Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ustrojowy ład się sypie, Polacy chcą zmian

(4)
Głupi Polak po szkodzie zaczyna rozumieć, co dawała mu demokracja. Ale czy już Polak (i nie tylko) zaczyna rozumieć, czego on demokracji nie dał?
 • 2016-05-31 20:50 | Rogger77

  Po 1989 r. dyktatura opresyjnego państwa została zastąpiona dyktaturą rynku i komercji

  Jest ona znacznie bardziej podstępna, gdyż daje złudzenie wolności wyboru. Jak to Marks albo inny klasyk kiedyś ujął, kapitalizm sam się zjada, podcina gałąź na której siedzi. Komercja ogłupia, niszczy kapitał społeczny i obywatelski, nie pozostawia miejsca na refleksję, intelekt, rozwój duchowy. Ludzie zajęci walką o byt, pracą 14 godzin na dobę, nie mają czasu ani siły na nic więcej, nic dziwnego że społeczeństwo dziczeje i dezintegruje się. Dzisiaj nie ma ani czasu, ani miejsca, ani nawet zainteresowania dla takich "fanaberii" jak np. czytanie książek. Poziom czytelnictwa radykalnie spadł od 2000 roku, w jaki sposób społeczeństwo obywatelskie ma powstać wśród praktycznych analfabetów? Postawy obywatelskie i demokratyczne same się nie stworzą, wymagają pracy nad świadomością społeczną, przestrzeni dla rozwoju indywidualnego. Nawet w komunizmie ludzie mieli czas i możliwości dla tego rozwoju, tzw. drugi obieg jest tego dowodem - stąd się wzięła późniejsza "dojrzałość do demokracji". Niestety ta dojrzałość została zaprzepaszczona i jest to, mówiąc bez ogródek, wina elit. Elitom wydawało się, że mogą być już tylko beneficjentami demokracji, która będzie się toczyć sama przez się. Każdy w miarę rozsądny człowiek wie jednak że nic nie toczy się samo przez się, jeśli do samochodu nie wleje się paliwa, w końcu zatrzyma się on, podobnie jak dorożkarska szkapa zdechnie z głodu bez owsa. Podobnie jest z demokracją i społeczeństwem obywatelskim, kapitalizm chyba właśnie wyczerpuje resztki tego społecznego paliwa.
 • 2016-06-01 04:41 | kruk

  Re:Ustrojowy ład się sypie, Polacy chcą zmian

  Wole zdecydowanie Trudeau od Trumpa ale czy tacy jak ja sa w wiekszosci? W listopadzie dowiemy sie kim stali sie Amerykanie. Red.Zakowski slusznie bije na alarm.
 • 2016-06-04 11:40 | yuri

  Re:Ustrojowy ład się sypie, Polacy chcą zmian

  Strach czytac. Oskarżenie liberalnych elit o egoizm jest uzasadnione i prawdziwe. Mam znajomych, ktorzy głodowali na PIS tylko dlatego, zeby "dac prztyczka elitom". Oby te prztyczki zdesperowanych wyborców na całym świecie nie zniszczyły demokracji. Tak czy siak, radykałowie oprócz populizmu nic konkretnego do zaoferowania nie maja. Za to ich czas bedzie nauczka dla elit, ze albo sprawują władze odpowiedzialnie i loyalnie w stosunku do spoleczrnstwa, albo sie z władza od czasu do czasu rozstają ryzykując rozwalenie systemu, chaos i w konsekwencji wojny. Mam nadzieje, ze trzecie pokolenie, ktore nie zaznało wojny,mimo wszystko dobrze zna jej realia, wlasnie dzieki technologiom świata, w którym żyje, a którymi poprzednie pokolenia nie dysponowały.
 • 2016-06-06 14:06 | Lohkamp

  Re:Ustrojowy ład się sypie, Polacy chcą zmian

  Cały świat zachodni, włącznie z jego wschodnim pograniczem, do którego należymy zaczyna wchodzić w fazę buntu mas. Powojenny kapitalizm "oświecony" stał się znów kapitalizmem bezwzględnych wyzyskiwaczy. Klasa średnia staje się "neoproletariatem".
  Uwięzione w biurowych klatkach korpo-szczury coraz bardziej przypominają niewolników.
  Do władzy można dojść głosząc coraz bardziej radykalne hasła, bo na takie zaczęło być wrażliwe społeczeństwo. No i jeszcze wojujący Islam, który zrobi co zechce, jeśli tylko będzie chciał i cały Zachód nic na to nie poradzi.
  A teraz proszę przekartkować pierwszy lepszy podręcznik historii. "Wszystko już było", "historia kołem się toczy", "najdłuższy okres pokoju w Europe w historii", to nudne banały, ale niestety jak zawsze prawdziwe. Ogarniająca świat radykalizacja musi doprowadzić do wybuchu. Czy to będzie powtórka z Wiosny Ludów czy raczej wzajemne upuszczanie krwi przez mocarstwa rozpoczęte w 1914, czy jeszcze coś innego, nie wiadomo. Możemy zapomnieć o radośnie głoszonym "końcu historii". Nie ma człowieka pohistorycznego. Raczej rodzi się człowiek "rehistoryczny".
  Oczywiście "Abendland" jeszcze trochę pociągnie, ale spekuluję, że w perspektywie do około 2030 z UE wypadną wszystkie kraje spoza starego rdzenia, do około 2040 stara UE również się rozpadnie a mapę Europy zapełni kilka antagonistycznych sojuszy, co już bezpośrednio doprowadzi do wojny około 2045, czyli w 100 lat po II wojnie światowej dla liczbowej estetyki. I to tylko pod warunkiem, że wcześniej Europy nie podpali Islam.
  A tytułowe sypanie się ustrojowego ładu, to pierwsze zmarszczki na jeszcze spokojnej wodzie.