Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy lądowa interwencja Turcji w Syrii byłaby początkiem trzeciej wojny światowej?

(13)
Mówienie o kolejnej wojnie światowej jest elementem rosyjskiej propagandy, choć niewątpliwie ten konflikt wszedł w bardzo niebezpieczną fazę – uważa Konrad Zasztowt z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
 • 2016-02-20 13:38 | Manifest

  tak

  Tak, będzie początkiem. Wszyscy do tego dążą i nikt nie protestuje. Radzę zaopatrzyć się w białe prześcieradła.
 • 2016-02-20 13:46 | axiom1

  Re:Czy lądowa interwencja Turcji w Syrii byłaby początkiem trzeciej wojny światowej?

  brednie nieslychane !
 • 2016-02-20 14:06 | cccamel

  Re:Czy lądowa interwencja Turcji w Syrii byłaby początkiem trzeciej wojny światowej?

  Jakoś ani pani Agnieszki ani pana zantowta nie przejmuje los Kurdów mordowanych przez Turków. W końcu Turcja jest w NATO, a więc po naszej stronie, prawda? Stwierdzenie, że Erdogan jest "zaangażowany we wsparcie antyasadowskiej opozycji" jest dość przewrotne. Turcja wspiera ISIS, handluje z islamistami, kupuje kradzioną ropę syryjską a stworzenie strefy buforowej jest Turcji potrzebne z wielu przyczyn: Turcja próbuje wyprostować granicę z Syrią, czyli zagrabić kawałek dla siebie, wybić Kurdów i ochronić przed rosyjskimi atakami konwoje cystern z kradzioną ropą.

  Jak zwykle na naszych analityków można liczyć, że precyzyjnie nie przekażą słowa prawdy :)
 • 2016-02-20 18:57 | jakowalski

  Re:Czy lądowa interwencja Turcji w Syrii byłaby początkiem trzeciej wojny światowej?

  Lądowa interwencja Turcji w Syrii byłaby początkiem końca Turcji.
 • 2016-02-20 20:38 | azur

  Re:Czy lądowa interwencja Turcji w Syrii byłaby początkiem trzeciej wojny światowej?

  Nie przesadzajmy, większe niebezpieczeństwo widzę na Półwyspie Koreańskim.
 • 2016-02-21 09:20 | Indoor prawdziwy

  Re:Czy lądowa interwencja Turcji w Syrii byłaby początkiem trzeciej wojny światowej?

  ''Pytanie brzmi raczej, jak będzie wyglądała sytuacja w Aleppo i północno-zachodniej Syrii po rekonkwiście Asada. Obawiam się, że należy się spodziewać brutalnych represji reżimu wobec sunnitów i dalszego potoku uchodźców z regionu do Turcji i dalej do Unii Europejskiej.''

  Pytanie jak wygląda sytuacja w Aleppo? Dla przypomnienia - przed "wyzwoleniem" przez opozycję antyasadowską (wspieraną militarnie przez Turcję jak pan Analityk zauważył) w Aleppo mieszkało ponad 2 mln. ludzi. Po wyzwoleniu pozostało ich 200.000. Co ciekawe - po "wyzwoleniu" nie wrócili, nie wzięli się za odbudowę - siedzą w obozach i u rodzin. Dlaczego?
  Aleppo miał potężny przemysł przed wyzwoleniem. Czy zakłady produkują dalej, czy też zostały zdemontowane i wywiezione do Turcji przez "opozycję"?

  Ergo - ze strony Turcji jest to po prostu bezczelna kampania kradzieży, czystki etnicznej i morderstw.
 • 2016-02-21 13:23 | Manifest

  Re:Czy lądowa interwencja Turcji w Syrii byłaby początkiem trzeciej wojny światowej?

  Indorze, tam US/NATO zabiło już 400 tysięcy i 9 milionów wypędziło. Tysiąc mnie lub więcej to nic nie znaczy.
 • 2016-02-21 14:42 | Indoor prawdziwy

  Re:Czy lądowa interwencja Turcji w Syrii byłaby początkiem trzeciej wojny światowej?

