Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czytelnicy POLITYKI: Nagonka na Lecha Wałęsę jest żenująca

(38)
Swoją postawą i działalnością Wałęsa spłacił ewentualny błąd z dawnych czasów, gdy jeszcze opozycja nie wypracowała zasad kontaktu ze służbami – piszą nasi czytelnicy.
  • 2016-02-19 13:16 | axiom1

Zainstalowanie absolwenta szkoly podstawowej na stanowisku prezydenta kraju i wczesniej some podjecie negocjacji przez wladze z absolwentem szkoly podstawowej swiadczy o zapasci cywilizacyjnej Polski.

Nie widze nagonki. Wrecz przeciwnie Polityka klamie i oklamuje historie.
  • 2016-02-19 13:31 | Obserwer

Lec Wałęsa był , jest i będzie Pozytywnym Symbolem

Szanowny Panie Prezydencie,
    Malosc, wscieklosc, pycha i bark wzdziecznosci jest cecha ludzi malych pod kazdym wzgledem.Najbardziej brak milosierdzia wykazuja ludzie zagubieni w swoim zakompleksionym zyciu.
    Pan jako Polak, Mąż i Ojciec wykazal swoja wielkosc myjac swojej współmałzonce nogi, gdy byla w stanie blogoslowianym.Ten gest poslugi czlowieka do czlowieka był wyznacznikiem dalszych Pana dzialan.
    Wszelkie stany napasci na Pana sa z powodu wielkiego Pańskiego wyznaczenia i przeznaczenia.
    Nagroda dla Pana jest wielka.
    Z wyrazami szacunku i z samymi dobrymi myslami pozostaję z Panem.
  • 2016-02-19 14:32 | snakeinweb

Re:Czytelnicy POLITYKI: Nagonka na Lecha Wałęsę jest żenująca

Dziś Żakowski w TOKFM nazwał chyba z pięć razy Wałęsę wprost Bolkiem. Polityka w tym wpisie w pierwszych słowach pisze o "naprawionym błędzie". Wyskakują dziesiątki "obrońców Wałęsy" broniących i usprawiedliwiających "agenturalne epizody życia Wałęsy".

Prowokatorzy z PiS osiągnęli swój cel. Za pomocą ubeckich technik wylali znowu kilka cystern pomyj i szamba na podstawie świstków, których nikt jeszcze nie widział, nie mówiąc o próbach weryfikacji i rzetelnej oceny oraz na podstawie zera faktów, które nie były wcześniej znane i szeroko opisywane.

A rynsztokową robotę robią za PiS liberalne media.

Jak już komuś wyroki polskich sądów nie wystarczą, to wystarczyłaby prosta próba dedukcji, że Wałęsa nigdy nie był agentem SB. SB nigdy by nie musiała otwierać akcji masowego tworzenia fałszywych dowodów, gdyby miała wcześniej jakiekolwiek wiarygodne i rzeczywiście kompromitujące dowody na taką współpracę. Miała co najwyżej jakieś bezwartościowe zapiski z półformalnych przesłuchań osaczonego bezpieką Wałęsy. Same kontakty z SB może nie są chwalebne i ostrożne, ale nie są też hańbą i nie są też współpracą agenturalną. To SB wtedy decydowała z kim się kontaktowała. Jak nie przyszedłeś na wezwanie to cię zawozili w bagażniku i w worku. Wałęsa nie ukrywał też swoich kontaktów z początku lat 70-tych w strukturach konspiracyjnych. I nawet w tych środowiskach nie uważano tego za współpracę, ale raczej za brak doświadczenia i nieostrożność. Gdyby Wałęsa był wtedy choć trochę podejrzewany, to trzymano by się od niego na kilometr a dzisiaj nikt by nie słyszał o nazwisku Wałęsy.

Także mamy dalszy ciąg klasycznych ubeckich intryg w wykonaniu następców ubeków, którzy tworzą dzisiaj PiS. I sfory idiotów, którzy się na te ubeckie triki nabierają podskakując w takt ubeckiej muzyki.

