Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Sędziowie pod ostrzałem

(5)
To nie opozycja i nawet nie Komitet Obrony Demokracji, ale polskie sądy znalazły się na pierwszej linii frontu pisowskiej rewolucji. Właśnie w sędziów władza wymierzyła najcięższe armaty.
  • 2016-05-11 00:10 | mordenga

Re

Nie mam wątpliwości, że plany PiS są antydemokratyczne i służą tak naprawdę ubezwłasnowolnieniu sądów. Są niebezpieczne, niemądre i pogorszą i tak nie najlepszy stan sądownictwa.
    Nie mogę jednak nie zauważyć, że stosunkowo wysokie poparcie społeczne dla - tak to trzeba nazywać- rozprawy z sędziami (radość z planów PiS wydaje się wyrażać spora część obywateli, chyba nie tylko wyborców PiS) wynika także z błędów samego środowiska sędziowskiego. Brak nadzoru merytorycznego z prawdziwego zdarzenia (stąd wiele kuriozalnych wyroków), tolerowanie nieuprzejmości wobec stron procesu, spóźnienia, widoczny zwłaszcza w małych miastach nepotyzm przy nominacjach sędziowskich i angażach na stanowiska administracyjne (nie twierdzę, że nagminny, ale w takiej instytucji jak sąd jednak kłujący w oczy), przewlekłość postępowań, przekonanie o własnej nieomylności, a przy delikatnie mówiąc nieperfekcyjnej kondycji wymiaru sprawiedliwości-w tym sądów- absurdalne wręcz samozadowolenie i kompletny brak samokrytycyzmu. To tylko niektóre powody, dla których wielu ludzi wcale niezaczadzonych PiSem nie będzie broniło sędziów. Sami sędziowie przez lata nie zrobili wiele, by polepszyć jakość kadr i samemu stworzyć obiektywne mechanizmy oceny pracy sędziego z uwzględnieniem efektywności i prawidłowości orzeczeń. Dlatego teraz mam smutną obawę, że dla części społeczeństwa propozycje PiS będą do przyjęcia, kolejna część znowu pozostanie obojętna.
    A chociaż sam uważam, że sądy mogą i powinny zostać zreformowane to wprowadzenie propozycji PiS to byłby ostateczny akt zgonu państwa prawa w Polsce. Gdyby sędziowie nie patrzyli przez palce na problemy niektórych kolegów społeczny szacunek dla sądów byłby większy. I choć zgadzam się, że przestępcy wśród sędziów to rzadkość, gadanie o powszechnej korupcji w sądach to humbug (choć niewielka pociecha z tego, że niesprawiedliwy wyrok wydał sędzia nie tyle przekupiony, co niedouczony) to jednak chamski, spóźniający się sędzia w społecznym odbiorze może szkodzić prawie równie mocno.
    W tej walce z PiS o niezawisłość i zachowanie trójpodziału władzy życzę jednak sądom i sędziom odwagi i wytrwałości. No i przede wszystkim zwycięstwa :)
  • 2016-05-11 16:45 | Widoknamorze

Re:Sędziowie pod ostrzałem

Cos w tym jest na rzeczy: nepotyzm przy nominacjach, nie tylko w małych miejscowościach, ogólnie zamkniecie samego środowiska, przeciągające się postepowania, pycha niektórych sędziów, widoczna przy pouczaniu stron i ich pełnomocników – to prawdziwa lista grzechów, niestety.
  • 2016-05-12 11:55 | malpa-z-paryza

sedziowie sadza wedlug prawa, ktore jest uchwalane przez politykow. Jacy politycy takie prawo, sadownictwo. Za "panowania" PO powoli reformowano chociazby odlaczenie prokuratury, spory krok ale to byl tylko poczatek. dzisiaj piS wszytko zrobi aby znisczyc sadownictow , uzaleznic sedziow, jednym slowem cofamy sie, a Swiat idzie do przodu!
  • 2016-05-12 11:57 | Bamse

W 2013r. w Rzeczpospolitej był zamieszczony artykuł zatytułowany " Czy sędzia powinien być mądry?". Jego autorem był Janusz Niemcewicz sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Podzielam stanowisko tam wyrażone. Mam moc zastrzeżeń do pracy sędziów ale to co proponuje PIS to nie jest recepta tylko wręcz przeciwnie. Żaden rząd nie chciał prawdziwej reformy sądownictwa, bo prawdziwa reforma to sytuacja, kiedy zawód sędziego będzie ukoronowaniem zawodów prawniczych.
  • 2016-05-12 14:37 | boofetowy

Popatrzmy na ostatnie badania CBOS dotyczące zaufania do instytucji publicznych (s. 13):
    http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2012/K_033_12.PDF

Są też badania szczegółowsze dotyczące wyłącznie sądów, z których wynika, że opinie badanych w zdecydowanej mierze opierają się o wiedzę przekazywaną przez media lub pośrednio przez polityków. Problem polega na tym, że to politycy (a więc osoby darzone jeszcze niższym zaufaniem) opluwają wymiar sprawiedliwosci, aby mieć później uzasadnienie do jego "reformowania", a w rzeczywistości do zawłaszczania i podporządkowywania sobie trzeciej władzy.