Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

UE wprowadzi wizy dla Amerykanów i Kanadyjczyków?

(32)
Wizy dla Amerykanów i Kanadyjczyków miałyby być odpowiedzią na nierówne traktowanie obywateli Unii, w tym Polaków. Jak oni nam, tak my im, tak brzmi w uproszczeniu streszczenie tego konfliktu.
  • 2016-04-08 16:11 | fidelitka

Re:UE wprowadzi wizy dla Amerykanów i Kanadyjczyków?

Właśnie udało mi się otrzymać wizę USA. Głupi formularz, głupie pytania, 624 złote. Przepytano mnie na wylot, a ja tylko na wycieczkę chciałam...

Polska nie może samodzielnie wprowadzić wiz dla USA? Nie mówię o specjalnych restrykcjach, przecież wystarczy, że Amerykanin wypełni formularze, zapłaci powiedzmy 160 dolarów, może 200, pofatyguje się do konsulatu, postoi w kolejce na dworze, podda się kontroli bezpieczeństwa, odda wszystkie odciski palców, wyposaży się w tekę dokumentów, dowodów, że ma "silne więzi" z USA, przejdzie idiotyczną rozmowę z urzędnikiem. Uwalać wystarczy co setnego, niech to będzie "tylko formalność" - jak to określają niektórzy amerykańską procedurę wizową.
  • 2016-04-08 16:30 | Philadelphia

W końcu Unia Europejska dojrzała, aby pokazać, że ma "cojohes"!
    Może w końcu nasi Rodacy przestaną uważać, że szczytem życiowych osiągnięć jest praca na zmywaku w "Hameryce".
  • 2016-04-08 17:03 | zyta2003

W zwiazku z fatalnymi sluzbami antyterrorystycznymi w Europie, ktora nie potrafi sledzic, zatrzymac osoby nie tyle podejrzane, co pewne, ze sa niebezpuieczne jest tez i w Ameryce propozycja. Wprowadzic dla calej Europy wizy do Ameryki. Wprawdzie i tak te osoby nie bardzo moga dostac sie do Ameryki, ale troszke obudza sluzby europejskie, zeby jednak nie podrozowano sobie dowolnie do ISIS i spowrotem.
  • 2016-04-08 17:21 | zyta2003

Fidelitko, Polska nie jest az tak atrakcyjnym krajem, wiec wyceniajac trudnosci Amerykanin wybierze inny kraj do ogladania. Mysle, ze dostalas wize 10-letnia. Nie ma wersji jednorazowej? Wtedy moze jest taniej? Do korzeni przyjezdzaja ci co oprocz amerykanskiego maja polski paszport, wiec Twoja kara ich ominie.
    Mysle, ze zmarnowalas czas, nerwy i pieniadze w tym konsulacie, gdzie zdzieraja i idioci zadaja idiotyczne pytania. Nie bedzie ci sie nic podobalo za woda i tylko sie bedziesz jeszcze gorzej denerwowac.
    Zeby EU miala takie jaja w walce z terroryzmem jak w walce z wizami, ale prosciej zajac sie wizami. Brawo EU.
    Philadelphio, to w Anglii Polacy pracuja na zmywaku, w Ameryce na kontraktorce.
  • 2016-04-08 17:53 | Negortin

To czego większość Polaków w Polsce nie rozumie albo nie chce przyjąć
    do wiadomości, to fakt, że wprowadzenie przez Polskę wiz dla obywateli USA,
    jakkolwiek słuszne to i sprawiedliwe uderzy przede wszystkim
    w osoby takie jak moje dziecko i dzieci wielu innych emigrantów,
    które co roku gromadnie przylatują do Polski w czasie wakacji czy w okresie
    Świąt Bożego narodzenia, by odwiedzić dziadków, swoich kuzynów i po prostu
    poznać kraj swoich rodziców.