Ja Wałęsie całkowicie wierzę, że nie był SB-ckim agentem a potwierdzają to proste fakty i całe jego życie. A ubeckimi świstkami i tym co tam ubecy sobie zapisywali można sobie tylko tyłek podetrzeć. Tak samo jak tym całym PiS-em i pożytecznymi idiotami uwiązanymi na ubecko-pisowskiej smyczy.
  • 2016-02-19 15:19 | Laclos

Przeciez Wałęsa przyznał się do kontaktów z SB w latach 70-ych, te papierzyska nie sa przecież zadnym odkryciem. Tyle, ze pamiętają jego wyznanie chyba tylko ludzie w moim i jego wieku. Tylko smarkateria, która niczego nie pamięta i niczego nie wiem, bo niczym się nie interesuje, może się tym podniecać. A papierów przecież wcześniej nie można było opublikować, bo tkwiły w szafie gangstera i złodzieja.
  • 2016-02-19 15:53 | mwas

To co wyprawia "reżimowa" TVP INFO, a w niej m.in. palant Pospieszalski, pokazuje, jaka ma być "bezstronna i rzetelna"(sic!) telewizja pod rządami "czopka" Kurskiego.
    A odpowiadając ~axiom1 - pewnie masz tytuł co najmniej doktora. TYLKO CO Z TEGO????
  • 2016-02-19 16:54 | maleńkie_sioło

Trochę mnie intryguje, co sprawia, że redakcja Polityki poświęca temu tematowi już szósty tekst w tym tygodniu. Jeszcze dwie stare faktury, trzy Ziemce przed szeregiem i za plecami zaczną wam wycinać puszczę...
  • 2016-02-19 17:15 | snakeinweb

@ maleńkie_sioło
    Słuszna uwaga. Też o tym mówię. A rząd złożony z dyletantów właśnie zwolnił hurtem wszystkich urzędników w agencjach rolnictwa a teraz nikt nie ma podpisywać przekazów dotacji dla rolników. Rolnicy odchodzą z kwitkiem. Ta pustota umysłowa, która była już kiedyś przyczyną katastrofy lotniczej będzie zakrywana takimi wrzutami jak TW Bolek. Będą dowodzić te wrzuty ciężarówkami. A media liberalne będą w rozlewaniu tego rynsztoku mocno wspierać. Tak jak to teraz robi w przypadku teczek pani UBekowej co karteczki między teczkami nie zauważyła.

Można się załamać. Niech zrobią jakąś rubryczkę na szóstej stronie pod tytułem "Nowości z rynsztoku TV Goebbels" i tam te gadzinowate wrzuty maczkiem dokumentują. A nie wylewają tonami to szambo do mainstreamu.
  • 2016-02-19 17:24 | azur

Nagonka na Wałęsę świadczy o poziomie moralnym jej uczestników.
  • 2016-02-19 18:27 | Aspiryna

A moze "axiom" (o ile doszedl juz do pewnego wieku) sam raczy pochwalic sie co robil do roku 1990-go?

P.S. Za Walesa nie przepadam, ale to czy w pewnym momencie cos podpisal, czy tez nie... w tej chwili nie ma
    juz zadnego istotnego znaczenia poza zainteresowaniem "zawodowcow" z IPN-u!
  • 2016-02-19 19:05 | jakowalski

Axiom
    Ja też tu nie widzę żadnej nagonki na Wałęsę, a wręcz przeciwnie - uważam, że to „Polityka” okłamuje w tym temacie swoich czytelników i zakłamuje tym samym najnowszą historię, nie tylko Polski.
  • 2016-02-19 19:55 | wiehu

Teraz Wałęsa powinien opowiedzieć jak to komuniści pomagali w zwalczeniu Radzieckiej okupacji , że wszyscy cały Naród brał w tym udział a nie tylko wąska grupa .

Takie przedstawienie sprawy powinno pomoc w zrozumieniu co niektórym w zrozumieniu tamtych czasów.
  • 2016-02-19 22:01 | Jacek, NH

Rok 1992. Obalenie rządu Jana Olszewskiego, udaremnienie lustracji. Nocna Zmiana - Kto brał w tym udział? Vide - filmy i fotografie...
  • 2016-02-19 22:49 | turkmen

