Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dlaczego PiS nie chciało upamiętnić rocznicy III powstania śląskiego

(18)
Co marszałkowi Kuchcińskiemu nie pasowało? Może myśli i mówi Janem Pospieszalskim, który uważa, że śląską przestrzeń historyczną być może zawładnęła „ukryta opcja niemiecka”.
 • 2016-05-04 17:59 | marek1959

  Wspomnienia

  Od dziecka bylem uczony szacunku dla Slazakow.Gdy 1923 roku nauczyciel Slazak dowiedzial sie ze wielu jego uczniow wyjezdza ze wsi Rodaki ,Ryczowek ,Kwasniow wraz z rodzinami na Pomorze zaczal uczyc dzieci podstaw gramatyki jezyka niemieckiego.Moj dziadek wtedy 12 Lat chlopiec w szkole kolo Chojnic szybko nauczyl sie jezyka niemieckiego od swoich niemieckich kolegow.Znajomosc tego jezyka pozwolila przetrwac 2 wojne swiatowa mimo ze byl poszukiwany przez policji za ucieczke 1943 z robot przymusowych w Niemczech.W 1943 roku Slazacy urzednicy niemieckiego urzedu pracy postarali sie o falszywe dokumenty tz. Ksiazka Pracy. Slazak rzadca majatku w Wapno k/ Zawiercia postaral sie o prace w Bobrku 2 km. Od Oswiecimia w dawnym majatku Sapiechy.Slazak policjant w Rodzinnej wsi Rodaki udawal ze nie wie Kim on jest mimo rozeslanych Listow Gonczych. Niemiecka machina policyjna dzialala skutecznie ale byla bojkotowana przez patriotycznie nastawionych Slazakow. Tak wiec dzieki Slazakom Moj dziadek przetrwal 2 wojne SW. I dozyl 94 Lat.
 • 2016-05-04 18:23 | SŁOWIANIN STANISŁAW

  Re:Dlaczego PiS nie chciało upamiętnić rocznicy III powstania śląskiego

  Śląsk przypomina Krym bo wrócił do macierzy.Powstańców,którzy wywalczyli/z pomocą Polski/ zmianę Traktatu Wersalskiego w Niemczech nazywano bandytami a w II RP uhonorowano Autonomią Śląską.Tak sobie myślę,że PiS z pomocą PO szybciej przywróci Przemyśl Ukrainie niż Autonomię Śląska choć tyle gardłuje o szacunku dla II RP.Śląsk wyklęty w ramach IV RP ?! No pasaran !
 • 2016-05-04 22:34 | jakowalski

  Re:Dlaczego PiS nie chciało upamiętnić rocznicy III powstania śląskiego

  SŁOWIANIN STANISŁAW (2016-05-04 18:23)
  Niestety, ale masz rację!
 • 2016-05-05 00:16 | steve118

  Re:Dlaczego PiS nie chciało upamiętnić rocznicy III powstania śląskiego

  Dlaczego? Bo było zwycięskie i nie pasuje do ducha zbiorowego narodowego masochizmu.
  Taka dusza nie tylko u PIS-u.
  A dlaczego właśnie Pan Redaktor nie świętuje że ta granica "tak daleko się przesunęła" aż na Odrę i Nysę? Przecież sukces jeszcze większy.
 • 2016-05-05 00:16 | jajo13

  Re:Dlaczego PiS nie chciało upamiętnić rocznicy III powstania śląskiego

  Formalne uwagi tylko:
  dla Niemców to była rebelia na ich wschodniej (a nie zachodniej) granicy
  jak osiągną dobre zmiany stopień 360, to będą tym, czym są, wrócą do stanu obecnego, zatoczą krąg, a nie to chodzi w tym przesłaniu. Wydaje i się, że 180 stopni byłoby właściwiej.
 • 2016-05-05 06:33 | azur

  Re:Dlaczego PiS nie chciało upamiętnić rocznicy III powstania śląskiego

  Nie myślę Kuchcińskim ani Kaczyńskim i doceniam znaczenie powstań śląskich.
 • 2016-05-05 12:29 | Vera

  PiS to 75% polskości

  Panie Dziadul
  "1945 – granica przesunęła się hen, na Zachód". A jak się przesunęła? Sama? Bo woli polski bajzel i obniżanie poziomu życia śląskich górników od niemieckiego dobrobytu? A skoro to wróg ją wbrew Polakom przesunął to może lepiej oddać?

