Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polacy nie są oszczędni. Podpowiadamy, jak mądrze odkładać pieniądze

(10)
Badania dowodzą, że połowa Polaków nie ma odłożonej nawet złotówki. Najmłodsi nie oszczędzają wcale, najstarsi odkładają tylko na czarną godzinę. Co więc robić, żeby nie zostać z pustym portfelem?
 • 2016-03-09 11:19 | Lily12

  Re: brak nawyku oszczędzania

  Uwazam, ze problemem czesci Polakow nie jest brak nawyku oszczędzania, bo oszczędzają codziennie kupując tańsze jedzenie w marketach czy dyskontach, ubrania w second handach i nie biorąc zwolnienia lekarskiego, gdy są chorzy. Problemem dużej części Polakow sa niskie zarobki, np. 2000 miesięcznie netto, a tu małe dziecko, na które nie ma żadnego child benefit od panstwa i opłaty za mieszkanie w mieście 1000 zł miesiecznie.Ostatnio miałam w polsce propozycje pracy pół etatu z pełną dyspozycyjnościa jako sekretarka za 600 zł netto miesiecznie w dużym miescie, i jak tu oszczedzac, no tak nie mam nawyku i w tym tkwi problem...
 • 2016-03-09 16:01 | jakowalski

  Re:Polacy nie są oszczędni. Podpowiadamy, jak mądrze odkładać pieniądze

  Racja, Lily12. Polacy nie oszczędzają, gdyż nie mają z czego. Redaktorzy „Polityki” dawno temu stracili kontakt z rzeczywistością, podobnie jak były prezydent Komorowski.
 • 2016-03-10 08:07 | cccamel

  Re:Polacy nie są oszczędni. Podpowiadamy, jak mądrze odkładać pieniądze

  > "Ktoś kiedyś powiedział, że „oszczędzać to wcale nie znaczy zarabiać więcej, tylko wydawać mniej”." - pan Szymon ma rację. I od kiedy zauważyłem, że na niemieckiej benzynie samochód jedzie dalej, nawet paliw staram się unikać polskich. Żywność kupuję za granicą już od dawna. W ten sposób wydaję w Polsce znacząco mniej, co przekłada się na znaczące oszczędności. Raczej wyslałbym wszystko Rydzykowi, niż zainwestował w tak zwane "instrumenty". Sumienie nie pozwala zostać trybikiem w maszynie finansowej, którą postrzegam jako odpowiedzialną za większość kłopotów współczesnego świata, włącznie z głodem i wojnami.
 • 2016-03-10 13:36 | jamkamil

  Re:Polacy nie są oszczędni. Podpowiadamy, jak mądrze odkładać pieniądze

  Co racja to racja @Lily12. WIerzyć się nie chce, 600zł msc? Niech szef za taką stawkę pracuje... :/
 • 2016-03-10 17:59 | Patagon

  Re:Polacy nie są oszczędni. Podpowiadamy, jak mądrze odkładać pieniądze

  nalezalo poinformowaac ze ten artykul jest sponsorowany
  moj problem ktory musialem rozwiazac to czy do pracy jezdzic samochodem czy komunikacja miejska. za samochodem przemawia niska cena paliwa ale brak miejsca do parkowania, za komunikacja zwolnienie myslenia gdzie sie wstrzele na parkingu ale za to nieregularnosc jazdy i poddanie sie pogodzie.
 • 2016-03-11 08:04 | kaesjot

