Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Musimy ochronić prawdę o roli Lecha Wałęsy w historii Polski

(29)
Polowanie na Lecha Wałęsę trwa od lat, od momentu gdy rozstał się on z braćmi Kaczyńskimi, którzy – wcześniej blisko współpracujący – wydali mu wojnę na śmierć i życie.
  • 2016-02-18 11:31 | Andrzej Falicz

Prawda nam nie zaszkodzi

A moze warto poznac cala prawde zamiast lukrowanego mitu zalozycielskiego gdzie oplaca kumunistyczny przez 25 lat byl nietykalnych a teczki...nie do odebranie.
  • 2016-02-18 11:35 | rationalist-from-bloodlands

moralnosc Kalego

Lektura komentarzy Polityki na bolesne tematy 20-wiecznej historii Polski zdumiewa zmiennoscia standardow:
    - gdy mowimy o AK czy Ruchu Oporu ekscesy (byc moze dosc licznych) jednostek ktore zabijaly naszych Rodakow Zydowskiego pochodzenia urastaja do rangi gigantycznego wydarzenia (bez watpienie kazdy zabity zasluguje na szacunek i kazdy zabojca na kare) - presja okupanta, rozklad moralny czy brak porzadnych zrodel (trudno sprawdzac zrodla - vide casus Kosinskiego i jego "wspomnien") sa tu bez znaczenia. Prawda, nawet bolesna ma byc wykrzyczana na 1000 sposobow. Heroizm zolnierzy AK, wspolpraca granatowej policji z AK, zagrozenie zycia wynikajace z pomocy Zydom sa bez znaczenia. Bez znaczenia jest tez dobre imie Polski Podziemnej - byc moze pierwszego naprawde demokratycznego i akceptowanego przez Polakow tworu panstwowego, czegos co moze byc zaczynem nowej nowoczesnej Polski.
    - gdy mowimy o PZPR czy SB, standardy moralne sa juz inne: "wybory byly trudne", "czlowiek chcial cos zmienic" (AK-owcom grozila smierc calej rodziny czy wioski, Walesie - brak pracy, awansu czy pieniedzy, rodziny szmalcownikow mogly umrzec z glodu, rodzina Walesy - raczej nie). Jak wyjasni nam pan Wladyka - trzeba bronic dorobku Wlaesy ale i Kiszczaka czy Jaruzelskiego (przypomnijmy ze w 1968 roku z LWP wyrzucono wielu polskich oficerow zydowskiego pochodzenia, niektorzy z nich walczyli na Wale Pomorskim - czystke przeprowadzil niejaki W. Jaruzelski).
    Moim rada : jezeli twierdzicie ze trzeba trabic o Jedwabnym czy ekscesach NSZ to trzeba tez trabic o Koniuchach, czerwonym harcerstwie (J. Kuron) i TW Bolku. Tylko wtedy Polityka zachowa resztki intelektualnej wiarygodnosci i nie odda czesci pola PIS i Radiu Matyja w walce o dusze/glowy Polakow.
  • 2016-02-18 11:44 | turkmen

Re:Musimy ochronić prawdę o roli Lecha Wałęsy w historii Polski

...Panie Leszku miale kiedys przyjemnosc poznac pana jeszcze za czasow tej prawdziwej Solidarnosci pisanej przez duze S.
    To co wyczynia PIS na rozkaz prezesa to prowokacja z czasow komuny ,zle sie dzieje w Polsce ,nie umiemy juz szanowac ludzi ktorzy stali sie przykladem walki ze zlem jakim byla Polska PRL pod kuratela ZSRR. Wielki szacunek ma dla pana i zawsze bede mial bez wzgledu co IPN i media mowia o panu .Wierze ze to Bog wybral pana i blogoslawil i dal sile aby pokonac zlo bezborznej komuny !! Jest pan wielkim czlowiekiem ,pozdrawiam i blogoslawi ,jestesmy z panem az do spotkania w niebie !!!
  • 2016-02-18 12:29 | Slawczan

