Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak PiS kupuje sędziów i przejmuje TK

(17)
Zbigniew Ziobro ogłosił podwyżki dla sędziów. To nie przypadek, że wspomniał o tym tego samego dnia, kiedy odbywało się doroczne zgromadzenie ogólne sędziów TK – mówił Jerzy Baczyński w Poranku TOK FM.
 • 2016-04-21 12:40 | j.baczewska

  podwyżka dla sędziów

  Rozumiem, że dla PiS sędziowie są tańsi do kupienia niż obywatele z liczbą dzieci powyżej 1, bo tych kupowaliśmy po 500 zł od dziecka, a sędziów po 300 zł od głowy. Mam nadzieję, że sędziowie się bardziej cenią w sensie nie tyle pieniężnym, ale takim ludzkim, bo ta władza ma wyjątkową umiejętność bredzenia w co drugim słowie o godności, która podobno jest niewycenialna, a potem w następnym kroku pokazywania na ile tę godność, w tym wypadku zawodową, ją wycenia. W mojej ocenie prestiż zawodu budują ludzie i jeśli sędziowie szanują sami siebie to nie pozwolą na tego rodzaju wyceny i godności zawodowej, bo już marność tej kwoty niech pozostanie tylko świadectwem tego, jak bardzo tanio PiS sędziów sobie ceni.
 • 2016-04-21 13:27 | azur

  Re:Jak PiS kupuje sędziów i przejmuje TK

  300 zł? To mniej niż 500 zł na dziecko, 13 półlitrówek zamiast 20.
 • 2016-04-21 14:46 | MMK

  Re:Jak PiS kupuje sędziów i przejmuje TK

  To żałosne że pewni sędziowie przynieśli zwolnienia lekarskie? :)

  Kompletny brak jaj, dokładnie ilustrujący PiSowską zasadę "mierny bierny ale wierny Jarkowi".
 • 2016-04-21 14:48 | MMK

  Re:Jak PiS kupuje sędziów i przejmuje TK

  "prezesa (...), którego następcą zostanie najprawdopodobniej Piotr Pszczółkowski"
  Jaki jest tryb wyboru prezesa? Zdaje się że wybiera Prezydent z kandydatów okreslonych przez Zgromedzenie TK? Ile sędziów trzeba aby zgłosić kandydata?
 • 2016-04-21 14:54 | ecres

  Re:Jak PiS kupuje sędziów i przejmuje TK

  Zarabiają powyżej średniej krajowej.Te 300, to jamnik do piramidy.I uwłaczanie godności zawodu.To nie kupowanie ,to drwina albo szaleństwo.Należy sowicie opłacić psychiatrów ,aby zaczęli ratować sytuacje.A wzory rządzenia od Una.
 • 2016-04-21 15:38 | lusia24

  Re:Jak PiS kupuje sędziów i przejmuje TK

  Ziobro nie ogłosił podwyżek dla sędziów, a dla pracowników sądów. A to znaczna różnica. Pracownicy sądów czyli sekretariaty, asystenci itp. zarabiają mało i nawet niedawno strajkowali. Podwyżka zgodnie z tym co napisano w gazetach to ma być po prostu odmrożenie płac, które jak w całej budżetówce były zamrożone.
 • 2016-04-21 15:55 | lonefather

  Re:Jak PiS kupuje sędziów i przejmuje TK

  A jednak moglo byc gorzej.

  Bo mogl Ziobro powiedziec, ze kazdy sedzia moze dostac te 300 PLN, ale musi o nie wystapic na pismie...

  Wtedy mialby Ziobro wszystkich sedziow od razu podzielonych na poslusznych i uleglych i tych wiecej niepokornych i od razu wiedzialby do jakich spraw jacy sedziowie beda wybierani.
 • 2016-04-21 15:56 | lusia24

  Re:Jak PiS kupuje sędziów i przejmuje TK

  Panie redaktorze, to już któraś z rzędu spekulacja, ze następcą Rzeplińskiego będzie Pszczółkowski. Wg. obecnego stanu prawnego nie ma takiej opcji. Nowelizacja grudniowa wprowadzała skomplikowany sposób wyboru prezesa, który by to umożliwił. Ale została ona wyrokiem z 9.03 w całości odrzucona. Obowiązuje ustawa czerwcowa i wg. niej i regulaminu Trybunału będą odbywać się wybory prezesa. Czyli większość Zgromadzenia Ogólnego sędziów Trybunału wybiera 2 kandydatów, a prezydent mianuje jednego z nich. Stosunek głosów w Trybunale będzie na dzień wyboru 9:3. raczej nie ma opcji, że by sędziowie wybrali kogoś z nowej trójki. Pomijając już sprawy ideologiczne właściwie nigdy się nie zdarzyło, żeby na prezesa sędziowie wybrali osobę dopiero zaczynającą kadencję sędziego. Oczywiście możliwe jest jeszcze, że prezydent nie wybierze żadnego kandydata mówiąc, że wybory zostały przeprowadzone wg. złej ustawy. Ale wtedy przewodniczy Trybunałowi wiceprezes prof. Biernat. Stosunek głosów będzie 8:4, większość jest po "niepisowskiej" stronie. Nie wiadomo jak się w Trybunale odnajdzie prof. Jędrzejewski. Dwoje sędziów z nadania PiS jak na razie niezbyt mądrze się zachowuje. Podobna sytuacja jak z wyborem prezesa będzie z wyborem wiceprezesa w czerwcu 2017r. Jeżeli znowu prezydent nie zdecyduje się na wybór, Trybunałowi przewodzi najstarszy sędzia czyli sędzia Rymar. Stosunek głosów będzie 7:5 do końca kadencji sejmu. Postępowania przed trybunałem będą się toczyć. jest jeszcze nadzieja, ze sędziowie "PiS" jak zaczną zajmować się orzekaniem, a nie polityką, zmienią swój punkt widzenia i będą bardziej niezależni.
 • 2016-04-21 17:26 | Aspiryna