...nie wiem jak wyrazic moje obuzenie dotyczace opluwania pana prezydenta L.Walesy !! Czy my Polacy naprawde jestesmy tak okrutnym narodem ,czy ta nasza slowianska dusza ma rogi !!!! katolicy chodza do kosciola a ma ich byc ok.94% wierzacych a moze tylko chodza ale nie wierza bo kto wierzy w Boga nigdy nie bedzie ranil drugiego czlowieka ..Panie prezesie J.Kaczynski czy naprawde tak bardzo uwielbia pan niszczyc ludzi !!! to grzech i zaden ksiadz Rydzyk nie moze tego grzechu zmienic !!
  • 2016-02-19 23:00 | delfin

daje Re:Czytelnicy POLITYKI: Nagonka na Lecha Wałęsę jest żenująca

Niewiele warta wydaje się ocena moralna czyjegoś postępowania wystawiana daleko od układu odniesienia, kontekstu i czasu kiedy oceniany fakt nastąpił. Konia z rzędem temu kto w latach siedemdziesiatych przewidywał upadek Związku Radzieckiego i w konsekwencji destrukcje ustrojowa jego satelit. Wiele osób, choćby dla zwykłego wyjazdu na Zachód, szukalo dojść i znajomości w komendzie wojewódzkiej milicji, w której wydawało paszporty. Nieraz, aby choćby przyspieszyć jego uzyskanie trzeba było się upodlic i dopiescic jakiegoś funkcjonariusza. Coś co wówczas postrzegani jako spryt i zaradnosc, z dzisiejszej perspektywy mogło by być dwuznaczne moralnie, a może wręcz uznane za współpracę. W opisywanych przeze mnie latach opozycjonisci nie mieli zbyt wielu "kumpli". Częściej samotnie i w ogromnej presji musieli znosić swoje "wariactwo" i odszczepienstwo. W czasach gdy załatwiał się bilety do kina, życie z takim stygmatem nie było łatwe. Presją na Lecha Wałęsę była na pewno ogromną i zakaz musiała być próba jego uwiklania i skompromitowania. Podejrzewam, że przy swojej osobowości Pan Prezydent również usiłował ich "przechytrzyc"- "a niech mają sk...wiele, a ja i tak będę swoje robil". Bez zrozumienia kontekstu tamtych czasów są po prostu bez sensu. Niestety, służą tylko doraznym celom politycznym. Zdyskredytowanie Wałęsy uwalnia cokół dla innego pomnika i chyba o to chodzi.
  • 2016-02-20 01:46 | Maciek-Ant

Czytelnicy POLITYKI: Nagonka na Lecha Wałęsę jest żenująca

Politycy powinni sie zajmowac wyłącznie przyszłoscią kraju i dbac o to aby kraj sie rozwijał jak najszybciej bo wtedy ludziom naprawde sie polepszy. A czym zajmuje sie PIS: katastrofa Smolenska, Bolek, żołnierze wyklęci, dawni bohaterowie - to jest przecież działka dla historykow a nie dla polityków. Zostawcie Bolka i Smolensk w spokoju. Popatrzcie czym zajmują sie politycy innych krajow, np Cameron walczy o lepsza pozycje Wielkiej Brytanii w Unii, Orban chce aby Rosjanie zbudowali na Wegrzech kolejna elektrownie jadrowa a PIS co robi?
  • 2016-02-20 04:21 | janussss

Za cala zmiane systemu nie jest odpowiedzialny ani skompromitowany Papier ( emigrantka to nie pierwsza pani ) ani skompromitowany Walesa ani zwariowany aktor Reagan ale GORBACZOW.
  • 2016-02-20 10:40 | turkmen

..nagonka na Lecha Walese jest nie tylko zenujaca ale to pokaz nienawisci czlowieka katolika zwanego prezesem !! Wydaje sie ze J.Kaczynski chcial tej wladzy tylko dla dokonania rzezi na dawnych kolegach ktorzy nie zgadzali sie z jego polityka i odsuwali go na boczny tor.Zwyciestwo PIS jest zatrzymaniem demokracji ,my Polacy bedziemy w Europie i nie tylko widziani jako niepewni sojusznicy a my obywatel jako ,,ten gorszy sort,, Melduje panie prezesie rozkaz wykonany !!! bohater Solidarnosci pokonany !!
    Polak polakowi wilkiem ,kto nie jest z prezesem ten wrogiem i trzeba zniszczyc obywatela gorszego sortu ..
  • 2016-02-20 12:03 | axiom1

