Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

(28)
W Polsce drugą młodość przeżywa obecnie myśl endecka i jej radykalniejsze odmiany.
 • 2016-05-20 23:04 | mstmst

  Problem bycia wszystkim

  Problem z Kaczyńskim jest taki, że chce być endecją i piłuuczykiem. Na Boga to chyba nie możliwe.
 • 2016-05-20 23:06 | Laclos

  Biedny ten Dmowski...

  Kolejny tekst w długich dziejach koniunkturalnego opluwania Dmowskiego i endecji. Zaczęła sanacja usiłując wykreować swego guru Piłsudskiego na jedynego Zbawcę i Wskrzesiciela Polski Niepodległej przedstawiając Dmowskiego jako moskalofila, który nie tylko kolaborował z caratem, ale jeszcze usiłował oddać Rosji w pacht Polske zjednoczoną z trzech zaborów. Kontynuowali opluwanie propagandziści PRL, dla których próby porozumienia z Rosja już nie były może tak naganne, ile zarzucano endecji wrogi stosunek do ruchu rewolucyjnego inspirowanego ruchem rosyjskim. Wreszcie w latach 80-ych pojawiła się pierwsza uczciwa biografia Dmowskiego pióra Romana Wapińskiego, a rzetelne, historyczne pisarstwo na ten temat kontynuował Krzysztof Kawalec. Nie przeszkodziło to rozmaitym analfabetom albo przedstawiać się w charakterze kontynuatorów myśli endeckiej, albo krytykować te myśl. A wszystko z punktu widzenia bieżących interesów i polemik historycznych. Miesza się więc okresy historyczne: przed I wojną, w II RP, Dmowskiego miesza się z działaczami ONR etc., jakby to była jedna, niepodzielna i niezmienna mityczna "endecja". Ten poziom publicystyki nie słuzy kształtowaniu właściwego poziomu dyskusji, nie mowiac o tym, ze nie słuzy podtrzymaniu tradycji dobrej publicystyki historycznej w "Polityce".
 • 2016-05-21 02:15 | jakowalski

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  Laclos - 100% racja.
 • 2016-05-21 02:18 | jakowalski

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  Mst * 2
  Racja – nie można być jednocześnie narodowym demokratą i piłsudczykiem, czyli inaczej zwolennikiem rządów dyktatorskich w imię interesów obcego kapitału.
 • 2016-05-21 02:23 | Slawomirski

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  Kiedys ludzie umierali za ojczyzne bo innego wyjscia nie mieli. Od kiedy migracja i emigracja staly sie chlebem powszechnym Polakow budowaniem Polski od morza do morza nikt sie nie zajmuje. Kukiz i Ziemkiewicz chca Polski dbajacej o interesy Polakow. Jak mozna sie z nimi nie zgadzac? Taka jest ta Endecja w obecnej Polsce.

  Slawomirski
 • 2016-05-21 10:43 | mały fizyk

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  "Dmowski tak o nich [Rosjanie] napisał do Ignacego Paderewskiego: „bydło, do którego nikt większego wstrętu ode mnie nie miał”.

  Kto takie postawy i slowa probuje tlumaczyc czy usprawiedliwiac, ten uprawia moralny relatywizm, mowiac dzisiejszym jezykiem. Za czasow Dmowskiego nazywalo sie to myslenie "Herrenrasse".
 • 2016-05-21 11:11 | jakowalski

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  Slawomirski
  Emigracja Polaków z Polski jest aktem rozpaczy, spowodowanym zrujnowaniem polskiego przemysłu przez kolejne post-solidarnościowe rządy. Pora wreszcie, aby Polakom było lepiej w Polce niż poza nią. Pierwszym krokiem ku temu było zaś odsunięcie od władzy liberałów z PO.
 • 2016-05-21 11:11 | jakowalski

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  M. Fizyk
  Nie wyciągaj słów Dmowskiego z kontekstu.
 • 2016-05-21 13:59 | mały fizyk