  Re:Polacy nie są oszczędni. Podpowiadamy, jak mądrze odkładać pieniądze

  Wiecie Państwo, jakie słowo w ostatnim ćwierćwieczu zniknęło z języka polskiego?
  Spekulant !
  A jakim je zastąpiono ?
  Inwestor giełdowy !
  Jak szef ze 100 tys. sam bierze 82 tys a 9-ciu swym pracownikom wypłaca po 2 tys. to średnie zarobki w tej firmie wynoszą 10 tys.
  Jaką siłę nabywczą prezentują razem ? Pracownicy razem - 18 tys. Szef niech będzie rozrzutny i wydaje 21 razy więcej zin każdy z jego pracowników czyli 42 tys.
  Zostaje 40 tys. "oszczędności" na koncie szefa w banku.. Z nich to bank udzielać będzie kredytów pracownikom w celu wsparcia ich konsumpcji. Po skonsumowaniu kredytu trzeba go jednak oddać z nawiązką . No i popyt pracowników spada o kwotę spłat . Mniejszy popyt skutkuje spadkiem podaży i zapotrzebowaniem na prace no i zaczyna się kryzys. Można ratować to kolejnymi kredytami , które co prawda odwleka w czasie ale jednocześnie pogłębią kryzys.
  Pozostaje zatem szefowi pogodzić się ze stratą albo czekać aż zdesperowani jego pracownicy przyjdą do niego z kosami na sztorc.
  Nie lepiej od razu dać pracownikom po 7 tys. ?
  Im się poprawi 3,5 razy a jemu poziom konsumpcji ( "wyuzdanej" ) zmniejszy się zaledwie o 12% i nie będzie miał nadwyżki ale za to spokój i szacunek oraz wdzięczność wśród podwładnych.
  Proste jak konstrukcja cepa !

 • 2016-03-11 11:59 | jakowalski

  Re:Polacy nie są oszczędni. Podpowiadamy, jak mądrze odkładać pieniądze

  kaesjot
  Zniknął też ostatnio z polszczyzny wyraz „kamienicznik” zastąpiony wyrazem „deweloper” i wyraz „lichwiarz” zastąpiony wyrazem „bankier”. Natomiast wysokie podatki są najlepszą polisą ubezpieczeniową dla bogaczy, jako że chronią one nie tylko ich majątki, ale także połączenia ich głów z ich tułowiami.
  Pozdrawiam
 • 2016-03-11 13:25 | kaesjot

  Re:Polacy nie są oszczędni. Podpowiadamy, jak mądrze odkładać pieniądze

  jakowalski - po co wysokie podatki - na to potrzeba cała armie darmozjadów, którzy będą te podatki naliczać i ściągać - im bardziej złożony system, tym więcej tych darmozjadów potrzeba. Z drugiej strony kolejna grupa darmozjadów, która sprawdza, komu należy się wsparcie, naliczająca ile się należny. Oczywiście u pracodawców kolejne darmozjady, bo do urzędu potrzebne są stosowne zaświadczenia i ktoś musi je wstawia oraz niezbędną dokumentacje do tego prowadzić.
  Nie lepiej mniej różnicować dochody ( bogatym ściąć, biednym dołożyć ) by każdemu starczyło na mniej ( obibokom ) lub bardziej ( pracowitym i społecznie użytecznym ) dostatnie życie. A jak nie dla wszystkich będzie praca, bo automaty, roboty i komputery w tym nas wyręczają , to podzielmy się praca by nie było, ze ktoś musi zasuwać na swą kromkę chleba a inny dostaje ją " na krzywy ryj".
 • 2016-03-11 15:26 | jakowalski

  Re:Polacy nie są oszczędni. Podpowiadamy, jak mądrze odkładać pieniądze

  Kaesjot
  A kto będzie „ścinać” te wysokie dochody? Kto będzie dzielić pracę (etaty) pomiędzy bezrobotnych?
  Pozdrawiam
 • 2016-12-14 09:41 | Renia88

  Re:Polacy nie są oszczędni. Podpowiadamy, jak mądrze odkładać pieniądze

  W tych czasach ciezko jest oszczedzac. Szczegolnie mlodym studentom, ktorzy studiuja dziennie i maja napiety plan. Moja corka przyznala, ze czesto radzi sobie dzieki zamiensms.pl wymienia na gotowke niewykorzystane srodki z konta. Mnie, jako osobe utrzymujaca ja tez to w pewien sposob odciaza.