Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ciemne chmury nad naszym zjednoczonym kontynentem

(6)
Czy naprawdę ten Zachód, za którego część jakoś tam się uważaliśmy, właśnie przy naszym czynnym udziale się kończy?
 • 2016-03-31 16:47 | malpa-z-paryza

  Wygaszanie Europy

  szkoda, ze autor nie zacytowal filozofa Michel Onfray, ktory wywolal burze we Francji, miedzy innymi twierdzac, ze nasza cywilizacja konczy sie, bo taki jest los cywilizacji, jest jej poczatek jak rowniez koniec. Mamy pelno dekadencje nasz statek tonie... a wiec pijmy szampana z glowa podniesiona!
 • 2016-03-31 21:47 | jakowalski

  Re:Ciemne chmury nad naszym zjednoczonym kontynentem

  malpa-z-paryza
  Tak, nasza obecna „zachodnia” cywilizacja, oparta na kapitalizmie rynkowym i chrześcijaństwie, kończy się na naszych oczach, bowiem taki jest los wszystkich cywilizacji. Przypomnę tu tylko te największe nam znane z historii: sumeryjską, babilońską, (staro)egipską, (staro)grecką, (staro)rzymską i perską oraz cywilizacje Indian z Ameryki oraz starożytne cywilizacje Indii i Chin oraz Japonii i Korei.
  A o upadku cywilizacji zachodniej pisał już dawno (prawie 100 lat temu) wybitny polsko-amerykański socjolog, Florian Znaniecki, w swym dziele „Upadek cywilizacji zachodniej. Szkic z pogranicza filozofii kultury i socjologii” (Poznań 1921).
  Pozdrawiam
 • 2016-04-01 11:10 | Jan Bobiński

  Re:Ciemne chmury nad naszym zjednoczonym kontynentem

  Musimy się zastanowć nad dalszym istnieniem UE.Wydaje mi się,że musimy dążyć do dalszej intergracji UE.Dzisiaj PiS mówi,że nieprzyjmiemy waluty euro tak długo aż nasze zarobki nie osiągną zarobków UE ba nawet kiedy je przekroczą!!Podpisując traktat o przystąpieniu do UE zobowiązaliśmy się do przyjęcia pieniądza euro,było nawet referendum w tej sprawie.Brak przystąpienia do strefy euro kosztuje nas bardzo dużo bo inwestorzy wolą inwestować tam gdzie waluta jest stabilna,umowy pospisywane są na lata a nie z dnia na dzień.Niewidomo co będzie się działo ze złotym za dwa-trzy lata,już dzisiaj traci na wartości,co będzie dalej?
 • 2016-04-01 18:23 | jakowalski

  Re:Ciemne chmury nad naszym zjednoczonym kontynentem

  Panie Janie,
  Dalsza integracja Polski z UE tak, ale tylko na sprawiedliwych warunkach, czyli takie same płace, zasiłki, emerytury i renty w Polsce jak i w Niemczech, nawet jeśli miało by to oznaczać spadek płac, zasiłków, emerytur i rent w Niemczech. Inaczej taka integracja nie ma dla nas sensu, jako że tworzy z Polski kolonię Niemiec.
  Poza tym, to euro doprowadziło biedniejsze kraje Unii do głębokiego kryzysu – wystarczy, ze wspomnę tu tylko Grecję i Portugalię. Powtarzam więc, ze euro jest zbyt silną walutą dla biedniejszych państw Unii, takich jak właśnie Polska i że przed wojną też mieliśmy silną walutę, ale słabą gospodarkę, a więc skończyło się to klęską wrześniową.
  Na koniec: złoty się obecnie umacnia w stosunku do wielu walut, w tym do funta brytyjskiego (GBP) i franka szwajcarskiego (CHF), a poza tym, to obecnie pieniądz nie ma już wartości, a tylko zmienną siłę nabywczą.
  Pozdrawiam!
  LK
 • 2016-04-02 09:44 | jakowalski

  Re:Ciemne chmury nad naszym zjednoczonym kontynentem

  Generalnie: skoro już musimy być czyimś wasalem, to powinniśmy uświadomić sobie, że przyszłość jest na Wschodzie, a nie na Zachodzie (a więc nie w UE) i zastanowić się czy lepiej będzie nam zostać wasalem Rosji czy też wasalem Chin, jako że potęga USA, a co za tym idzie także i UE: zarówno gospodarcza jak też i militarna, z każdym rokiem maleje. Powodem tego jest to, że Stany Zjednoczone a wraz z nimi także tzw. stara Unia Europejska (czyli głównie UK, Francja, Niemcy i Benelux) osiągnęły dawno temu próg swoich możliwości rozwojowych, podobnie zresztą jak Japonia. Główny powód zastoju oraz recesji na Zachodzie to jest przecież wyczerpanie się tamże najważniejszych czynników rozwoju, takich jak przede wszystkim tanie surowce, tania ale jednocześnie wydajna siła robocza, wysoka innowacyjność ludności etc. Zachód dysponuje wciąż potężnym kapitałem finansowym, ale ponieważ w zachodnim modelu kapitalizmu rynkowego liczy się tylko szybki zysk, to ów kapitał nie jest od dawna inwestowany w produkcyjny sektor gospodarki, a tylko w wirtualny, nieprodukcyjny i w dużej mierze spekulacyjny a więc pasożytniczy sektor finansów, przez co realny sektor gospodarki na Zachodzie jest od dawna niedofinansowany, a więc znajduje się on w stanie zapaści, a wraz z nim cała gospodarka tegoż Zachodu.
  Co gorsza, tego stanu rzeczy nie da się zmienić w obecnych warunkach plutokracji, czyli rządów elity pieniądza (w skrócie bankierów), a więc Zachód, w tym szczególnie zaś USA, najpotężniejsze mocarstwo owego Zachodu, a wraz nim Japonia i UE oraz Kanada i Australia, skazany jest na upadek, tak samo jak skazane na upadek były w swoim czasie wielkie poprzednie imperia, takie jak na przykład starożytne Chiny, starożytny Egipt, starożytny Rzym czy też, nie tak dawno temu, Imperium Brytyjskie, nad którym, przypominam, słońce nigdy nie zachodziło...
 • 2016-04-05 16:01 | abchaz

  nie kończy się..

  Nie kończy się dla Polaków wyzwolonych z rojeń przedmurza,"ojczyzny wolnej",obrony życia..itp.
  Dla Polaków wyjechanych. Fachowych,pazernych na swój rozwój i na szczęście swoje i na szczęście najbliższych.
  Przy ich czynnym udziale Zachód się nie skończy.
  Kraina nadwiślańska skończy jako czarna dziura przy istotnym udziale w tej czerni osobników w czerni oraz osobników zachwalających "wschód" wbrew jakiejkolwiek logice.