  ''Indorze, tam US/NATO zabiło już 400 tysięcy i 9 milionów wypędziło. Tysiąc mnie lub więcej to nic nie znaczy.''
  Nie zgodziłbym się takim ogólnym sformułowaniem - US/NATO nikogo tam nie zabiło ani nie wypędziło. Zabijają i wypędzają siły które można o wiele konkretniej zdefiniować i nie jest to US/NATO nawet jeśli np. Turcja jest członkiem NATO. Rola Turcji w zabijaniu - wypędzeniu jest czołowa, do zabijania-wypędzenia dodałbym zwykłą grabież.

  Ja tak na prawdę piszę o czym innym - chodzi o wprost absurdalne tezy lansowane przez media głównego nurtu i rozliczne PISMy, SRISMy, Instytuty Wschodnioznawstwa Teoretycznego i Stosowanego.
  1. Rosjanie zaczęli bombardując wspierać Assada pod koniec września - za to potok "uchodźców syryjskich" (w zasadzie zbieraniny młodych muzułmanów z całego świata + nieco syryjskich kobiet dla niepoznaki) trwa od lata. co to mają wobec tego bomby do uchodźców? - nic
  2. Podobnie - póki wojska rządowe były w odwrocie uciekło 6.5 - 11 mln ludzi. Media nam grożą (za Erdoganem) że na skutek ofensywy grozi nam kolejne - kilkadziesiąt tysięcy. A niech uciekną im dalej tym lepiej (byle nie do Europy) - jeśli dzięki temu 6.5 - 11 mln będzie mogło wrócić do domu.
  To wszystko jest zakłamane to OK, ale tak infantylnie kłamać?
 • 2016-02-21 19:39 | nick000

  Re:Czy lądowa interwencja Turcji w Syrii byłaby początkiem trzeciej wojny światowej?

  po pierwsze to zachód uprawia propagandę , wciąż tylko słyszę o 3 wojnie Światowej od TVN24 po FAKT i to Amerykanie i zachód namieszali na bliskim wschodzie i teraz udają ze to nie ich sprawa obalimy Asada ale co potem??
 • 2016-02-21 22:52 | wiceburmistrz irena luczas

  Re:Czy lądowa interwencja Turcji w Syrii byłaby początkiem trzeciej wojny światowej?

  zaraz, zaraz, nie pretenduje bynajmniej do bycia ekspertem w tym temacie (zreszta eksperci bez przerwy trafiaja jak kula w plot w tym temacie, pamietam, jak chyba w 2011 profesor Balcerowicz (orientalista, nie ekonomista) twierdzll, ze w Syrii nic nie ma prawa sie wydarzyc, a od ponad roku wszyscy bez przerwy oglaszaja rychly koniec ISIS), ale zastanawia mnie, skad te dane. Opozycja syryjska jednak chyba ma jakies poparcie w lokalnej ludnosci, nie uwierze, ze to tylko najemnicy tureccy czy katarscy rozpetali to pieklo. Jednak konflikt zywi sie podzialami religijnymi, a 80% ludnosci Syrii to sunnici. Wiec nie rozumiem, dlaczego po asadowej "rekonkwiscie" mialoby uciec tylko kilkadziesiat tysiecy, a 11 mln (!?) odetchnac z ulga. Czy nie jest tak, ze odetchna glownie alawici i chrzescijanie, moze jakas czesc sunnickich elit, a reszta bedzie sie bala, ze Asad da jej niezle w kosc? Wojna sie przeciez nie skonczy - nawet, jesli Rosja pomoze Asadowi opanowac sytuacje, a potem razem z rzadem w Bagdadzie i Iranem spacyfikuja ISIs, to bedzie de facto oznaczalo powstanie szyickiego polksiezyca, a Turcja i panstwa zatoki (Saudi i Katar) tego nie zaakceptuja. Bardziej prawdopodobne, ze Asad zadowoli sie czescia Syrii - odbije Aleppo, odepchnie ISIS od Damaszku i Latakii, ale polnoc i wschod pozostawi ISiS. W obu przypadkach sunnicka wiekszosc w Syrii bedzie na pewno traktowana przez wladze jak V kolumna, co doprowadzi do rzezi, moze czystek i nowego potoku uchodzcow. Czy moje rozumowanie jest bledne?
  Prawde rzeklszy, wydaje mi sie, ze nawet interwencja ladowa USA i NATO (ale bez Turcji) mialaby wieksze szanse przywrocic spokoj (tj. jakas forme wspolrzadzenia Syria przez Assada i umiarkowanych sunnitow) niz obecna ofensywa Asada pod oslona Rosjan.
 • 2016-02-22 14:15 | Indoor prawdziwy

