Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kilka porad, jak uniknąć inwigilacji w sieci (po wprowadzeniu noweli policyjnej)

(15)
Jakie instalować aplikacje, jak korzystać z wyszukiwarki i jakie hasła wybierać, żeby nie dać się inwigilować służbom? Oto kilkanaście wskazówek opracowanych przez prof. Dariusza Jemielniaka.
  • 2016-01-19 15:04 | Jacek, NH

Kilka porad, jak uniknąć inwigilacji w sieci (po wprowadzeniu noweli policyjnej)

Szkoda, że tak późno . Jak przez ostatnie lata inwigilowało mój internet i telefon 9 (słownie dziewięć służb), to miałem problemy.
  • 2016-01-19 15:04 | babaryba2012

to się leczy

Już tak dawno się nie ubawiłem. Dedukcja iście furmańska. został ginekologiem aby obmacywać baby...
    Ludu Polski! Instaluj to czy tamto... a kim jesteś, co robisz człowieku, że obawiasz się inwigilacji? Myślisz, że służby nie mają co robić tylko śledzić Ciebie? A kim Ty dla nich jesteś? A proponowane rozwiązania? Jednak nie wypada wyśmiewać się z profesora.
  • 2016-01-19 16:32 | takei-butei

Re:Kilka porad, jak uniknąć inwigilacji w sieci (po wprowadzeniu noweli policyjnej)

Phi, jakoś za władzy PO służbom nie przeszkadzało mieć 2 miliony podsłuch,ów. Podobało się to "Polityce"? Pewnie tak, skoro milczała...
  • 2016-01-19 18:16 | pundit

Re:Kilka porad, jak uniknąć inwigilacji w sieci (po wprowadzeniu noweli policyjnej)

wbrew pozorom, inwigilacja jest teraz technicznie możliwa także masowo, z nasłuchu po prostu. Jak ktoś nie lubi, żeby byłą "rozmowa kontrolowana", to musi temu zapobiegać, inaczej jest podsłuch, bez ostrzeżeń. Ponadto zabezpieczając się, zabezpieczamy także naszych rozmówców.

• 2016-01-19 19:24 | antymat

@babaryba2012 - powiedz - PIN do karty kredytowej, hasło do banku albo skrzynki e-mail też nam podasz? W końcu - co też może tam być interesującego...
  • 2016-01-19 21:19 | Aspiryna

"Phi, jakoś za władzy PO służbom nie przeszkadzało mieć 2 miliony podsłuch,ów."

Czy ludzie z PiS-u moga wymyslec jakies rozsadniejesze wytlumaczenie na
    wszystkie swoje swinstwa? Czy jedyne na co was stac to pokrzykiwanie w
    rodzaju "A u was to Murzynow bija"? Czy bledy i nieprawosci PO daja
    wam jakas licencje na dokonywanie dziesiec razy gorszych
    bezecenstw i pospolitych swinstw???
  • 2016-01-19 22:46 | azur

Śmiać mi się chce z tej inwigilacji. Dowiedzą się, że pani N. ma dzisiaj na obiad schabowy zamiast gulaszu.
  • 2016-01-20 11:06 | naltar

chwalebne rady, ale moim zdaniem, zupelnie niepotrzebne. Dlaczego? Dlatego, ze ci, ktorzy dbaja o swoje bezpieczenstwo i / lub anonimowosc, znakomicie wiedza, jakie metody stosowac. A inni (czyli ok. 99,99% uzytkownikow) ma to glebiej lub plycej, ale w tym samym miejscu, czyli w rzyci.
    VPN jest powtarzane we wszystkich tekstach dot. bezpieczenstwa i anonimowosci w sieci, natomiast polgebkiem (albo wcale) wspomina sie o tym, ze:
    1. to usluga platna
    2. jesli bezplatna, to nie nadaje sie do przegladania niczego wiecej, niz strony statyczne (ok, ale wiekszosc ludzi kocha "wydelo")
    NIe podoba mi sie przeslizgiwanie nad Bitlockerem i innego rodzaju szyfrowaniem, ktore ZAWSZE jest dla przecietnego uzytkownikiem "wrzodem na d..."

