Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Mieszkanie Plus: Mnóstwo tanich mieszkań bez straty dla budżetu. Brzmi niewykonalnie

(16)
Rząd obiecuje cud – powstanie mnóstwo tanich mieszkań na wynajem, a z budżetu nie pójdzie na to ani złotówka. Jak to możliwe?
 • 2016-06-03 16:53 | Slawczan

  Re:Mieszkanie Plus: Mnóstwo tanich mieszkań bez straty dla budżetu. Brzmi niewykonalnie

  Nie wiem dlaczego w Polsce ciągle próbuje się wynaleźć koło. W Irlandii developer budując osiedle MUSI co któreś mieszkanie oddać do dyspozycji county council jako tzw. effordable house, który potem samorząd oddaje rodzinie, której nie stać na zakup mieszkania na wolnym rynku za cenę ,,promocyjną". Jest to kontrybucja developera za to, ze gmina mu musi doprowadzić media, drogie, zapewnić szkoły dzieciom etc. U nas zwykle developer zgarnia kasę do kieszeni a mieszkańcy zaczynają się domagać: lepszego dojazdu, szkół itd. I państwo (lub samorząd) MA IM TO ZAPEWNIĆ.
  Nie wiem czy PiSowi wyjdzie ten program czy też uda się tak samo jak ichnie ,,3 miliony mieszkań" (sumie bez znaczenia bo Kwakfirer ma gdzie mieszkać)
  ale przynajmniej DOSTRZEGAJĄ PROBLEM.
  Oczywiście budownictwo komunalne jest ble bo popsuło by interes developerce a tak naprawdę zadaniem władzy jest przede wszystkim o jej interes.
 • 2016-06-03 19:43 | Patagon

  Tanie budowanie?

  Najpierw atakowane 500+ przynioslo wieksze poparcie dla PiS, teraz mieszkanie, minimalna stawka godzinowa 12zl, i reindustralizacja z pakietem podatkowym. Chyba autor widzi ze cos sie dzieje w kraju a nie tylko przecieka kran z woda czasow nieroba-liberala.
 • 2016-06-03 19:47 | Aspiryna

  Re:Mieszkanie Plus: Mnóstwo tanich mieszkań bez straty dla budżetu. Brzmi niewykonalnie

  Pewnie ten program zakonczy sie jak wczesniejsza PiS-owska obiecanka (3 miliony mieszkan). PiS potrafi skutecznie burzyc, z budowaniem zas czegokolwiek
  zawsze mieli ogromne problemy!
 • 2016-06-03 19:51 | SŁOWIANIN STANISŁAW

  Re:Mieszkanie Plus: Mnóstwo tanich mieszkań bez straty dla budżetu. Brzmi niewykonalnie

  W kraju katolickim wzorem KK chęć posiadania na własność jest dominująca bo stwarza pozory raju ziemskiego.Koniec świata jest iluzoryczny od 2000 lat choć prowadzi do zbawienia bez możliwości zabrania dóbr doczesnych.Czy siedząc na walizkach nie lepiej wynajmować też u katolika za słusznym czynszem niż bawić się w kamienicznika nawet w ramach parafialnej czynszówki.Dlaczego sprzedaż dóbr kościelnych zasila Watykan a nie miejscowe parafie.Tak sobie myślę,że koniec świata to pic bo KK i jego fani gromadzą majątki na tu i teraz dojąc świeckie państwo w czym przodują górnicy,którzy nie potrafią sprzedać węgla też katolikom po cenie co łaska.
 • 2016-06-03 19:57 | MarcinGt

  Re:Mieszkanie Plus: Mnóstwo tanich mieszkań bez straty dla budżetu. Brzmi niewykonalnie

  "I wreszcie czy państwo zrobi wszystko naprawdę lepiej niż wolny rynek, skoro wszystkie dotychczasowe publiczne projekty mieszkaniowe kończyły się klęską?"

