Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

ZUS wysyła listy z szacunkowym wyliczeniem emerytury. Wielu się zdziwi...

(14)
Kolejne rządy mają pomysły, jak zachęcić do oszczędzania na starość. A przy okazji coraz bardziej podważają zaufanie Polaków do ZUS.
 • 2016-06-15 14:01 | stok

  ZUS wysyła listy z szacunkowym wyliczeniem.

  Różnica długości życia kobiet i mężczyzn jest u nas dużo większa, niż w innych krajach europejskich. Jestem 65-letnim kaleką z ponad 40-letnim stażem pracy. Rząd Tuska i Komorowski zmusili mnie do dalszej pracy. Trudno mi dostać się do lekarza, bo wszędzie są znacznie młodsze i zdrowsze ode mnie emerytki. Natomiast moja emerytura zostanie obliczona tak, jakbym miał żyć tak długo, jak kobiety - w oparciu o tak zwaną 'średnią długość życia kobiet i mężczyzn'.
 • 2016-06-15 14:20 | takei-butei

  Re:ZUS wysyła listy z szacunkowym wyliczeniem emerytury. Wielu się zdziwi...

  I co? I co? Te 150 mld buchnięte z OFE przez PO to mało?
 • 2016-06-15 14:20 | stok

  ZUS wysyła listy z szacunkowym wyliczeniem.

  Zaczął rząd Buzka zabierając spracowanym Polakom 40% emerytur i wykorzystując zasłonę dymną w postaci reklam ze staruszkami pod palmami. Na tej reformie skorzystały rekiny finansowe inkasujące kolosalne prowizje.
  Po wprowadzeniu - przez Rostowskiego i Tuska - IKZE dowiedziałem się - z niemałym trudem - że mogę kupić w ramach takiego konta skarbowe obligacje EMERYTALNE, tylko jeśli zapłacę wysoką prowizję zagranicznej firmie Leg Manson. Po co zagraniczny pośrednik między polskim ministerstwem finansów, które obligacje sprzedaje, a mną - przyszłym emerytem, który chce je kupić? Czy to tylko nieudolność grupy Rostowskiego, czy celowe działanie na niekorzyść państwa i emerytów?
 • 2016-06-15 14:42 | stok

  Re:ZUS wysyła listy z szacunkowym wyliczeniem emerytury. Wielu się zdziwi...

  Tusk wprowadził w Polsce emerytury dla 67 letnich mężczyzn już w 2020 roku. W Niemczech - często podawanych jako przykład - nastąpi to sporo później i dla mężczyzn o stosunkowo krótkim stażu, a mężczyźni żyją w Niemczech znacznie dłużej.
 • 2016-06-15 15:07 | krebs06

  Re:ZUS wysyła listy z szacunkowym wyliczeniem emerytury. Wielu się zdziwi...

  Główny problem to brak wiarygodności polskiej polityki emerytalnej. To teraz prawdziwa piramida finansowa, politycy - wszystkich zresztą opcji wielokrotnie oszukiwali emerytów. Z obecnej perspektywy system emerytalny za 10 lat się zawali. Składki na ZUS to wyrzucone pieniądze. Faktycznie może najlepszym rozwiązaniem byłaby minimalna emerytura dla wszystkich, a ponadto każdy martwi się sam. To realistyczne podejście, państwo i tak będzie musiało wesprzeć socjalnie emerytów, których emerytury nie wystarczą do przeżycia
 • 2016-06-15 16:21 | Withold

  Re:ZUS wysyła listy z szacunkowym wyliczeniem emerytury. Wielu się zdziwi...

  Rozwiązanie dla kobiet. W wieku 60 lat trzeba jechać do Niemiec, popracować legalnie minimum 5 lat i będzie całkiem pokaźny niemiecki dodatek emerytalny do polskich świadczeń, który pozwoli godnie żyć.
 • 2016-06-15 19:39 | Aspiryna

  Re:ZUS wysyła listy z szacunkowym wyliczeniem emerytury. Wielu się zdziwi...

  "Jestem 65-letnim kaleką z ponad 40-letnim stażem pracy."

  I nie przysluguje ci renta?
 • 2016-06-15 21:54 | abchaz

  Re:ZUS wysyła listy z szacunkowym wyliczeniem emerytury. Wielu się zdziwi...

