Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Skąd w Polakach te podziały

(15)
Polacy są dramatycznie podzieleni. Od wielu lat, ale nigdy dotychczas wrażenie przepołowienia nie było tak wyraźne jak dziś. Może nasze mózgi inaczej pracują?
 • 2016-02-18 11:06 | belouga

  Bądźmy różnorodni

  Różnorodność bez pychy i pogardy dla odmienności, też poza oczami, uszami, we wlasnym gronie.Nadmiar siebie w sobie bez autoreflekcji jest nie estetyczny, choć może zabawny. Ktoś mówi, za dużo plotkarskiej prasy, programów tv, a za mało poezji wpływa na społeczeństwo.
 • 2016-02-19 16:59 | cccamel

  Re:Skąd w Polakach te podziały

  Ćwierć wieku pracy kościoła u podstaw. To jest cała odpowiedź.
 • 2016-02-20 08:44 | jacek2

  Re:Skąd w Polakach te podziały

  Cala polska "klasa " polityczna od 1989 jest w pozycji kleczacej przed KRK , dajac mu przyzwolenie na zawlaszczenie panstwa...
 • 2016-02-28 14:52 | snakeinweb

  Re:Skąd w Polakach te podziały

  Podziały w Polsce znikają nagle po wyłączeniu telewizora i odstąpieniu od konsumpcji mediów. W mojej rodzinie w której jest spektrum wszystkich postaw od lewicy po prawicę nigdy podziałów takich, które nie pozwalały zasiąść przy wspólnym stole i rozmawiać na każdy temat nigdy nie było. Przed 10 laty taki podział zaczął się lekko pojawiać, ale został on szybko uśmierzony poprzez wprowadzenie zasady, że nikt nie ma prawa włączać telewizora i przynosić do domu szamba z telewizora. I ludzie się tego trzymają, chociaż oczywiście te oceany szamba z polskich mediów jakieś tam ślady na umyśle pozostawiają.

  Zatem ja twierdzę, że Polsce wcale nie jest podzielona. Podział jest sztuczny, wirtualny, wytworzony w matixsie półswiatka medialnego. To jest 100-300 osób tam u was w Warszawie, którzy tworzycie podziały w tych waszych redakcyjkach i telewizorach. To są wasze a nie nasze podziały. Podziały klik partyjno-medialnych mające monopol na media i władzę. Oczywiście siła niewolnych mediów w dzisiejszym świecie powoduje, że ta wasza pralnia mózgów się na rynsztokową i mocno znerwicowaną atmosferę w całym kraju przebija.

  Ostatnia hucpa z Wałęsą jest doskonałą demonstracją tego zjawiska. Klasyczna medialna prowokacja i sztucznie wywołana bijatyka bez przedstawienia choćby miligrama nowych faktów i miarodajnych informacji. Od początku do końca bicie toksycznej piany w mediach w sumie o niczym. Któremu towarzyszy debilne ujadanie siedzących przed telewizorami Kiepskich, którym brakuje podstawowych kompetencji medialnych, by wyłączyć ten medialny rynsztok i pójść sobie do parku na spacer, by zachować kontakt z rzeczywistością i zachować higienę emocjonalną i umysłową.

  Uprzejmie proszę panią dziennikarkę o nie wmawianie nam w brzuch podziałów i o niekłamanie. Proszę pisać, my kliki w warszawie sobie chętnie skaczemy do gardeł i najchętniej byśmy się na śmierć zagryźli. A od narodu to Wy się odczepcie, bo naród nie ma z waszymi klikami wile wspólnego i narodem też nie są otępieni waszą propagandą Kiepscy, którzy pomilili telewizor z rzeczywistością.
 • 2016-02-28 14:55 | kaesjot

  Re:Skąd w Polakach te podziały

  Ci, którzy chwalą widzą tylko fasadę a ci, co krytykują wiedzą, jak wyglada konstrukcja, czyją jest własnością i mają świadomość , że przewazająca część tego blichtru to na kredyt, który nasze dzieci, wnuki i prawnuki jeszcze spłacać będą.
 • 2016-02-28 14:55 | abchaz

  Re:Skąd w Polakach te podziały

  cccamel i jack2 lapidarnie nazwali sedno.
  Zadziwia ekwilibrystyka "naukowa" poszukująca odpowiedzi na to pytanie.
 • 2016-02-28 15:08 | Jacek, NH

  Re:Skąd w Polakach te podziały

  Problem w tym, że Polska jako jedno z niewielu państw bloku wschodniego nie przeprowadziła rzetelnej lustracji. Kiedy postulowano rozliczenie dawnych przywódców i działaczy wysokiego szczebla, a nowych rządzących wzywano do lustracji, czyli ujawnienia faktu współpracy z organami bezpieczeństwa, pojawiały się problemy.
 • 2016-02-28 15:13 | takei-butei

  Re:Skąd w Polakach te podziały

  Proponuję: FJN.