2016-02-19 18:27 | Aspiryna
    Oczywiscie moge poinformowac co robilem do 1990.
    Nigdy nie bylem na utrzymaniu panstwa ani innych spolecznych zwiazkow jak zwiazki zawodowe, nikomu nie obiecalem drugiej Japoni, nie obiecywalem proletariatowi poprawy poziomu zycia, nie przyjmowalem lapwek od CIA and KK, nie mialem 8 dzieci na utrzymaniu przez panstwo tzn przez innych ludzi ktorzy zachowywali sie rozasdnie i odpowiedzialnie, nie niszczylem kraju po przez strajki, saborarz i nawolywanie do sankcji. Nie donosilem na kolegow,..
  • 2016-02-20 13:34 | slima11

One narzekają i psioczą tylko na to ,że w1992 Wałęsa nie przyznał się do bycia Bolkiem.One nie kumają ,że pan Waszczykowski poprosił Jankesów o pomoc w sprawie katastrofy smoleńskiej.A tym samym Amerykanie upublikują rozmowę panów Kaczyńskich na 20 minut przed katastrofą.Jest czas aby pan Jarosław ujawnił treść tej rozmowy ,tylko po to aby nie powtórzyła się historia z lat 90 tych.
  • 2016-02-20 16:30 | AOlsztynski

Tytuł od-redakcyjny nieco mylący. Może sugerować, iż czytelnicy Polityki chcą dać spokój i niczego nie wyjaśniać. A nie chodzi chyba o cenzurowanie faktów, tylko o spokojne - dające W. możliwość obrony - wyjasnienie epizodu z lat 70.
    A więc odkrywanie prawdy - tak. Szkalująca kampania - nie!
    To drugie dotyczy też oceny nowej opcji rządzącej :)
  • 2016-02-20 17:40 | kontestator

Ujawnienie teczek Kiszczaka nie wnosi nic nowego . To, że Wałęsa był TW "Bolek" wszyscy wiedzieli, nawet ci co go publicznie wybielali. Dziwi postawa Wałęsy, który idzie w zaparte w obliczu dokumentów, których wiarygodności nie da się podważyć. Znamienny jest jego strach przed prawdą a to świadczy o tym , że w czasie kiedy był prezydentem posiadacze teczek bezsprzecznie mieli wpływ na decyzje Wałęsy. I to przez niego, zakonserwowany został postkomunistyczny układ który ciąży nam do dzisiaj.
  • 2016-02-20 18:11 | Jerzy zO.

Re:Czytelnicy POLITYKI: Nagonka na Lecha Wałęsę jest żenująca...a przyszłe losy brunatnego instytutu przesądzone !.

Niezależnie od tego ile to jeszcze potrwa, przyszłe losy brunatnego instytutu wydają się być przesądzone !.
  • 2016-02-20 18:11 | Jerzy zO.

Re:Czytelnicy POLITYKI: Nagonka na Lecha Wałęsę jest żenująca...a przyszłe losy brunatnego instytutu przesądzone !.

Niezależnie od tego ile to jeszcze potrwa, przyszłe losy brunatnego instytutu wydają się być przesądzone !.
  • 2016-02-20 20:56 | anastazja

Jak by was wszystkich zabrała SB na spytki na początku lat 70 to byści wszyscy narobili w gacie, mądrale.
  • 2016-02-20 21:05 | wnukmarek

Roztkliwiacie się nad Wałęsą. A co z tymi, którzy wskutek donosów byli zastraszani, szykanowani, stracili pracę, a niejednemu złamano życie. W tamtych czasach też byłem przesłuchiwany i straszony, bo doniósł ktoś, że opowiadam dowcipy i mam postawę antykomunistyczną, choć nie byłem żadnym działaczem. Może nie było to samo, co wcześniej, w latach 50-tych, kiedy to mój ojciec siedział w więzieniu na skutek donosu, że słucha "Wolnej Europy". Jeśli TW "Bolek" otrzymywał gratyfikację w wysokości równej lub większej niż pensja pomocnika elektryka, to brzydko to pachnie. Choć nie mnie oceniać.
  • 2016-02-21 10:09 | _sens