  Ja mam generalską.Po 42 latach pracy ,w tym 15tu dla najeżdżców.
  Wszyscy taką by miec mogli gdyby tubylczy politycy (w okresie tzw transformacji ) sami nie chcieli zostac najeżdżcami.Bez kapitałów (łapówy to za mało) i bez pojęcia,że role kompradorskie winny im wystarczyc.
  Tzw klasę polityczną D.Tusk (niech zdrowie kompradorskie nigdy Go nie opuści) nazywał "klasą próżniaczą".Mylił się (niech wybaczy) .To jest klasa szkodliwa.Bez żadnych mozliwości naprawy szkód przez tą klasę uczynionych.
 • 2016-06-16 08:08 | kaesjot

  Re:ZUS wysyła listy z szacunkowym wyliczeniem emerytury. Wielu się zdziwi...

  2016-06-15 14:20 | takei-butei
  Jak można zabrać pieniądze "zainwestowane" ?
  Tak nas przekonywano wprowadzając OFE.
  Dla mnie "inwestycja" to tworzenie czegoś materialnego, dzięki czemu można zwiększyć podaż dóbr i usług zaspokajających ludzkie potrzeby - dzięki czemu lepiej się najem, przyodzieję, wygodniej zamieszkam , będę miał lepszą rozrywkę i opiekę nad swoim zdrowiem.
  "Inwestowanie" w zakup obligacji to tak, jakby ktoś z Twoich pieniędzy udzielał Tobie pożyczek, która sam musiałbyś spłacać z odsetkami a on twierdziłby, ze dla Ciebie zarabia.
  Zarabia - owszem ale nie dla Ciebie, lecz dla siebie i na Tobie !
  Spekulowanie akcjami na giełdach to żadne inwestowanie tylko "dmuchanie balonu", który jest pusty i prędzej czy później pęknie.
  Pieniędzy nie da się jeść, ani w nie się nie przyodziejesz czy przed deszczem i chłodem pod nimi się nie schronisz.
  Liczą się tylko realnie wytworzone, szeroko pojęte dobra materialne i usługi a pieniądz jest tylko SYMBOLEM wartości towaru a jest ona pochodna stopnie niezbędności i dostępności.
  Będąc przy czystym górskim potoku wodę masz za darmo - na pustyni, cierpiąc z pragnienia oddałby za nią wszystko, co masz.
  Jedyna właściwa "inwestycja na starość" jest inwestycja w kolejne pokolenie. Wychowujemy i kształcimy swe dzieci po to, by one mogły nas utrzymać, gdy sami już nie będziemy mieli sił.
  Inna sprawa, to to, co PO z tymi 150 mld zabranymi a OFE zrobiło ?
  Może chodziło o pokrycie dziury budżetowej jaka powstała po "balandze" pn EURO 2012 ?


 • 2016-06-16 20:21 | jakowalski

  Re:ZUS wysyła listy z szacunkowym wyliczeniem emerytury. Wielu się zdziwi...

  Takei
  W OFE to NIE miałeś nigdy pieniędzy a tylko wirtualne zapisy na wirtualnych kontach w wirtualnych bankach. Gdyby to były pieniądze, to przecież miał byś do nich dostęp.
 • 2016-06-16 20:21 | jakowalski

  Re:ZUS wysyła listy z szacunkowym wyliczeniem emerytury. Wielu się zdziwi...

  Stok
  A czego innego spodziewałeś się od polskojęzycznego brytyjskiego bankowca z wiadomym pochodzeniem?
 • 2016-06-20 23:52 | takei-butei

  Re:ZUS wysyła listy z szacunkowym wyliczeniem emerytury. Wielu się zdziwi...

  2016-06-16 20:21 | jakowalski

  A to mnie wykołowali! Ale ja ich też...
 • 2016-06-23 13:52 | konstancjap

  2016-06-16 20:21 | jakowalski

  mylisz sie bardzo. W OFE były pieniądze niewirtualne,za nie kupowano akcje notowane na Giełdzie i Obligacje Państwowe. Część tych pieniędzy ulokowana w obligacjach (mniej więcej połowa wszystkich środków OFE) została umorzona i stąd te ponad 150 mld złotych.Pozostałe dziś pieniądze ulokowane w OFE zasilają polską giełde papierów wartościowych czyli akcje i obligacje np. banków. A papiery wartościowe mozna w każdej chwili sprzedać, czyli spieniężyć i dostać szeleszczące banknoty.
  W ZUSie są tylko zapisy wirtualne; wszystko, co wpływa do kasy ZUS jest natychmiast wydawane na bieżące emerytury renty i inne świadczenia, a ty na koncie masz tylko zapis, że tyle pieniędzy (wirtualnie) zgromadziłeś.

