Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dobre wzory dobrej zmiany. Co wam przypomina sposób rządzenia PiS?

(17)
Duch poczynań PiS nawiązuje do epoki zakończonej 27 lat temu. Nawet więcej, nie tylko ją przypomina, ale i niekiedy twórczo rozwija.
  • 2016-05-23 08:37 | Laclos

Kalki, kalki...

Do złudzenia mi przypomina poprzednia epokę niezachwiane przekonanie, ze są treści (zjawiska, ludzie, poglady etc) "jedynie słuszne" oraz "głęboko niesłuszne". Tym ludziom tzw. pluralizm poglądów, opcji, gustów etc. po prostu nie miesci się w glowach, stad te przestępcze posunięcia: ubezwłasnowolnienie TK, nocne pucze ustawodawcze, retoryka rodem z propagandy bierutowskiej. Jako osoba doswiadczona przez historię jestem przekonana, ze absolutna koniecznoscia jest zorganizowanie jakiegoś przejecia władzy, które uniemozliwiloby ostateczny rozkład kraju, który już dość wycierpiał od obcych i swoich przestępców. Za wzór powinna służyć zmiana w 2007 roku. Chyba można jakos dogadać się i z koniunkturalistami pana Gowina przekupując ich, i z zulią Kukiza tez im cos tam odpalając.
  • 2016-05-23 09:31 | Manifest

Re:Dobre wzory złej zmiany

Bardzo nietrafne porównanie. W tamtych czasach były radykalnie inne uwarunkowania i zagrożenia. Teraz rządzi rodzima głupota narodowa wywodząca się z II PR, sanacji, rządów dyktatury, faszyzmu, Berezy i zacofania. Gomółka był na owe czasy autentycznym patriotą.
  • 2016-05-23 11:19 | Laclos

Re:Dobre wzory dobrej zmiany. Co wam przypomina sposób rządzenia PiS?

Analogia jest oczywista. Rozwinełabym teze "twórczo": kłania się dychotomia, która została zauwazona jeszcze w latach 50. XX w.: podział społeczeństwa na "Chamów" i "Żydów". "Żydy" - wiadomo: kospompolityzm, czytaj - otwartość na wartości cywilizacyjne europejskie i nie tylko. "Chamy" - polonocentryzm i obskurantyzm zwany w tych kregach "patriotyzmem". Nie jestem Żydówką (a zresztą diabli wiedzą, może tak, tylko o tym nie wiem:))), mimo to opowiadam się w tym układzie stanowczo za "Żydami", a "Chamom" mówie moje stanowcze NIE!
  • 2016-05-23 11:54 | snakeinweb

Pozwolę sobie na uwagi krytyczne do Pańskiego tekstu, wskazujące na jego trzy słabości:

A) W Polsce w tej chwili żyje według oficjalnych statystyk blisko 69% ludności poniżej 45 roku życia, a więc ludzi, którzy nie pamiętają PRL-u z dorosłego życia, bo mieli w czasach Okrągłego Stołu ok. 18 lat. Nawet, gdyby obniżyć tę kategorię o 5 lat, to 13 lat miało wtedy 60% dzisiejszych mieszkańców Polski. W przeliczeniu na wyborców, a więc na ludzi od lat 18 to na kategorię wiekową 18-45 lat przypada 58,9 % wyborców, a na resztę, a więc ludzi od 46 do 100 lat, pamiętających PRL z początków i dalszej części swojego dorosłego życia odpowiednio 41,1 % wyborców.

A mówimy tutaj o końcówce stanu wojennego, który z klasycznym komunizmem nie miał już wiele wspólnego. Jeśli sięgniemy do lat 70, 60, czy wręcz 50 to procent ludzi pamiętających tamte czasy maleje wręcz dramatycznie.

Chcę przez to powiedzieć, że ten typ argumentacji trafia do niewielkiej części aktualnie żyjącej populacji. Dla tych co znają ten okres z opowieści lub raczej bajkopisarstwa, myślę, że ten rodzaj argumentacji też niezbyt głęboko trafia i pewnie jest odbierany jako forma "bajkopisarstwa".