To, że prawie 3 miliony ludzi wyjechało stąd za granicę z powodu biedy i braku perspektyw, rozsprzedane zostały za grosze polskie banki i zakłady przemysłowe to jest właśnie SKUTEK braku lustracji w Polsce i nie wywalenia na zbity pysk byłych członków PZPR i SB. Lustracji chciał dokonać rząd Olszewskiego, a jednym z autorów ustawy był właśnie Korwin. Rząd został obalony przez TW ,,Bolka'', będącego wówczas prezydentem. Młodzi dobrze wiedzą, o kogo tu chodzi, natomiast starzy, szczególnie ci tęskniący za PRL-em, nie chcą tego faktu przyjąć do wiadomości.
  • 2016-02-21 14:24 | marga.li

Obejrzałam przed chwilą ponownie przemówienie Wałęsy w Kongresie USA. W 1089 r. miałam 10 lat. Ale pamiętam tamto wydarzenie doskonale. Nie rozumiałam wszystkiego, ale wiedziałam, że to wielka chwila. Uhonorowanie wysiłku Solidarności. NA CZELE KTÓREJ STAŁ WAŁĘSA. I nikt tego nam, Polakom nie odbierze. Wałęsa, nawet jeśli popełnił błędy, nie musi się pokajać. Nie uważam, że powinien z detalami opowiadać o wszystkim. Bo skurczybyki pokroju Dudy i tak ni w ząb nie zrozumieją - po co dostarczać wodę na młyn oszołomom pokroju naszego żałosnego prezydenta?
  • 2016-02-21 19:37 | oberluft

W pełni zgadzam się z Wieśkiem 59,co do historycznej roli Wałęsy. Wiem jakie trudne to były czasy nawet dla ludzi którzy nie byli członkami Solidarności. Pracowałem wtedy w bardzo dużym zakładzie pracy w nadzorze, ta ciągła nagonka SB na nadzór aby wywalać z pracy ludzi niewygodnych.To użeranie się z oficerami SB, że nie ma podstaw bo w zakładzie są dobrymi pracownikami .Mnie się udało nic nie podpisać ale nie rzuciłbym kamieniem w kogoś kto podpisał jakąś lojalkę jeżeli póżniej uczciwie sie zachował. Wczoraj na Google + prowadziłem zażartą dyskusję w obronie Wałęsy, żadne argumenty nie trafialy póżniejsze zasługi, argumenty etyczne, religijne. W końcu rzutem na taśmę zapytałem kntrpartnera: co byś zrobił gdyby twój 72 letni szwager przyznał się , że przed 40 laty zdradził żonę a póżnie był wzorowym mężem i ojcem. Odpowiedzi nie było i dyskusja się skończyła.
  • 2016-02-21 20:14 | woytek

Re: Nagonka na Lecha Wałęsę jest żenująca, ale również żenujący jest sam bohater

"Były prezydent zabrał głos podczas balu Polonii w Miami na Florydzie. W oficjalnej części swojego przemówienia Lech Wałęsa nie komentował sprawy akt z domu gen. Kiszczaka. Jednak, jak podaje RMF FM, w pewnym momencie podczas uroczystości zmienił zdanie."- cytat
    gazeta.pl 21 lutego 2015

Co to za Polonia , która w czasie postu organizuje bale? Czy ta Matka Boska z klapy byłego prezydenta była razem z bohaterem na tym balu ?
  • 2016-02-22 00:21 | Maciek-Ant

Politycy powinni sie zajmowac wyłącznie przyszłoscią kraju i dbac o to aby kraj sie rozwijał jak najszybciej bo wtedy ludziom naprawde sie polepszy. A czym zajmuje sie PIS: katastrofa Smolenska, Bolek, żołnierze wyklęci, dawni bohaterowie - to jest przecież działka dla historykow a nie dla polityków. Zostawcie Bolka i Smolensk w spokoju. Popatrzcie czym zajmują sie politycy innych krajow, np Cameron walczy o lepsza pozycje Wielkiej Brytanii w Unii, Orban chce aby Rosjanie zbudowali na Wegrzech kolejna elektrownie jadrowa a PIS co robi?
  • 2016-02-22 04:33 | gdanskkochatylkosiebie

Ja do LW nic nie mam, bo mi krzywdy nie zrobił, ale może warto zapytać tych, którzy czują się przez niego skrzywdzeni (kolegów ze stoczni, na których donosił - jak oni twierdzą) czy im czują, że późniejsza działaność LW wynagradza im wcześniejsze cierpienia? Jeśli nie, to znaczy,że nie spłacił swojego błedu wobec tych ludzi.
  • 2016-02-22 10:57 | turkmen