Musimy ochronić prawdę o roli Lecha Wałęsy w historii Polski

Panie Redaktorze - NIC NIE MUSIMY. Jeżeli to co twierdzi Kaczyński i jego obóz polityczny, jak Pan podkreśla - od lat, jest NIEPRAWDĄ to Lech Wałęsa, jeżeli uważa, żejest to nieprawda to powinien zwyczajnie założyć sprawę o zniesławienie i jeżeli uzyskałby satysfakcjonujący wyrok stosownie go NAGŁOŚNIĆ, w czym jak przypuszczam takie media jak Polityka czy GW nie omieszkały by mu pomóc. Sąd mógłby także, ze wzgledu na uporczywość i ,,zniesławialność" (ewentualnego) kłamstwa Kaczyńskiego nakazać mu (Kaczyńskiemu albo któremuś z jego pachołków) przeprosiny w stosownej skali - np. w postaci oświadczenia pomiędzy głównym wydaniem Wiadomości TVP a pogodą albo pierwszej stronie GW. A jednak NIE. Lech Wałęsa tego nie czyni. Coś jest nie tak.
    Kwestia - podpisał - nie podpisał wcale nie jest taka pierwszorzędna dla ludzi, którzy w tamtych czasach żyli. Wystarczyłoby zwyczajnie powiedzieć - Podpisałem bo mi ubecy powiedzieli, że mi dzieci utopią i każdy człowiek, który ma dzieci (poza ewidentnymi psychopatami) nie miałby prawa w niego rzucić kamieniem, ba zrozumiałby go. Czasy jakie były ludzie wiedzą. Podpisałem ale nie kapowałem na przykład...
    Niestety jeżeli się zabrnęło w kłamstwie za daleko to trudno juz potem wrócić na rozsądne tory. Tu kłania się ,,nieodżałowany Pan Tadeusz" i jego ,,gruba kreska". Myśleli, zapewne polegając na zapewnieniach ,,człowieka honoru" za jakiego uważali niektórzy zmarłego niedawno generała , że papiery spłonęły i można sie ustroić w piórka ,,moralnej słuszności" (gdy zwalnia się na bruk miliony ludzi zawsze takowa się przydaje), a tu klops. Podejrzewam, spoglądając na to jak wyglądały ,,sukcesy" polskiej transformacji, gdy fortuny wyrastały zwykle na styku ,,państwowego", że całkiem sporo tych papierów nie spłonęło. Tu przyczynek historyczny - obóz prawicy w latach dziewięćdziesiątych szermował hasłem dekomunizacji - J. Urban pytany o to był szczerze ubawiony - od co najmniej 1985r (czyli dojścia do władzy M. Gorbaczowa) oni wiedzieli, że ten system idzie na dno i podjęli STOSOWNE PRZYGOTOWANIA. Haso jednak jako NIEREALIZOWALNE znakomicie się nadawało na sztandary - Zwykły człowiek, klepiący biedę i będący świadkiem jak ,,państwowe" w wyniku rozkradzenia przez zarządzających stawało się prywatnym (minus on na kuroniówce) dostawał ułudę nadziei na sprawiedliwość. Oczywiście ów zarządzający kiedyś był pierwszym na plenum dziś pierwszy w kościele.
    Lech Wałęsa został uczyniony symbolem tego (zupełnie niesłusznie znacznie trafniejsi byliby Kwaśniewski albo Kulczyk)więc jako symbol jest atakowany. Tu dochodzimy do OSOBISTYCH potrzeb J. Kaczyńskiego - a inne dla niego w polityce się nie liczą. Wałęsa zwolnił ,,go i brata jego" z roboty, wyciągnął czerwony dywan spod nóg, skazał, że swoje najlepsze lata przewegetował po zaprzyjaźnionych plebaniach i wyłudzonej metodą zgoła postkomunistyczną siedzibie na Nowogrodzkiej. I to wszystko z winy Wałęsy. Połączenie OSOBISTEJ ZEMSTY z nośnością ,,Wałęsa jako symbol nieprawości III RP" było zbyt oczywiste by z tego nie skorzystać. Tu wracamy do początku mojego postu - dlaczego na początku Wałęsa nie zrobił porządku z tym - albo drogą sądową (jeżeli to pomówienie) albo drogą ,,prawdy i sprawiedliwości" - tak, przyznaję - podpisałem bo nie miałem wyjścia ale np. nie zaszkodziłem nikomu i od tego czasu starałem sie jak najlepiej by usłużyć naszej Sprawie". Dziś jeden z kamieni węgielnych, tworzących obraz nieulękłego Kaczyńskiego (do niedawna w postaci dwuosobowej) byłby usuniety. Tu przytyk do p. Redaktora - dlaczego ktos taki jak Pan albo, ktoś podzielający Pana poglądy w redakcji Polityki nie zrobi kwerendy słów Kaczyńskiego. Postaci załganej, makiawelicznej, odrażającej. malutki przykładzik: Kaczyński lubi się stroić w piórka wielkiego demiurga politycznego, w jednej z wypowiedzi (pamietam) twierdził, że to ON (z,,bratem Leszkiem" rzecz jasna - każde świństwo było z ,, z moim bratem") UCZYNIŁ WAŁĘSĘ PRZEZYDENTEM. W innym zaś wywiadzie twierdził, że już w połowie lat osiemdziesiątych wiedza o AGENTURALNOŚCI WAŁĘSY była POWSZECHNĄ W OBOZIE SOLIDARNOŚCI, czego dowodem było odsunięcie się od Wałęsy różnych Wyszkowskich,Gwiazd etc. Czy owo ,,odsunięcie się" było istotnie wynikiem tej ,,wiedzy" czy też zwyczajnym wynikiem walki koteryjnej w podziemiu - to trudno rozstrzygnąć. Teraz czas konkluzję: JA (z bratem moim) wypromowaliśmy Wałęsę na prezydenta contra ,,wiedza o agenturalności Wałęśy była dość powszechna w środowiskach opozycyjnych lat osiemdziesiątych" czyli JA (bratem moim, rzecz jasna) wypromowaliśmy agenta SB na prezydenta! Taki jest ciąg logiczny? Może wskazanym by było napisanie takiej książki utaknej z cytatów tej odrażającej postaci? Przypomnieć w jaki sposób wszedł on w posiadanie nieruchomości przy ulicy Nowogrodzkiej? Czyż nie była to metodologia postkomunistyczna? Przypomnieć mu (kaczyńską zgoła metodą), że etos antykomunistyczny w jego domu nie był na pierwszym miejscu bo inaczej nie byłoby mieszkania na Żoliborzu i roli w w filmie o kradzieży księżyca? Przyjrzeć się ,,bohaterskim" przygodom naszego ,,Małego Rycerza" w stanie wojennym? Wytłumaczyć dlaczego komuniści zwinęli swoją ,,agenturę" w postaci Kuroniów, Michników i Wałęsów a jego swojego najzawziętszego wroga łaskawie pominęłi? Wiem - byłoby to obrzydliwym zniżeniem się do kaczyńskiego poziomu ale przypominam, że W. Churchill nie wahał się do zwalczenia bestii nazizmu użyć potwora komunizmu, który sam dwadzieścia lat wcześniej chciał utopić we krwi?
    Jak sam Pan napisał, że trzeba bronić ,,czci" Lecha Wałęsy bo...Problem w tym, że może Wałęsa niczym ta dziewczyna zaliczył ,,skok w bok - chwilę słabości" ale jako, że Polacy uwielbiają bajeczki o niepokalanych poczęciach więc i on nie mógł przyznać - ,,owszem zdarzyła mi się chwila słabości" bo u nas albo święty (w ratowanie tejże ,,świętości" zaangażował się cały ,,antypis") albo ...
  • 2016-02-18 12:38 | Art63