  Traktujecie Normę jako Specyfikę. A przecież do niedawna: RFN - NRD, nadal Korea Północna - Korea Południowa, Chiny - Tajwan, nawet w USA Południe - Północ... itd.
 • 2016-02-28 17:00 | woytek

  Re:Skąd w Polakach te podziały

  Podziały budzą media "wybiórczo" informując o bohaterach i pomnikach stawianych na ich cześć .
  "A teraz proszę się czegoś złapać, by nie paść ze śmiechu, bo zacytuję Państwu, że "na zaproszenie Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w rzeczonym balu uczestniczył były prezydent Polski Lech Wałęsa, a wśród znakomitych gości, którzy pojawili się na balu byli m.in.: król Rwandy Kigeli V, sułtan Muedzul Lail Tan Kiram, książę Ermias Sahle-Selassie Haile z Etiopii, książę David Bagrationi z Gruzji, markiz Alberto D' Ornellase de Vasconcellos Jardim, hrabia Antonio De Deus Ramos Ponces De Carvalho. Przybyli także członkowie poszczególnych komitetów organizacyjnych z innych miast na czele z księżną Barbarą Pagowską-Cooper oraz wielu gości z Polski" . Obok Lecha Wałęsy i pana Wachowskiego tańczył tam również ambasador Ryszard Schnepf.
  Tyłuł księżnej można sobie kupić za zaoszczędzone dolary w republikańskiej Ameryce.
  Na balu brakło tylko stoczniowców i manifestantów KOD.
  Skąd te podziały - odpowiadam na pytanie pani redaktor.
 • 2016-02-28 17:20 | Manifest

  Re:Skąd w Polakach te podziały

  Podziały i nienawiść wniosła Solidarność i kościół.
 • 2016-02-28 20:34 | Andrzej Falicz

  Re:Skąd w Polakach te podziały

  Fakycznie Ci co widza w PiS zagrozenie przepelnieni sa nienawiscia
  Nienawisc do PiS saczyly media od lat.
  Wbrew obiegowym opiniom
  To wlasnie srodowisko psedo-nowoczesnej arogancji i pychy zmanipulowalo I podzielilo Polske.
 • 2016-02-28 21:16 | Slawomirski

  Re:Skąd w Polakach te podziały

  Niektorzy slusznie zwracaja uwage na negatywna role KK. Jest to latwe znalezienie winnego zaistnialej sytuacji. Wiekszym problemem jest brak wspolnej dla Polakow idei laczacej narod. Jest to temat do dyskusji. Nie ma do niej chetnych. Dziennikarze Polityki zajeli sie obrzucaniem wyzwiskami legalnie wybranego rzadu. Polityczny podzial narodu ma sens. Niepolityczny podzial szkodzi sprawie polskiej. Odpowiedzialnosc za niepolityczny podzial spada tez na Polityke.

  Slawomirski
 • 2016-02-29 11:15 | Czesio

  Re:Skąd w Polakach te podziały

  Podzielmy kraj na dwa. Ja idę tam gdzie nie ma kościoła.
 • 2016-03-02 05:30 | Mariusz Jaksik

  Re:Skąd w Polakach te podziały

  Lódki dzielą się tylko na mądrych i głupich. Reszta wynika z tego podziału. Kto gdzie należy, widać.
 • 2016-03-19 10:50 | AOlsztynski

  Różnic szukałbym bliżej

  ... w rodzaju umysłowości , w wychowaniu?

  Gdzieś przeczytałem - może pomoże w wyjaśnieniu:

  „Konserwatysta”. Stosunki społeczne i międzyludzkie opiera na pewnych akceptowanych - do niedawna przez większość społeczeństwa - zasadach moralnych. Nieobce są mu takie wartości jak honor, godność. Istotne jeśli nie kluczowe jest wzajemne zaufanie, bez minimum którego trudno w ogóle sobie wyobrazić podejmowanie jakichkolwiek wspólnych przedsięwzięć.
  Posiada naturalną skłonność do odkrywania prawdy.
  Przyzwoite zachowanie się, szacunek dla innego człowieka są wpisane w ten etos.
  Ale także wstyd i poczucie winy.

  „Nowy człowiek”. Pozornie nie jest skrępowany żadnymi wewnętrznymi ograniczeniami. Uważa, iż wszystko - co nie jest prawnie zabronione - jest dozwolone. Stąd mało które własne zachowanie odczuwa jako wstydliwe, niehonorowe czy niegodne. Najistotniejsze jest dla niego poruszanie się w obrębie ustanowionego prawa. Przepis zewnętrzny - najwyższą wartością (oczywiście prawną regułę można dowolnie kształtować).
  Drugi charakterystyczny rys tego etosu to po trupach, ale do celu. Oczywiście chodzi o skuteczność (tylko to się liczy).
  Kreowanie rzeczywistości, to kolejny wyznacznik tego typu umysłowości. Jak jest nie jest ważne. Narrację dopasowuje do z góry upatrzonej tezy (przyjętej zgodnie z własnym interesem). Następstwo czasowe zdarzeń też nie zaprząta mu zbytnio głowy (stąd skutek często myli z przyczyną).