  Czy zamiana jednego kłamstwa na inne doprowadzi do prawdy? Jak na razie to prowadzi raczej do mordobicia.
  Dopiero po takich szczególikach widać, że PiS=Polskość i tak na prawdę to każdy Polak jest po cichu PiSowcem. Przynajmniej w 75%.
 • 2016-05-05 13:19 | Mały pluszowy miś

  Re:Dlaczego PiS nie chciało upamiętnić rocznicy III powstania śląskiego

  ****** (...) dały odradzającej się Polsce najbardziej uprzemysłowiony region w Europie. ******

  Dały duży fragment tego regionu - Bytom, Zabrze, Gliwice i miasta położone dalej na zachód pozostały w granicach państwa niemieckiego, a były nie mniej uprzemysłowione niż Katowice, Królewska Huta (przemianowana w 1937 przez ówczesnego polskiego wojewodę na Chorzów w ramach "walki z niemczyzną"), Świętochłowice czy Ruda Śląska...
  Dodajmy, że woj. Śląskie - obejmujące jedynie wschodni fragment wschodniej części Górnego Śląska - było też najbogatszym województwem II RP.

  ****** (...) po blisko 600 latach oderwania tej ziemi od Macierzy ******

  Po pierwsze, Śląsk był prawie bez przerwy odrywany / porywany - pomińmy już niepewną przynależność do państwa Samona czy Państwa Wielkomorawskiego - należał do Królestwa Czeskiego, Monarchii Habsburgów (sukcesorki Królestwa Czech)... Kazimierz Wielki zrzekł się praw do księstw śląskich w układzie trenczyńskim - 1335. Księstw, dodajmy, stanowiących wówczas lenno czeskie...
  Kwestia przynależności do Czech odżyła po zakończeniu I wojny światowej i doprowadziła do konfliktu o teren Księstwa Cieszyńskiego, którego część (wraz z kilkoma innymi fragmentami Śląska) wchodzi obecnie w skład Republiki Czeskiej.

  ****** stała się atrakcyjna dla pragmatycznych Ślązaków. ******

  A dlaczego stała się atrakcyjna? Czy na to miała jakiś wpływ bardzo szeroka autonomia - polecam lekturę ulotki z czasów przed-plebiscytowych agitującej za głosowaniem za przynależnością do Polski: https://gornyslask.wordpress.com/
  A czy dla wszystkich Ślązaków? Warto przypomnieć, że zdecydowana większość Ślązaków urodzonych na terenie plebiscytowym lecz mieszkających poza jego granicami, wcale nie głosowała za przynależnością do Polski... - chyba nie postępowali nie-pragmatycznie? Teren plebiscytowy obejmował tylko wschodnią część Górnego Śląska, o przynależności ŚLĄSKA (https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Al%C4%85sk) jako całości nikt chyba wówczas nawet nie próbował dyskutować?

  ****** w kierunku oderwania Śląska od polskości ******

  Masz Ci los - niedawno Sąd Najwyższy RP orzekł, że Ślązacy to tacy sami Polacy jak panowie Kaczyński, Semka, Pośpieszalski czy Dziadul (last but not least:)) Czemuż to ach czemuż taka część Polaków miałaby raptem dążyć do separatyzmu? Może to doświadczenie 94/71 lat polskich rządów i rezultaty polskiego udoskonalania "poniemieckiego zegarka" mają na to jakiś wpływ?

  ****** budowania separatyzmu ******

  Separatyzm? A to, że Śląski Ruch Separatystyczny rozwiązał się sam kilka lat temu wskutek zerowego poparcia to jakoś nie wpływa na procesy myślowe zachodzące wewnątrz "prawdziwie polskich" czerepów? Cóż, może to tak zwani wolnomyśliciele :) i potrzebują więcej czasu na przetworzenie danych...