W całej tej sprawie nie chodzi o żadną prawdę, tylko o wdeptanie w ziemię L Wałęsy i tego, co symbolizuje.

Animują to różne środowiska, głównie z chorej zawiści czy prymitywnej mściwości, ale też chodzi o zwolnienie miejsca na postumentach.

Interesujące jest, że żadna postać tamtych czasów, żaden nawet najbardziej brutalny komunista, nie wywołuje takiego mściwego zacięcia jak postać Lecha. Kiepsko to o nas świadczy jako o społeczności.

• 2016-02-18 12:42 | jakowalski

Re:Musimy ochronić prawdę o roli Lecha Wałęsy w historii Polski?

Koniec mitu Wałęsy:
    http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19643252,szef-ipn-w-dokumentach-kiszczaka-teczka-personalna-tw-bolka.html#MT
  • 2016-02-18 12:44 | jakowalski

Turkmen
    Po ile jest dziś kilo wazeliny?
  • 2016-02-18 13:01 | takei-butei

No, dobrze, ale dlaczego na Wałęsę poluje pani Kiszczak, zwolenniczka PO i KOD-u? Bo to, że "Polityka" chroni Prawdę, którą zna i której weryfikować nie wolno, to oczywiste.
  • 2016-02-18 13:02 | DBG

Czego by nie znalezli w tych papierach o mlodziudkim Walesie, nie zmieni mojego zadania - Walesa to jest wielki Polak. Tak wielki, ze malutcy bracia Kaczynscy nie dorastali mu do piet. I w tym jest problem.
  • 2016-02-18 13:48 | Pablo_Morales

Ot i cała prawda: gość po 7-miu klasach wiejskiej podstawówki "obalył" porządek polityczny Europy ustanowiony w Jałcie.

