Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Cyrkowcy kontra obrońcy zwierząt

(4)
Terroryści kontra sadyści? Maleją szanse na to, by uczestnicy sporu o obecność zwierząt w polskim cyrku mogli się po ludzku dogadać.
 • 2016-02-18 12:09 | Jan Bobiński

  Cyrkowcy kontra obrońcy zwierząt

  Tradycja cyrku-teraz wszyscy powołują się na tradycję.Kiedyś zabijanie ludzi było taką samą gratką dla ludzi jaką jest dzisiaj cyrk.Palono publicznie na stosie,tak samo było z wieszaniem ludzi na rynku,czy też bicie publiczne ludzi na rynku-do dzisiaj stoją jako zabytek pręgierze.O ile w latach ubiegłych było to w pewnym sensie atrakcją poznania dzikich zwierząt bo było mało ZOO ,trudny dojazd itd..Dzisiaj mamy dostę do poznania zwierząt np.właśnie w tym ZOO.Osobisćie jestem przeciwnikiem również tego ZOO bo zwierzęta tam żyjące też w pewien sposób są ograniczane i nie żyją w naturalny sposób -tak jak ludzie w więzieniu-obecnie mamy poszechny dostęp do telewizji gdzie można oglądać zwierzęta w ich naturalnym środowisku.Uważam,że zarówno cyrk jak i ZOO są miejscami które ograniczają zwierzęta dla "uciechy" ludzi.
 • 2016-02-18 15:19 | Pokorny82

  Re:Cyrkowcy kontra obrońcy zwierząt

  Uważam, że wystawianie zwierząt w takich przedstawieniach jest faktycznie niedobre i pora, by to nasze społeczeństwo się uświadomiło w tym temacie.
 • 2016-02-22 13:36 | drezdenski

  Re:Cyrkowcy kontra obrońcy zwierząt

  10 sierpnia 1792 roku Jakobini wybili wiekszosc zwierzat z - zaniedanej juz wowczas - krolewskiej menazerii w Wersalu. Choc cyrk i menazerie dziela wlasciwie swiaty, to wspolczesne cyrki z cyrkiem (ktorego obecna forma tak naprawde nie ma specjalnie dlugiej tradycji) przywodza jakos na mysl lato 1792 roku. Nawet, a nawet szczegolnie po przeczytaniu kawalka artykulu z Polityki. Na ktorego reszte chyba szkoda czasu.
 • 2016-02-23 01:58 | gramin

  Re:Cyrkowcy kontra obrońcy zwierząt

  @ drezdenski
  Może dobrze byłoby jakoś rozwinąć ową myśl. Dlaczego niby sytuacja z zakazem występu cyrku ze zwierzętami miałaby mieć cokolwiek wspólnego z Jakobinami i zagładą królewskiej menażerii?
  Jedyne analogie jakie mnie przychodzą do głowy to XIX-wieczne pokazy "baby z brodą" ku uciesze gawiedzi.
  Jako społeczeństwo dojrzeliśmy do tego, że pokazywanie ludzi jakoś poszkodowanych przez los jako ciekawostek jest niemoralne i uwłaczające godności owych osób. Właśnie dojrzewamy do tego, że zmuszanie zwierząt do cyrkowych sztuczek to bynajmniej nie jest "fajna zabawa", lecz ich dręczenie.
  Sugerowanie, że protesty mają cokolwiek wspólnego z wybijaniem zwierząt przypomina mi natomiast "argument" rodem z piaskownicy, jakiego kiedyś użył mój znajomy przeciwko wegetarianizmowi. Otóż jego zdaniem zrezygnowanie z jedzenia mięsa jest bezsensowne, bo co wówczas zrobimy z tysiącami zwierząt hodowlanych?
  Czasami warto wykupić dostęp i przeczytać artykuł do końca lub zwyczajnie nie zabierać głosu w dyskusji, jeżeli nie zna się kontekstu. Zdradzę jedynie, że obrońcy zwierząt proponują konkretne rozwiązania dotyczące losu zwierząt cyrkowych i nie chodzi tu bynajmniej o ich uśmiercanie. Artykuł o tym wyraźnie mówi.