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  PS. Uzupelnienie

  "Dmowski tak o nich [Rosjanie] napisał do Ignacego Paderewskiego: „bydło, do którego nikt większego wstrętu ode mnie nie miał”

  Te slowa oceniam w kontekscie moralnosci chrzescijanskiej (oficjalnej versii za czasow Dmowskiego) oraz w kontekscie praw czlowieka (oficjalnie sformulowanych w XX w. i nadal obowiazujacych, takze w Polsce).
 • 2016-05-21 14:08 | jakowalski

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  M. Fizyk
  1. Czy za moralność chrześcijańską uważasz także etykę starotestamentowego Dekalogu z jego karaniem potomków za grzechy ojców, dziadków i nawet pradziadków?
  2. Jakie to konkretnie prawa człowieka mamy dziś w Polsce? Prawo do pracy? Prawo do godnej zapłaty za pracę? Może prawo do bycia niewierzącym i w związku z tym prawo do wolności od narzucanym nam przez kościół zwyczajom i przepisom? Prawo kobiet do rozporządzania swoim własnym organizmem?
 • 2016-05-21 14:20 | mały fizyk

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  @jakowalski

  Nie mam zamiaru z Toba dyskutowac na temat moralnosci i Praw Czlowieka. Uwarzam, ze kazdy dorosly czlowiek z wolnym sumieniem musi sam ksztalcic swoja moralnosc.
 • 2016-05-22 11:07 | jakowalski

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  M. Fizyk
  Znaczy się, że każdy ma według Ciebie prawo do własnej moralności? Ale co , jeśli ja, za Kantem uznam, że „niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie” i w konsekwencji przyjmę za Nietzschem moralność „nadczłowieka” i zacznę postępować zgodnie z ową moralnością?
 • 2016-05-22 11:10 | jakowalski

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  M. Fizyk
  I co z chronicznym wręcz nieprzestrzeganiem praw człowieka w Polsce? Przypominam, że Konstytucja PRL-u gwarantowała Polakom prawo do pracy, a pośrednio prawo do azylu politycznego (a więc i zasiłku) na tzw. Zachodzie, ale oba te prawa odebrano Polakom w obecnej Konstytucji, która przecież bezdyskusyjnie odebrała obywatelom RP prawo do pracy i godnej za nią zapłaty, mimo że jest to prawo zapisane w Międzynarodowej Konwencji pod nazwą „International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights” (Międzynarodowej Konwencji Praw Ekonomicznych, Społecznych i Kulturalnych) przyznającej Polakom bezwarunkowe prawo do pracy i godnej za nią zapłaty, a którą to Konwencję Polska podpisała dnia 2 marca 1967 roku a ratyfikowała dnia 18 marca 1977 roku. Niestety, ale jak dotąd to władze RP, w tym nawet obecny, znacznie bardziej niż jego PO-wscy poprzednicy „pro-ludzki” rząd PiS-u, nie przedstawiły wciąż spójnego planu wdrożenia tej konwencji czyli zdecydowanej likwidacji bezrobocia i niskich płac w Polsce.
 • 2016-05-22 11:11 | jakowalski

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  M. Fizyk
  Czy uważasz, że jest coś niepoprawnego politycznie w słowach: "osoby uważające się za potomków Starożytnych Hebrajczyków do dziś uważają się za Naród Wybrany"?
 • 2016-05-23 13:32 | janekwisniewski

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  jesli mam wybierac pomiedzy kato narodowo populistycznym megalomanem a litwinskim Polakiem socjalista to jako born and breed Polak wybieram Litwina.
  a hold skladany wykletemu "zolnierzowi "(zbrodniazowi) uwazam za skrajne squr...stwo.
 • 2016-05-23 21:15 | zly

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  @jakowalski
  Jaka odpowiedzialnosc? Przypomne ze Pilsudski zmarl cztery lata przed wybuchem wojny.Podczas 'kleski wrzesniowej' Polska stawila wiekszy opor niz Francja z calym jej imperium kolonialnym, wiec juz nie przekreslaj jego i naszej armii dokonan.
 • 2016-05-24 10:27 | jakowalski

