Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nawet jeśli Sanders odpadnie z wyścigu do Białego Domu, wiele udało mu się dokonać

(11)
Bernie Sanders wyraźnie przegrał z Hillary Clinton w ważnych demokratycznych prawyborach w stanie Nowy Jork. Na szczęście wcześniej udało mu się trochę rozruszać amerykańską lewicę. To po nim zostanie.
 • 2016-04-20 17:12 | panszir

  Czyżby?

  Z nagłówka: "Nawet jeśli Sanders odpadnie z wyścigu do Białego Domu, wiele udało mu się dokonać".
  Hmm ... jeszcze do niedawna to samo mówiono i pisano o J. Palikocie i jego Ruchu w Polsce. Tj,. że wprowadził do dyskursu publicznego nowe tematy, nową jakość. No to żeśmy sobie podyskutowali ... Taka refleksja zdeklarowanego cynika.

  P.
 • 2016-04-20 17:40 | Claudio

  Re:Nawet jeśli Sanders odpadnie z wyścigu do Białego Domu, wiele udało mu się dokonać

  Szacun dla Sandersa! Niestety społeczeństwo amerykańskie jest w znacznej większości przyzwyczajone do kowbojskiego kapitalizmu, od którego mocodawców zależą elity zarówno Republikanów jak i Demokratów. I to się nazywa Establishment.
 • 2016-04-20 18:46 | Vera

  Niezamierzona ironia

  Zwracam uwagę na pewnie niezamierzoną ironię w zdaniu "w ważnych demokratycznych prawyborach w stanie Nowy Jork".
  Jak to się ma do faktu, że rejestracja wyborców stanu NY możliwa była do października 2015 a tymczasem zwolennicy Sandersa upolitycznili się dopiero ostatnio. Na dodatek listy uprawnionych zostały wyczyszczone przez co Sanders stracił 118 tys głosów w swojej dzielnicy. Niestety z powodu upływu terminu rejestracji ludzie ci nie mogli się ponownie zarejestrować. Niezły numer.
  Jak widać różne są drogi do prawdziwej demokracji, czyli według "naszych" potrzeb i wyobrażeń.
 • 2016-04-20 21:26 | zyta2003

  Re:Nawet jeśli Sanders odpadnie z wyścigu do Białego Domu, wiele udało mu się dokonać

  Dzieki za artykul.
  A przyrownywanie Sandersa z Palikotem swiadczy o absolutnej nieznajomosci tego co wlasnie sie w Ameryce dzieje no i biografii tego pierwszego.

 • 2016-04-20 22:40 | azur

  Re:Nawet jeśli Sanders odpadnie z wyścigu do Białego Domu, wiele udało mu się dokonać

  Sanders wygra, albo nie wygra, ale się trochę rozrusza.
 • 2016-04-21 00:25 | roman17

  Re:Nawet jeśli Sanders odpadnie z wyścigu do Białego Domu, wiele udało mu się dokonać

  Nastepny polski dziennikarz, ktory z niecierpliwoscia czeka na komunizm w USA. Drogi panie autorze. 90% profesorow amerykanskich uczelni to komunisci i socjalisci. Mlodzi amerykanie w szkolach srednich i na uczelniach ucza sie nienawisci do tego kraju i jak obalic kapitalizm. U wiekszosci mlodych amerykanow znajomosc historii jest prawie zerowa, a rozwoj przedmiotow scislych jest mozliwy tylko dzieki studentom zagranicznym (glowni z Azji). To dzieki temu Sanders ma takie powodzenie. Czlowiek myslacy i naprawde wyksztalcony nigdy nie bedzie glosowal na takiego nieudacznika. Zreszta wielu jego zwolennikow to rowniez nieudacznicy. Nie zdazyli sie zarejestrowac przed prawyborami w Nowym Yorku i nie mogli glosowac. Bardzo smieszne i zalosne sa te komentarze polskiej prasy na temat USA. Dotyczy to nawet Polityki i Tygodnika Powszechnego.
 • 2016-04-21 04:50 | kruk