  Re:Czy lądowa interwencja Turcji w Syrii byłaby początkiem trzeciej wojny światowej?

  "Wiec nie rozumiem, dlaczego po asadowej "rekonkwiscie" mialoby uciec tylko kilkadziesiat tysiecy, a 11 mln (!?) odetchnac z ulga."
  "Czy moje rozumowanie jest bledne? "

  Jest błędne.
  Fakty są takie, że gdy Asad się cały czas cofał, z Syrii uciekło 6.5-11 mln ludzi. Tego negować nie sposób. Nie wykluczam, że do sąsiednich krajów uciekło około 6 mln, prawie tyle zaś zmieniło miejsce pobytu w Syrii. stąd te rozbieżne dane. Faktem jest też, że w Aleppo z 2 mln pozostało 200 tys. i mimo iż od dłuższego czasu Asada tam nie ma - te 1.8 mln. nie wróciło.

  To są fakty.

  Faktem jest też, że Turcy w tym roku sygnalizowali możliwą ucieczkę dalszych 30-40 do 70.000 ludzi wobec kontrofensywy Asada.

  To też jest fakt.

  Faktem jest też, że fala "uchodźców syryjskich" ruszyło na Europę kilka miesięcy wcześniej zanim Rosjanie zaczęli pomagać wojskowo Asadowi.

  To też jest fakt.

  "Czy nie jest tak, ze odetchna glownie alawici i chrzescijanie, moze jakas czesc sunnickich elit, a reszta bedzie sie bala, ze Asad da jej niezle w kosc? "
  Prawdopodobnie tak jest jak piszesz, tylko nie wiadomo jaka duża jest ta "reszta". Nie wiemy ile nie-syryjskich żołnierzy tam walczy (ja podejrzewam, że bardzo dużo) nie wiemy jak traktują miejscową ludność, jaka część sunnickiej części Syryjczyków akceptowało ich przedtem i jaka część akceptuje teraz.
  Oczywiście nie wiemy jak by się odnalazła sunnicka część Syryjczyków w państwie tolerancyjnym religijnie i jak to państwo po tym co się stało ich by traktowało - po tym co się stało. Tego nikt nie wie. Tak jak Ty też nie wiesz, ja tak samo nie wiem. Zakładam, że Asadowi zależałoby na spokoju i odbudowie przy maksymalnym zaangażowaniu jak największej części mieszkańców. To nie jest jakiś idiota.

  "Turcja i panstwa zatoki (Saudi i Katar) tego nie zaakceptuja"
  No to Turjca straci 1/5 swojego terytorium na rzecz Kurdystanu, Arabia Saudyjska podzieli się na 5 księstw, a Katar przyłączą do Iraku.

 • 2016-02-24 15:42 | czeslaw51

  Re:Czy lądowa interwencja Turcji w Syrii byłaby początkiem trzeciej wojny światowej?

  Jest to raczej sytuacja patowa i może się ciągnąć latami. Gorzej byłoby gdyby nie usunięto Husajna przed Wiosna Arabska i sunnici z Iraku połączyliby się z sunnitami w Syrii. Razem z Bractwem Muzułmańskim i wahabitami w Arabii Saudyjskiej przewrócili by cały Bliski Wschód - www.husajn.bloog.pl
 • 2016-02-24 17:35 | jakowalski

  Re:Czy lądowa interwencja Turcji w Syrii byłaby początkiem trzeciej wojny światowej?

  Czeslaw51
  Usprawiedliwiasz agresję USA (i niestety ale także i Polski) na Irak?