Ja mieszkam około 320 km od polskiej ambasady i żeby załatwić dziecku wizę
    musiałbym wziąć dzień wolny z pracy i odbyć 12-14h podróż (4-5h dojazdu, 4h w kolejce w ambasadzie, 4-5h powrót). I ja mieszkam stosunkowo blisko ambasady. Dla polaków mieszkających np. w TX albo w południowo wschodnich stanach to oznacza kilkugodzinny lot samolotem ($200-$400), bo Polska ma jedynie 4 placówki dyplomatyczne w US of A (Washington, Chicago, Los Angeles i New York).

Mam nadzieję, że wizy (jeśli rzeczywiście zostaną wprowadzone w co szczerze wątpię) będzie można załatwiać wysyłkowo i/lub w konsulacie dowolnego państwa członkowskiego EU. Ale kto wie. Polacy kochaja biurokrację i nic nie uszczęśliwia ich bardziej niż bezinteresowne robienie komuś na złość.

Gdyby nie to, że moje dziecko uwielbia spędzać czas w Polsce i gdyby nie świadomośc, że tych spotkań z dziadkami nie będzie już zbyt wiele,
    to dałbym sobie spokój i pojechalibyśmy na Arubę albo inną karaibską wyspę,
    gdzie wizę turystyczną dostaje się od ręki na lotnisku za dwie dychy.
  • 2016-04-08 19:32 | Slawomirski

Unia Europejska sie osmiesza. Miliony migrantow z Afryki i Azji gwalca jej granice a Unia postanawia wprowadzic wizy dla USA i Kanady. Nie zycze nikomu dezintegracji UE ale to tak wyglada ze urzednicy z Brukseli stracili kontakt ze swiatem i wlasnym zdrowym rozsadkiem.

Slawomirski
  • 2016-04-08 19:52 | kubusf

problem sam sie z czasem rozwiaze. Polska bedzie sie bogacic, mniej chetnych bedzie do pracy na czarno w USA. Problem ze zniesieniem wiz do USA jest taki, ze w USA nadal sie przynajmniej okazjonalnie przestrzega prawa. Kraje, ktore sie kwalifikuja musza spelniac kryteria. Glownym kryterium jest przyjezdzanie z wizyta, a nie z intencja nielegalnego pozostania i pracowania w USA. Ot co.
  • 2016-04-08 20:13 | jakowalski

Negortin
    Przecież tobie i twoim dzieciom przysługuje polski paszport albo tzw. karta Polaka!
  • 2016-04-08 20:15 | jakowalski

Jaka solidarność europejska?

Jaka może być solidarność pomiędzy super bogatym banksterem z Luksemburga i polskim bezrobotnym z tzw. ściany wschodniej?
  • 2016-04-08 20:52 | tl132

Zadumany nad małpowaniem Ameryki

Po co Unia? Ona się nie odważy... Może to my, Polacy powinniśmy dać przykład i wprowadzić wizy na odwiedzanie Polski przez obywateli krajów, do których potrzebujemy wiz? Rosjanie małpują USA, wprowadzając Gwardię Narodową... Może my także powinniśmy małpować USA, np. w sprawie wiz?
  • 2016-04-09 06:42 | wg.

@negortin, rzeczywiście wizy byłyby dokuczliwością i taką też są dla Polaków którzy muszą się tłuc do Waszawy, Krakowa czy Poznania często bezkutecznie bo procent odmów jest w dalszym ciągu wysoki, wysoki na tyle że bezwizowego ruchu SZAP na pewno nie wprowadzi, ich wewnętrzne ustawodawstwo na to nie pozwala. Dawanie zaś wiz od ręki na lotnisku w Polsce raczej odpada bo jest to dużo więcej niż granica Polski, jest to granica całej strefy Schengen.

Inaczej wrowadzanie obecnego modelu brazylijskiego, pełna symetria reciprocity wymogów wizowych i opłat nierealistyczna.

