce. (,,Polski nie stać na podwyżkę płacy minimalnej" contra ,,Polaków nie stać na podwyżkę płacy minimalnej")
  Po pierwsze jako demokrata pisze Pan ,,nie liczyłbym na jakieś przesilenie czy polski „Majdan” Czyli co? w razie co ,,polski Majdan" to coś na co powinniśmy liczyć? PiS zdobył władzę LEGALNIE i póki nie będzie manipulował przy ordynacji wyborczej wszelkie ,,majdanowanie" należy uznać za działania ANTYDEMOKRATYCZNE. Pamiętam jak ,,majdanować" próbował Kaczyński - jakież to było oburzenie. TAKA była wola większości głosujących.
  Wczorajsza debata w PE pokazała jak wielkie emocje ten temat budzi w UE - chyba zakupowi ,,karty-zdrapki" towarzyszą większe. Gdy się czyta Politykę czy GW można by uznać, że to pierwsze momenty wykluczenia Polski z UE. Pogadali, pogadali i tyle. Prawacka propaganda może tryumfować - miało być ,,ostro" - he, he...
  Pisze Pan, że ,,zasiłki na dzieci niektórych pozbawią motywacji do pracy". Zaraz mamy 10% bezrobocia - co 10 Polak w wieku produkcyjnym NIE MA PRACY. Owszem - czasami mu się nie chce albo kombinuje ale bardzo często nie ma wyjścia. Kraje UE PŁACĄ ZASIŁKI NA DZIECI. Czy nas nie stać? Stać nas na utrzymywanie chyba 9 służb specjalnych (trudno policzyć tak na prawde ile ich jest) Stać! Stać by nie pozwalać się oszukiwać na podatkach przez korporacje? stać. Stać nas by sponsorować lekarzy 20% społeczeństwa czyli rolnikom ( w tym rolnikowi Ziemkiewiczowi). Stać. Chyba lepiej zapłacić swojemu współplemieńcowi by wychowywał dzieci niż za 10 lat sprowadzać ludzi z Afryki przy założeniu, że zechcą oni pracować a my będziemy przechodzić kontrole takie jak na lotniskach na dworcach kolejowych? Europa zabrnęła w tej głupocie tak daleko, że nie ma dobrego odwrotu teraz, a ,,zredukowani" francuscy robotnicy głosują na Le Pena.
  Kiedyś R. Bugaj powiedział, że popiera PiS bo w każdych wyborach jakby nie głosował to wygrywa ,,Balcerowicz". Sprawiło to, że wielu wyborców uznało, że głosowanie jest bez sensu bo w sumie nic nie zmienia a inni głosują na PiS.
  Agencjami ratingowymi nie ma się co przejmować - swołocz ta rekomendowała papiery dłużne Grecji jako towar prima sort, rekomendowała instrumenty finansowe, które finalnie okazały się stertą papieru. Jest to autorytet...
  Ma Pan jakieś oczekiwania wobec Schetyny i PO - przecież to PiS ale estetyczniejszy. PO to klerykałowie, przypominam, że TAKŻE nie wykonywali wyroków TK, TAKŻE inwigilowali, a ich kampania wyglądała jak kampania jednego z wójtów z mojej okolicy - ,,Dlaczego nie prowadzi Pan kampanii?' ,, Nie muszę - wszyscy mnie znają", konkluzja ,,znającego się na temacie': z...bał co swoje, gminę zadłużył i mu nie zależy. Jak się uda to dobrze jak nie też tragedii nie będzie. I tak PO zachowała się. Rolexy na ręce, Tusk dostał fuchę w UE, co swoje przy ,, Polsce w budowie" wzięli. I taką są obecnie opozycją - NIEWIARYGODNĄ. Dlatego Petru ich wyprzedził.
  Należy bez końca przypominać, że PO szła po władzę z programem ROZLICZENIA nie prawości rządów PiS (2005-2007) - jedyne co im się udało rozliczyć to zakup makreli za 8zł ze służbowej karty kredytowej. Główne biesy pozostały bezkarne - osądzenie Kamińskiego należy uznać za spóźniony i żałosny spektakl wyborczy.
  Mamy aferę SKOKów - mieli 5lat na poddanie SKOKów kontroli KNF (wcześniej nie mogli bo ,,,(Prez) Kaczyński (rękoma też DUDY) nie pozwalał". Ale po 2010r jakież były przeciwwskazania? Zapewne kasa ze SKOKów pozwoliła PiSowi zbudować swoje struktury ,,państwa alternatywnego". Koszt do tej pory - 3,5mld zł. Czy można to było zatrzymać? Skład osobowy ,,rzezimieszków" ze SKOKu Wołomin wskazuje na ,,porozumienie ponadpartyjne".
 • 2016-01-20 13:10 | Slawczan