Nie o take prawde walczyłem :)

• 2016-02-18 13:54 | Pablos

Obraża Niebo podła i nieufna tłuszcza, Co wzywa Boga, lecz się na Boga nie spuszcza

Doceniam rolę pana Lecha Wałęsy w wydarzeniach w stoczni gdańskiej roku 1980. Znacznie gorzej było póżniej kiedy nie potrafił zapanować ( pytanie czy ktokolwiek byłby w stanie) nad całą falą strajków i różnych politycznych wydarzeń ciągnących się przez cały rok 1981, do fatalnego 13 grudnia. Niestety ale to starcie przywódcy Solidarności przegrali fatalnie. Z tym okresem wielkiej smuty to troszkę pan profesor przesadził. Wbrew pozorom i różnym opinią naród się rozwijał, przybyło kilka milionów nowych obywateli. Zwycięstwo to takie eufemistyczne określenie. Mam swoje prywatne spojrzenie na te lata. Osobiście uważam że decydujące znaczenie w tych przemianach miał gen. Wojciech Jaruzelski. Gdyby gen. Jaruzelski miał mentalność braci Castro czy przywódców chińskich to do tej pory żylibyśmy w Polsce Ludowej ( czy PRL jak pan woli). Wszelkie mówienie (bajdurzenie) różnych dziwnych ludzi z kręgów tzw. opozycji anty-PRL że tamten ustrój można było usunąć siłą należy włożyć między bajki. Niech sobie popatrzą na Białoruś, Kubę, Wietnam, Chiny, Koreę Płn. Dla mnie największym osiągnięciem pana prezydenta Lecha Wałęsy po roku 1989 to jego decydująca rola w wyprowadzeniu wojsk radzieckich z Polski. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić gen. Jaruzelskiego pijącego z Jelcynem i omawiającego ten problem. Pozbycie się tych wojsk to naprawdę duże osiągnięcie i tu wieki szacunek w kierunku Pana Prezydenta. Te wszystkie Bolki, Lolki... itd to dla mnie są bzdury. Dużo zdrowia PANIE PREZYDENCIE WAŁĘSA.
  • 2016-02-18 14:01 | snakeinweb

Jestem skłonny uznać te hucpy wokół Wałęsy jako wewnątrzmafijne rozgrywki w postsolidaruchowej i postkomuszej rodzinie. W końcu to Wałęsa wylansował te kreatury jako "mężów stanu" i to Wałęsa stworzył system dyktatury partyjnych klik uwolniony od jakiejkolwiek społecznej kontroli. Polacy jak w komunie nie mają możliwości wyboru własnych przedstawicieli w wolnych, powszechnych i równych wyborach.

Więc jeśli jako obywatel nie mam i tak na nic wpływu, to niech sobie te bandy partyjne wraz z Wałęsą same załatwiają swoje stare porachunki. Co mnie to obchodzi? Ich bajka. Polska to ich prywatna własność więc co się będę wtrącał w nieswoje sprawy. Wałęsa sobie wybrał takich kolesi gangsterów, to niech teraz ma. Na obywateli niech raczej nie liczy, bo wysiadł z tramwaju wolności i solidarność na przystanku władza i pierwszy milion dolarów.
  • 2016-02-18 14:14 | krebs06