Podstawowa jednak slabosc tych rad lezy w ludzkiej naturze - ludzie NIE sa konsekwentni (znakomitym przykladem jest sprawa (nie)wykonywania kopii zapasowych przez praktycznie zadnych uzytkownikow). Zatem nawet jesli pod wplywem artykulu (rad), czy tez chwilowej refleksji, ktos zastosuje taki, czy inny srodek zabezpieczajacy, to postawiona zaslona bedzie zupelnie nieszczelna, a inwigilacje spokojnie bedzie mozna prowadzic wszystkimi innymi kanalami, ktore uzytkownik zapomnial zabezpieczyc - albo nie zabezpieczyl dlatego, ze mu sie znudzila zabawa w Jamesa Bonda. Niestety ludzkie przyzwyczajenie i lenistwo sa silniejsze niz konsekwencja, i to wlasnie wykorzystuja zarowno "cyberprzestepcy", jak i "sluzby".
  • 2016-01-20 12:02 | _Pogezana_

Kochana redakcjo wygooglowałam sieć TOR i okazuje się, że najsłabszy punkt sieci TOR to wyjście z sieci, które wogóle jest łatwe do przechwycenia, bardzo częśto punkty wyjścia są zawirusowane więc jak sobie skorzystasz to w gratisie masz wszystkie wirusy świata :P a kto posiada punkt wyjścia z sieci może spokojnie zbierać informacje o loginach, hasłach i innych wrażliwych informacjach. Ja bym nie ufała skoro Szwedzki minister pozyskał loginy i hasła to każdy może. Jest to sieć dobra do omijania cenzury, ewentualnie torrentów ale będzie to prawdopodobnie trochę wolniej, jednak logowanie się na maile i płatne telewizje czy banki to cóż lekki ryzyk.
  • 2016-01-20 12:33 | _Pogezana_

Fajne jest to, że Polityka poucza nas jak się chronić przed inwigilacją sieci a sama nie jest szyfrowana i niczego nie nauczyli się dziennikarze po aferze Snowdena. ""
  • 2016-01-20 16:52 | Grokorg493urk

Mój przedmówca ma rację. Faktycznie wasza strona nie jest szyfrowana (antywirus, z którego korzystam faktycznie ostrzega mnie o tym zawsze gdy włączę go po dokonanej defragmentacji dysku (stronę dodaje do wyjątków).

A jeśli chodzi o zaproponowaną przeglądarkę TOR, to mam co do niej o wiele gorsze zastrzeżenia. Przeglądając You TUBE natrafiłem na jeden komunikat,którego autor sugerował, że ta przeglądarka jest często wykorzystywana przez wszelkiej maści szumowiny tj. przemytników, czy pedofilów. Lepiej, zatem trzymać się odeń z daleka, gdyż wolę z dwojga złego być na czarnej liście obywateli z powodu poglądów politycznych - co ostatecznie może przerodzić się w zdelegalizowany międzynarodowo statut więźnia politycznego. O ile z tym drugim wiąże się swego typu poparcie społeczne - więźniowie polityczni stają się potem politykami często gęsto, jak to pokazują przykłady z naszej historii. Droga od uznania za pedofila ciągnie się już tylko w dół. Zatem lepiej z niej nie korzystać.
  • 2016-01-21 02:48 | Patagon

czyli jak sie chronic przed PiSem? Znaczy brdzie praca w kraju nareszcir dla podsluchiwaczy, dochodzeniowcow, sledczych i egzekutorow. I Bedzie trzeba czyscicieli a to fach dla mnie.
  • 2016-01-21 13:25 | J.E. Baka

A może tak sprawy ważne i naprawdę poufne omawiać w cztery oczy w zaufanym miejscu (niekoniecznie osławiona restauracja "Sowa i przyjaciele") bez pośrednictwa komórki, tabletu, laptopa itp (te ostatnie warto zostawić wyłączone w innym pomieszczeniu)? O ileż to prostsze niż te wszystkie środki techniczne, które są niestety często zawodne, bo jakież ma szanse zwykły użytkownik komputera (telefonu itp.) w starciu z armią opłacanych informatyków na usługach służb tudzież korporacji (tak, te również się nami interesują, czasem nawet zbyt wnikliwie, na dodatek niczego nie konsultują z Sądem, Prokuraturą itp.).
  • 2016-01-21 18:14 | pundit

Poradnik pomaga przede wszystkim w unikaniu inwigilacji nietargetowanej (czyli w unikaniu "rozmowy kontrolowanej").
  • 2016-01-22 06:28 | BDom

Nie wierzę temu Andrzejowi Sebastianowi Dudzie ani tej Beacie Szydło...! Liczę na to, że Unia Europejska pomoże nam rozwiązać problemy w Polsce…! Nadal czekają Nas kolejne poPiS-y manipulantów, arogantów i NIErządu...! To nie jest bój o żadną partię... KOD to walka o Wolność i Demokrację dla Wszystkich Polaków... Życzę Wszystkim Naszym Rodakom, żeby w roku 2016 otworzyły się im szeroko oczy na demolowanie Naszej Ojczyzny przez PiS...! Niech żyją Wolność i Demokracja...! Prędzej, czy później, dla dobra Wszystkich Polaków naprawimy błędy PiS...!