  Re:Nawet jeśli Sanders odpadnie z wyścigu do Białego Domu, wiele udało mu się dokonać

  Autor przedstawia zupelnie nowa koncepcje populizmu, ktory ma byc, jego zdaniem, sola demokracji. Wprawdzie populus znaczy to samo co demos, ale termnin populizm odnosi sie do pewnego schorzenia demokracji, polegajacego na skladaniu wyborcom obietnic, ktore moga im sie wydawac atrakcyjne ale sa niemozliwe do zrealizowania i predzej lub pozniej prowadza do kryzysu gospodarczego, ktory uderza w najszerzej pojety lud. Uwazam, ze nie powinno sie zmieniac znaczenia slow, to jest niebezpieczne, wprowadza zamet pojeciowy. Autor powinien wysilic sie na inny synonim dla "soli demokracji" niz slowo o ujemnym ladunku. Chyba, ze populizm, w jego potocznym rozumieniu, jest dla niego rzeczywiscie sola demokracji.
 • 2016-04-21 11:14 | Jerzy zO.

  Re:Nawet jeśli Sanders odpadnie z wyścigu do Białego Domu, wiele udało mu się dokonać

  Skuteczne rozpropagowanie ideałów skandynawskiej socjaldemokracji, na amerykańskim gruncie, daje do myślenia. A poza tym, osobista klasa człowieka robi wrażenie, styl w jakim wesprze Hillary we właściwych już wyborach, będzie wartością samą w sobie na tamtejszej scenie politycznej. Bernie prezydentem USA prawdopodobnie już nigdy nie będzie, ale pogląd, że był prawie o włos, jest zasadny.
 • 2016-04-21 17:24 | pani w papilotach

  Re:Nawet jeśli Sanders odpadnie z wyścigu do Białego Domu, wiele udało mu się dokonać

  @roman17

  Panski komentarz wskazuje, ze pobiera pan nauki na konkurencyjnym uniwersytecie O'Reilly, Hannity & Limbaugh, stad prawdopodobnie taka krytyczna opinia o amerykanskim srodowisku akademickim i wszystkich innych progresywnie myslacych Amerykanach.Rozumiem, ze wedlug pana, czerwoni juz zawladneli amerykanska nauka a noblisci, to oczywiscie tez "komuchy" i niewyksztalceni nieudacznicy.

 • 2016-04-21 23:11 | maleńkie_sioło

  Re:Nawet jeśli Sanders odpadnie z wyścigu do Białego Domu, wiele udało mu się dokonać

  @ roman17

  LOL. No offense, ale albo z Jackowa albo bywały jedynie w wyobraźni ;)
 • 2016-04-21 23:14 | mickor

  Re:Nawet jeśli Sanders odpadnie z wyścigu do Białego Domu, wiele udało mu się dokonać

  @pani_w_papilotach

  O ile nie zgadzam się z pojedynczym nawet słowem w wydukanej z pamięci wypowiedzi romana17, chciałbym powiedzieć że środowiska akademickie są krytykowane nie tylko przez kultystów FoxNews. Wiele się mówi wśród ludzi wykształconych, o liberalnych przekonaniach, na temat PC, SJW i tzw. "trzeciej fali feminizmu" ( nie mylić z ludźmi dążącymi do równouprawnienia ). Najwyraźniej wolność słowa pada powoli ofiarą roszczeń "uciskanych przez patriarchat establiszmentu" mniejszości. Mniejszości, które uczyniły zawód z bycia ofiarą, i zbierają setki tysięcy dolarów przez crowdsourcing, by wypłakiwać swoje żale bezpośrednio przed zgromadzeniami ONZ... Najwyraźniej tak teraz wygląda prześladowanie. Istnieją więc inne możliwe przyczyny krytycznych opinii o amerykańskim środowisku akademickim, niż przypadłość zakutego łba i zaniku refleksji, zwana przez niektórych konserwatyzmem.