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  Zly
  Generalnie - w PRLu lepiej uczyli historii niż dziś to robi IPN czyli Instytut Pamięci Nieprawdziwej. Poza tym, znam historię Polski z opracowań niezależnych od aktualnej polskiej władzy. Ale wracając do tematu:
  1. Prewencyjny atak na Niemcy dokonany przez Polskę i Francję nie miał nawet najmniejszej szansy realizacji, jako że Polska międzywojenna nigdy nie miała na tyle silnej armii aby zaatakować Niemcy, a z kolei Francja nigdy nie miała zamiaru zaatakować Niemiec. Pamiętaj, że Niemcy i Francuzi nawet i dziś wspólnie uważają się za spadkobierców i kontynuatorów tradycji Karola Wielkiego.
  2. Siłą uderzeniową przedwojennej polskiej armii była cały czas kawaleria, nawet wtedy, gdy takową siłą w Niemczech były czołgi i kiedy gen. de Gaulle był orędownikiem oparcia obrony Francji nie na przestarzałej już w momencie jej ukończenia linii Maginota, a na czołgach. Zgoda, najwięcej było w przedwojennej polskiej armii piechurów, ale oni pełnili w niej rolę drugoplanową, czyli mieli oni za zadanie głównie odpierać ataki przeciwnika oraz zajmować teren „na stałe” po ataku kawalerii. Pamiętaj, że polska generalicja wciąż myślała, ze II WŚ będzie podobna do I WŚ, czyli że to będzie głównie wojna pozycyjna, czyli w okopach i że czołgi nadają się najwyżej do zwiadu i wspierania kawalerii.
  3. To klęska Polski Sanacyjnej była całkowita, absolutna i upokarzająca (haniebna ucieczka prezydenta, premiera i „wodza naczelnego” z kraju) – klęska Francji była zaś relatywna, jako że Niemcy nie zajęli wówczas, czyli w roku 1940, całej Francji a tym bardziej jej kolonii. Stąd też de Gaulle miał nieporównywalnie silniejszą pozycję wśród aliantów niż na przykład Sikorski, jako że de Gaulle mógł urzędować na terenie francuskich kolonii, czyli u siebie, a Sikorski był skazany na łaskę i niełaskę Anglików.
  4. Rząd Vichy był formalnie rządem suwerennym, z francuskim premierem i francuskimi ministrami, natomiast GG była częścią „Wielkich Niemiec”, a na czele jego rządu stał Niemiec (dr Frank) i Niemcami byli w GG nie tylko ministrowie, ale też wszyscy wyżsi urzędnicy – Polacy administrowali najwyżej na szczeblu powiatu i też pod kierunkiem niemieckiego nadzorcy.
  5. Grecja broniła się znacznie dłużej przed faszystami. 24 dni broniła się ona przed połączonymi włoskimi i niemieckimi siłami. Przypominam, że armia włoska była wtedy znacznie silniejsza niż armia polska, że miała ona, w odróżnieniu od Polski, silne i nowoczesne lotnictwo, broń pancerną czy też wielką flotę wojenną z pancernikami włącznie (co miało spore znaczenie w przypadku ataku na Grecję). Inna sprawa, że Włosi byli wówczas na tyle mądrzy, że nie za bardzo chciało się im walczyć. Niemniej obrona Grecji przed faszystami przyćmiła wszystko, co dokonali Polacy we wrześniu roku 1939. Przypominam, że Polska tak na prawdę broniła się tylko 17 dni – później to była tylko, z wyjątkiem obrony Warszawy, bezwładna ucieczka przed nacierającym Wehrmachtem, który traktował atak na Polskę jako ćwiczenie sprawdzające nowe rodzaje swej broni i zgranie się niemieckiej armii pod kątem widzenia planowanego ataku na Francję, UK i ZSRR.
  6. Nie szkaluję Narodu Polskiego, a tylko pisze prawdę o Piłsudskim i Sanacji, a to jest spora różnica.
  Pozdrawiam!
 • 2016-05-24 10:29 | jakowalski

