Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polacy marnują rocznie 9 mln ton żywności. Czy Duńczycy znaleźli rowiązanie problemu?

(5)
Otwarty w Kopenhadze supermarket WeFood sprzedaje produkty po cenach nawet połowę tańszych niż w zwykłych sklepach. Czy taka inicjatywa miałaby szansę powodzenia w Polsce?
  • 2016-03-13 10:08 | opv

Wyrzucanie jedzenia

Przykład z jabłkiem jest taki sobie. Ja najczęściej wyrzucam jedzenie nie dlatego ,że kupiłem za dużo , chociaż zdarza mi się to z pieczywem , którym potem dokarmiam zwierzęta (już słyszę to oburzenie miłośników zwierzrąt ) , wyrzucam głownie dlatego , że nieopatrznie kupuję gównianej jakości towar ,albo niesmaczny albo nieświeży (to w sieciówkach ).
  • 2016-03-13 15:21 | kaesjot

Re:Polacy marnują rocznie 9 mln ton żywności. Czy Duńczycy znaleźli rowiązanie problemu?

Kto głodu nie zaznał, ten jedzenia nie szanuje. Mnie rodzice wychowywali w poszanowaniu dla przysłowiowej kromki chleba powtarzając - "szanuj jedzenie, bo jak przyjdzie głod to po śmietnikach będziesz go szukać."
    Jak powtarzam to swoim dzieciom i wnukom, to patrzą na mnie jak na idiotę.
    Przed 50 laty i wcześniej w Polsce gminnej i powiatowej 80-90% żywności pochodziło ze żródel miejscowych. W każdej gminie był młym, mleczarnia, piekarnia ( czasami kilka ), masarnia. Towar od producenta do konsumenta trafiał możliwie najkrótszą drogą. Mleko z wieczornego udoju przed południem następnego dnia było już w sklepie, chleb po wyjęciu z pieca po kilkunastu minutach był już na półce w sklepie.
    Towar był świeży, dostarczany na bieżąco, w ilościach takich jak potrzeba - nic na zapas.
    Obecnie wiele razy zdarzało mi się, że na chlebie, w ostatnim dniu przydatności do spożycia już było widać pleśń - znaczy , że była już wtedy, gdy jej jeszcze nie było widać. Marchew kupiona w markecie po paru dniach pokrywa sie czarnym nalotem, Otwieram opakowanie z pieczarkami dopiero co przyniesione ze sklepu a na nich pleśń. Przykładów można mnożyć. Jeśli coś się nie psuje, to albo jest konserwowana chemicznie lub poddawana procesom utrwalającym przy okazji pozbawiających ją większości wartości odzywczych. Nie zawsze jest to wina producenta - sam kiedyś przypadkiem słyszałem jak prezes Spółdzielni Mleczarskiej wściekał się, że muża zwiększyć ilośc konserwantów w smietance do kawy, bo odbiorca ( sieć handlowa ) zażadał dwutygodniowego zamiast trzydniowego terminu trwałości. Przypadkiem poznany producent wędlin opowiadał, że jedna z sieci zażądała od niego, że będą od niego odbierać kiełbasę śląską jeśli zmieści się w cenie 5,99 zł/kg ( w markecie tej sieci kosztowała ponad 16 zł/kg).
    opv - dokładnie jest jak piszesz.
    Podstawową przyczyną marnotrawstwa żywności, jest gówniana jej jakość.
  • 2016-03-14 16:24 | azur

Re:Polacy marnują rocznie 9 mln ton żywności. Czy Duńczycy znaleźli rowiązanie problemu?

Osobiście mam porozumienie z ptactwem, kotami i jeżami. Wyjadają do czysta wszystkie odpadki.
  • 2016-03-15 15:58 | malpa-z-paryza

tak szczeze mowiac, to prawie NIC nic wyrzucam z jedzenia, bo robie zakupy à l'ancien po staremu, czyli trzy razy w tygodniu na moim targu u rolnikow. Wszystko swieze, ba salata przez caly tydzien "krupiaca", mieso bez wody i hormonow, a jablka jak to jablka normalne nie "malowane".. do sieciowek zagladam aby kupic papier toaletowy.
  • 2016-03-17 11:26 | realgeorg

Tytuł chyba nieco na wyrost! 9 mln ton to 9 mld kg jeżeli podzielimy to przez 37 mln ludzi to wychodzi 0,65
    kg dziennie (365 dni) - 65 dkg żywności to duża porcja dzienna! Czy to oznacza ,że drugie tyle marnujemy?
    Nie wierzę w tą statystykę. Rozumiem potrzebę alarmu, ale bez przesady.