Realistycznie zaś Unia mogłaby wprowadzić obowiązek deklaracji przez obywateli USA przy przekraczaniu granicy Schengen gdziekolwiek czy będą odwiedzali Polskę i jeśli zdeklarują że tak to nałożenie na nich symetrycznej opłaty wjazdowej czy wyjazdowej, czyli tyle ile Amerykanie obecnie sobie życzą za przyjęcie wniosku wizowego czyli $160 od łebka.

By zaś ukrócić omijanie tej opłaty, EU mogłaby wprowadzić zasadę że każdy Amerykanin przyłapany w Polsce i podobnych krajach bez dowodu wpłaty stosownej opłaty byłby wprowadzony do unijnej bazy biometrycznej co by skutkowało automatycznym nie wpuszczaniem do strefu Schengen takiego delikwenta przez następnych 10 lat. Tak jak jest to na granicy amerykańskiej.

• 2016-04-09 14:02 | jakowalski

Slawomirski
    Wizy dla Amerykanów to jedno, a inwazja na Europę dżihadystów, to drugie, ale są one z sobą połączone, jako że to USA stoją przecież za współczesnym islamskim terroryzmem.
  • 2016-04-09 14:02 | jakowalski

kubusf
    Rozbawiłeś mnie stwierdzeniem, że w USA przestrzega się prawa. ;-)
  • 2016-04-09 14:39 | zly

Bylem w Stanach dwa razy.Za kazdym razem rozmowa w konsulacie byla krotka,uprzejma,wbito mi wize bez problemu.Jednakze pobyt w Stanach sklonil mnie do zastanowienia: po cholere Polacy tak sie pchaja do Stanow, by pracowac tam na czarno?Przeciez duzo lepsze pieniadze mozna zarobic LEGALNIE w niemal calej Zachodniej Europie, bez obawy,ze umrzesz na ulicy bo nie bedzie cie stac na oplacenie lekarza. Skad w Polakach ten mit Ameryki, ktory z rzeczywistoscia nie ma nic wspolnego?
  • 2016-04-09 21:34 | zyta2003

Negortin, jesli dotychczas sobie i dzieciom nie wyrobiles polskiego paszportu lub wyrobic nie chcesz to faktycznie lepiej lec na Arube, a nie strasz Polske. To kogo ukarzesz jak nie przylecisz? Ameryke?
  • 2016-04-10 09:40 | jakowalski

zly
    Pamiętam, że w czasach PRL-u dostawało się wizy do RFN, UK, Danii, Włoch i innych państw Europy tzw. Zachodniej bez rozmów z konsulem. A nasz obecny tzw. sojusznik, czyli USA, wydaje Polakom wizy dopiero po przesłuchaniu w konsulacie, jak by sam formularz wizowy im nie wystarczył. I pamiętam też, że amerykańską wizę pracowniczą otrzymałem do mojego australijskiego paszportu bez żadnych rozmów z konsulem, a więc o co tu chodzi?
  • 2016-04-10 13:37 | zyta2003

Departament Stanu w odpowiedzi juz przypomnial przypomnial w krotkich slowach, ze Polska, Chorwacja, Cypr, Bulgaria i Rumunia ciagle nie spelniaja (w odroznieniu od pozostalych z EU) wymagan programu Visa Waiver.
    Czy trzeba po raz zilionowy wyjasniac, ze pozostale spelniaja i w ramach tego programu wiz na pobyt do 90 dni nie potrzebuja. Amen
  • 2016-04-10 14:29 | zly