  Czy Autor mógłby wyjaśnić o jakich projektach mówi???
 • 2016-06-04 10:45 | takei-butei

  Re:Mieszkanie Plus: Mnóstwo tanich mieszkań bez straty dla budżetu. Brzmi niewykonalnie

  A chwalę PO za to, że gwizdnęła 150 mld z OFE i kobietom podniosła wiek emerytalny aż o 7 lat.
 • 2016-06-04 13:53 | suwer

  Re:Mieszkanie Plus: Mnóstwo tanich mieszkań bez straty dla budżetu. Brzmi niewykonalnie

  Ideę uważam za słuszną. Jestem tylko ciekaw, jak będzie odbywał się przydział tych mieszkań. Wiadomo, że nie oddadzą ich do użytku w jednej chwili tyle, ile potrzeba, bo to niemożliwe. Należy się wobec tego spodziewać, że trzeba się będzie zapisywać i czekać w kolejce (ze wszystkimi tego konsekwencjami, czyli kumoterstwem i łapówkarstwem). Czyli mielibyśmy recydywę budownictwa "spółdzielczego" z okresu realsoc (z tą różnicą, że nie trzeba będzie (?) wnosić wcześniej wkładu). Czyli - nihil novi sub sole! - to już było! Próbować jednak trzeba, uważam.
 • 2016-06-04 13:56 | suwer

  Re:Mieszkanie Plus: Mnóstwo tanich mieszkań bez straty dla budżetu. Brzmi niewykonalnie

  @Sławczan

  Chyba "affordable"?
 • 2016-06-04 14:00 | Zabrzanin

  Perpertum mobile. Re:Mieszkanie Plus: Mnóstwo tanich mieszkań bez straty dla budżetu. Brzmi niewykonalnie.

  Na przykrycie kłopotów z Komisją Europejską zastosowano dwa środki: pierwszy to "nikt nic nie wie", opinia KE gdzieś krąży, nikt jej nie czyta - czyli udajemy, że nic się nie dzieje; drugi to ogłośmy coś co wywoła powszechną dyskusję na inny temat.
  No i ogłoszono: program mieszkaniowy bez programu - brak finansowania, mgliste terminy, grunty będą, ale nie wiadomo gdzie i ile...itd.
  Efekt jest a jakże, wszyscy zaczęli się zastanawiać, jak można zrealizować tą propagandową wrzutkę.
  Bo mieszkań na wynajem rzeczywiście potrzeba. A wystarczyłoby przekazać środki do samorządów, również te grunty.
  Dlaczego jednak inaczej, bo tak jak 500+ ma to służyć propagandzie PiS, a nie rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego, samorządnego.
  Już raz PiS "budował" 3 mln mieszkań, ponieważ jednak bardziej był zajęty budowaniem ego prezesa, to odłożono to,tak jak teraz, na dalsze lata.
  Na razie ma nam wystarczyć hasło "budujemy" a potem się zobaczy - może wymyślimy jednak perpetum mobile?
  Nie wymyślimy, bo PiS też nie wymyśli.
  Dlatego "Program" jest wydmuszką pustą w środku - brak jakichkolwiek danych, konkretnych wyliczeń i przypomina to metody planowania centralnego rządów za czasów PRL; PZPR uchwalił, że będzie dobrobyt no i był...
  Pokażcie konkrety, konkrety i jeszcze raz konkrety. W kampanii wyborczej zapowiadaliście przecież, że macie już na wszystko opracowania i ustawy.
  Pokażcie je!

 • 2016-06-04 20:39 | Aspiryna

  Re:Mieszkanie Plus: Mnóstwo tanich mieszkań bez straty dla budżetu. Brzmi niewykonalnie

  "A chwalę PO za to, że gwizdnęła 150 mld z OFE i kobietom podniosła wiek emerytalny aż o 7 lat."

  I znowu (takei-butei) nie stac cie na napisanie czegos lepszego, nizli wpisu w rodzaju "A u was to Murzynow bija"!

  P.S. Niestety, wiek emerytalny podnoszony jest w wiekszosci krajow zachodnich... nawet w USA (stopniowo) podnoszony jest wiek, w ktorym
  mozna otrzymywac pelna kwote z tzw. Social Security.
 • 2016-06-04 20:44 | Aspiryna

  Re:Mieszkanie Plus: Mnóstwo tanich mieszkań bez straty dla budżetu. Brzmi niewykonalnie

  Z tego co wiem, istnial ostatnio program "mieszkanie dla mlodych". Moze nie byl to program idealny i pozbawiony wad ale cieszyl sie duzym powodzeniem...
 • 2016-06-05 00:08 | konstancjap

