Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Protest przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego: Nie ma zgody na torturowanie kobiet

(13)
„Ten barbarzyński projekt cofa nas do średniowiecza!” – mówili podczas zorganizowanego pod Sejmem protestu przeciwnicy całkowitego zakazu aborcji.
 • 2016-04-03 15:35 | snakeinweb

  Komęt

  Strasznie histeryczne, jednostronne i niereprezentatywne są te wypowiedzi. Tak jakby ciąża była śmiertelną chorobą a płód złośliwym nowotworem.

  Znam kobiety tradycyjne, które byłby zupełnie odmiennego zdania, ale takie głosy się raczej tutaj nie objawią.
 • 2016-04-03 17:56 | Slawomirski

  Re:Protest przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego: Nie ma zgody na torturowanie kobiet

  Dobry artykul Szostkiewicza Swiete plemniki swiete jajeczka. Nie mozna zdefiniowac poczatku zycia czlowieka. Jego koniec tak. Skoro ponad tysiac nowonarodzonych dzieci jest w Polsce porzucanych dlaczego Polacy forsuja zakaz aborcji. Rok po roku tysiace nieszczesliwych ludzi przybywa. Zycie jest trudnym wyzwaniem dla kochanego i zdrowego czlowieka a czym jest dla czlowieka niechcianego kazdy wie.

  Slawomirski
 • 2016-04-03 22:08 | Sir Jarek

  Re:Protest przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego: Nie ma zgody na torturowanie kobiet

  snake - i co z tego, że znasz takie kobiety... - ktoś im każe usuwać ciążę? A skoro nie każe - to niby dlaczego one miałyby innym kobietom zabraniać?
 • 2016-04-03 22:08 | jakowalski

  Re:Protest przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego: Nie ma zgody na torturowanie kobiet

  snakeinweb (2016-04-03 15:35)
  Przypominam Ci też, że zarówno plemniki jak też i jajeczka są żywymi organizmami zawierającymi to, co jest samą esencją człowieczeństwa, czyli nasze DNA, a więc bardzo dokładne „plany” i instrukcje „budowy” przyszłego potomstwa, które „spłodzą” wspólnie nośnicy owych jajeczek i plemników, czyli przyszli rodzice jeszcze nawet nie poczętego dziecka. A więc z punktu widzenia tzw. obrońców życia, to owym plemnikom i jajeczkom należy się ochrona prawna a więc też i zakaz ich marnowania zarówno przez mężczyznę, czyli nosiciela oraz producenta plemników, jak też i przez kobietę, czyli nosiciela jajeczek.
  Pozdrawiam
  LK
 • 2016-04-03 22:48 | woytek

  Re:Protest przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego: Nie ma zgody na torturowanie kobiet

  " Nie ma zgody na torturowanie kobiet " - to hasło poniża kobiety .
  Aborcja to jest decyzja porównywalna do samobójstwa podejmowanego przez matkę w imieniu nienarodzonego dziecka. Nie powinna być podejmowana ad hoc.
  Aborcja powinna być tylko możliwa w wypadku zagrożenia życia matki lub dziecka.
 • 2016-04-03 22:51 | p.berg

  Re:Protest przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego: Nie ma zgody na torturowanie kobiet

  Ja nie bardzo rozumiem, skąd ten szum. Oczywiście, to co robi ten upiorny kościółek w Polsce jest zatrważające (od dłuższego czasu zresztą, od setek lat). Ale wszyscy, którzy są za całkowitym zakazem lub liberalizacją aborcji w Polsce przeoczyli jeden istotny fakt: otóż współczesna farmaceutyka praktycznie wyeliminowała już potrzebę przeprowadzania aborcji metodą chirurgiczną. Ta tak zwana - przepraszam bardzo - "skrobanka" to już zupełny przeżytek. Dzisiaj aborcji dokonuje się farmakologicznie, zażywając tabletkę poronną , na przykład RU-186. Pozwala dokonać aborcji bez ingerencji skalpela. Tabletki poronne są dostępne w aptekach większości państw zachodniej Europy. Trzeba oczywiście mieć receptę i konsultację lekarza, ale to o wiele mniej skomplikowane niż poddawanie się zabiegowi z czasów przed medycznych. To przecież jest jakiś XVIII albo nawet XVII wiek. Zachęcam wszystkich uczestników sporu do lektury artykułów dotyczących nowoczesnych, farmakologicznych metod przerywania ciąży. Wtedy może emocje opadną. Nie ma żadnej możliwości oskarżenia kobiety, która zażyła pigułkę poronną o zbrodnię przerwania ciąży, ponieważ takiego użycia udowodnić nie sposób. Świat się trochę zmienił w porównaniu z tym, jaki był 100 czy nawet 50 lat temu. Wydaje mi się, że uczestnicy sporu w ogóle o tym nie wiedzą.""
 • 2016-04-04 05:08 | kruk