  ****** Ten ruch ma, rzecz jasna, swoich możnych sponsorów za zachodnią granicą. ******

  Ojojoj, czy taki mądry i prawdziwie polski redaktor może się mylić? Jeśli tak, to czemu nie biegnie z dowodami do prokuratury? A jeśli nie - mój Boże, czyżby bezpodstawne szkalowanie bliźnich było cechą narodową nacji "prawdziwych Polaków"? ;)

  ****** Wszyscy wiedzą, co myślę o działaniach, planach i urojeniach autonomistów. Trąbię o tym na lewo i prawo. ******

  Zapewniam Pana, że szczerze podziwiam zaciekłość, z jaką zwalcza Pan czyjeś "urojenia". Osobiście uważam, że są bardziej ciekawe i pożyteczne zajęcia niż zwalczanie "urojeń" - ale najwidoczniej musi to zajęcie sprawiać Panu niesamowitą frajdę, skoro tak niezmordowanie zwalcza ideę przywrócenia autonomii woj. Śląskiemu / Górnemu Śląskowi. Tej samej autonomii, która była przez przedwojennych polskich profesorów stawiana za wzór do dalszych przekształceń ustrojowych II RP, co tak ładnie opisał na łamach Polityki niejaki... Jan Dziadul. Autonomii - która lokowałaby RP pod względem ustroju wewnętrznego wśród takich państw jak Szwajcaria, USA, RFN, Austria, Wlk. Brytania, ... - wśród samych biednych i zacofanych krajów, nieprawdaż? :)

  ****** Ale pusty śmiech mnie bierze na myśl, że zza Odry i Nysy Łużyckiej płynąć miałyby dla nich dutki na rozsadzenie mocarnej Polski. ******

  Pragnę zwrócić uwagę, że RFN jest państwem FEDERACYJNYM, w którym poszczególne landy mają bardzo szeroką autonomię (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kraj_zwi%C4%85zkowy)
  Kraj zarządzany centralnie obawia się kraju federalnego, którego kraje związkowe mają szeroką autonomię? Dziw nad dziwy, gdyby zarządzanie centralistyczne byłoby efektywniejsze, to RFN powinno obawiać się RP, nieprawdaż?

  ****** Powiem szczerze – gdybym żył w II Rzeczpospolitej, to martwiłbym się losami polskiego Śląska. Wtedy granica polsko-niemiecka przechodziła przez śląskie miasta, hasioki i podwórka. ******

  Okres ten bywał bardzo mile wspominany przez tych, co zarabiali niemieckie marki a wydawali zarobki w Polsce (nie słyszałem, by ktoś zarabiał w Polsce a wydawał w Niemczech). Przemyt bywał też źródłem dodatkowych przychodów, jakże potrzebnych w czasach kryzysu... Kontrole graniczne - nawet w najbardziej widowiskowej formie jak spacer celnika po tramwaju - też nie były szczególnie uciążliwe a wręcz dodawały lokalnego kolorytu...
  Tak na marginesie - zapomniał Pan, że na podstawie wyników plebiscytu miano podjąć decyzję "the winner takes it all" i to właśnie tak martwiący Pana podział wschodniej części Górnego Śląska był bezpośrednim rezultatem III Powstania Śląskiego. Gdyby to Powstanie nie wybuchło, żadnego takiego podziału by nie było. Czyżby był Pan przeciwnikiem III Powstania Śląskiego? ;)

  ****** między tymi, którzy śnią o autonomii, ******

  No proszę, myślałby kto, że Ci "prawdziwi Polacy", co wprost pieją z zachwytu ma II RP, od razu przywróciliby ustrój administracyjny woj. Śląskiego z tych czasów. A tu - sam nie wiem co napisać.