B) Co gorsza, nie dla wszystkich, którzy tamte czasy pamiętają z autopsji wspomnienie PRL-u jest wspomnieniem negatywnym. Z różnych powodów. Z powodów psychologicznie naturalnych, pozornie ekonomicznych, z przekonań politycznych, a nawet z powodu odziedziczonej z PRL-u mentalności. Obawiam się nawet, że dla części starszych ludzi hucpa antyżydowska w 1968 roku jest bardzo budującym i podniecającym wspomnieniem. Trudno mi tu mówić o proporcjach, bo nie mam żadnych danych, ale na moje wyczucie i spostrzeżenia część ludzi tęskniących za PRL-em jest dosyć spora. Zresztą sam PiS i jego elektorat wydaje mi się właśnie tą częścią społeczeństwa, która mimo werbalnych deklaracji wręcz ogniskuje jak w soczewce PRL-owskie tęsknoty i najgorsze rysy PRL-owskiej mentalności.

Chcę przez to powiedzieć, że część społeczeństwa, do której trafia Pańska argumentacja jest coraz mniej znacząca, niemal mikroskopijna, aczkolwiek ta teza musi być siłą rzeczy spekulatywna.

C) I rzecz ostatnia, która mnie osobiście szczególnie irytuje, ale myślę, że ma również wymiar obiektywny. Sposób, w jakim Polscy traktują historię i odniesienia do historii wydaje mi się doprawdy perwersyjny. Traktuje się ją instrumentalnie, do tego w sposób skrajnie zafałszowany, bezkontekstowy i ahistoryczny. Traktuje się jak jakąś protezę i ersatz dla rzeczywistości i teraźniejszości. Zamiast odnosić się do współczesnej myśli, źródeł prawa i współczesnych instytucji, do dzisiejszych z niczym wcześniej nieporównywalnych kontekstów geopolitycznych, to w Polsce jest jakaś chorobliwa maniera życia historią, odgrywania jakiś inscenizacji bitew warszawskich i grunwaldzkich, patrzenia na na dzisiejszy świat w kategoriach XIX wiecznych i wcześniejszych. Tworzy się jakieś archaiczne Endecje, gada się ciągle jakieś rzeczy niestworzone o politykach jagiellońskich i innych absurdach, kiedy dzisiaj nawet czas Okrągłego Stołu jest prehistorią, która nie ma większego związku z wyzwaniami dzisiejszego świata i życia.

Natomiast dyskusji o dzisiejszej geopolityce, o współczesnych systemach wartości, chociażby wywiedzionych z dokumentów założycielskich i traktatów Zjednoczonej Europy tyle co kot napłakał. Świętuje się Konstytucje 3-Maja a współczesnej się w ogóle nie zna i nie rozumie. I co gorsza nie szanuje. Tak ważne dokumenty jak Dokument Kopenhaski, czy "Kodeks Dobrej Praktyki w Sprawach Wyborczych" Komisji Weneckiej nie mają nawet oficjalnego polskiego tłumaczenia, chociaż są elementarzem europejskich wartości, a nawet obowiązującym prawem dla Polski.

Nie mówię, że historia nie jest ważna, ale jest ona pożyteczna tylko, jako rzetelna obiektywna nauka, a nie jako pałka i proteza mentalna zastępująca rzeczywistość i deficyty współczesnej myśli i życia.