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  @2016-01-19 13:19 | rebel
  Czy jesteś pewien swojej datacji?
  PolskęZbaw - myślałem, że brał udział w powstaniu warszawskim - tyle się do tego przypina i pucuje.
  Maciorewicz - też wydaje mi sie straszy - tak czasów gdy jego poprzednicy mawiali, że Piłsudski to żydowski pachołek mający bezpośredni telefon do Trockiego na Kremlu.
  Terlecki? Żywy dowód, że wąchanie kleju życia nie skraca ale w zasadzie kompletnie niszczy połączenia między neuronami.
 • 2016-01-20 19:40 | AOlsztynski

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Pytają - odpowiadam.
  Jeśli choć parę z całej palety zapowiadanych reform przyniesie rezultaty (oczekiwane od lat!), to p. Petru dopiero przed emeryturą będzie miał szanse na zwycięstwo...
 • 2016-01-21 08:42 | azur

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Jak długo będzie rządził PiS i kto po nim? Przypomina się stary wojskowy kawał: ile żołnierz ma par butów i z czego? A tak na poważnie, będzie jak Bóg da, tyle że Opatrzności boskiej należy pomóc.
 • 2016-01-21 11:08 | rebel

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  @Slawczan
  Dane z wiki/googla. 99,9(...)%.
  To ze wygladaja na starszych ... bo sa to ludzie, ktorzy zatrzymali sie gdzies miedzy '68, a '89.

  @podajacy przyklady bardzo starych politykow ...
  Pewnie dlatego zostali zapamietani bo to rekordzisci.
 • 2016-01-21 19:25 | Aspiryna

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Sz. "rebel'u",

  Podalem przyklady (dlugowiecznych) Franco oraz Salazara, albowiem byli to dyktatorzy w stylu "narodowo-katolickim".
  Prawdopodobnie, wzor dla naszego "nad-prezesa"!
 • 2016-01-22 00:04 | galicjanin

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Stawiam, że do śmierci Kaczyńskiego, która może nastąpić równie dobrze za 4 lata albo za lat 20 (vide przechwałki Pawłowicz). PO pod przywództwem Schetyny pikuje z każdym sondażem w dół i nie widać po debacie w PE zmiany tej tendencji, Nowoczesna ciekawa i merytoryczna partia z młodym liderem, ale ze swoim programem PiS nie zdeklasują zwłaszcza przy nowej zmienionej ordynacji. Kukiz powoli staje się koncesjonowaną opozycją jeśli nie cichym koalicjantem i magazynem części zamiennych dla PiS.PSL w ogóle już de facto nie istnieje. W PiS zaś nie ma żadnych tarć, z ustawami idą jak burza, sprawa Trybunału przycicha, mają w ręku poważny organ medialny (TVP), a nie tylko niszowe Trwam i Republikę. Za jakiś czas prokuratura też będzie w ich ręku. Na media prywatne i sądy też znajdą się środki nacisku. Przy zmienionej ordynacji, a ściślej gerrymanderingu druga kadencja będzie dla nich na wyciągnięcie ręki, możliwe, że nawet głosami samego żelaznego elektoratu.
 • 2016-01-22 08:31 | Slawczan

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  @2016-01-21 11:08 | rebel
  W żadnym wypadku nie chciałem zakwestionować rzetelności Twojej kwerendy. To tylko moja subiektywne odczucia wynikające z obserwacji zachowań tych osobnków
 • 2016-01-23 14:28 | RafałP.