  Ograniczę się do krótkich cytatów z zalinkowanej powyżej odezwy z czasów przedplebiscytowych:
  <i>A więc zrozumiecie teraz, Górnoślązacy, że niemiecka autonomia to na wierzbie gruszki, to fałsz i komedja!
  A teraz dwa najważniejsze punkty: polski samorząd jest nienaruszalny, (...) A więc co Niemcy jedną ręką dają, już drugą gotową trzymają, aby to odebrać. (...) Natomiast art. 44 Ustawy organiz. Województwa Śląskiego wyraźnie brzmi: Autonomji Województwa Śląskiego nie może zmienić Sejm Rzeczypospolitej polskiej bez zgody Sejmu Śląskiego. Wszystko to wychodzi po prostu na to: samorząd śląski mogą Niemcy zmienić każdej chwili, samorząd śląski, nadany przez Polskę, mogą zmieniać tylko Ślązacy sami.</i>

  ****** To Dolny Śląsk z Wrocławiem, (...) Zresztą na dzisiejszym Śląsku, patrząc tylko na korzenie mieszkańców, gdzieś w trzech czwartych też! ******

  Nie wiem, jak Pan to rachuje, ale sądząc po wynikach ostatniego spisu (mało) powszechnego to Ślązaków na Śląsku zostało jakieś 5% (bo Dolny Śląsk to też Śląsk, nieprawdaż)?
  Może zada Pan sobie też pytanie: jak to się stało, że tak mało Ślązaków zostało na Śląsku? Gdzie teraz mieszka większość Ślązaków?

  ****** Prawie wiek temu „Sfrunął na Śląsk orzeł biały”. Przecież to miód na historyczną politykę PiS. (...) A tu dup – spadł marszałkowski szlaban. ******

  Cóż, nauka dla zakamuflowanej opcji niemieckiej jest jasna: próby wejścia w d... "prawdziwych Polaków" nie mają żadnych szans.

  Ponad 10 lat temu stwierdziłem, że wziąwszy pod uwagę rezultaty przynależności Górnego Śląska do państwa polskiego, rocznice Powstań Śląskich powinny być świętowane w Warszawie a nie na Górnym Śląsku. Doczekałem się czasów, w których do tego samego wniosku doszli miłościwie nam panujący - w tym roku rocznicę powstania świętowano w Częstochowie czy Sosnowcu (jak to się powszechnie u nas powiada - najdalej na południe wysuniętej dzielnicy Warszawy).

  ****** Nie rozumiem tylko, dlaczego i ja w nim tkwię na dodatek. ******

  Każdy z nas wybiera miejsce, w którym "tkwi". Może zamiast zwalczać czyjeś sny warto śnić wraz z innymi - wszak to piękny sny, odwołujące się do najlepszych tradycji I i II RP a zarazem nowoczesnych wzorów ustrojów wewnętrznych demokratycznych, rozwiniętych państw... Zapraszam!
 • 2016-05-05 14:43 | ecres

  Re:Dlaczego PiS nie chciało upamiętnić rocznicy III powstania śląskiego

  Wódz ,też człowiek .Wyspać się musi i nie wszystko ogarnie.No to podnóżek ,decydował ,tak na wszelki wypadek.A głosować i tak bedą ,bo kopalnie za nasze hulają ,a Premierka z Angli daleko.
 • 2016-05-05 15:59 | Laclos

  Re:Dlaczego PiS nie chciało upamiętnić rocznicy III powstania śląskiego

  Szczęka opada, jak to się czyta. Tez nie wiem, o co chodzi. Może o pokłon cieniom marszałka Pilsudskiego, którego Gdańsk i Śląsk nic nie obchodziły, podczas gdy Roman Dmowski w tym czasie w Wersalu wypruwał sobie zyły, żeby przywrócić Śląsk Polsce?
 • 2016-05-05 20:09 | jakowalski

  Re:Dlaczego PiS nie chciało upamiętnić rocznicy III powstania śląskiego

  Laclos
  Otóż to...
 • 2016-05-05 22:07 | trip

  Re:Dlaczego PiS nie chciało upamiętnić rocznicy III powstania śląskiego

  Czy poslom pochodzacym ze Slaska zabraklo odwagi,aby zaprotestowac?To jeszcze jedna proba dzielenia narodu poprzez tzw "polityke historyczna" zgodna z linia partii.Jednym slowem maja oni przechlapane na Slasku.
 • 2016-05-06 14:25 | Claudio