@jakowalski
    Co do przesluchania w konsulacie to obowiazuje ono nawet Brytyjczykow,choc watpie,by jakikolwiek Brytyjczyk przy zdrowych zmyslach mialby ochote zostac nielegalnie w Stanach.A Wielka Brytania tez jest sojusznikiem Stanow.Wizy wynikaja z prostej przyczyny: bardzo wysoki procent Polakow ktorzy zostaja w Stanach nielegalnie badz ich wnioski zostaja odrzucone. Kiedy wreszcie nasi gorale i lomzanie przestana jezdzic na azbesty,to skonczy sie problem z wizami.
  • 2016-04-10 17:50 | jakowalski

zyta2003
    A co to za problem zmienić wymogi owego programu Visa Waiver (przecież to nie wymaga zmiany Konstytucji US of A) albo też wydać drogą administracyjną polecenie konsulom USA w Polsce, aby odrzucali oni maksymalnie 1% wniosków wizowych?
  • 2016-04-11 00:33 | czaro

Przecietny obywatel glosowan na sekte pisowska. Przecietny obywatel nie lubi zachodu z jej "zgnilizna" moralna, "lewactwem" i cyklistami. A wiec nie zycze sobie takich obywateli uciekajacych do USA przed polskim rajem. Pozostancie w ojczyznie .
  • 2016-04-11 20:30 | Negortin

@zyta2003:

"Negortin, jesli dotychczas sobie i dzieciom nie wyrobiles polskiego paszportu lub wyrobic nie chcesz to faktycznie lepiej lec na Arube, a nie strasz Polske. To kogo ukarzesz jak nie przylecisz? Ameryke? "

Ależ ja nie chcę nikogo karać! ani straszyć! Skąd Ci to przyszło do głowy??
    Czy to objaw typowej polskiej bezinteresownej zawiści?

Chodziło mi jedynie o to, by uzmysłowić niektórym wymachującym szabelką
    rodakom, że wprowadzenie wiz dla obywateli US of A ugodzi przede wszystkim
    w tutejszą Polonię. Amerykanie nie mający rodzinnych związków z Polską
    rzadko tam zaglądają - Polska raczej nie jest celem wycieczek zagranicznych.
    Amerykanie lubią jeździć do Włoch, do Francji, często odwiedzają Niemcy, Holandię i Wielką Brytanie czy Irlandię. Do Polski docierają naprawdę nieliczni. Tych którzy przyjeżdżają do Polski służbowo, utrudnienia wizowe
    zbytnio nie wzruszą - ich pracodawca zapłaci koszty z tym związane,
    a załatwieniem wizy zajmie się kancelaria prawnicza, żeby pracownik nie tracił cennego czasu.

Natomiast większość dzieci imigrantów polskiego paszportu nie posiada.
    Wbrew temu co wielu Polaków w Polsce uważa, uzyskanie polskiego paszportu
    dla dziecka urodzonego poza Polską nie jest sprawą do załatwienia od ręki.
    Po pierwsze, świadectwo urodzenia należy przetłumaczyć przez tłumacza przsysięgłego (opłata #1). Następnie taki przetłumaczony dokument należy zawieźć do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego w celu "umiejscowienia" (opłata #2). Już po kilku tygodniach taki polski akt urodzenia można _osobiście_ odebrać w wyżej wspomnianym USC. Następnie z tym aktem oboje rodzice wraz z dziećmi ubiegającymi się o paszporty muszą udać się _osobiście_ do polskiego konsulatu, odstać swoje (4-5h) w kolejce, by złożyć wniosek o wydanie paszportu dla dziecka/dzieci (opłata #3) i opcjonalnie uiścić opłatę za wysyłkę paszportu (opłata #4), jeśli nie chce się ponownie
    odwiedzać polskiego konsulatu. Opłata #3 + #4 to jest rzędu $150, więc to nie jest pocket change, ale to jeszcze jest do wytrzymania. Paszport dziecka ważny jest na 5 lat.

W każdym razie cały ten proces nie jest ani łatwy ani przyjemny ani szybki,
    a ja naprawdę nie mam czasu, żeby wystawać w kolejce pod polskim konsulatem
    ani tracić czas w USC w czasie stosunkowo krótkich wizyt w Polsce.