  Re:Mieszkanie Plus: Mnóstwo tanich mieszkań bez straty dla budżetu. Brzmi niewykonalnie

  mam wlasne mieszkanie, kupiłam je na rynku wtórnym, więc nie dla mnie ta propozycja. Uważam jednak, że mieszkania powinny być budowane przez miasta i gminy,a nie Państwo.
  Mlodzi ludzie mają na ogół zbyt male środki, a wiele wydatkow związanych z dziecmi, do tego raty za zakupione mieszkanie(o ile ich w ogóle stać) obciążają poważnie ich budżet i "przywiązują" do mieszkania i miejsca. A gdyby praca lepiej platna byla w sąsiedniej lub dalszej miejscowości? Wówczas trudno podjąć decyzję o kosztownych i czasochlonnych wyjazdach za pracą. Mieszkania na wynajem rozwiązałyby tę kwestię; gminy bylyby zainteresowane mieszkaniami na wynajem, bo firmy, które z braku pracowników w pobliżu nie mają szans rozwoju,a to one ze swoich podatków wnoszą duże środki do gminnego budżetu. Firma mialaby pracowników, miedszkających w pobliżu, placiłaby gminie należne podatki i wszyscy skorzystaliby na tym. Problemem mogą być właśnie pieniądze na rozruch tego pomysłu-państwo mogłoby udzielić jakichś preferencji gminom i miastom na budowę tego typu mieszkań z zalożeniem, że mieszkania te nigdy nie zostaną sprzedane. Ludzie powinni byc mobilni w poszukiwaniu pracy; każdy z nas ma podobne doświadczenia: szukaliśmy po jakimś czasie lepszej pracy, a czeeniesieniu się do innej miejscowości byl wlasnie brak mieszkań. Gdy już mamy kilkunastoletni staż pracy , doświadczenie zawodowe,zarabiamy lepiej, dzieci już dorastają, można pomyśleć o zakupie mieszkania.Ale nie na początku zawodowej drogi, gdy na ogól zarabiamy mało, zbyt mało, zeby nam na wszystko wystarczyło.""
 • 2016-06-05 12:46 | kaesjot

  Re:Mieszkanie Plus: Mnóstwo tanich mieszkań bez straty dla budżetu. Brzmi niewykonalnie

  @konstancjap - jak najbardziej celna uwaga z małym uzupełnieniem. Lokalna realizacja ale wsparta polityka państwową.
  Dlaczego nie wrócić do formy spółdzielni mieszkaniowych ?
  Najlepsze czasy dla budownictwa indywidualnego to czasy Gierka, pierwsza połowa lat 70-tych. Budujący sie dostawali od władz lokalnych tanio działki w tzw. "wieczyste użytkowanie", bardzo tanie kredyty hipoteczne ( w 1973 ( ojciec ) roku kredyt 100 tys. zł - do spłaty 125 tys. przez 25 lat, w 1999 roku ( ja ) - po 5 latach oddałem do banku tyle , ile pozyczyłem a spłacone miałem tylko 20% kapitału - pozostałe 80% kwoty poszło na odsetki ). Kłopot był jedynie z dostepnością materiałów budowlanych.
 • 2016-06-05 18:02 | azur

  Re:Mieszkanie Plus: Mnóstwo tanich mieszkań bez straty dla budżetu. Brzmi niewykonalnie

  Mieszkania bez pieniędzy z budżetu? Tego nawet Putin nie potrafi.
 • 2016-06-05 22:35 | Fragless1

  Re:Mieszkanie Plus: Mnóstwo tanich mieszkań bez stratyrob dla budżetu. Brzmi niewykonalnie

  Budowano wtedy szybko, byle jak, tanio. Osiedla stały przez lata nie dokończone. Termomodernizację robiono dopiero w latach 90-tych. Podobnie jak pierwsze remonty. Same mieszkania były małe i niezbyt funkcjonalne. Ale były...
 • 2017-02-21 11:26 | WiktorK

  Re:Mieszkanie Plus: Mnóstwo tanich mieszkań bez straty dla budżetu. Brzmi niewykonalnie

  Brzmi jak najbardziej realnie. sposób finansowania wydaje się przemyślany. Dobrze, że korzystają z już istniejących rozwiązań. Budynki powstawać będą, oby szybko i w miarę sprawiedliwie. Ale czyta się też już dziwne uwagi, jak np http://mieszkanieplus.org.pl/ mówiło, że okoliczni mieszkańcy boją się, że spadnie wartość ich nieruchomości.