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Trochę liczb, jeśli się pomyliłem proszę o korektę. Wybory parlamentarne mogą się odbyć 20.10.2019 roku, odliczamy- pozostało 1366 dni (całkiem sporo). W ostatnich wyborach PIS zdobyło 5 711 687 głosów spośród 30 732 398 osób uprawnionych do głosowania, tj. 18,585 % poparcia w stosunku do ogółu uprawnionych. Podobny wynik- procentowo lepszy, liczbowo gorszy- uzyskała koalicja SLD UP w roku 2001, wówczas nie starczyło to do samodzielnych rządów. Obecnie- ironia losu- z powodu tego samego środowiska- wystarczyło. Gdyby, analogicznie do PIS, Zjednoczona Lewica startowała pod szyldem SLD znaleźli by się w parlamencie, a obecna władza potrzebowała by koalicjanta. Myślę, że był to samobójczy krok Lewicy. Nie oszukujmy się, idee i programy stoją niżej od władzy samej w sobie, zakładam więc, że na wcześniejsze wybory nie ma co liczyć. Za 1366 dni, jeśli PSL się podniesie, a jakaś nowa Lewica zyska na popularności, PIS będzie potrzebował koalicjanta, w innym razie kolejne cztery lata może rządzić samodzielnie. Istnieje też możliwość stworzenia dużej koalicji centrowej, która byłaby przeciwwagą dla obecnie rządzących, ale jest to przedsięwzięcie dość ryzykowne. Dawało by co prawda szansę na władzę już za cztery lata, ale z kolei "efekt znudzenia" po ośmiu latach jest rzeczą wręcz gwarantowaną. Z której strony by na to nie spojrzeć, przeciwnicy obecnego układu muszą uzbroić się w cierpliwość.
 • 2016-01-24 11:55 | galicjanin

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  @RafałP.
  Zgadzam się kolejne 4 lata są jeszcze bardziej prawdopodobne przy zmienionej ordynacji ułożonej przez PiS. PSL już się nie podniesie na tą partie głosują obecnie już tylko jej członkowie i ich rodziny. W tegorocznych wyborach uzyskali na wsi gorszy wynik niż nawet Kukiz, gdzie do tej pory bili się jak równy z równym z PiS o zwycięstwo. Na poważną partie lewicową jak na razie też próżno czekać. Bo hasła gospodarcze przejął PiS, a światopoglądowe Nowoczesna i w mniejszym stopniu PO. Czarzasty zaś jest raczej syndykiem masy upadłościowej SLD niż liderem lewicy, który na powrót wprowadzi ją do parlamentu. Razem zaś na własne życzenie spycha siebie w nicość. Nie jest w ogóle obecne w mediach, nie chce uczestniczyć w KOD bo są tam "banksterzy" z Nowoczesnej, nie ma też żadnego pomysłu aby zaistnieć w świadomości wyborców. Koalicja centrowa też nie powstanie bo ani Schetyna ani Petru nie chcą ze sobą ściśle współpracować. Zresztą to całkiem inna sytuacja niż w latach 2005-2007 tam jednak była jedna silna partia opozycyjna, której oddech PiS czuł cały czas przez te 2 lata na plecach. Tutaj są dwie skłócone partie. Także gdybym miał dzisiaj stawiać kto wygra wybory za 4 lata to będzie to PiS albo samodzielnie albo w koalicji z jakąś formą prawicy antysystemowej Korwin/Kukiz/narodowcy.
 • 2016-01-24 20:20 | Jeronimo 7

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Ponoć politycy PO. chcą przechodzić do Nowoczesnej, PO staje się trupem politycznym.
 • 2016-01-26 14:41 | Zwiastun

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Rowniez obstawiam PiS na cale 8 lat.
  PO pod wodza Schetyny nie ma szans i jest na rowni pochylej. Ten czlowiek nadaje sie tylko do kabaretu.
 • 2016-01-27 22:43 | Slawczan

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  @2016-01-24 20:20 | Jeronimo 7
  Uważam, że jedną z najważniejszych reform jakie powinny być przeprowadzone to zakaz ,,transferów" z partii do partii w parlamencie. Wynika to logicznie z obecnej ordynacji wyborczej: głosując na listę wyborczą głosujemy na określoną partię lub koalicję a nie na Wieśka ,,bo on je super". Głosując na partię czy koalicję głosujemy de facto na określony program (tyle teoria) partyjny (lub podstawę programową koalicji wyborczej) a ,,Wporzo" Wiesiek jest tylko REPREZENTANTEM tego określonego programu. Logicznym jest więc, że występując z określonej partii odstępuje on faktycznie od programu, którego został on wybrany PRZEDSTAWICIELEM. Czyli jego mandat powinien w tym momencie wygasnąć i przejść na następną osobę na liście z której on się dostał do parlamentu. Niestety takie rozwiązanie byłoby zawężeniem pola do korupcji politycznej więc raczej nie przejdzie...