NB: podczas mojej ostatniej wizyty stałem około 2h na dworze przy -8C,
    bo poczekalnia w konsulacie może pomieścić jedynie około 30 osób; jak część z Was się domyśla na drzwiach do toalety w konsulacie RP wisiała kartka "łazienka nieczynna" - idę o zakład, że ta kartka wisi tam oczywiście każdego dnia.

W każdym razie nie widzę potrzeby załatwiania dziecku polskiego paszportu. Brak polskiego paszportu nie czyni mojego dziecka ułomnym!
    No może tylko Polakiem gorszego sortu :-)

• 2016-04-11 20:50 | Negortin

@jakowalski:

"A co to za problem zmienić wymogi owego programu Visa Waiver (przecież to nie wymaga zmiany Konstytucji US of A) albo też wydać drogą administracyjną polecenie konsulom USA w Polsce, aby odrzucali oni maksymalnie 1% wniosków wizowych? "

Tak, oczywiście te reguły można zmienić, tylko chyba nikt nie jest tym
    specjalnie zainteresowany. Ostatnio coraz częściej słyszy się nawoływania,
    by ograniczyć lub zlikwidować Visa Waiver Program, co w kontekscie niedawnych
    ataków w Paryżu i Brukseli wydaje się mieć uzasadnienie. W końcu potencjalny zamachowiec z belgijskim, francuskim lub brytyjskim paszportem może też skorzystać z tego programu... Przypuszczam, że niedługo ten program zostanie w istotny sposób ograniczony. Mało prawdopodobne, by w obecnym klimacie ktoś chciał ten program rozszerzyć czy ułatwić.

Z mojego osobistego punktu widzenia, to ani mnie to ziębi ani grzeje.
    Rodzina, która chce mnie odwiedzić dostaje wizy turystyczne, które są ważne
    przez dziesięć lat, więc mogą podróżować ile zechcą.
    Tak naprawdę, to gdyby Polska została objęta Visa Waiver Program to dla wielu Polaków byłoby w pewnym stopniu trudniej. Np. w tej chwili teściowa
    mając wizę turystyczną B-2 ważna na 10 lat może przyjechać w odwiedziny kiedy zechce i przebywać w USA przez okres 6 miesięcy i tak powtarzać co roku, jeśli zechce. Gdyby Polska była objęta programem wizowym,
    to jednorazowy pobyt byłby ograniczony do 90 dni a przed każdym przyjazdem musiałaby wysłać formularz do konsulatu USA zawiadamiającym o celu
    i terminie planowanego przyjazdu do US.
  • 2016-04-11 21:03 | Negortin

@wg.

"Realistycznie zaś Unia mogłaby wprowadzić obowiązek deklaracji przez obywateli USA przy przekraczaniu granicy Schengen gdziekolwiek czy będą odwiedzali Polskę i jeśli zdeklarują że tak to nałożenie na nich symetrycznej opłaty wjazdowej czy wyjazdowej, czyli tyle ile Amerykanie obecnie sobie życzą za przyjęcie wniosku wizowego czyli $160 od łebka."

Rozumiem, że w ramach pełnej symetrii taka opłata uprawniałaby do odwiedzania Polski przez okres 10 lat od wydania - tak jak jest to w przypadku większości wiz turystycznych B2, tak?

"By zaś ukrócić omijanie tej opłaty, EU mogłaby wprowadzić zasadę że każdy Amerykanin przyłapany w Polsce i podobnych krajach bez dowodu wpłaty stosownej opłaty byłby wprowadzony do unijnej bazy biometrycznej co by skutkowało automatycznym nie wpuszczaniem do strefu Schengen takiego delikwenta przez następnych 10 lat. Tak jak jest to na granicy amerykańskiej. "