  Nie wprowadzaj w błąd pozostałych.
 • 2016-06-25 18:30 | jakowalski

  Re:ZUS wysyła listy z szacunkowym wyliczeniem emerytury. Wielu się zdziwi...

  Konstancja
  Sama potwierdzasz, że pieniądze zgromadzone w OFE są tylko wirtualne, jako że ulokowane one są w tzw. papierach wartościowych, czyli w akcjach i obligacjach, które są przecież rodzajem wirtualnego pieniądza. Co gorsza, owe akcje i obligacje mogą w każdej chwili stracić swa siłę nabywczą (jako że, podobnie jak obecny, wirtualny pieniądz, od dawna nie maja one wartości). Przecież giełda to jest nic innego jak kasyno, a więc reforma emerytalna Buzka polegała na tym, że zmuszono miliony Polaków aby przekazywali oni swoje pieniądze spekulantom giełdowym czyli inaczej graczom w kasynie zwanym giełdą. Stad też OFE to jest jeden wielki przekręt, nie mający nic wspólnego z wolnym rynkiem, który polega przecież na tym, że gra się na nim tylko i wyłącznie ze swojej własnej woli i tylko i wyłącznie swoimi własnymi pieniędzmi, a nie środkami siłą odebranymi ich prawowitym właścicielom – tu pracującym Polakom.
  Czy ty naprawdę nie rozumiesz, że zarówno owe papiery wartościowe, jak też i pieniądz papierowy są tak samo wirtualne, że nie maja one w praktyce wartości, a tylko zmienną silę nabywczą, często bliską zeru, tak n.p. carskie obligacje, akcje banku Lehman Brothers, dolary Zimbabwe czy też przedwojenne polskie marki? Ponadto, to gdyby każdy posiadacz konta w owych OFE mógł w każdej chwili wycofać z niego swoje pieniądze, to byłby ich właścicielem, ale że nie mógł i dalej nie może, to prawdziwym właścicielem pieniędzy zgromadzonych pod państwowym przymusem na kontach OFE są tylko i wyłącznie owe OFE.
  Poza tym, to idea ZUSu jest taka, że wydaje on na emerytury to, co otrzymuje ze składek i w ten sposób emerytury z ZUSu maja swoją realną siłę nabywczą. Zaś jeśli „zainwestujesz” swoje pieniądze w OFE, to może się okazać, po wielu latach, że to OFE straciło twoje pieniądze, kupując akcje zbankrutowanych firm i obligacje zbankrutowanych państw. Przekonali się o tym niedawno temu Chilijczycy, gdzie podobną reformę jak w Polsce Buzek przeprowadził znacznie wcześniej ulubieniec polskiej prawicy, czyli generał Pinochet.
  OFE było zaś (i nadal zresztą jest) największym przekrętem finansowym III RP. Owe fundusze zabrały nam przecież nasze pieniądze i w zamian oferują one nieznanej wysokości emerytury za 20-30 i więcej lat. Wysokość tych emerytur zależeć zaś ma od tego, jak trafne będą ich spekulacje na tzw. rynku finansowym. Tak więc w praktyce niczego one nie mogą obiecać, a to, co w nich rzekomo Polacy mieli (a niektórzy naiwni nadal mają), to są tylko nic nie warte wirtualne zapisy na wirtualnych kontach. Gdyby w tych funduszach były naprawdę pieniądze, to można by je przecież było w każdej chwili wycofać, a więc NIE jest prawdą, że te fundusze posiadają realne pieniądze – one tylko posiadają obietnice czyli akcje i obligacje, którymi spekulują one na giełdzie, zresztą na ogół albo nieudolnie albo też nieuczciwie.
  Podsumowując: Nie da się oszczędzić na starość w OFE. Co z tego, że twoje oszczędności będą rosnąć nominalnie coraz szybciej (tzw. procent składany), skoro unieważniani ten wzrost albo inflacja, abo też załamanie gospodarcze, które spowoduje brak towarów na rynku. Stąd też o realnej wartości twojej emerytury nie będzie decydować nominalna suma pieniędzy, które będziesz mieć na swoim wirtualnym koncie w OFE, ale kondycja gospodarki polskiej w czasie, w którym ty będziesz emerytem/emerytką. Po prostu emerytom potrzebne są nie nominalne sumy pieniędzy, ale to, co można realnie za nie kupić na rynku, czyli pożywienie, ubranie, energię, usługi medyczne. lekarstwa etc. A OFE ci tego NIE zagwarantuje.