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  Zly
  Dodam jeszcze, że Francja stawiła Hitlerowi znacznie większy opór niż Polska, przy czym Niemcy zajęły tylko część europejskiego terytorium Francji i zachowały na jej sporej części francuską administrację i nie zajęły jakże licznych francuskich kolonii, gdy tymczasem zajęcie przez Niemców Warszawy dnia 28 września 1939 roku oznaczało praktycznie koniec II RP. Klęska Polski była więc absolutna, a Francji tylko relatywna. Poza tym obrona Polski w roku 1939 była śmiesznie krótka, wielokrotnie krótsza niż obrona Grecji, która broniła się przeciwko faszystom od dnia 28 października 1940 roku aż do dnia 23 kwietnia 1941 roku czyli przez aż 177 dni (5 miesięcy i 26 dni) czyli ponad 5 razy dłużej niż Polska, która broniła się zaledwie 35 dni czyli zaledwie 1 miesiąc i 5 dni (od 1 września 1939 roku do 6 października 1939 roku).
 • 2016-05-24 17:02 | jakowalski

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  Dlaczego nie wolno jest tu napisać prawdy o Piłsudskim? Czyżby obowiązywał w „Polityce” przedwojenny przepis o zakazie krytyki tzw. marszałka czyli inaczej sanacyjna ustawa o ochronie imienia Józefa Piłsudskiego?
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ustawa_o_ochronie_Imienia_J%C3%B3zefa_Pi%C5%82sudskiego
 • 2016-05-27 04:39 | Aspiryna