Nie zabardzo widzę jak wyobrażasz sobie egzekwowanie takiego przePiSu?
    Wprowadzisz patrole bojówek Macierewicza, by zatrzymywały podejrzanych
    kręcących sie po Placu Zamkowym i przesłuchiwały, czy przypadkiem nie są obywatelami państwa Wielkiego Szatana? Jak udowodnić, że się nie jest wielbłądem?
  • 2016-04-12 10:31 | jakowalski

Zly
    Zdziwisz się, ale w USA jest sporo nielegalnych rezydentów z UK, Irlandii a nawet i Francji czy też Australii (i na odwrót). Tzw. prawo wielkich liczb...
  • 2016-04-12 23:35 | zly

Bardzo by mnie to zdziwilo. Z pewnoscia nie sa tam dla zarobku, bo duzo lepiej zarabialiby we wlasnych krajach. Jedyni 'zachodni 'imigranci jakich spotkalem w Stanach to podroznicy badz profesjonalisci na kontraktach,i wszyscy oni przebywali w Stanach legalnie.
  • 2016-04-13 15:59 | jakowalski

Zly
    Popełniasz tu błąd wnioskowania znany jako „dowód społeczny”, czyli dowód uznający dużą liczbę przypadków jako pewną przesłankę dowodzenia. Innymi słowy, używasz tu jako reprezentatywną dla całości próbkę z definicji niereprezentatywną, czyli taką, która została wybrana inną metodą niż losową (tu poprzez wybór twoich znajomych, którzy z definicji nie są przecież reprezentatywni dla całej populacji imigrantów).
  • 2016-04-14 00:35 | Negortin

@zly:

to że w Europie zarobki są rzekomo dużo wyższe niz w USA jest kolejnym mitem
    zwykle powtarzanym przez Polaków którzy nigdy na zachód od Odry nie byli.

W ciągu ostatnich 12 lat pracowałem z wieloma osobami z Wielkiej Brytanii,
    Niemiec, Szwajcarii a także z Francji, Włoch i Hiszpanii.
    Nikt z nich nie narzekał na rzekome niskie płace w US of A a wręcz przeciwnie
    wszyscy twierdzili, że zarabiają więcej niż dostawaliby na podobnych pozycjach w swoich krajach. Do tego dochodzi kwestia podatku dochodowego, który w USA jest wciąż niższy niż w wielu krajach EU.
    Ci, którzy wracali do Europy robili to ze względów rodzinnych a nie zarobkowych.

Oczywiście, jeśli ktoś przyjeżdża do USA licząc na to, że dorobi się przewracając hamburgery w McDonaldzie to się głeboko rozczaruje, ale dla ludzi z wyższym wykształceniem w dziedzinach technicznych to pensje tutaj
    są stosunkowo wysokie. Wyższe niż w EU i w Szwajcarii.

• 2016-04-14 15:14 | zly

@jakowalski
    To nie byli moi znajomi,tylko ludzie spotkani dosyc przypadkowo w Denver i Nowym Jorku. Wsrod pracownikow fastfoodow i budowlanych (zwyczajowego miejsca pracy dla nielegalnych imigrantow) 'zachodnich' imigrantow sie nie uswiadczy.

@Negortin
    PRZECIETNE zarobki w zachodniej Europie sa duzo wyzsze od PRZECIETNYCH zarobkow w Stanach,co mozna udowodnic chocby zerkajac na tabelki w Wikipedii. Takze pensja minimalna w Stanach jest duzo nizsza od brytyjskiej,irlandzkiej czy francuskiej.