  Re:Jak PiS kupuje sędziów i przejmuje TK

  Jak sedziom "za malo" to sie ich zastraszy, albo i kijem pogoni. W koncu, budowa PiS-owskich bojowek trwa juz od pewnego czasu...
 • 2016-04-21 17:53 | snakeinweb

  Re:Jak PiS kupuje sędziów i przejmuje TK

  @ lusia24
  Słuszna uwaga. Dzięki za spostrzegawczość i wskazanie na rzeczy ważne.

  Teraz mamy dwa łady prawne. Ład prawny polski i ład prawny Wolski. Według ładu prawnego polskiego ostatni sędzia TK nie został wybrany legalnie a pisowiec nie zostanie w grudniu szefem TK. Według ładu prawnego wolskiego jest akurat odwrotnie.

  Dwa łady prawne nie mogą z natury działać zbyt długo na obszarze jednego terytorium. Trzeba będzie rozstrzygnięć, które mogą nawet zmuszać do wojny.
 • 2016-04-21 19:21 | takei-butei

  Re:Jak PiS kupuje sędziów i przejmuje TK

  Gdyby "Polityka" tak samo troszczyła się o TK, gdy PO wybrało na zapas dwóch sędziów, łamiąc Konstytucję, to można by serio traktować to, co piszecie. A tak, phi.
 • 2016-04-21 19:36 | Aspiryna

  Re:Jak PiS kupuje sędziów i przejmuje TK

  "...jest jeszcze nadzieja, ze sędziowie "PiS" jak zaczną zajmować się orzekaniem, a nie polityką, zmienią swój punkt widzenia i będą bardziej niezależni."


  Ja takowej nadziei nie mam, szanowna pani "lusiu". Tak jak i nie mialem
  zadnych zludzen po wyborze Dudy na prezydenta. To wszystko sa PiS-owscy
  aparatczycy, ktorzy kroku nawet nie zrobia bez uprzednich konsultacji
  ze swoim wodzem !
 • 2016-04-21 21:27 | Slawomirski

  Re:Jak PiS kupuje sędziów i przejmuje TK

  "niezależna, stawiająca opór władzy instytucja"

  Ta definicja TK przez redaktora Baczynskiego mija sie ze zdrowym rozsadkiem.

  Slawomirski
 • 2016-04-22 00:19 | woytek

  Re:Jak PiS kupuje sędziów i przejmuje TK

  Jak PiS kupuje sędziów i przejmuje TK?
  Jak Globalizm kupuje polityków i przejmuje III RP?
  Jak instytucje finansowe kupują media przejmują wyborców?

  To są pytania XXI wieku. Które z tych pytań jest najważniejsze ?
 • 2016-04-22 10:05 | MMK

  Re:Jak PiS kupuje sędziów i przejmuje TK

  "Ta definicja TK przez redaktora Baczynskiego mija sie ze zdrowym rozsadkiem."
  Widać jak pisowskiego suwerena uwiera niezalezność TK. :)

  A wystarczy wygrać kolejne wybory i Jarek będzie miał większość sędziów w TK :)
  Proste.
  Mozna miec tyklo nadzieję że będzie komu orzekać, bo jakoś pisowscy sędziowie mają tendencje do brania pensji będąc na chorobowym ;)

  Dwa, jak sie rzekomo suwerenowi się nie podoba akutalny tryb prac TK, to proszę zmienić Konstytucję, a nie posiłkowac się minimalną wiekszością w Sejmie wybraną metodą D’Hondta, produkującą sprzeczne z Konsytucją ustawy ...
  Też proste.
 • 2016-04-25 08:47 | ewa leonarda

  Re:Jak PiS kupuje sędziów i przejmuje TK

  Zastanawiam się nad takim zagadnieniem. Jeżeli ustawy uchwalane ciągle przez Sejm nie są zgodne całkowicie lub w znacznej części z Konstytucją, to przecież każdy z nas może uzyskać odpowiedni wyrok przed sądem polskim a po zakończeniu instancji krajowych w wypadku praw człowieka przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu lub w wielu innych wypadkach przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luxumburgu.
  Oznaczałoby to, że PiS nie potrzebnie się trudzi, bo ustawodawstwo powstałe w obecnej kadencji i tak nadaje się tylko do wyrzucenia.
  Wprawdzie wydłuży nam to drogę dochodzenia naszych obywatelskich praw, ale przykładowo nowa ustawa rolna jest definitywnie sprzeczna z podstawowym prawem własności, które aż dwa razy zostało zapisane w Konstytucji (w art. 21 i art. 64)
  Może to jest jakaś droga wyjścia z obecnej sytuacji?
 • 2016-04-26 14:24 | CelestynGierek

  Re:Jak PiS kupuje sędziów i przejmuje TK

  Kościół katolicki broni Jarosława Kaczyńskiego
  http://i.imgbox.com/htVrGzvn.jpg