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  Pora wreszcie, aby Polakom było lepiej w Polce niż poza nią. Pierwszym krokiem ku temu było zaś odsunięcie od władzy liberałów z PO.

  ```````````````````````````````````````````````````````````````````````````
  A szanowny dr. K wciaz to samo i... wciaz teskni za "starymi i dobrymi" czasami PRL-u. A PiS to mieszanka socjalizmu, ultra-katolicyzmu i (pospolitego) zamordyzmu!
 • 2016-05-27 14:15 | turpin

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  Nigdy tak naprawdę nie zginęła, wieć i nie musi się 'odradzać'. Wszak Pan Roman byłby zachwycony polityką narodowościową PZPR, a i nie wykluczone, że spodobałyby mu się granice PRL-u. Na okoliczność Akcji Wisła wysłałby zapewne Bierutowi bukiet biało-czerwonych goździków.
 • 2016-05-27 22:37 | jakowalski

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  Turpin
  Mieliśmy po wojnie ogromne szczęście, że do władzy doszli w Polsce komuniści i że utraciliśmy ten balast w postaci kresów wschodnich z ich problemami z mniejszościami etnicznymi oraz że przy pomocy Aliantów wyeliminowaliśmy z Polski inne wrogie nam mniejszości etniczne z Niemcami na czele, a więc to, że polityka narodowościowa PZPR nie doprowadziła do powstania w Polsce gett etnicznych, przez co szczęśliwie ominęły nas problemy z mniejszościami, które pojawiły się w Polsce znów dopiero po roku 1989. Zaś akcja Wisła rozwiązała problem ukraińskiego terroryzmu – problem, który nie został przecież rozwiązany w II RP. Nie da się więc ukryć, że PZPR prowadziła politykę propolską, w odróżnieniu od praktycznie wszystkich rządów które mieliśmy w Polsce po roku 1989. Wyobraźmy sobie, że mamy dziś Polskę w takich granicach jak przed wojną, z licznymi ukraińskimi oraz niemieckimi ekstremistami, dążącymi do oderwania od Polski z jednej strony (mowa tu jest o Ukraińcach) nie tylko Galicji Wschodniej, ale także i Lubelszczyzny a z drugiej mniejszość niemiecką, dążąca do oderwania od Polski Śląska, Pomorza, Kujaw i Wielkopolski.
 • 2016-06-01 19:18 | leniuch102

  Super metoda badawcza:

  "Zrozumienie myśli endeckiej i jej stosunku do Wschodu najlepiej rozpocząć od krótkiej genealogicznej wyprawy w przeszłość i przyjrzenia się korzeniom jej twórcy, Romana Dmowskiego."

  Po co czytać cokolwiek, po korzeniach ich poznacie..

  To ja proponuję np:

  "Zrozumienie myśli SOWIECKIEJ najlepiej rozpocząć od krótkiej genealogicznej wyprawy w przeszłość i przyjrzenia się korzeniom jej twórcy, Karola Marksa"

  ale wiadomo, metoda słuszna godna i zalecana w stosunku do Dmowskiego w stosunku do Marksa staje się metodą plugawą.
 • 2016-06-01 20:06 | jakowalski

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  Leniuch
  Marks miał tyle samo wspólnego z bolszewizmem co Nietzsche i Wagner z nazizmem. A kościół katolicki ma jeszcze mniej wspólnego z naukami Jezusa.
 • 2016-06-02 00:09 | leniuch102

  @jankowalski

  no dobra.w takim razie
  "Zrozumienie myśli SOWIECKIEJ najlepiej rozpocząć od krótkiej genealogicznej wyprawy w przeszłość i przyjrzenia się korzeniom jej twórcy, Lwa Trockiego"
 • 2016-06-02 17:12 | jakowalski

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  Leniuch
  Bolszewizm szybko się rozpadł na nurt leninowski (rewolucja tylko w Rosji po czym budowanie socjalizmu w jednym państwie świata) i trockistowski (permanentna rewolucja światowa). Leninowski kontynuowany był jako stalinizm mniej więcej do śmierci Stalina, po czym zastąpiony on został ciągle się zmieniającą i mocno „rozwodnioną” ideologią „neo-leninowską” w wykonaniu Chruszczowa i Breżniewa, a w Polsce w wykonaniu Gomułki i w mniejszym stopniu Gierka. Trockizm jest wciąż dość popularny na Zachodzie, tak samo jak Maoizm na Wschodzie, ale liczba zwolenników tych nurtów radykalnej lewicy nie jest obecnie tak dużą, jak na przykład była ona zaraz po II WŚ i w latach 1960. We Francji trockiści byli przecież o krok od przejęcia władzy w roku 1968 i tylko to, że ówcześni francuscy komuniści z partii typu leninowskiego (KPF) nie poparli ówczesnego puczu trockistowskiego pod kierownictwem Daniela Cohn-Bendita (obecnego niemieckiego europosła z ramienia „Zielonych”) zadecydowało, że we Francji radykalna lewica nie doszła wówczas do władzy. Przypominam, że w momemcie najwiekszsego natężenia tej rewolty, generał de Gaulle liczył się z utratą władzy, a więc opuścił on helikopterem terytorium Francji i udał się do francuskiej bazy militarnej w RFN. Gdyby Kreml dał wtedy francuskim komunistom z KPF zielone światło, czyli zgodził się na przyłączenie się KPF do owej trockistowskiej rewolty, to we Francji doszło by do podobnych wydarzeń co w sąsiedniej Hiszpanii w latach 1930., z tym, że owa rewolta mogła by się we Francji skończyć wygraną owej radykalnej lewicy. Ale o tym się w Polsce nigdy właściwie niczego nie mówiło i dalej się o tym nic nie mówi...
 • 2016-06-03 10:29 | znafca in spe

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  Przeciez dla "prawdziwych polakow" wszystko to co na lewo od srodka to komuchy. Dlatego tez tlumaczenie roznic w ruchach lewicowych wydaje sie strata czasu.
 • 2016-06-03 21:06 | jakowalski

  Re:W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji

  Znafca
  Otóż to...