I to byłby trzeci "zarzucik", najmniejszy, ale tekst nawiązuje do tego schematu polegającego na traktowaniu historii zbyt instrumentalnie w odniesieniu do dzisiejszych czasów.
  • 2016-05-23 14:54 | wolenski

Laclos
    Mała korekta. Podział na "Chamy" i "Żydy" pojawił się w 1962 r. w artykule W. Jedlickiego opublikowanym w "Kulturze Paryskiej", a potem w książce tego samego autora. Wszelako podział dotyczył walki politycznej o władzę w połowie lat 1950 (apogeum w tzw. polskim Październiku). Chamy to tzw, grupa natolińska, a Żydy to tzw. grupa puławska. Wydarzenia marcowe w 1968 r. były kontynuacją tego podziału. Natomiast podział ten nie funkcjonował w ramach społeczeństwa globalnego w Polsce.
  • 2016-05-23 15:37 | mały fizyk

@snakeinweb

Gratuluje wpisu, na ktorym (w moim mniemaniu) mozna sie pod wzgledem formalnym wzorowac. Bo jest na temat, merytoryczny, zrozumialy i logiczny w argumentacji i jeszcze jasno napisany.

Nie zgadzam sie jednak z jednym wnioskiem z punktu A (i pozniej B): "Chcę przez to powiedzieć, że ten typ argumentacji trafia do niewielkiej części aktualnie żyjącej populacji." Dotad sie zgadzam. Ale wiedzac, ze PiS wygral wybory zwiekszajac swoj elektorat o niecale 2 Mio., warto jest przekonac nawet niewielka czesc populacji.
  • 2016-05-23 15:45 | Gostek Przelotem

Do komentarza snakeinweba dodam jeszcze jedno - teraz (właśnie wśród tych młodszych) panuje hipsterska moda na "fajny PRL" - pyzy, lorneta z meduzą, Orkiestra z Chmielnej, stare Nyski wożące towarzystwo po Starej Pradze jak po rezerwacie itp.
    Tak więc argumenty podnoszone w artykule mogą odnieść skutek odwrotny od zamierzonego. "A czego Wy chcecie od tego PRLu?! Przecież wtedy było tak fajnie!"
  • 2016-05-23 15:51 | Laclos

@prof. Woleński

Racje ma @snakeinweb:)) Nawet mnie, historykowi poniekąd, myla się już takie istotne teksty źródłowe, a co dopiero mowić o "analfabetach" dnia dzisiejszego...:)) Co prawda, raczej chodziło mi o symboliczne etykietki przypinane niezmiennie od lat polskim środowiskom ideowym reprezentującym postawe otwartą na swiat, mówiąc w skrócie, i postawę zamknieta na wszystko i wszystkich, homofobiczna i ksenofobiczna. Jak dla mnie - istota dzisiejszego konfliktu społecznego jest właśnie natury cywilizacyjnej. Pozdrawiam:))
  • 2016-05-23 17:13 | Aspiryna