  Re:Dlaczego PiS nie chciało upamiętnić rocznicy III powstania śląskiego

  PiS woli celebrować polskie klęski czyli powstania listopadowe, styczniowe i warszawskie. No i rzecz oczywista "zamach smoleński"! Co tam jakieś udane powstanie śląskich robotników i chłopów! Oni byli, są i pozostaną ukrytą opcją niemiecką, bo domagają się uznania swojego małego, ginącego etnosu i pogardzanej przez endekoidalnych kulturträgerów godki śląskiej.
  Lepsza irracjonalna martyrologia narodowa niż pozytywistyczne działanie, bo ta pierwsza utrzymuje narodowe mity a ta druga je burzy.
 • 2016-05-06 19:02 | azur

  Re:Dlaczego PiS nie chciało upamiętnić rocznicy III powstania śląskiego

  Gdyby to bracia Kaczyńscy wywołali powstanie śląskie, sprawa wyglądała by całkiem inaczej.
 • 2016-05-10 07:54 | kaesjot

  Re:Dlaczego PiS nie chciało upamiętnić rocznicy III powstania śląskiego

  A jak z powstaniem wielkopolskim ?
  Kolejne rocznice świętuje się tylko lokalnie.
  Było ono, w przeciwieństwie do innych, których rocznice hucznie się świętuje centralnie zwycięskie. Zwycięskie dlatego, ze trzon oddziałów powstańczych stanowili weterani I WŚ - wyszkoleni i otrzaskani w boju pragmatyczni żołnierze a nie otumanieni romantycznymi ideami młodzieńcy, dla których zamiast zwycięstwa ważniejszą była "słodycz umierania za Ojczyznę ".
 • 2016-05-15 13:05 | jakowalski

  Re:Dlaczego PiS nie chciało upamiętnić rocznicy III powstania śląskiego

  Chodzi tu głównie o to, że Piłsudski, idol Prezesa PiS-u, był przeciwny tym Powstaniom. On chciał oddać Górny Śląsk Niemcom w zamian za niemiecką pomoc przy zajęciu przez Polskę Ukrainy. Chodziło tu oczywiście głównie o latyfundia i kopalnie (węgla, ropy i rud metali) znajdujące się na Ukrainie a będące własnością polskojęzycznych magnatów i zachodnich kapitalistów, a które przepadły tym magnatom i kapitalistom po zajęciu Ukrainy przez Bolszewików.
 • 2016-05-22 12:45 | jakowalski

  Re:Dlaczego PiS nie chciało upamiętnić rocznicy III powstania śląskiego

  Czyżby na prawdę nie chce?
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,20117273,pis-przejal-rocznice-iii-powstania-slaskiego-na-obchodach-list.html#BoxNewsImg
 • 2016-05-22 14:05 | jakowalski

  Re:Dlaczego PiS nie chciało upamiętnić rocznicy III powstania śląskiego

  Głos zabrał też senator PiS Grzegorz Peczkis, który oświadczył, że...został zobowiązany do odczytania listu 'swojego szefa', czyli prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego."
  "Góra św. Anny to miejsce wyjątkowe, szczególnie wpisane w dzieje walki Polaków o niepodległość. Było tu największe starcie III powstania śląskiego. Symbolizuje ono po święcenie, heroizm, a nade wszystko pragnienie powrotu do macierzy. (...) - Nie można śląskości przeciwstawiać polskości" - napisał prezes PiS.. Głos zabrała też m.in. szefowa opolskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK: - Te wszystkie powstania są po to, by wrócić do naszych, polskich korzeni. My na tych ziemiach zaczynaliśmy, jesteśmy i będziemy. Musimy upamiętniać tych, którzy walczyli za to, by te ziemie były polskie. Polska jest Polską. Naród polski musi mieć swoje miejsce na ziemi. (Wyborcza 22/05/2016)