Zdumiewa mnie ta cała historia, a w szczególności emocje jakie ona wywołuje. Pamiętam powstanie solidarności, jak również rolę Wałęsy w stanie wojennym i początek lat 90, i jego prezydenturę. Pamiętam również obydwóch Kaczyńskich, swego czasu jego wiernych i często bezwzględnych sług. Nigdy Wałęsy nie ceniłem, szczególnie jako prezydenta. Ale nagonka na niego jest żenująca. Dla ludzi pamiętających tamten okres to absurdalne zarzuty. Zresztą jakie to ma znaczenie. Dla historii żadne, ale dla bieżącej polityki ogromne. IPN to kloaka, chory umysł to wymyślił. Teraz wychodzą nowi fachowcy Cenckiewicz i Braun. Ale rozgrywka z Wałęsą nie dzieje się w próżni. Mamy sprawę Grossa, temat inny metoda podobny. Dodatkowo będzie więzienie za szkalowanie Polski. Wiele się dzieje, ale to przygrywka, PiS dopiero 100 dni władzy ma za sobą. Mam skojarzenia z upadkiem republiki weimarskiej, ale to mylne porównanie. Polska – na szczęście dla siebie i dla świata, jest za słaba. No i ten Pisowski dobrozmian na pewno nie ma szans na efektywne rządzenie. No ale odkręcać będziemy to wszyscy.
  • 2016-02-18 14:51 | turpin

Re:Musimy ochronić prawdę o roli Lecha Wałęsy w historii Polski. A propos historii Polski...

Z trudem przychodzi mi pojmowanie tego podniecenia papierzyskami trzymanymi przez wdowę po nięswiętej pamięci generale.

Wszak o tym, że Lechu był swego czasu agentem SB wiadomo od dawna. Nie jest to powód do chwały, ale po 1976 być nim przestał, i czerwonemu za skórę zalazł, jak mało kto. A na pewno bardziej, niż ci wszyscy, którzy obecnie branzlują się jego agenturalną przeszłością. I to razem wzięci.

Przez to jego biografia jest tylko bardziej ciekawa. Jan Sobieski służył swego czasu Szwedom, Piłsudski wysługiwał się austriackiemu wywiadowi wojskowemu, a Traugutt był rosyjskim oficerem...
  • 2016-02-18 15:01 | Nicpodobnego

Jedno jest pewne w tej endeckiej krucjacie: Nagrody Nobla Kartoffel Walesie nie bedzie w stanie odebrac.
    AvL

PS: Idac za ciosem IPN mogly tez do konca i taka sama determinacja zlustrowac kazndzieji i biskupow.
    Nota bene, niektore wdowy - jak kiedys przed czasami gwiazdki betlejemskiej - coby im palmy nie odbijaly powinno sie zamykac albo zamurowywac w wiezy .np. Niemena, Grechuty, Kiszczaka ...
  • 2016-02-18 15:07 | stok

Wałęsa zaczynał karierę od postulowania emerytur w wieku 55 i 60 lat i domagania się 2000 zł na osobę dodatkowo, bez oglądania się na budżet. POLITYKO przestań klęczeć przed tym panem i przed tą grupą.
  • 2016-02-18 16:47 | __

Może najpierw niech się przyzna a potem będzie chronić...
    Będziecie wiedzieli co chronicie.
    No tak na zdrowy chłopski, nieprofesorski rozum
  • 2016-02-18 18:54 | AOlsztynski

Chronić prawdę czy wizerunek? Prawda nigdy nie zaszkodzi (raczej fałsz, szczególnie jak wyjdzie po czasie). Jak było z W. na razie nic pewnego nie wiemy. Być może coś podpisał czego się wstydzi. Wówczas oczywiście lepiej by się stało, gdyby na początku lat 90. wyjawił całą prawdę. Czy nadal byłby bohaterem, nominowanym do Nobla i prezydentury? To poważne dylematy.
    Z drugiej strony swoją postawą i działalnością spłacił ewentualny swój błąd z dawnych czasów (gdy jeszcze opozycja nie wypracowała zasad kontaktu ze służbami). I nie powinno umniejszać to jego wielkich zasług dla Polski i Solidarności. Chyba najistotniejsze nie jest formalne, gdzieś złożenie podpisu (i nawet wzięcie pieniędzy - skoro był bez pracy i miał 8 potomstwa), lecz czy komuś faktycznie zaszkodził.
    A więc po pierwsze należy wyjaśnić, po drugie starać się zrozumieć (kto nie żył w tamtych czasach, to raczej mało z tego kapuje) i wybaczyć.
  • 2016-02-18 19:05 | Aspiryna

"W całej tej sprawie nie chodzi o żadną prawdę, tylko o wdeptanie w ziemię L Wałęsy i tego, co symbolizuje."

A wszystko zaczyna sie od czasu kiedy to Walesa wyrzucil Kaczynskich...
  • 2016-02-18 19:11 | Aspiryna

"PS: Idac za ciosem IPN mogly tez do konca i taka sama determinacja zlustrowac kazndzieji i biskupow."