..jak J.Kaczynski przyzna sie ze donosil do UB i zniszczyl teczke swoja i brata to jako katolicy zgodnie z wiara o wybaczeniu .wybaczymy !!!
  • 2016-02-22 16:08 | asiajb

Katolicki naród polski- wybacza, nie rzuca kamieniem, pełen miłosierdzia, szuka prawdy.
  • 2016-02-22 17:38 | axiom1

Tyminski ma prawo do odszkodowania
  • 2016-02-22 17:54 | schwarzerpeter

Czy wracaja czasy stalinowskie?

Nagonka na Prezydenta Walese zywcem przypomina czasy stalinowskie: wczoraj zasluzony towarzysz partyjny, dzis zdrajca i sprzedawczyk. Wymowne jest milczenie p. Kaczynskiego i Kosciola - zarowno i p. Kaczynski i Kosciol, kiedy bylo to wygodne, identyfikowali sie z - wtedy - Lechem Walesa.
    Dzisiaj Kosciol milczy jak zaklety - choc odprawial msze w stoczni, zawsze z L. Walesa kleczacym w pierwszym szeregu.
    A czy chory z zadrosci i zawisci p. J. Kaczynski nie cofnie sie przed niczym w swoich oblednych dzialaniach niszczacych Polske? Wszakze to on, nie Prezydent Walesa, nie byl internowany. Czy moze wytlumaczyc, jak taki zasluzony bojownik jak on zostal na wolnosci? Dlaczego, na podstawie jakich ukladow i z kim?
    A w koncu warto by bylo aby pan Prezydent Duda, pani Premier Szydlo no i pan Kaczynski byli konsekwentni w swoich wypowiedziach i dzialaniach. Podnosimy Polske z kolan (na swiecie) niszczac jeden z najbardziej rozpoznawalnych POZYTYWNYCH symboli Polski i polskich osiagniec? Czy ktos moze to wytlumaczyc?
  • 2016-02-23 12:53 | azur

Prezydent Duda nie mógł ukryć swojego triumfującego uśmiechu. Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni.
  • 2016-02-23 18:05 | KrzySztof58

RED HERRING

Kiedy krzyczą "Łapaj złodzieja" nie rzucam się w pościg tylko bacznie rozglądam wokół siebie.
    Aż się boję tego, co mogę ujrzeć i usłyszeć gdy ucichnie wrzawa i opadnie pył po zamieszaniu wokół akt SB dotyczących agenta o pseudonimie Bolek.
    Jakikolwiek obrót przyjmą sprawy i czego jeszcze się dowiemy; po prostu żal człowieka.
  • 2016-02-25 07:54 | kaesjot

"Daremne żale - próżny trud,
    Bezsilne złorzeczenia!
    Przeżytych kształtów żaden cud
    Nie wróci do istnienia.
    Świat wam nie odda, idąc wstecz,
    Znikomych mar szeregu -
    Nie zdoła ogień ani miecz
    Powstrzymać myśli w biegu.
    Trzeba z żywymi naprzód iść,
    Po życie sięgać nowe...
    A nie w uwiędłych laurów liść
    Z uporem stroić głowę.
    Wy nie cofniecie życia fal!
    Nic skargi nie pomogą -
    Bezsilne gniewy, próżny żal!
    Świat pójdzie swoją drogą.
    Asnyk napisał to już prawie 150 lat temu. Jeszcze 300 lat przed Asnykiem Jan Kochanowski napisał :

"Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie":
    Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie,
    Nową przypowieść Polak sobie kupi,
    Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi."

To wszystko było przerabiane w szkole ( przynajmniej w czasach PRL-u ) i żadnej z tego nauki ?
    Przecież humaniści z wykształcenia stanowią dominującą grupę wśród elit rządzących w ostatnim ćwierćwieczu !
    Miał jednak racje Bismarck mówiąc, że jeśli chcecie zniszczyć Polskę to pozwólcie Polakom samym się rządzić.
    30 lat po Asnyku kolejny nasz poeta napisał :

"Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,
    ostał ci się ino sznur,
    ostał ci się ino sznur."
    Ale co ja tam wiem - jestem tylko ograniczonym inżynierem ...