"Natomiast dyskusji o dzisiejszej geopolityce, o współczesnych systemach wartości, chociażby wywiedzionych z dokumentów założycielskich i traktatów Zjednoczonej Europy tyle co kot napłakał. Świętuje się Konstytucje 3-Maja a współczesnej się w ogóle nie zna i nie rozumie. I co gorsza nie szanuje. Tak ważne dokumenty jak Dokument Kopenhaski, czy "Kodeks Dobrej Praktyki w Sprawach Wyborczych" Komisji Weneckiej nie mają nawet oficjalnego polskiego tłumaczenia, chociaż są elementarzem europejskich wartości, a nawet obowiązującym prawem dla Polski."

``````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
    Przykra to rzeczywistosc!
  • 2016-05-23 18:20 | Gustawo

Sposob rzadzenia przez J.Kaczynskiego, przypomina rokradanie ulicznych sklepow, gdy nie ma policji i jest to bezkarne. PiS jest w sumie slaby i dlatego robi zamordzie, bo w pluralizmie, demokracji, juz dawno by go nie bylo. Dostal wladze dzieki obrzydzaniu wybowrow i teraz niszczy swiadomie wolnosc w Polsce, by go od wladzy nie usunieto. W sejmie juz wiadomo ze "wojsko" Kaczynskiego bedzie glosowalo na rozkaz. Polecam Prezesowi przeglosowanie oswiadczenia, ze Stany Zjednoczone to polska kolonia. Wybrac nasz rzad w USA oczywiscie z Polonii i juz bedziemy potega. A ze swiat na to sie moze nie zgodzi !!!! Co tam. Wegry nas popra, Korea przyklasnie, Kuba stanie sie naszym sojusznikiem i 3/4 Afryki tez bedziechcialo zoszatc nasza kolonia, jezeli obiecamy im 500 zl na dziecko. Odwagi PiSowskie chlopaki !!!! To jest szansa dla Polski. W nocy uchwalic. Rano podpisac.
  • 2016-05-23 22:41 | wolenski

Niektórzy komentatorzy traktują mój ostatni tekst tak, jakby był jedynym napisanym przeze mnie. A on zwraca uwagę tylko na jeden aspekt.
    Woleński
  • 2016-05-24 03:23 | Slawomirski

Szanowny Panie Wolenski

Tylko jeden posel PRL-owskiego Sejmu nie glosowal za wieczna przyjaznia ze Zwiazkiem Radzieckim. Ludowe Wojsko Polskie ochoczo najechalo na Czechoslowacje. Przyrownywanie tamtej politycznej patologii do obecnego parlamentarnego pluralizmu jest pozbawione zdrowego rozsadku. Prosze zerknac do swojego portfela aby przekonac sie ze PRL odszedl na zawsze. Zastanawiam sie jak mozna w dzisiejszych czasach pisac takie bzdury. Chyba tylko dlatego za zawsze znajdzie sie gdzies miejsce na bzdure.

Slawomirski

• 2016-05-25 17:22 | AOlsztynski

Neoliberalizm już znamy. dziękujemy

Tekst p. Profesora ma zapewne na celu skojarzyć regulacje podjęte przez PiS z czasami PRL-u. No faktycznie, biorąc pod uwagę cechy demokracji neoliberalnej (którą kartką wyborczą 2 razy ostatnio odrzuciliśmy), pewne podobieństwa można jak najbardziej widzieć. Teraz państwo zaczyna jakby czuć się odpowiedzialne za obywateli, a nie tylko za bezpieczeństwo zewnętrznych granic. Pragnie uregulować sfery na styku państwo-obywatel, wspomóc słabsze grupy (młodych, starszych, niepełnosprawnych itd.). Próbuje załatwić to co przez ćwierć wieku nie udało się „niewidzialnej ręce rynku” :). Czy to źle?
  • 2016-05-25 21:43 | wolenski

Panie Slawomirski vel Sławomirski (bardziej podoba mi się to drugie, gdyż zasługuje Pan na sławę).
    Zapewne brak stałego kontaktu z językiem polskim utrudnił Panu dostrzeżenie, że w moim tekście nie ma ani słowa o porównaniu głosowania nad wpisaniem przyjaźni z ZSRR do Konstytucji z 1952 r. z pluralizmem z obecnym pluralizmem parlamentarnym w Polsce. Ostatnie dwa zdania chyba adresuje Pan do siebie.
    Woleński
  • 2016-05-26 11:33 | wolenski

AOlsztyński
    "[...]. Czy to źle?"
    Ależ znakomicie. Wszelako poczekamy, zobaczymy, bo nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca. Przypomina się myśl Leca "Dmą w róg obfitości. Musi być pusty". Czy to źle?
    Woleński
  • 2016-05-28 07:28 | AOlsztynski

@woleński

Właśnie, skoro nie należy chwalić czegoś co jeszcze się nie skończyło - nie należy też potępiać w czambuł (jak robią to teraz sfery liberalno-lewicowe) czegoś co dopiero (pół roku zaledwie temu) się zaczęło :)
  • 2016-05-28 11:50 | wolenski

@AOlsztyński
    Czy raczył Pan zauważyć, że moje komentarze dotyczą spraw konkretnych a nie czambułu. Nie odpowiadam za to, co robią sfery liberalno-lewicowe.
    Woleński