To temat, ktorego nawet stanowiacy "panstwo w panstwie" IPN nie odwazyl sie poruszyc.
    W koncu, Polska to wciaz najbardziej (moze obok Malty?) ultra-katolicki kraj w Europie...
  • 2016-02-18 19:53 | azur

Kaczyński nie spocznie, aż nie udowodni, że to on przeskoczył płot w Stoczni Gdańskiej, a nie Wałęsa.
  • 2016-02-18 20:26 | schwarzerpeter

PIS musi byc konsekwentny - podnosi Polske z kolan czy nie

Warto by bylo aby pan Prezydent Duda, pani Premier Szydlo i pan Kaczynski byli konsekwentni w swoich wypowiedziach i dzialaniach. Podnosimy Polske z kolan (na swiecie) niszczac jeden z najbardziej rozpoznawalnych POZYTYWNYCH symboli Polski i polskich osiagniec? Czy ktos moze to wytlumaczyc?
    Czy, chory z zadrosci i zawisci p. J. Kaczynski nie zatrzyma sie przed niczym w swoich oblednych dzialaniach niszczacych Polske? Wszakze to on, nie Prezydent Walesa, nie byl internowany. Czy moze wytlumaczyc, jak taki zasluzony bojownik jak on zostal na wolnosci? Dlaczego, na podstawie jakich ukladow i z kim?
  • 2016-02-18 23:41 | maleńkie_sioło

Ja też uważam, że należy chronić prawdę o Wałęsie: był fatalnym prezydentem, aktualnie słynie natomiast np. z homofobii.
    To fajnie, że przyłożył rękę do pokojowego przejęcia władzy, chapeau bas, ale nie przesadzajmy, to nie jest postać na miarę Mandeli. Jego działalność po '89 przysłużyła się Polsce źle. Przyczyną tego jest jego ignorancja i charakter. Tyle w temacie.
  • 2016-02-19 05:02 | geozak

.Następnie sie urwał co poświadcza w papierach Służba ,,,, ? Tu mam wątpliwosci co Pan miał na myśli.

Jakie wyznanie wiary a jaki mały respekt Pana Redaktora do Służb w PRL.

Taki fachowiec jak Pan dobrze wiedzieć(przypuszczam ,że Pan zapomniał zdarza sie ) ,że w PRL jak jedna Służba zdjeła z ewidencji to było jeszcze kilka które mogły przyjąc.

Oczywiście to nie dotyczy Pana Wałesy ,Broń Boze jakbym mógł sie osmielic rzucać hakikolwiek cien podejrzen na naszego Bohatera.

Prostuje tak Pana Redaktora gwoli prawdy historycznej -dlaczego w tak poważnej gazecie moze w tekscie istnieć takie przeoczenie.
  • 2016-02-19 07:30 | jpet

A ja zrobiłem sobie przepiękną przypinkę: "I + serce czerwone + wąsiska" (nieprzemakalną) do całodobowgo użycia.
    No cóż. Kocham pana, panie Wałęsa! Nie chcem, ale muszem!
    I to by było na tyle
  • 2016-02-19 09:37 | Jan Kaniewski

A ja chciałem podziękować Lechowi Wałęsie i innym przywódcom Solidarności którzy zasiadali przy okrągłym stole. Chciałem im podziękować za to że w 1989 roku jak żołnierz z poboru nie musiałem strzelać do moich znajomych.Wszyscy ci domorośli politykierzy którzy wtedy nosili spodnie w zębach albo chowali się za fartuchem mamusi niech zapytają o to żołnierzy z roku 1970 co oznaczał dla nich rozkaz strzelania do tłumu ,niech zapytają rodziny ofiar do kogo mają pretensje że zginęli ich bliscy bo władza i jej przeciwnicy nie potrafili się wtedy dogadać . W 1989 roku zdobyliśmy wolność i trzeba było ją tylko dobrze zagospodarować A co my robimy ,my się wiecznie od tego czasu żremy.Nie ma w historii postaci tylko czarnych i tylko białych są zwykli ludzie ze swoimi wadami ,strachem .Tak często podawany za przykład wielkiego Polaka Józef Piułsudski miał na swoim koncie zamach majowy i choćby Berezę Kartuską .Łatwo dziś po latach nie znając tamtejszych realiów i konkretnej sytuacji ludzi oceniać innych .Każdy który dziś krytykuje Lecha Wałęsę niech najpierw zrobi rachunek sumienia z własnego życia a kiedy go zrobi niech pierwszy rzuci kamieniem jeżeli mu sumienie pozwoli
  • 2016-02-19 12:49 | azur