  Re:Protest przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego: Nie ma zgody na torturowanie kobiet

  @ pberg
  Dla przeciwnikow aborcji pigulka poronna jest tak samo zbrodnicza jak zabieg chirurgiczny. Spor nie toczy sie wcale o sposoby przerywania ciazy. Czyzbys tego nie wiedzial?
  @ snakeinweb
  Tradycyjne kobiety "glosu tutaj" nie "objawia" ale objawiaja glos w Sejmie z wyjatkowym okrucienstwem wobec kobiet w ciezkim polozeniu, z ktorego nie ma dobrego wyjscia. Takze z okrucienstwem wobec istot, ktore maja sie urodzic tylko po to, zeby cierpiec i dlugo umierac.
 • 2016-04-04 07:38 | kaesjot

  Re:Protest przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego: Nie ma zgody na torturowanie kobiet

  p.berg - nie dociera do Ciebie, ze przedmiotem sporu nie jest metoda przerywania ciąży lecz sam fakt jej przerwania niezależnie od sposobu?
  Dla co bardziej radykalnych nawet sam coitus interruptus jest co najmniej grzechem jeśli nie dzieciobójstwem.
 • 2016-04-04 09:16 | ewa leonarda

  Re:Protest przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego: Nie ma zgody na torturowanie kobiet

  A to wszystko nie zmienia faktu, że dla kościoła kobieta jest była i będzie niczym.
 • 2016-04-04 11:28 | jakowalski

  Re:Protest przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego: Nie ma zgody na torturowanie kobiet

  kaesjot (2016-04-04 07:38)
  Racja - dla co bardziej radykalnych katolików, to nawet sam coitus interruptus jest co najmniej grzechem jeśli nie dzieciobójstwem. Przecież jeśli kościół twierdzi, że zdobycze nauki, głównie w zakresie medycyny, biologii i genetyki przekonują dobitnie, że życie człowieka zaczyna się od poczęcia, to znaczy, że należy prawnie chronić także plemniki i jajeczka, które są przecież jak najbardziej żywymi organizmami, na dodatek zawierającymi to, co jest w rzeczy samej samą esencją albo też kwintesencją człowieczeństwa, czyli nasze DNA, a więc bardzo dokładne „plany” i „instrukcje budowy” przyszłego naszego (czyli ludzkiego) potomstwa, które to potomstwo „spłodzą” wspólnie nośnicy owych jajeczek i plemników, czyli przyszli rodzice jeszcze nawet nie poczętego dziecka. A więc z punktu widzenia tzw. obrońców życia (a więc i kościoła), to owym plemnikom i jajeczkom należy się pełna ochrona prawna a więc też i zakaz ich marnowania zarówno przez mężczyznę, czyli nosiciela oraz producenta plemników, jak też i przez kobietę, czyli nosiciela jajeczek. I co kościół na to? Nie uważa on, że kobieta powinna być karana za każde poronienie oraz wydalenie martwych jajeczek w cyklu miesięcznym? Przypominam tu hierarchom kościelnym, że jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, to komórka jajowa, uwolniona podczas miesiączki z jajnika, obumiera i zostaje wydalona z organizmu kobiety oraz że mężczyźni często mają erekcje podczas snu, podczas których wydzielają oni plemniki, które jednak szybko giną poza ludzkim organizmem. Czy te naturalne zachowania też chce kościół karać? Pamiętajmy, że jeśli kościół nie chce ich karać, to nie jest on prawdziwym obrońcą życia ludzkiego!
  Pozdrawiam
 • 2016-04-04 14:14 | snakeinweb

  Re:Protest przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego: Nie ma zgody na torturowanie kobiet

  @kruk
  Udzieliła się Tobie histeria pań z artykułu. A w stanie histerii wygaduje się głupoty.
  Ja tylko wskazuję, że spór o aborcje nie jest sporem między kobietami a resztą świata. Zresztą nie jest również sporem religii z resztą świata. Poza tym spór o aborcję nie sporem o prawa kobiet, ale o prawo dzieci nienarodzonych do życia. To nie jest atak na kobiety, ale stanięcie w obronie bezbronnych dzieci. I to jest sedno sporu. Natomiast samo bycie rodzicem dziecka nie robi dziecka własnością rodzica, z którą rodzic może co zrobić co zechce. Tak jest po i przed urodzeniem dziecka.

  Takie są poglądy przeciwnej Tobie strony i nie co wpadać z tego powodu w histerię. Ostatecznie to większość zadecyduje czy i jak chronić nienarodzone dzieci. Zwolennicy "pro life" wydają się być chwilowo górą, więc sytuację wykorzystują dla osiągnięcia swojego stałego celu. Ja się im nie dziwię, a nawet ich popieram.