Oczywiscie,ze specjalisci na kontraktach zarabiaja wiecej niz przecietna. Tylko ze do tego niskiego podatku dochodowego mozesz jeszcze dopisac ogromny koszt ubezpieczenia medycznego (w Europie dostepne dla kazdego) oraz brak urlopow i zwolnien chorobowych (w Europie takze dostepne dla kazdego). Summa sumarum, wychodza na tym gorzej, niz gdyby zostali w swoich krajach.
  • 2016-04-14 22:39 | jakowalski

Zly
    1. To NIE byli ludzie spotkani przypadkowo w Denver i Nowym Jorku. Ty po prostu wybrałeś z całego USA tylko te dwa miasta i spotykałeś się głównie z osobami podobnymi do ciebie: z koloru skóry, wykształcenia czy też stanu zamożności. Twoja próbka na 100% NIE była więc reprezentatywna.
    2. Naukowcy i inżynierowie najlepiej zarabiają jednak z reguły w USA, jako że USA wydaje najwięcej na świecie na zbrojenia, a tym samym i na naukę i technologię militarną.
    Negortin
    1. Osoby, z którymi rozmawiałeś, nie są reprezentatywną próbką społeczeństwa Europy i USA.
    2. Porównywać należy nie tylko zarobki, ale tez czas pracy (znacznie dłuższy w USA niż w Europie) oraz wydatki, a te są w USA znacznie wyższe na opiekę medyczną i zabezpieczenie socjalne (zasiłki dla bezrobotnych są bowiem o wiele lepsze w bogatych krajach Europy niż w USA, a przecież pracę w USA można dziś bardzo łatwo stracić).
  • 2016-04-15 14:35 | zly

@jakowalski

Z cala pewnoscia nie byli podobni do mnie pod stanem zamoznosci: ja pracowalem w hotelu i restauracji,oni byli klientami, kolorem skory takze nie.
    Zreszta odbiegamy od tematu. Moja teza byla taka,ze Polacy bez sensu pchaja sie do Stanow by pracowac tam na czarno na budowach, i dlatego tez wciaz obowiazuja dla nas wizy. Tymczasem praca na budowach czy opieka nad dziecmi o wiele bardziej oplaca sie w zachodniej Europie gdzie mozna pracowac legalnie,odkladac na emeryture, isc do lekarza, pojechac na urlop (nawet odlozyc na urlop do Stanow). Stany nie oferuja zadnej z tych rzeczy.Jednakze do wielu naszych rodakow zwyczajnie to nie dociera: bo na azbestach robi stryj,to ja tez musze do Nowego Jorku, choc do Londynu byloby blizej i taniej.
  • 2016-04-16 22:18 | jakowalski

Zly
    Zależy, co robiłeś w tym hotelu – czy byłeś jego dyrektorem, recepcjonistą czy też portierem. Zgoda, że Polacy bez sensu pchają się do Stanów, aby pracować tam na czarno na budowach, ale to nie jest problem dla Ameryki, jako że maja oni tam w ten sposób dobrą a tanią siłę roboczą. Tu chodzi więc o coś zupełnie innego – po prostu nas Polaków w USA nie chcą, i to już od czasów przedwojennych, dokładniej zaś od roku 1926, kiedy to Stany ograniczyły liczbę wjeżdżających imigrantów ok. 150 tysięcy osób rocznie, nakładając największe ograniczenia dla tzw. gorszych ras, a więc też i Słowian, w tym więc i Polaków.
    https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_laws_concerning_immigration_and_naturalization_in_the_United_States
    Pozdrawiam
    LK
  • 2016-04-18 18:59 | Edvin

"UE wprowadzi wizy dla Amerykanów i Kanadyjczyków?"
    Czy to taki wielki kłopot, by w tytule, oprócz znaku zapytania użyć partykuły pytajnej: CZY...Głośne tezy pytań, bez partykuły, wprowadziły tabloidy. Bo łatwiej jest manipulować krzykiem: "X złodziejem?" niż pytaniem: Czy X jest złodziejem? "Czy" przywraca zdaniu pytajnemu właściwe proporcje. Tygodnik Polityka nie musi sięgać po tanie chwyty, proszę przywrócić w tytułach - partykułę "czy".
    Tytuł powinien brzmieć: "Czy UE wprowadzi wizy dla Amerykanów i Kanadyjczyków?"