Kaczyńscy wydali Wałęsie wojnę na śmierć i życie? Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. Jak na razie, Wałęsa ma się nieźle i podróżuje po świecie, a Kaczyński siedzi schowany w mysiej dziurze i knuje zemstę.
  • 2016-02-20 05:30 | neospasmin

az sie prosi o dziennikarstwo nie o agitacje za czy przeciw

W kontekscie "papierow na Walese" historia Polski da sie opowiedziec nie tylko w sposob jaki robi to autor tekstu:
    da sie opowiedziec nie jako triumf opozycji nad zla komuna, ale jako geniusz czerwonego, ktory przeprowadzil Polakow przez liczne niebezpieczenstwa najbezpiecznejsza mozliwa droga.
    Geniusz sbecji ktora nie zgrywala ostatniej karty(Lecha) zanim nie bylo to konieczne.
    Geniusz ludzi ktorzy przeprowadzili Polske od roku 45 do 2007.

W tej historii Lecha Walesa moze miec swa wielka, historyczna role; wielkiego hamulcowego radykalizmu.
    Tak w sierpniu 80, w karnawale Solidarnosci, gdy wychodzi z internatu deklarujac ze jest osoba prywatna, gdy Nobla dostaje( nie za zadymy, ale za pokoj), gdy wraca do struktur podziemnych by cywilizowac co radykalne, wreszcie gdy wraz z czerwonym zaczyna budowac Polska demokracje.

W kontekscie "teczki walesy" nawet najistotniejjszy aspekt dzialanosci podziemia (1982-89)-dzialanosc wydawnicza wydaje sie metoda kanalizacji napiec- piszemy, drukujemy, kolportujemy a nie zbroimy sie, prowadzimy partyzantke miejska czy dzialnosc terrorystyczna.

To jest wspaniala historia, dobra a nie samobojczo-polska.
    Jedyny jej mankament to ci cholerni czerwoni, esbecy, komunisci, pacholkiZSRR itd. No bo kto to slyszal zeby w Polsce przyznano historyczna racje komuchom czy sluzbie bezpieczenstwa?

A co do samego tekstu: wdzieczny bylbym przeczytac co znacza odkryte dokumenty? Co znacza dla historiii Polski a co dla jej wspolczesnosci? Co mowi prawo o klamstwie lustracyjnym (Walesie grozi wznowienie procesu?) ?
    Co z orderami? Co z dzialanoscia publiczna?
    Co bylo/jest w teczkach: Lechu charakteryzowal sbekom sytuacje czxy kapowal na konkretnych ludzi?
    czy Lech Walesa, niczym Michal Boni czy L.Maleszka powinien zniknac z zycia publicznego?
    Jak to wszystko ogryzc?

jJak sie odgryzc gdy okaze sie ze dokumenty nie sa prawdziwe?

To sa powidy dla ktorych zezloscil mnie tekst p.Wladyki- zamiast probowac opisywac rzeczywistosc, on wzywa do walki w obronie.

marcin lazarowicz
    neospasmin.blox.pl
  • 2016-02-22 18:43 | Withold

Koszmar. Staliśmy się zakładnikami Wałęsy, a on cały wóz ciągnie w dół. Musimy spojrzeć prawdzie w oczy, bo on w te żywe oczy bezczelnie kłamie i kluczy. Tu nie chodzi już o to, że podpisał jakieś papiery TW Bolek (myślał, że da się winę zrzucić na ojca, który miał właśnie Bolek na imię?) Donosił jak widać chętnie na swoich kolegów i brał za to pieniądze, a tego nie da się już łatwo uslrawiedliwić. Dzięki chłopskiemu sprytowi udało mu się oszukać całą polską elitę, ale ta dalej brnie jak zahipnotyzowania w to g...
    Najgorsze, że Kaczyński nic nie musi robić, żeby mieć teraz pełnię władzę przez wiele lat i jak się okazuje do tego przewagę moralną nad opozycją.
    A Wałęsa jak widać ma ciągle niezliczone rzesze "użytecznych idiotów" co siè może przełożyć na jeszcze większą klęskę w następnych wyborach.