  Zorganizuj inicjatywę "pro choice", zbierz 2 miliony podpisów i zgłoś własny projekt ustawy do Sejmu liberalizujące prawo do aborcji. Też masz do tego prawo. Sejm najlepszą propozycję według większości wybierze. To jest lepsze niż bezproduktywne bicie piany w necie.
 • 2016-04-04 14:47 | jakowalski

  Re:Protest przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego: Nie ma zgody na torturowanie kobiet

  Woytek
  Uważasz, że aborcja powinna być możliwa tylko w wypadku zagrożenia życia matki lub dziecka. A co jeśli dziecko jest zdrowe, ale jego poród jest groźny dla matki? A co jeśli płód ma poważne wady genetyczne albo został uszkodzony w trakcie ciąży” Co z ciążą będąca wynikiem gwałtu, przestępstwa pedofilskiego lub występku kazirodczego? I wreszcie co z ciążą będąca wynikiem zdrady małżeńskiej, ciążą będąca wynikiem nieskutecznej antykoncepcji czy też z ciążą małoletniej matki? I co wreszcie z matką żyjącą w złej sytuacji materialnej albo też niezdolną, ze względu na przykład na swoje upośledzenie (umysłowe bądź fizyczne), wychować swoje dziecko? Pomyślałeś kiedyś o tym? Nie, gdyż nie jesteś kobietą w wieku rozrodczym albo przed-rozrodczym,a więc zajście w ciąże ci nie grozi. Pamiętaj też, że ludzie tym się różnią od zwierząt, że nie płodzą oni swego potomstwa bezmyślnie (nie wspominam tu bezmyślnych osobników rozmnażających się jak króliki, jako że nie zasługują one na miano istoty ludzkiej), a więc w praktyce aborcja w krajach wyżej rozwiniętych jest dziś dostępna na życzenie, wykorzystując przy tym szeroko interpretowane względy społeczno-ekonomiczne, jako że mamy dziś na świecie problem przeludnienia, także w wysokorozwiniętych krajach świata, a najlepszy Ale co ciebie obchodzi los człowieka? Ty się przecież lubujesz w utrudnianiu ludziom życia...
 • 2016-04-04 18:07 | jakowalski

  Re:Protest przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego: Nie ma zgody na torturowanie kobiet

  Snakeinweb
  Nie ma czegoś takiego jak ruchy „pro-life”, a są tylko ruchy „anti-choice”. Spór o aborcję jest zaś jak najbardziej sporem o prawa kobiet, jako że nie ma tzw. „dzieci nienarodzonych” a tylko embriopny i płody, bedące z defincji integralną częścią organizmu kobiety (niezdolne do samodzielnego życia) i to aż do momentu przecięcia pępowiny, czyli nawet poza sam moment urodzenia. Tak więc spór o aborcję jest jak najbardziej sporem o prawa kobiet a generalnie o prawa człowieka i obywatela, które obecna władza chce Polakom, a szczególnie zaś Polkom odebrać, tak samo jak odebrała ona nam prawo do pracy i godnej za nią zapłaty, mimo że jest ono zapisane w Międzynarodowej Konwencji pod nazwą „International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights” (czyli w Międzynarodowej Konwencji Praw Ekonomicznych, Społecznych i Kulturalnych) przyznającej Polakom bezwarunkowe prawo do pracy i godnej za nią zapłaty, a którą Polska podpisała dnia 2 marca 1967 roku a ratyfikowała dnia 18 marca 1977 roku. Niestety, ale jak dotąd to władze RP nie przedstawiły spójnego planu wdrożenia tej konwencji czyli likwidacji bezrobocia i niskich płac w Polsce.
  No cóż: rok 1989 okazał się być tak samo tragicznym rokiem dla Polaków jak rok 1939, jako że w roku 1989 Polacy (a szczególnie zaś Polki) znów stracili wolność wyboru, prawo do dysponowania własnym ciałem a także prawo do pracy i godnej za nią zapłaty. Nic więc dziwnego, że Polska się wyludnia, a proponowane zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej tylko przyspieszy wyludnienie Polski, jako że młode, zdrowe Polki w wieku rozrodczym wyjadą z niej do krajów, gdzie będą miały swobodny dostęp do antykoncepcji i prawo do dysponowania własnym ciałem, a więc także i prawo do dokonania aborcji, tak jak na przykład w Japonii, z przyczyn:
  1. Medycznych - czyli na przykład zagrożenie życia i zdrowia fizycznego matki;
  2. Eugenicznych, czyli na przykład wady genetyczne płodu lub jego uszkodzenie w trakcie ciąży albo też ciąża wielopłodowa;
  3. Kryminalnych, czyli na przykład ciąża będąca wynikiem gwałtu, przestępstwa pedofilskiego lub występku kazirodczego oraz
  4. Społeczno-ekonomicznych, czyli na przykład złej sytuacji materialnej matki, wielodzietności, ciąży będącej wynikiem zdrady małżeńskiej, z powodu rozwodu lub owdowienia matki, z powodu ciąży będącej wynikiem nieskutecznej antykoncepcji oraz w przypadku małoletniości matki.
  LK